fbpx

Znamy laureata konkursu na krój pisma Szymborska

Radosław Łukasiewicz – absolwent grafiki warsztatowej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu – został laureatem Międzynarodowego konkursu na projekt kroju pisma Szymborska. Czcionka inspirowana dziełami literackimi Noblistki, którą zaproponował Łukasiewicz zdaniem międzynarodowego jury najlepiej oddawała ducha twórczości zmarłej poetki.

Wisława Szymborska pozostawiła w spadku nie tylko swoją poezję, ale także zobowiązanie, jakim jest opieka nad twórcami kultury, szczególnie tymi młodymi, dopiero rozpoczynającymi swoje literackie poczynania. Chcąc upamiętnić niezwykłą postać poetki oraz wychodząc naprzeciw pozostawionym przez nią wytycznym, Fundacja Miasto Literatury oraz Fundacja Wisławy Szymborskiej,wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym i Fundacją Sztuki Nowej ZNACZY SIĘ, zorganizowały Międzynarodowy konkurs na projekt kroju pisma Szymborska skierowany do młodych twórców i absolwentów szkół artystycznych.

Celem konkursu było stworzenie kroju pisma, który będzie oddawał ducha poezji Wisławy Szymborskiej. Projekt kontynuuje ideę tworzenia krojów Pism inspirowanych twórczością wybitnych postaci polskiej literatury. Pierwszy międzynarodowy konkurs typograficzny, przeprowadzony w 2011 r. przez partnera projektu, Fundację ZNACZY SIĘ, zaowocował krojem literniczym Milosz.

Konkurs skierowany był do młodych twórców i absolwentów szkół artystycznych. Jego laureat otrzymał nagrodę w wysokości 10 tys. zł, a nadesłane prace oceniało jury, w skład którego weszli wybitni artyści, projektanci graficzni i typografowie: Ewa Satalecka/Polska (Przewodnicząca), Pilar Cano/Hiszpania, Verena Gerlach/Niemcy, Robert Oleś/Polska i Martin Majoor/Holandia.

Projekt ma cenny wymiar interdyscyplinarny i międzykulturowy – popularyzuje typografię jako sztukę graficzną oraz promuje twórczość Wisławy Szymborskiej poza środowiskiem literackim, wśród artystów grafików, typografów i projektantów książek. Konkurs oraz jego rezultat, krój literniczy Szymborska, buduje nową jakość kształtowania pamięci i dziedzictwa kultury. Przyczynia się do kształtowania nowoczesnej kultury projektowania wydawniczego.

Krój pisma Szymborska autorstwa laureata konkursu jest dostosowany do tradycyjnego druku jak i czytania na nośnikach elektronicznych oraz będzie dostępny w domenie publicznej. Więcej informacji na stronie konkursu www.typeszymborska.pl.

Radosław Łukasiewicz–urodził się w 1989r. w Kaliszu. W 2013 roku obronił dyplom z wyróżnieniem na kierunku grafika warsztatowa ze specjalnością serigrafia  w Pracowni Prof. Mirosława Pawłowskiego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Obecnie zajmuje się projektowaniem graficznym w ścisłym powiązaniu z liternictwem. Brał udział w wystawach indywidualnych oraz zbiorowych w kraju i za granicą. Jego zainteresowania skupiają się wokół sztuki.

 

 Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wpisz szukaną frazę: