Robert Hass / Writers in Motion / zobacz film

Polecamy kolejny film z cyklu Writers in Motion. Tym razem rozmawiamy z amerykańskim poetą Robertem Hassem, który był gościem tegorocznej edycji Festiwalu Miłosza.

Robert Hass (ur. 1941) – amerykański poeta, mieszka w San Francisco. W 1971 r. obronił doktorat z literatury angielskiej na Uniwersytecie Stanforda. W Berkeley był sąsiadem Czesława Miłosza, którego wiersze tłumaczył na język angielski, a wśród swoich mistrzów wymienia również Wisławę Szymborską i Zbigniewa Herberta. Jest znanym tłumaczem haiku. W połowie lat dziewięćdziesiątych założył stowarzyszenie „River of Words” promujące ideę ekoliteratury. W latach 1995-1997 był Poetą Laureatem Stanów Zjednoczonych.

Audiowizualna biblioteka pisarzy Writers in Motion to długofalowy projekt realizowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe. Dzięki wywiadom przed kamerą powstają audiowizualne sylwetki pisarzy polskich i zagranicznych, zarówno tych mieszkających w Krakowie, jak i tych, którzy odwiedzają miasto podczas licznych wydarzeń literackich.

Nagrania powstały we współpracy z portalem Popmodernawww.popmoderna.pl.

full-black

Wywiad z Robertem Hassem przeprowadził Michał Koza.

Michał Koza (ur. 1987) – doktorant na Wydziale Polonistyki UJ, autor tekstów i wywiadów dla „Popmoderny”. Publikował także m.in. w „Estetyce i Krytyce”, „Ruchu Literackim” i „E-splocie”. Bada i krytykuje literaturę najnowszą, filozofuje prywatnie i akademicko, chętnie rozmawia z pisarzami.

Mateusz Witkowski (ur. 1989). Redaktor naczelny i współzałożyciel portalu Popmoderna.pl. Absolwent krytyki literackiej na Wydziale Polonistyki UJ, obecnie doktorant na tym samym wydziale. Interesuje się związkami między literaturą a popkulturą, brytyjską muzyką z lat 80. i 90. oraz włoskim futbolem. Zdecydowanie sprzeciwia się dzieleniu kultury na „wysoką” i „niską”. Do tej pory publikował m.in. w „Dwutygodniku”, „Xięgarni”, „Czasie Kultury”, „Opcjach”. Stale współpracuje z Gazeta.pl i Wirtualną Polską.