fbpx
Kraków Miasto Literatury UNESCO to miejsce sprzyjające twórczości, przestrzeń przyjazna i gościnna, schronienie i azyl dla tych, którym bliskie są wartości, takie jak wolność słowa i prawa człowieka. Dlatego regularnie zapraszamy do naszego miasta twórców związanych z literaturą. Dbamy również o to, by lokalni twórcy mieli możliwość skorzystania z międzynarodowych rezydencji, programów stypendialnych oraz nagród.

Rezydencje

Na mapie Krakowa pojawia się coraz więcej adresów, pod którymi spędzić można czas na rezydencji twórczej. Od 2021 roku w sercu miasta w Pałacu Potockich działa mieszkanie rezydencjalne dla autorów i autorek przebywających w naszym mieście w ramach projektów oferowanych przez Kraków Miasto Literatury UNESCO. Programy stypendialne od wielu lat organizuje Instytut Kultury Willa Decjusza, udostępniając przestrzeń Domu Łaskiego na Woli Justowskiej. W swoje progi zaprasza także dawne mieszkanie Wisławy Szymborskiej – fundacja imienia noblistki organizuje tam kilkutygodniowe pobyty rezydencjalne. Niedawno Kraków wzbogacił się o kolejną przestrzeń: mieszkanie Czesława Miłosza przy ulicy Bogusławskiego otworzyło drzwi dla twórców i twórczyń szukających miejsca do spokojnej pracy.

Aby ułatwić wyszukiwanie literackich rezydencji nie tylko w Krakowie, ale też w innych polskich i zagranicznych miastach, od 2021 roku współtworzymy wraz z Instytutem Kultury Miejskiej w Gdańsku i Staromiejskim Domem Kultury w Warszawie, a także Stowarzyszeniem Tłumaczy Literatury i Stowarzyszeniem Unia Literacka portal literaryresidenciespoland.pl zawierający przydatne informacje dla osób zainteresowanych literackim pobytem rezydencjalnym.

Stypendia

Stypendia Twórcze Miasta Krakowa przyznawane są od 1994 roku osobom zajmującym się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami. Są ona przeznaczone na realizację przedsięwzięcia z zakresu twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami na terenie Krakowa. Kwota stypendium wynosi 25 000 zł brutto. Fundatorem stypendium jest Gmina Miejska Kraków.

Nagrody

Nagroda Conrada przyznawana od 2015 roku – to pierwsze polskie wyróżnienie za debiut prozatorski. Jego celem jest wspieranie nowych głosów w polskiej prozie, rozumianej szeroko – zarówno jako twórczość fabularna, jak i non-fiction.

Nagroda KMLU wspiera realizację projektów książkowych odnoszących się szeroko do literackiego charakteru miasta. Krakowscy autorzy i autorki tworzący projekty związane tematycznie z miastem mogą liczyć na dofinansowanie, a także pakiet działań promocyjnych obejmujący m.in. organizację spotkań premierowych w księgarniach kameralnych i na festiwalach literackich.

Nagroda im. Wisławy Szymborskiej ma charakter międzynarodowy i przyznawana jest w dwóch kategoriach: co roku za książkę poetycką napisaną w języku polskim wydaną w roku poprzedzającym, a co dwa lata za książkę tłumaczoną z języka obcego.

Nagroda imienia Ferdynanda Wspaniałego przyznawana jest autorowi i ilustratorowi książki wydanej w roku poprzednim jako uroczyste zwieńczenie kolejnych edycji Festiwalu Literatury dla Dzieci. Jury poszukuje publikacji przeznaczonych dla czytelników w wieku od pięciu do dwunastu lat.

Nagroda im. Kazimierza Wyki – Nagroda Marszałka Województwa Małopolskiego i Prezydenta Miasta Krakowa za wybitne osiągnięcia w dziedzinie eseistyki oraz krytyki literackiej i artystycznej. Należy obecnie do nielicznych w tym zakresie nagród w Polsce.

Nagroda Żółtej Ciżemki za najlepszą książkę dla dzieci i młodzieży została powołana przez Bibliotekę Kraków w 2017 roku, w setną rocznicę śmierci Antoniny Domańskiej, autorki opowiadań i powieści dla młodych odbiorców, m.in. Historii żółtej ciżemki, na której wychowały się pokolenia Polaków.

Nagroda im. Jana Długosza to najwyższe wyróżnienie w konkursie, który towarzyszy Międzynarodowym Targom Książki w Krakowie. Konkurs popularyzuje i nagradza dzieła wnoszące istotny wkład w rozwój nauki i kultury napisane przez polskiego autora, a wydane w roku poprzedzającym przyznanie nagrody.

Nagroda Transatlantyk jest przyznawaną dorocznie nagrodą Instytutu Książki dla wybitnego ambasadora literatury polskiej za granicą. Jej laureatem może zostać tłumacz, wydawca, krytyk czy animator życia kulturalnego.

Wpisz szukaną frazę: