Krzysztof Siwczyk / Writers in Motion / zobacz film

W ramach cyklu Writers in Motion rozmawiamy z poetą i recenzentem literackim, Krzysztofem Siwczykiem, który był gościem tegorocznej edycji Festiwalu Miłosza.

Krzysztof Siwczyk – ur.1977 r. Poeta, recenzent literacki, okazjonalnie aktor. Laureat nagrody pisma Czas Kultury (1995r.) za najlepszy debiut roku i nagrody Fundacji Kultury (1999r.), nominowany do nagrody Silesius (2011r), laureat Nagrody Kościelskich 2014. Swoje wiersze publikował we wszystkich ważnych pismach literackich w kraju, a także za granicą (Niemcy, Austria, Słowenia, Słowacja, Kanada, Francja, Czechy, Bułgaria). Jego wiersze można znaleźć w antologiach poetyckich: Macie swoich poetów (1996 i 1997r.), Antologia współczesnej poezji polskiej (2000r.), 14.44 (2000r.), Das Unsichtbare Lieben-Neue Polnische Lyrik (1998r.), Akslop (Słowenia, 2005r.), Vingt-quatre poetes polonais (Murmure, Francja 2003). Odtwórca tytułowej roli w filmie fabularnym WOJACZEK (1999r.) w reżyserii Lecha Majewskiego, za którą otrzymał nominację do Nagrody Europejskiej Akademii Filmowej (Paryż 2000r.). Zagrał role w Bluesmanach ( reż. Adam Sikora, 2000r.) i multigeneracyjnym projekcie Czuję głód (reż.Paweł Bogocz, 2008r.). Wspólnie z Adamem Sikorą (reżyseria) zrealizował film WYDALONY oparty na motywach twórczości Samuela Becketta, w którym zagrał główną rolę. Premiera odbyła się na festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu w roku 2010. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Pen Clubu. Współpracuje z „Polityką” i „Tygodnikiem Powszechnym”. Współprowadził program telewizyjny poświęcony książkom ”Czytelnia” TVP KULTURA oraz ”Czytanie to Awantura” TVP KULTURA. Pracuje w Instytucie Mikołowskim, gdzie redaguje poetycką serię wydawniczą, a także pismo literackie Arkadia. Był redaktorem działu poezji nieregularnika „Litera”. Mieszka w Gliwicach.

Audiowizualna biblioteka pisarzy Writers in Motion to długofalowy projekt realizowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe. Dzięki wywiadom przed kamerą powstają audiowizualne sylwetki pisarzy polskich i zagranicznych, zarówno tych mieszkających w Krakowie, jak i tych, którzy odwiedzają miasto podczas licznych wydarzeń literackich.

Nagrania powstały we współpracy z portalem Popmodernawww.popmoderna.pl.

full-black

Wywiad przeprowadziła Malwina Mus.

Malwina Mus (ur. 1987) – doktorantka na Wydziale Polonistyki UJ, dyrektor artystyczna Festiwalu Ścieżkami Pisarzy. Publikowała m.in. w „Ruchu Literackim”, „Wielogłosie”, „FA-arcie”. Stale współpracuje z „Nową Dekadą Krakowską” oraz portalem „Popmoderna”. Zajmuje się krytyką literacką i animacją kultury, a naukowo – związkami literatury z muzyką popularną.

Mateusz Witkowski (ur. 1989). Redaktor naczelny i współzałożyciel portalu Popmoderna.pl. Absolwent krytyki literackiej na Wydziale Polonistyki UJ, obecnie doktorant na tym samym wydziale. Interesuje się związkami między literaturą a popkulturą, brytyjską muzyką z lat 80. i 90. oraz włoskim futbolem. Zdecydowanie sprzeciwia się dzieleniu kultury na „wysoką” i „niską”. Do tej pory publikował m.in. w „Dwutygodniku”, „Xięgarni”, „Czasie Kultury”, „Opcjach”. Stale współpracuje z Gazeta.pl i Wirtualną Polską.