fbpx

Olga Gitkiewicz, „Nie hańbi”. Ostatnie w tym roku spotkanie #opartenafaktach

Zapraszamy na ostatnie w tym roku spotkanie z cyklu #opartenafaktach realizowanego przez Stowarzyszenie Re-Prezentacje w ramach miejskiego programu wspierania działalności kulturalnej w księgarniach. Gościem listopadowego spotkania będzie Olga Gitkiewicz z książką „Nie hańbi” poświęconą rynkowi pracy w Polsce. Spotkanie poprowadzi Michał Olszewski.

Podobno praca leży na ulicy. Niejeden z bohaterów tej książki się o nią potknął. Bezrobocie w Polsce jest najniższe od ponad dwóch dekad, a warunki na rynku pracy dyktują pracownicy. Podobno.

Są wykresy i tabele, które mają to potwierdzać, są analitycy, którzy te słowa powtarzają jak mantrę, są politycy, którzy się tym zdaniem zachłystują. I są ludzie, którzy rynkiem pracy nie potrząsną. Rynek ich połknie i wypluje. Ta książka jest o nich. O Ilonie Pujanek, która powiesiła się w poranek noworoczny – możliwe, że z powodu mobbingu (tylko czy polskie prawo definiuje, czym jest mobbing?). O przedsiębiorcy budowlanym, który wprawdzie zleca pracę, ale nie podlega kontroli PIP-u. O zwalnianych pracownicach Almy, które nawet w pustym sklepie musiały przestawiać towar na półkach. O marszach bezrobotnych w czasach wielkiego kryzysu i o ludziach bezrobotnych osiem dekad później w kraju, w którym podobno bezrobocia nie ma; o coraz bardziej oswojonych z prekarnością młodych ludziach.

To reporterski rzut oka na polski rynek pracy – historycznie i dziś. Jak bardzo ten rynek się zmienił od czasu, kiedy chałupnicy przeszli z domowych warsztatów do fabrycznych hal? Jak bardzo kryzys wczesnych lat 90. różnił się od kryzysu lat 30., gdy bezrobotni organizowali strajki? I wreszcie – co to znaczy nie pracować w świecie, w którym ponoć nie pracuje tylko ten, kto nie chce? Jeden z rozmówców powiedział autorce: „Stwierdzenie, że to jest taka praca, jak każda inna, że ktoś jedzie dorywczo pracować za granicę czy zbiera runo leśne, to trochę pokazuje, jak bardzo upadliśmy, myśląc o tym, czym jest praca”. Chociaż wielu pokoleniom wbijano do głowy, że żadna praca nie hańbi…

Olga Gitkiewicz – dziennikarka, redaktorka, freelancerka. Absolwentka wrocławskiej socjologii i Polskiej Szkoły Reportażu. Współpracuje z tygodnikiem „Polityka” i portalem gazeta.pl, na łamach których publikuje reportaże i teksty historyczne. W czasie pisania książki „Nie hańbi” rzuciła pracę w korporacji i przeprowadziła się z Wrocławia do Żyrardowa.

Michał Olszewski – przyjaciel festiwalu NON-FICTION. Jest autorem reportaży, opowiadań, recenzji i esejów. Obecnie redaktor naczelny krakowskiego oddziału „Gazety Wyborczej”, wcześniej kierownik działu reportażu „Tygodnika Powszechnego”. Autor zbioru opowiadań Do Amsterdamu, książek Chwalcie łąki umajone, Low-tech, Zapiski na biletach, Eco-book o eko-Bogu. W 2015 roku otrzymał Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki Najlepsze buty na świecie. W tym roku nakładem wydawnictwa Znak ukazała się kolejna powieść Olszewskiego #Upał.

Spotkanie odbędzie się 30 listopada 2017 roku o godz. 18:30 w Księgarni Młoda Art. Bookstore (Kamienica Szołayskich, pl. Szczepański 9, Kraków).

WSTĘP WOLNY! Dołącz: https://www.facebook.com/events/789165154625255/

Cykl organizowany przy wsparciu Urzędu Miasta Krakowa i we współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym.

Wpisz szukaną frazę: