Czytaj KRK! opanuje miasto w październiku

Jak co roku w październiku Kraków staje się niekwestionowaną stolicą książki, goszcząc największe gwiazdy polskiej i światowej literatury, które przybywają na 6. Festiwal Conrada i 18. Międzynarodowe Targi Książki. W tym roku krakowskie święto literatury nabiera nowego wymiaru – 21 października obchodzimy pierwszą rocznicę nadania Krakowowi prestiżowego tytułu Miasta Literatury UNESCO.

Tę wyjątkową atmosferę i wszechobecność książki, także tej elektronicznej, będzie można poczuć jeszcze mocniej dzięki październikowej odsłonie akcji Czytaj KRK!, za sprawą której po raz kolejny bezpłatnie wypożyczymy 10 bestsellerowych e-booków. Dzięki współpracy z największymi wydawnictwami w kraju jesienna e-półka wypełni się hitami takich autorów jak Raja Shehadeh, Jacek Dukaj, Marek Krajewski, Marek Niedźwiecki, Vincent V. Severski czy  Elżbieta Cherezińska.

Tym razem kody QR umożliwiające bezpłatne wypożyczenie e-booków będzie można znaleźć w 100 pojazdach krakowskiej komunikacji miejskiej. Oprócz tego tradycyjnie już pojawią się w blisko 100 najważniejszych adresach literackich Krakowa – bibliotekach, instytucjach kultury, a także kawiarniach i klubach.

Do korzystania z aplikacji Czytaj KRK! wystarczy smartfon lub tablet wyposażony w system operacyjny Android lub iOS. Podobnie jak w poprzedniej edycji, pobrane e-booki będzie można czytać przez 30 dni. Czytaj KRK! to bezprecedensowe przedsięwzięcie realizowane wspólnie przez Krakowskie Biuro Festiwalowe i Woblink, lidera wśród platform e-bookowych w kraju.

W ramach październikowej edycji przeczytamy następujące książki:

Dymna – Elżbieta Baniewicz
Nielegalni – Vincent Severski
Dzielnica obiecana – Paweł Majka
Dziennik czasu okupacji – Raja Shehadeh
Włosi. Życie to teatr – Maciej A. Brzozowski
Radiota – Marek Niedźwiecki
Republika piratów – Colin Woodard
Lód – Jacek Dukaj
W otchłani mroku – Marek Krajewski
Korona śniegu i krwi – Elżbieta Cherezińska

Przypominamy, że osoby spoza Krakowa, które nie są w stanie zeskanować kodów QR z dostępnych w mieście nośników, mogą dzięki aplikacji Czytaj KRK! czytać za darmo fragmenty wszystkich książek prezentowanych w tej edycji. Na stronie www.qr.miastoliteratury.pl można będzie znaleźć wszystkie informacje dotyczące akcji oraz listę dostępnych książek.

Czytaj KRK! jest rozwinięciem projektu realizowanego w 2013 r. pod nazwą Wirtualna Biblioteka Krakowa. Na przystankach komunikacji miejskiej w sześciu miastach Polski pojawiły się wtedy plakaty przypominające biblioteczki z książkami, umożliwiające po zeskanowaniu kodu QR pobranie darmowych fragmentów blisko 70 nowości i hitów wydawniczych. Bezprecedensowa akcja, mająca na celu promocję czytelnictwa z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, przyciągnęła uwagę największych ogólnopolskich mediów i czytelników, a darmowe fragmenty pobrano łącznie niemal 20 000 razy.

W drugiej odsłonie akcji wzięli udział wydawcy: Czarna Owca, Insignis, Karakter, Marginesy, Muza, Wielka Litera, WSQN, Wydawnictwo literackie, Znak oraz Zysk i S-ka.

Książki polecają patroni medialni: portal LubimyCzytać.pl, Radio Kraków i Dziennik Polski.