Przedstawiciele Miasta Literatury Dunedin w Krakowie

Nie dawno mieliśmy przyjemność powitać w Krakowie przedstawicieli Miasta Literatury Dunedin. Nowo Zelandzka stolica literatury dołączyła do sieci Miast Kreatywnych UNESCO w grudniu 2014 r. Delegacja przyjechała do Krakowa aby poznać literacki Kraków, nawiązać bliższą współprace i omówić wspólną promocje i projekty. Po trzech dniach w Krakowie, przewodnicząca delegacji oraz członkini stowarzyszenia polonijnego w Dunedin „The Polish Heritage of Otago & Southland Trust” Pani Ewa Rożecka-Pollard stwierdziła, że w literackim Krakowie najwspanialsze są księgarnie! Justyna Jochym z działu literackiego oprowadziła delegacje po Krakowie, przedstawiła projekty literackie w przestrzenie miejskiej i opowiedziała o dziedzictwie literackim, wielkich pisarzach oraz inicjatywach współczesnych, które mają na celu promocji literatury i zintegrowania środowiska literackiego w Krakowie i Polsce, m.in. plany związane z powstaniem Forum Literatury, akcje wspierające młodych twórców, niezależnych wydawnictw i księgarń, oraz wykorzystanie nowych mediów i technologii do promocji czytelnictwa.

Choć Dunedin jest siódmym co do wielkości miastem w Nowej Zelandii, zdecydowanie przoduje, jeśli chodzi o kulturę. Wielu wybitnych pisarzy mieszka bądź mieszkało w Dunedin. Poeta Thomas Bracken, autor hymnu narodowego „Boże broń Nowej Zelandii”, przemieszkał tam całe życie. Inni wpływowi pisarze związani z miastem to m.in. Charles Brasch, założyciel „Landafall”, najważniejszego periodyku literackiego w Nowej Zelandii, nominowana do Nagrody Nobla poetka i powieściopisarka Janet Frame oraz dramaturdzy James K. Baxter i Roger Hal, a także współcześni autorzy i ilustratorzy książek dziecięcych David Elliot oraz Tania Roxborogh mieszkają tam. Bratanek narodowego poety Szkocji Roberta Burnsa był jednym z założycieli miasta. Z tego powodu oraz ze względu na dużą liczbę szkockich imigrantów w kraju, pomnik Burnsa znajduje się w Dunedin. Choć kultura europejska miała największy wpływ na literatury Nowej Zelandii, współcześnie odzwierciedla ona także dziedzictwo Maori. Więcej informacji o Dunedin znajdziecie tutaj.