Dorta Jagić – zdobywczyni Nagrody Literackiej Europejski Poeta Wolności w Krakowie!

Instytut Kultury Miejskiej z Gdańska oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe zapraszają 13 czerwca o godz. 18.00 do Księgarni pod Globusem (ul. Długa 1) na spotkanie z chorwacką poetką – Dortą Jagić i jej tłumaczką Małgorzatą Wierzbicką, które poprowadzi Szymon Kloska. Jagić otrzymała 21 marca br. Nagrodę Literacką Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności za tom Kanapa na rynku (2011). Nagroda ta promuje i wyróżnia wartościowe zjawiska poetyckie podejmujące temat wolności. – Wiersze Dorty Jagić są afirmacją wolności kobiety, jej niepoddawania się naciskom cielesności i uczuć, determinacji społecznych i historycznych – napisało w uzasadnieniu werdyktu jury pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Pomiana. Organizatorami spotkania są: Instytut Kultury Miejskiej, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Dorta Jagić jest poetką, autorką krótkiej prozy i dramatów, tłumaczką, filozofką i religioznawczynią, tegoroczną laureatką Nagrody Literackiej Europejski Poeta Wolności za tomik Kanapa na rynku (2011), w którym opowiada o kobiecie w różnych aspektach i na różnych etapach życia. Obecnie pracuje nad słownikiem kobiet biblijnych. Lubi podróżować. Za swój debiutancki tomik wierszy (Plahta preko glave, 1999) otrzymała prestiżową chorwacką nagrodę poetycką: Goran za mlade pjesnike. W 2007 roku na międzynarodowym festiwalu poetyckim w Rumunii otrzymała Nagrodę Balkan Grand Prize for Poetry. Współpracuje ze studenckimi amatorskimi teatrami eksperymentalnymi.

Międzynarodowy Festiwal Literatury Europejski Poeta Wolności organizowany jest co dwa lata przez Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku. W 2014 roku Miasto Gdańsk już po raz trzeci uhonorowało twórcę poezji z Europy Nagrodą Literacką Europejski Poeta Wolności – Dortę Jagić z Chorwacji oraz jej tłumaczkę Małgorzatę Wierzbicką. Laureatami wcześniejszych edycji byli: Durs Grünbein (2012, Niemcy) za tom Mizantrop na Capri) i Uładzimier Arłou (2010, Białoruś) za tom Prom przez kanał La Manche. Jury Nagrody tworzą: Krzysztof Czyżewski, Agnieszka Holland, Paweł Huelle, Andrzej Jagodziński (sekretarz jury), Zbigniew Mikołejko, Stanisław Rosiek, Anda Rottenberg i prof. Krzysztof Pomian (przewodniczący).

Tomiki poezji wszystkich nominowanych wydawane są przez Miasto Gdańsk i Instytut Kultury Miejskiej. Tomy z tegorocznej edycji można zamówić na stronie www.ikm.gda.pl.

Więcej informacji o Nagrodzie Literackiej Europejski Poeta Wolności na stronie www i na Facebooku