Powieść to nie zbrodnia – spotkanie z Nedim Gürselem

Poszukiwany jest Nedim Gürsel. Pisarz turecki. Obecne miejsce zamieszkania:  Paryż. Szalenie niebezpieczny – cechuje go przenikliwy umysł, odwaga w słowie i działaniu, erudycja. Jego powieści, opowiadania, artykuły niejednokrotnie naruszały porządek publiczny republiki tureckiej. Wielokrotnie cenzurowany, poddawany procesom sądowym, przez wiele lat jego książki nie mogły się ukazywać w kraju, z którego pochodził. Zdobywca wielu prestiżowych nagród literackich. Wykładowca akademicki. Na Sorbonie obronił dysertację o twórczości Nâzima Hikmeta i Luisa Aragona.

Zapraszamy na spotkanie z niezwykłym pisarzem Nedim Gürselem pt. „Powieść to nie zbrodnia”. Wydarzenie odbędzie się w De Revolutionibus (ul. Bracka 6) 19 maja. godz. 18.00.

Karierę literacką rozpoczął pisarz w latach 60. od publikowania opowiadań w czasopismach. W 1970 ukończył szkołę Galatasaray w Stambule, a w 1974 studia z zakresu współczesnej literatury francuskiej na paryskiej Sorbonie. W 1979 obronił pracę doktorską z zakresu literatury porównawczej. Jego rozprawa doktorska stanowiła porównanie twórczości Louisa Aragona i Nazima Hikmeta.

W 1976 opublikował zbiór opowiadań „Lato bez końca”, za co otrzymał nagrodę, przyznawaną przez Turecką Akademię Literatury. Po przewrocie wojskowym 1980 trybunał wojskowy uznał, że w swoich opowiadaniach Gürsel oczernia armię turecką. Mimo, iż sąd odrzucił oskarżenia skierowane przeciwko pisarzowi, jego kolejne powieści nie ukazywały się w Turcji przez kilka lat. Gürsel wyjechał do Francji, gdzie uzyskał obywatelstwo francuskie i wykłada współczesną literaturę turecką na Sorbonie. W 2004 został wyróżniony nagrodą Fernand Rouillon.

W 2008 Gürsel opublikował powieść „Córki Allaha”, której akcja rozgrywa się w VI w. Rok później inżynier Ali Emre Bukagjili skierował do sądu pozew przeciwko autorowi twierdząc, że obraza Mahometa, jego żon i Koranu stanowi zakazaną przez prawo obrazę religii i wzniecanie nienawiści na podłożu religijnym. Gürselowi grozi kara co najmniej 6 miesięcy więzienia. Sam pisarz komentując sprawę stwierdził: „To jest powieść, a nie jest możliwe by powieści popełniały zbrodnie”

Organizatorem spotkania jest Instytut Francuski

Partner: Krakowskie Biuro Festiwalowe operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO