fbpx

W ogniu literatury. Pasmo Literackie na 30. Festiwalu Kultury Żydowskiej

Już po raz piąty KBF, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, dołącza do Festiwalu Kultury Żydowskiej. Tematem 30. edycji FKŻ jest ogień – najsilniejszy z czterech żywiołów, kojarzący się z siłą, energią i pasją. Jego echo odbija się także w zróżnicowanym programie wydarzeń literackich.

Podczas festiwalu miłośnicy literatury będą mieli możliwość spotkania ze znakomitymi twórcami. Z Namiotu Spotkań połączymy się z laureatem nagrody Bookera Davidem Grossmanem oraz posłuchamy o doświadczeniu emigracji z perspektywy Piotra Smolara. Dyskusje moderowane będą przez znane postacie świata literatury: Małgorzatę Szczurek, Szymona Kloskę czy Grzegorza Jankowicza. Dzięki Grupie Studnia O. zanurzymy się w opowieściach Menachema Kipnisa i Szmuela Josefa Agnona. Trwa Rok Lema, nie zabraknie więc jego twórczości na FKŻ: wspólnie z Dorotą Masłowską i Aleksandrą Przegalińską zastanowimy się nad wizjonerstwem i współczesnymi technologiami, które autor Solaris przewidział dekady temu w swoich książkach. Wysłuchamy także specjalnego muzycznego setu w wydaniu zespołu Vysoké Čelo inspirowanego twórczością Lema. Pasmo literackie na 30. FKŻ domknie Michał Nogaś i Bernardo Kuciński w trudnej, ale niezwykle ważnej rozmowie na temat rozliczania odpowiedzialności za zbrodnie z przeszłości. Zapraszamy na spotkania z literaturą na krakowskim Kazimierzu od 26 czerwca do 4 lipca!

 

PROGRAM PASMA LITERACKIEGO 30. FKŻ

26.06, sobota, 16.30 | Prorok Lem? O sepulkach i robotach wokół nas

Dyskusja: Dorota Masłowska, Aleksandra Przegalińska

Prowadzenie: Szymon Kloska

Trwał głęboki PRL, kiedy Stanisław Lem opisywał w swoich książkach narzędzia i wynalazki, które dzisiaj nazywamy internetem, wyszukiwarką Google, e-bookami, tabletami i drukiem 3D. Na ile prognozy formułowane pół wieku temu przez patrona roku 2021 nadają się do opisu współczesnej rzeczywistości? Do ponownej lektury autora Dzienników gwiazdowych zaprosiliśmy jedną z najważniejszych polskich pisarek Dorotę Masłowską oraz Aleksandrę Przegalińską – filozofkę i futurolożkę specjalizującą się w badaniach nad rozwojem sztucznej inteligencji. Co wyniknie z tego spotkania?

Spotkanie organizowane w ramach obchodów stulecia urodzin Stanisława Lema.

 

26.06, sobota, 18.00 | Koncert: Vysoké Čelo (PL)

Koncert: Vysoké Čelo

Vysoké Čelo to elektroniczny kwartet powstały w Policach w 2014 roku w składzie Janusz i Maciej Jurga oraz Damian Wolski i Filip Sroka. Grupa lubuje się w niecodziennych wycieczkach i perturbacjach gatunkowych, łącząc ze sobą surowy ambient, psychodeliczny folk i progresywną elektronikę. Podczas specjalnego setu z okazji stulecia urodzin Stanisława Lema grupa zaprezentuje m.in. utwory z płyty Űrutazás (2017) zainspirowane książkami najpopularniejszego polskiego pisarza wszech czasów. Nasycone motywem podróży kosmicznych brzmienia uzupełnią autorskie wizualizacje.

Wydarzenie organizowane w ramach obchodów stulecia urodzin Stanisława Lema.

 

27.06, niedziela, 17.00 | Zły Żyd. Spotkanie z Piotrem Smolarem

Spotkanie: Piotr Smolar

Prowadzenie: Małgorzata Szczurek

Historia trzech pokoleń polsko-żydowskiej rodziny opisana w autobiograficznej książce Zły Żyd Piotra Smolara układa się w opowieść o świecie, którego właściwym spoiwem są sprzeczności – pomiędzy tolerancją i nietolerancją, pamięcią i niepamięcią, asymilacją i kultywowaniem odrębności losu. Z francuskim dziennikarzem polskiego pochodzenia związanym z dziennikiem „Le Monde” połączymy się, by porozmawiać o tym, w jaki sposób doświadczenie imigracji rodziców przekłada się na dorastanie dzieci i czy piętno „inności” może w paradoksalny sposób dawać siłę.

Spotkanie w formie hybrydowej – połączenie online z udziałem publiczności.

 

30.06, środa, 18.00 | W ogniu opowieści. Spotkanie z Davidem Grossmanem

Spotkanie: David Grossman

Prowadzenie: Grzegorz Jankowicz

Najwybitniejszy żyjący izraelski prozaik, laureat Międzynarodowej Nagrody Bookera za powieść Wchodzi koń do baru (2017) będzie gościem spotkania w ramach pasma literackiego na 30. FKŻ. Na świecie ceniony jako autor bezustannie śrubujący standardy psychologicznej głębi tworzonych przez siebie postaci i narracji, w Polsce kojarzony również jako miłośnik i popularyzator twórczości Brunona Schulza, a w Izraelu – jeden z najważniejszych orędowników trwałego porozumienia pomiędzy Żydami i Palestyńczykami. Z Davidem Grossmanem połączymy się prosto z przestrzeni namiotu FKŻ. Rozmowę poprowadzi Grzegorz Jankowicz – pisarz, filozof literatury, Dyrektor Programowy Festiwalu Conrada.

Spotkanie w formie hybrydowej – połączenie online z udziałem publiczności.

Wydarzenie organizowane przy wsparciu Ambasady Izraela w Polsce.

 

30.06, środa, 20.00 | Opowiadane na żywo – Głupcy z Chełma na podstawie opowiadań Menachema Kipnisa

Storytelling: Beata Frankowska, Jarosław Kaczmarek

Książki dobrze smakują opowiadane na żywo, dlatego podczas pasma literackiego na 30. FKŻ zdecydowaliśmy się nawiązać współpracę z tymi, którzy przywracają moc tradycyjnego opowiadania nie tylko na scenie, ale też w przestrzeniach miejskich i plenerowych, jak ogród, kawiarnia i ulica – współczesnymi hakawati, znanymi chociażby z zaułków miast na Bliskim Wschodzie. Podczas dwóch godzinnych programów, przygotowanych przez opowiadaczy i opowiadaczki z Grupy Studnia O., organizatora Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania w Warszawie, przyjrzymy się dwóm, zupełnie od siebie różnym tekstom – opowiadaniom Menachema Kipnisa z tomu Rabin bez głowy i Przysiędze wierności Szmuela Josefa Agnona.

Przedwojenny „żydowski Wąchock”, miasto Chełm obrosło w kulturze jidysz nieskończonym bogactwem anegdot i opowieści, cytowanych i podawanych dalej w największych pozostawionych przez nią tekstach, z powieściami Singera na czele. „O mieszkańcach tego miasta powiada się (…) nieco żartobliwie, że nie należy ich nazywać głupcami z Chełma, lecz ogłupiaczami z Chełma, w istocie bowiem nie są oni głupi, lecz próbują zrobić głupców z innych ludzi” – pisał w swoim zbiorze Rabin bez głowy i inne opowieści z Chełma Menachem Kipnis. Kim byli owi „głupcy”, dlaczego nazywano ich wymiennie „mędrcami” i co łączy ich z mistrzem paradoksu Hodżą Nasreddinem – arabskim odpowiednikiem żydowskiego Szlemiela? I wreszcie: co mają nam do opowiedzenia dzisiaj, w czasach zarazy?

 

1.07, czwartek, 20.00 | Opowiadane na żywo – Przysięga wierności Szmuela Josefa Agnona

Storytelling: Beata Frankowska, Jarosław Kaczmarek

Drugi wieczór ze sztuką opowiadania przygotowany we współpracy z opowiadaczami i opowiadaczkami z Grupy Studnia O. – organizatorami Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania.

Akcja mikropowieści laureata literackiej Nagrody Nobla z dawnej Galicji, Szmuela Josefa Agnona (1887-1970) pt. Przysięga wierności rozgrywa się w środowisku żydowskich imigrantów w Jaffie na początku XX wieku. Pełna pięknych niedomówień historia młodego osadnika, Jakoba Rechnitza, i jego ukochanej, Szoszany Ehrlich, to skondensowany konflikt uczuć i planów, a przede wszystkim podjętych jeszcze przed porzuceniem Europy zobowiązań. Narracja opowiadana z dwóch perspektyw – męskiej i kobiecej – oscyluje między poetyką jawy i snu, z towarzyszeniem hipnotycznych dźwięków gitary elektrycznej. Wieczór w namiocie FKŻ będzie premierową adaptacją sceniczną powieści jednego z ojców literatury hebrajskiej w przekładzie Piotra Pazińskiego.

 

4.07, niedziela, 17.00 | Długi cień kata. Spotkanie z Bernardo Kucinskim

Spotkanie: Bernardo Kucinski

Prowadzenie: Michał Nogaś

Narrator powieści K. Relacja z pewnych poszukiwań – autorstwa Bernardo Kucinskiego, brazylijskiego dziennikarza polsko-żydowskiego pochodzenia – podejmuje długoletnie i bezowocne poszukiwania córki zaginionej w czystkach politycznych z okresu rządów junty wojskowej. Fikcja oparta na prawdziwej historii zaginięcia siostry autora podniosła w Brazylii ważną debatę związaną z nierozliczeniem sprawców mordów dokonanych w latach 70. XX wieku na zlecenie współpracującego z ówczesnymi władzami USA reżimu, a nawet zamiataniem sprawy pod dywan przez przedstawicieli obecnych władz. „Kto szuka kości? Psy szukają kości” – usłyszeli bliscy ofiar od obecnego prezydenta Jaira Bolsonaro. Z bohaterem jednej z najbardziej poruszających rozmów zamieszczonych w tomie Z niejednej półki Michała Nogasia połączymy się z namiotu FKŻ.

Spotkanie w formie hybrydowej – połączenie online z udziałem publiczności.

Spotkania organizowane przez KBF, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Wpisz szukaną frazę: