fbpx

Dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – Michał Niezabitowski zaprasza we wtorek 3 czerwca o godz. 18.00 do Pałacu Krzysztofory na kolejne spotkanie z cyklu „Salon Książki Krakowskiej”. Tym razem zaprezentowany zostanie katalog Nowa Huta dla Wolnej i Niepodległej, towarzyszący czasowej wystawie pod tym samym tytułem w oddziale muzeum – Dzieje Nowej Huty.

 
4 czerwca minie 25 lat od odzyskania przez Polskę niepodległości oraz od wyborów kontraktowych, do których doprowadziły porozumienia okrągłostołowe.  Jest to idealny czas na podsumowanie wszystkich opozycyjnych i antykomunistycznych działań z lat 1949-1989 w Nowej Hucie. Ta najmłodsza dzielnica Krakowa zbudowana została w okresie stalinizmu jako antidotum na opozycyjne skłonności Krakowa. Jednak paradoksalnie to właśnie wzorcowe miasto socjalistyczne stanęło u boku Krakowa w walce o wolność.

 

Czas buntu zaczął się walką o krzyż,  która w szerszym kontekście była walką o tożsamość i religię zapomniane przez lata ubiegłe.  Kiedy Kraków w czasie czarnego marszu żegnał Stanisława Pyjasa – działacza opozycji demokratycznej, tego samego dnia ks. kard. Karol Wojtyła konsekrował kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski, pierwszą po wojnie nową świątynię w tej części miasta. Wydarzenie to nie tylko zakończyło społeczny eksperyment władz – próbę stworzenia „nowego człowieka” wzorowanego na „człowieku sowieckim”, ale zaprojektowało późniejszą nowohucką opozycję.

 
Nowa Huta długo dojrzewała do Solidarności, ale gdy to już nastąpiło, stała się stolicą Solidarności w Małopolsce, jednym z najważniejszych i najbardziej twórczych miejsc opozycji w Polsce. Udział w spotkaniu wezmą Paweł Jagło, Jan L. Franczyk oraz Andrzej Malik. Poprowadzi je Marcin Baran – redaktor i poeta. Wstęp wolny!

 

Więcej informacji na: www.mhk.pl

Wpisz szukaną frazę: