fbpx

Znamy laureatów nagrody „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”

Siedmiu znakomitych poetów, nauczycieli akademickich, krytyków i tłumaczy blisko związanych Krakowem otrzymało w środę 28 października medal „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” z rąk prezydenta Krakowa, Jacka Majchrowskiego.

Józef Baran debiutował w 1969 roku na łamach „Życia Literackiego”. Odkryty jako poeta przez Artura Sandauera, był redaktorem naczelnym „Wieści”, „Gazety Krakowskiej” i „Dziennika Polskiego”. Jego tłumaczone na kilkanaście języków wiersze wpłynęły min. na piosenki Starego Dobrego Małżeństwa, Hanny Banaszak i Andrzeja Zaryckiego.

Jóżef Baran

Stanisław Stabro jest poetą, krytykiem literackim i historykiem literatury związanym z grupą poetycką „Teraz” i sławną Nową Falą. Debiutował w 1966 roku. Autor 11 tomików poezji i kilkunastu prac literaturoznawczych, min. o twórczości Marka Hłaski i poezji polskiej XX wieku.

Stanisław Stabro - foto

Krzysztof Lisowski to urodzony w Krakowie poeta i krytyk literacki. Debiutował w 1972 roku. Laureat Nagrody im. Stanisława Piętaka, Nagrody Miasta Krakowa oraz Krakowskiej Książki Miesiąca za tomik 33 zapewnienia o miłości do świata. Wykłada w Studium Literacko-Artystycznym na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Krzysztof Lisowki- fot. GRAŻYNA NIEZGODA

Gabriela Matuszek jest profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego historykiem literatury, eseistką, znakomitą tłumaczką literatury niemieckojęzycznej, autorką ok. 200 publikacji literaturoznawczych. Wybitna znawczyni twórczości „diabła” polskiego modernizmu – Stanisława Przybyszewskiego; wykładała na uniwersytetach w Berlinie, Jenie, Kolonii, Lipsku, Wiedniu, Grenoble i Pradze. Założycielka i kierownik Studium Literacko-Artystycznego UJ.

Gabriela Matuszek-Stec

Beata Szymańska-Aleksandrowicz to emerytowana profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, poetka, wspólnie z prof. Martą Kudelską pionierka badań nad filozofią Wschodu w Polsce. Nominowana do Nagrody Poetyckiej im. K. Gałczyńskiego za tom Złota godzina.

beata szymanskaaleksandrowicz

Elżbieta Zechenter-Spławińska – krakowska poetka, tłumaczka, prozaiczka, córka współzałożyciela „Dziennika Polskiego” – Witolda Zechentera. Autorka kilkunastu tomików wierszy, opowiadań i książek dla dzieci. Z jej utworów czerpali i czerpią artyści Piwnicy Pod Baranami i Lochu Camelot.

Elżbieta Zechenter - Spławińska, zdjęcie

Adam Ziemianin jest urodzonym w Muszynie poetą, byłym publicystą „Echa Krakowa” (do 1997 roku) i „Gazety Krakowskiej”. Autor tekstów piosenek Starego Dobrego Małżeństwa i Wolnej Grupy Bukowina, debiutował w 1968 na łamach „Życia Literackiego”. Laureat Łódzkich Wiosen Poetyckich i Krakowskiej Książki Miesiąca za tom Z nogi na nogę.

Adam Ziemianin

Gratulujemy wszystkim szacownym laureatom oraz krakowskiemu oddziałowi Stowarzyszenia Pisarzy Polskich za organizację ceremonii!

Wpisz szukaną frazę: