Nowa nagroda literacka dla wydawców i autorów w ramach Programu Patronackiego KMLU

W dniu 11 marca 2020 r. Rada Miasta Krakowa powołała do życia program, którego celem będzie dofinansowanie i promocja wartościowych inicjatyw wydawniczych związanych z literackim charakterem miasta, postaciami z krakowskiego życia literackiego i dziełami lokalnego środowiska literackiego. Program realizuje kluczowe założenia Strategii Krakowa Miasta Literatury UNESCO na lata 2017-2022.

Program Patronacki KMLU, w ramach którego przyznawana będzie nowa nagroda literacka dla wydawców i autorów, ma na celu wsparcie środowisk kreatywnych związanych z literaturą i sektorem wydawniczym, jako podstawy dla zrównoważonego rozwoju rynku książki i czytelnictwa. Jego zadaniem jest pomnażanie dziedzictwa literackiego miasta i pielęgnowanie wizerunku Krakowa, należącego do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO od 2013 roku.

Nagroda literacka, realizująca kluczowe założenia Strategii Krakowa Miasta Literatury UNESCO na lata 2017-2022, to finansowe wsparcie dla wydawnictw i środowisk twórczych, które ułatwi realizację projektów książkowych odnoszących się w szerokim znaczeniu do literackiego charakteru Krakowa. Autorzy, tłumaczki, redaktorzy, ilustratorki i graficy, którzy wspólnie z wydawnictwami planują nowe projekty książkowe, będą mogli liczyć na wsparcie swojej pracy twórczej. Laureaci Nagrody otrzymają dofinansowanie wspierające proces wydawniczy nowych dzieł literackich.

Wkrótce zostaną opublikowane szczegółowe informacje na temat warunków uczestnictwa w konkursie i zasady aplikowania.