fbpx

Cała ta literatura jest atakiem na granicę.
Franz Kafka

Swą ostatnią powieść zatytułowaną „Zamek” Franz Kafka zaczął pisać w Szpindlerowym Młynie, miejscowości wypoczynkowej w Karkonoszach, do której przyjechał 27 stycznia 1922 roku, by podreperować zdrowie. W 96 rocznicę tej podróży Wydawnictwo Lokator zaprasza czytelniczki i czytelników do udziału w dwóch wydarzeniach, do których pretekstem będzie nowe wydanie „Zamku”.

Ostatnia powieść Franza Kafki opowiada o losach wygnańca (znamy tylko pierwszą literę jego miana: K.), który przybywa do wsi leżącej u stóp góry zamkowej. Jakie są jego intencje, możemy się jedyne domyślać.

Bohater Kafki podaje się za geometrę i choć wszystko wskazuje na to, że nigdy w tym zawodzie nie pracował, powinniśmy potraktować jego deklarację poważnie. Być może celem K. jest zlikwidowanie lub chociaż przemieszczenie obowiązujących granic – tych, które oddzielają od siebie terytoria, a także tych, które nosimy w sobie.

Sprawiedliwość, uznawaną przez Kafkę za warunek wolności, osiągniemy bowiem nie wtedy, gdy przekroczymy granicę, ale wtedy, gdy uda nam się ją znieść.

Grzegorz Jankowicz

 

W sobotę 27.01. w godzinach 13:00-16:00 Kraków zmieni się w scenerię Kafkowskiej powieści za sprawą gry miejskiej, której uczestniczki i uczestnicy podejmą próbę dostania się na zamek.

Informacji szukaj na www.lokatormedia.pl w dniu wydarzenia.

Tego samego dnia. o godz. 19:00 w księgarni Lokator odbędzie się spotkanie z Grzegorzem Jankowiczem (autorem posłowia do powieści), które poprowadzi Aleksandra Hudymač.

 

LOKATOR kawa&książki
ul. Mostowa 1
Kraków

 26904147_10157024311684992_3375441761365220016_n


 

Aleksandra Hudymač – podwójna absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego: slawistka i polonistka; adiunkt w Instytucie Filologii Słowiańskiej; zajmuje się kulturą polskiego, słowackiego i czeskiego romantyzmu, romantyczną epistolografią i teorią listu. Pracuje nad książką poświęconą słowackim dziewiętnastowiecznym dziennikom podróży.

Grzegorz Jankowicz (ur. 1978) – filozof literatury, eseista, krytyk i tłumacz. Redaktor działu kultury „Tygodnika Powszechnego”. Dyrektor programowy Festiwalu Conrada. Dyrektor programów literackich Fundacji Tygodnika Powszechnego. Pracownik Działu Literackiego Krakowskiego Biura Festiwalowego. Juror Nagrody Conrada. Juror Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Członek rady programowej Festiwalu Copernicus. Członek rady programowej Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Opublikował m.in.: „Po co jest sztuka? Rozmowy z pisarzami” (Kraków 2013), „Cmono. Rozmowy z pisarzami” (Kraków 2013), „Gombrowicz – Loading. Esej o formie życia” (Wrocław 2014), „Uchodźcy z ziemi Ulro. Eseje” (2015). Pod jego redakcją ukazał się tom „Opowieść o dwóch miastach. Wrocław i Kraków” (Kraków 2015), prezentacja Wrocławia i Krakowa jako miast literatury. Wspólnie z Anną Kałużą przygotował tomy: „Pracownia Poetycka Silesius. Rok 1: Foks, Sosnowski”  (Wrocław 2015) oraz „Pracownia Poetycka Silesius. Rok 2: Matywiecki, Pasewicz, Pietrek”  (Wrocław 2016). Z Zofią Król zredagował książkę „Wolne słowa. Zestaw do ćwiczeń indywidualnych i zbiorowych” (Gdańsk 2016). Niedawno ukazała się jego książka „Życie na poczytaniu. Rozmowy o literaturze i reszcie świata” (Wrocław 2016). Z Alberto Manguelem napisał książkę „Małe języki, wielkie literatury. Small Languages, Big Literature” (Gdańsk 2017). Mieszka w Krakowie.

 

Wywiad z Grzegorzem Jankowiczem pt. „Atak na granicę” (o ostatniej powieści Franza Kafki i jej kontekstach) można znaleźć pod tym adresem: czytaj więcej.

Wpisz szukaną frazę: