fbpx

Małgorzata Rejmer na rezydencji w Krakowie!

Od dziś gościmy w Krakowie Małgorzatę Rejmer, laureatkę Paszportu „Polityki” 2018 za książkę Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii. Kraków Miasto Literatury UNESCO jest partnerem kategorii Literatura. Autorkę zaprosiliśmy na miesięczną rezydencję w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej.

Za „umiejętność słuchania ludzi niewysłuchanych i wytrwałość w poszukiwaniu właściwego języka do wyrażenia najtrudniejszych emocji” – tak kapituła 26. edycji nagrody przyznawanej przez tygodnik „Polityka” uzasadniła wyróżnienie dla Małgorzaty Rejmer za książkę Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii opublikowaną nakładem Wydawnictwa Czarne. Podróż autorki po bałkańskim kraju zaowocowała reportażem o ludziach, których opowieści składają się w chór przejmujących głosów odsłaniających fragment najczarniejszego okresu w historii Albanii. Kraków Miasto Literatury UNESCO zaoferował pisarce wyróżnienie szczególne, finansując jej miesięczny pobyt w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej. Będzie to pierwsza taka rezydencja w mieszkaniu noblistki, którym na co dzień opiekuje się Fundacja im. Wisławy Szymborskiej.

Małgorzata Rejmer zadebiutowała w 2009 roku powieścią Toksymia, za którą otrzymała nominację do Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. W 2013 roku opublikowała zbiór reportaży Bukareszt. Kurz i krew, za który została wyróżniona Nagrodą „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej, Nagrodą Literacką dla Autorki Gryfia oraz Gwarancją Kultury TVP Kultura. Jej trzecia książka, Błoto słodsze niż miód, uzyskała nominacje do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego i Nagrody Nike.

Podczas pobytu w Krakowie Małgorzata Rejmer spotka się z czytelnikami 25 lipca o godz. 18.00 w Księgarni Karakter (ul. Tarłowska 12) w ramach cyklu „Teksty przed korektą”. Poznamy fragmenty jej kolejnego książkowego reportażu o współczesnej Albanii Czekają nas piękne dni, który ukaże się niebawem w Wydawnictwie Czarne. Reporterka poprowadzi także warsztaty „Każdy człowiek jest opowieścią” w ramach kursu kreatywnego pisania Krakowa Miasta Literatury UNESCO (28 lipca, brak wolnych miejsc).

Kraków Miasto Literatury UNESCO jest partnerem kategorii Literatura Paszportu „Polityki” od 2017 roku. Poprzedni laureat nagrody Marcin Wicha, wyróżniony za książkę Rzeczy, których nie wyrzuciłem, odbył rezydencję literacką w Willi Decjusza w lipcu 2018 roku.

Fot. Katarzyna Lasoń

Wpisz szukaną frazę: