Dni Tranströmerowskie ponownie w Krakowicach!

Dni Tranströmerowskie, dwudniowe wydarzenie literacko-muzyczne odbędzie się po raz drugi w dwóch miastach kreatywnych UNESCO – Katowicach, Mieście Muzyki i Krakowie, Mieście Literatury w dniach 7-8 kwietnia 2018 roku. Partnerem wydarzenia będzie Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Poezja i muzyka to dwie dziedziny nierozerwalnie związane z twórczością Tomasa Tranströmera, szwedzkiego poety nagrodzonego w 2011 Literacką Nagrodą Nobla. Tranströmer bywał w Polsce wielokrotnie, m.in. jako gość Spotkań Poetów Wschodu i Zachodu, z których wyrósł Festiwal Miłosza. Po otrzymaniu Nagrody Nobla gościł w Polsce w 2012 roku z okazji wydania jego „Wierszy i prozy 1954-2004”. W 2014 otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego i niezależnie Uniwersytetu Śląskiego. W Katowicach przed Biblioteką Śląską, w której występował, rośnie jego drzewo. Zamysłem Dni Tranströmerowskich jest, by muzyka odgrywała równie ważną rolę jak literatura. Obok poezji, muzyka była bardzo ważnym elementem życia Tomasa Tranströmera. Grał na fortepianie i organach, po wylewie, sparaliżowany, kontynuował przygodę z muzyką grając sprawną lewą ręką – specjalnie dla niego pisano także nowe utwory. Pisał o muzyce: o Liszcie, Schubercie, Griegu, Haydnie; o kwintetach smyczkowych, tonacjach, instrumentach. Ten swoisty festiwal literatury i muzyki skierowany jest do osób zainteresowanych eksplorowaniem niematerialnego dziedzictwa, poszukujących informacji o specyfice poezji, jej kontekstach kulturowych. Program wydarzenia pokazuje zarówno różnorodność poetyckiej twórczości, jak i jest otwarciem na jej nowe, mniej oczywiste perspektywy.

Wśród gości Dni Tranströmerowskich znajdą się m.in.: Adam Zagajewski, Ewa Lipska, Tomasz Różycki, Justyna Bargielska, Ryszard Koziołek, Tadeusz Sławek i znakomici artyści: Maja Komorowska, Krzysztof Globisz, Jerzy Trela, Joanna Freszel oraz Royal String Quartet. Honorowym gościem Dni będzie Adam Zagajewski, laureat Nagrody Tomasa Tranströmera z 2000 r. Specjalnie z okazji Dni ukaże się tomik jego poezji pt. „Nasze północne miasta” w wyborze własnym Poety. Szczególnie serdecznie zapraszamy na wykład mistrzowski oraz spotkanie autorskie z Adamem Zagajewskim.

W sobotę 7 kwietnia zapraszamy na koncert pt. „Muzyka słuchana z tobą” z udziałem Mai Komorowskiej, Joanny Freszel i Royal String Quartet, który odbędzie się w Katowicach, w sali koncertowej Miasta Ogrodów o godz. 19.30. W programie znajdzie się muzyka Franza Schuberta, Ludwiga van Beethovena, Dymitra Szostakowicza oraz wiersze Adama Zagajewskiego, który również pojawi się na scenie.

Krakowską odsłonę wydarzenia zwieńczy koncert pt. „Nasze północne miasta”, ktory odbędzie się w Cricotece w niedzielę 8 kwietnia o godz. 19:15. W części poetyckiej usłyszymy wiersze Tomasa Tranströmera i Adama Zagajewskiego w wykonaniu Mai Komorowskiej i Jerzego Treli. W części muzycznej zagra Royal String Quartet. Dla miłośników poezji i teatru przygotowaliśmy wyjątkową instalację performatywno-artystyczną z udziałem wybitnego aktora Krzysztofa Globisza wg koncepcji Tomasza Cyza.

Będzie to szczególne, intymne spotkanie z poezją Tomasa Tranströmera.

dni-transtromerowskie-grafika-19-03-2018

Organizatorzy: Fundacja Miasto Literatury, Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek.
Partnerzy: Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka, Instytut Mikołowski, Wydawnictwo a5, Ambasada Królestwa Szwecji, Kraków Miasto Literatury UNESCO

Wszystkie wydarzenia odbędą się:

7 kwietnia 2018 w Mieście Ogrodów, Pl. Sejmu Śląskiego 2, Katowice
8 kwietnia 2018 w Cricotece, ul. Nadwiślańska 2-4, Kraków