Planeta Lem na Warszawskich Targach Książki!

Planeta Lem i domy (dla) literatury
Warszawskie Targi Książki
Stadion Narodowy
24 maja, 13:00-14:30, scena B, poziom +2

W najbliższych latach Kraków – pierwsze polskie Miasto Literatury UNESCO – zyska nowoczesny obiekt kulturalny, którego patronem będzie Stanisław Lem. Centrum Literatury i Języka Planeta Lem powstanie w latach 2021-2023 na poprzemysłowym Zabłociu, na terenie dawnego Składu Solnego. Inspirowany analogicznymi centrami literackimi na świecie (m.in. Casa del Lector w Madrycie, National Centre for Writing w Norwich, domy literatury w Niemczech) obiekt połączy funkcje festiwalowe, edukacyjne, rekreacyjne i wystawiennicze – stanie się otwartą przestrzenią dla inicjatyw promujących czytanie. Kompleks Planety Lem pomieści multimedialną wystawę poświęconą myśli i twórczości Stanisława Lema, której koncepcję przygotowało studio TENGENT we współpracy z Jackiem Dukajem, wystawę o języku i komunikacji zaprojektowaną razem z Fundacją na Rzecz Muzeum Języka Polskiego, wielofunkcyjne sale, w których gościć będą wydarzenia i festiwale literackie, a także ogólnodostępną mediatekę, kawiarnio-księgarnię i ogród.

24 maja na Warszawskich Targach Książki odbędzie się prezentacja zwycięskiej koncepcji architektonicznej obiektu autorstwa pracowni JEMS Architekci, która stoi m.in. za projektem Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach czy planem rozbudowy Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu. W marcu br. koncepcja warszawskiego studia wygrała międzynarodowy konkurs architektoniczno-urbanistyczny na projekt Centrum Literatury i Języka Planeta Lem zorganizowany przez Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe we współpracy ze SARP Kraków. Nawiązujący do historycznej architektury Składu Solnego, a przy tym wzbogacony o charakterystyczne wieże, retro-futurystyczny „cyfrowy zamek” zaproponowany przez JEMS Architekci został wybrany spośród 44 opracowań studialnych złożonych w konkursie.

Po prezentacji Krakowskie Biuro Festiwalowe, przyszły operator Planety Lem, zaprasza na dyskusję o funkcjach, jakie mogą pełnić zinstytucjonalizowane centra literackie w kontekście działalności takich ośrodków, jak domy literatury w Łodzi i Wrocławiu, Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku czy Instytut Mikołowski. Czemu służą domy (dla) literatury? Jakie dają możliwości, jeśli chodzi o docieranie do nowych odbiorców i przebijanie „bańki” kultury książki? Czy centrum literackie może stać się miejską atrakcją na miarę najciekawszych muzeów i zabytków?

Zapraszamy do oglądania, słuchania i aktywnego komentowania!

Więcej na: planetalem.pl