fbpx

Spotkanie #opartenafaktach: Jacek Hołub, „Żeby umarło przede mną. Opowieści matek niepełnosprawnych dzieci”

Książka opowiadająca historie niepełnosprawnych dzieci i ich matek w polskich warunkach właśnie ukazuje się nakładem Wydawnictwa Czarne. Spotkanie odbędzie się 22 sierpnia w Kawiarni Literackiej przy ulicy Krakowskiej 41 o godz. 18:30. Wstęp wolny.

„W latach 2008–2017 za niepełnosprawne uznano 218 tysięcy dzieci. Część z nich, tych najciężej chorych i głęboko niepełnosprawnych intelektualnie, pozostanie dziećmi do końca życia. Aż do śmierci będą potrzebowały pomocy przy wykonywaniu najprostszych czynności: myciu, jedzeniu, załatwianiu potrzeb fizjologicznych. Napisałem tę książkę, by pokazać, co ich matki przeżywają na co dzień. Bardzo rzadko słyszymy ich głos. Nikt nie jest w stanie opowiedzieć, co czuje żona porzucona przez męża z powodu wady genetycznej ich córki. Matka próbująca opanować atak szału niepełnosprawnego intelektualnie dwudziestopięciolatka. Kobieta patrząca na wijące się z bólu kilkumiesięczne niemowlę. Żegnająca dziecko w szpitalnej kostnicy. Nikt oprócz nich samych. Ta książka to opowieści pięciu kobiet. Spisywałem je przez rok. Z pewnością by nie powstała, gdyby nie moje osobiste doświadczenie” – mówi o książce Jacek Hołub.

Prowadzenie: Michał Olszewski. Kawiarnia Literacka znajduje się w wysokiej kamienicy na I piętrze (bez windy), ale z przyjemnością pomożemy pokonać te bariery wszystkim osobom, które zechcą wziąć udział w spotkaniu.

Jacek Hołub (ur. w 1972) – przez trzynaście lat był dziennikarzem „Gazety Wyborczej”. Publikował m.in. także w „Dużym Formacie”, „Wysokich Obcasach”, „Ale Historia” i „Newsweeku Historia”. Współautor książki Ojciec Tadeusz Rydzyk. Imperator, reporterskiej biografii dyrektora Radia Maryja. Laureat nagrody „Ostre Pióro” przyznawanej przez Business Centre Club. Rzecznik Towarzystwa „J-elita”, które pomaga osobom z nieswoistymi chorobami zapalnymi jelit (od 2001 roku zmaga się z nieuleczalną chorobą Leśniowskiego-Crohna). Współpracownik portalu Niepełnosprawni.pl i magazynu „Integracja”. Z wykształcenia politolog i PR-owiec. Żonaty, miłośnik przyrody, wędkuje.

Michał Olszewski (ur. 1977) – ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 2007-2012 pracował jako reporter i szef działu reportażu „Tygodnika Powszechnego”. Od 2014 redaktor naczelny krakowskiego oddziału „Gazety Wyborczej”.
Debiutował zbiorem opowiadań „Do Amsterdamu”. W 2005 ukazała się jego druga książka pt. „Chwalcie łąki umajone”. W kwietniu 2009 ukazała się książka – „Low-tech”, a rok później wydał „Zapiski na biletach” – opowieść o podróżach po Polsce, oraz „Eco-book o eko-Bogu”, zapis rozmów o ekologii przeprowadzonych z franciszkaninem o. Stanisławem Jaromim. „Zapiski…” nominowane były do Nagrody Literackiej Gdynia 2011 w kategorii proza. W 2015 roku otrzymał Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki za książkę „Najlepsze buty na świecie”. W 2017 ukazała się kolejna powieść Olszewskiego, „#Upał”.

Szczegóły: https://www.facebook.com/events/2022744918055999/
Cykl współorganizowany wspólnie z Krakowskim Biurem Festiwalowym.

Wpisz szukaną frazę: