Wręczono nagrodę im. Kazimierza Wyki

Dziś punktualnie o godzinie 12 w Sali Obrad Urzędu Miasta Krakowa odbyło się wręczenie fundowanej przez Prezydenta Miasta Krakowa i Marszałka Województwa Małopolskiego Nagrody im. Kazimierza Wyki. Tegorocznym laureatem został krytyk literacki i literaturoznawca Andrzej Mencwel. Uroczystość uświetnił swoją obecnością Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, córki profesora Kazimierza Wyki, a także liczne grono profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego i laureatów nagrody w poprzednich latach.

Urodzony 11 września 1940 roku w Tarnobrzegu Andrzej Mencwel był dyrektorem Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego i  prezesem Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego. Jest członkiem rad naukowych Instytutu Kultury Polskiej i Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych, Rady Towarzystwa Popierania i Krzewienia Nauk, Towarzystwa Naukowego Warszawskiego, Rad Programowych Instytutu Adama Mickiewicza, Festiwalu Nauki, Centrum Sztuki Współczesnej, Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka, Association Internationaledes Critiques Litteraires, Kapituły Nagrody Naukowej im. Jerzego Giedroycia; przewodniczący Zespołu Humanistycznego Ministra Edukacji Narodowej. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim, w 1976 roku uzyskał stopień doktora za rozprawę o Stanisławie Brzozowskim – „Stanisław Brzozowski. Kształtowanie myśli krytycznej” (1976). W 1990 roku uzyskał habilitację na podstawie książki „Etos lewicy. Esej o narodzinach kulturalizmu polskiego” (1990). Laureat nagrody Polskiego PEN-Clubu im. Jana Strzeleckiego (1998), odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Medalem Uniwersytetu Warszawskiego, Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”.

Nagroda im. Kazimierza Wyki przyznawana jest w dziedzinie krytyki literackiej, eseistyki i historii literatury. Bardzo wysoko oceniana zarówno przez teoretyków literatury i sztuki, jak i samych twórców, należy obecnie do nielicznych w tym zakresie nagród w Polsce. Ustanowienie nagrody było wyrazem hołdu dla prof. Kazimierza Wyki, wybitnego historyka literatury, krytyka, eseisty, znawcy sztuki, animatora życia kulturalnego, humanisty o niezwykłej energii i artystycznej wyobraźni, twórcy krakowskiej szkoły krytyki. Ideą nagrody jest wyróżnienie wybitnych dokonań literackich i artystycznych twórców, którzy w swojej działalności nawiązują do świata wartości i zakresu zainteresowań prof. Kazimierza Wyki.