Literacka Mapa Krakowa

Literacka Mapa Krakowa to przekrojowy, dostępny w dwóch wersjach językowych plan miasta, który ukazuje w przystępnej formie tradycje literackie Krakowa: jego współczesność, instytucje, miejsca i zabytki związane z literaturą. Intencją autorów nie było stworzenie kompletnej bazy danych, lecz zainspirowanie do własnych poszukiwań: zaproszenie odbiorców do odkrywania literackich adresów, pokazanie szkicu dziejów literatury w Krakowie i kontaktu z książką w różnych formach. Kraków jest w niej ukazany jako miasto walking distance, przyjazne dla spacerujących, otwarte i dostępne. Na mapie znajdziemy Śródmieście (obręb drugiej obwodnicy), Kazimierz, Podgórze i kilka punktów w dzielnicy Dębniki. Mapa odsyła nas również do Bronowic i do Nowej Huty, którą autorzy uznali za bardzo ciekawe miejsce, a jednocześnie wciąż nie do końca odkryte przez odbiorców kultury, dlatego na mapie znalazło się miejsce na okienko z planem centrum starej Nowej Huty.

Ponad 60 punktów pogrupowano w kategorie: literackie adresy, zabytki, biblioteki i księgarnie, kawiarnie literackie, literatura w przestrzeni publicznej i Nowa Huta. Użytkownicy mapy mogą odwiedzić miejsca związane z różnymi epokami – od początków drukarstwa, przez kolejne stulecia, aż po wibrujące ożywionym rytmem współczesne życie artystyczne. Mapa ma dowcipną, komiksową formę – nawiązuje do tradycji polskiej ilustracji i projektowania okładek, pokazując charakterystyczne postaci, które można spotkać w Krakowie.

Z mapy dowiemy się, gdzie mieszkał Tadeusz Peiper, gdzie spotykali się młodzi poeci i prozaicy, dlaczego pewne mieszkanie przy ul. Karmelickiej zwano synagogą szatana, wreszcie – dlaczego na huśtawce Gombrowicza można się huśtać tylko plecami do siebie. Można będzie się przekonać, że w Krakowie niemal każdy kamień ma swoją literacką historię i to właśnie w Krakowie działa najstarsza europejska księgarnia. Dowiemy się, jak żyje się w mieście, w którym literatura jest jednym z najważniejszych kapitałów, niemal gałęzią przemysłu.

Ważnym elementem map jest lista „kup/wypożycz książkę”. Jest to wybór księgarni, antykwariatów i bibliotek w obrębie mapy, które zostały wybrane ze względu na zróżnicowanie asortymentu i zbiorów bibliotecznych.

Literacką mapę można znaleźć w punktach sieci informacji miejskiej InfoKraków, wybranych księgarniach i bibliotekach, wszelkich miejscach związanych z książką w czasie festiwali i spotkań literackich.