Mira Marcinów z literackim Paszportem „Polityki”!

Za intensywną opowieść o relacji córki i matki, o życiu i umieraniu. Wybitność „Bezmatka” wykracza daleko poza temat żałoby, dotyczy też literackiego języka, zarazem wywrotowego i precyzyjnego – tak jury 28. gali Paszportów „Polityki” uzasadniło wyróżnienie dla Miry Marcinów. Partnerem kategorii Literatura jest Kraków Miasto Literatury UNESCO, które dodatkowo zaprosi laureatkę nagrody na miesięczne stypendium twórcze.

Mira Marcinów (ur. 1985 r.) – filozofka i doktor psychologii. Urodziła się w Szczecinku. Pracuje jako adiunkt w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. W 2017 r. ukazał się tom 1 jej „Historii polskiego szaleństwa”. Wcześniej opublikowała „Na krawędzi wolności: szaleństwo jako wybór w filozofii Henryka Struvego” i – wspólnie z Bartłomiejem Dobroczyńskim – „Niezabliźnioną ranę Narcyza: dyptyk o nieświadomości i początkach polskiej psychoanalizy”.

Rok temu została finalistką Nagrody Naukowej „Polityki”, a w tym roku otrzymała nominację za swój debiut prozatorski „Bezmatek” (Wydawnictwo Czarne), napisaną wyjątkowym, zarazem dzikim i precyzyjnym językiem opowieść o relacji córki i matki. Książka została opublikowana pod patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO.

Nominowani w tym roku byli także Igor Jarek (za wydaną pod patronatem KMLU powieść „Halny”) oraz Patrycja Sikora (za tomik „Instrukcja dla ludzi nie stąd”). Gala Paszportów „Polityki” 2020 odbyła się 26 stycznia 2021 r. – nagrody wręczono po raz 28. Z powodów bezpieczeństwa odbyła się bez udziału publiczności.

Kraków Miasto Literatury UNESCO – obok Wrocławia Miasta Literatury UNESCO – jest partnerem kategorii Literatura Paszportów „Polityki”. Dodatkowo, tegoroczną laureatkę nagrody zaprosimy do Krakowa na miesięczną rezydencję literacką.

Więcej o wszystkich laureatach tegorocznych Paszportów „Polityki”: tutaj

Nagroda przyznawana jest przez tygodnik „Polityka” od 1993 roku. Od 25 lat wręczana każdego roku młodym twórcom i artystom za wybitne osiągnięcia artystyczne. Twórcy nagradzani są w następujących kategoriach: film, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna oraz, od 2016 roku, kultura cyfrowa. Od 2002 roku przyznawana jest także nagroda specjalna dla KREATORA KULTURY. To wyróżnienie otrzymują osoby lub instytucje, które w sposób szczególny i niestandardowy przyczyniają się do krzewienia kultury polskiej w kraju i na świecie. W tym roku wręczono także po raz pierwszy nagrodę specjalną w kategorii KULTURA ZDALNA.

Fot. Leszek Zych/ Polityka