Spiżarnia literacka 4. Festiwalu Miłosza w Krakowie (14-17 maja 2015)

W ramach 4. Festiwalu Miłosza wielbiciele poezji będą mieli niepowtarzalną okazję, by zapoznać się z nowymi tłumaczeniami i wydaniami zbiorów poezji zagranicznych gości, przygotowanymi przez czołowych polskich wydawców. Podobnie jak „Spiżarnia literacka” Czesława Miłosza, festiwalowa kolekcja zaprasza czytelników w niezwykłą podróż po poetyckim świecie.

Dotychczas w ramach Festiwalu ukazało się osiem niepublikowanych wcześniej w Polsce zbiorów festiwalowych gości, m.in.: Duo Duo, Juana Gelmana, Philipa Levine, Michaela Krügera, Lwa Rubinsteina czy Gary’ego Snydera. W ten sposób Festiwal Miłosza pozwala odkrywać nieznaną do tej pory w Polsce poezję. Wybory wierszy tegorocznych gości Festiwalu wydane zostaną dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Miasto Literatury i Krakowskiego Biura Festiwalowego.

„Skrzydlate i ciemne” to wybór wierszy Roberta Hassa z lat 1973–2014 , który ukaże się nakładem krakowskiego wydawnictwa Znak. Ten rewelacyjny  amerykański poeta i tłumacz, sąsiad Czesława Miłosza w Berkley, już w pierwszym dniu Festiwalu weźmie udział w debacie poświęconej znaczeniu współczesnej poezji.

Znak przygotowuje także wydanie wyboru wierszy pt. „Blues o śnieżnym poranku” Charlesa Simica – serbsko-amerykańskiego poety, współwydawcy „Paris Review” i zdobywcy Pulitzer Prize for Poetry.
Państwowy Instytut Wydawniczy zaprezentuje wybór wierszy brytyjskiej poetki, praprawnuczki Karola Darwina – Ruth Padel. Jej tom pt. „Sztuka Kintsugi” bezpośrednio inspirowany był „Wypisami z ksiąg użytecznych” Miłosza. O swoich związkach z twórczością polskiego Noblisty brytyjska poetka opowie podczas specjalnego wykładu otwierającego Festiwal.

Polską premierę będzie miał również wybór „Pisane na kamieniach” jednej z najciekawszych i najbardziej oryginalnych poetek szwedzkich – Marie Lundquist. Wydawnictwo przygotowuje wydawnictwo Zeszyty Literackie.

W wydawnictwie Pogranicze ukaże się zbiór wierszy „Lot strzały” białoruskiego poety, laureata Nagrody Herdera – Alesia Razanaŭ.
W bibliotece festiwalowej znajdzie się również tomik pt. “Kompas na śniegu” autorstwa Xaviera Farré, katalońskiego poety i tłumacza m.in. Miłosza, Herberta i Zagajewskiego, przygotowany przez wydawnictwo EMG, oraz zbiór wierszy „Niespieszna żegluga” słoweńskiego poety i eseisty – Uroša Zupana, wydany przez Instytut Mikołowski.

Po polsku ukaże się także tom litewskiego poety, eseisty i tłumacza m.in. poezji Miłosza – Kornelijusa Platelisa, przygotowany we współpracy z litewskim Instytutem Kultury.
Czytelników poezji ucieszy z pewnością premiera „Przekładów poetyckich” Miłosza, w których znajdziemy „Wypisy z ksiąg użytecznych”, będące inspiracją tegorocznej edycji Festiwalu. Wśród tłumaczonych autorów znaleźli się m.in. Szekspir, Blake, Baudelaire, Whitman, Jeffers, Auden, Eliot, Yeats, Lorca, Kawafis, poeci chińscy, mistrzowie Zen i mistyk Kabir.

Motywem przewodnim 4. Festiwalu Miłosza jest w tym roku „Księga Olśnień” (A Book of Luminous Things) – tytuł słynnej anglojęzycznej antologii Miłosza zawierającej wiersze z różnych epok, wybrane i w znacznej części tłumaczone przez polskiego Noblistę. Znaleźli się w niej m.in. Walt Whitman, W. S. Merwin, Elizabeth Bishop, ale również Wang Wei, Tu Fu, Seamus Heaney. 4. Festiwal Miłosza stanowić będzie glosę tego słynnego wyboru i jego współczesną interpretację.

Wybrane tomy poezji zyskają jeszcze jeden wyróżniający akcent – zostaną złożone krojem pisma Milosz, którego autorem jest Damien Collot, laureat Międzynarodowego Konkurs na Krój Literniczy im. Czesława Miłosza w 2011 r.  Konkurs w stulecie urodzin Poety zorganizowała Fundacja Sztuki Nowej ZNACZY SIĘ przy wsparciu finansowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Więcej informacji: http://www.typemilosz2011.pl

To wszystko i dużo więcej poetyckich olśnień będzie czekać na czytelników i festiwalową publiczność w Księgarni Festiwalowej w Pałacu pod Baranami, którą poprowadzi Księgarnia Pod Globusem.

Więcej informacji na stronie www.miloszfestival.pl

Festiwal organizuje Krakowskie Biuro Festiwalowe i Fundacja Miasto Literatury.