Co beacony mają wspólnego z literaturą?

27 czerwca pod Wawelem rusza hackathon z największą liczbą beaconów na metr kwadratowy w historii. Uczestnicy BeaconValley Hackathon mogą liczyć na darmowy sprzęt, opiekę mentorów i dokładnie 24 godziny, by w oparciu o technologię BLE (Bluetooth Low Energy) tworzyć aplikacje, które pomogą w przyszłości zmienić Kraków w realne smart city. W organizację przedsięwzięcia włączyło się Krakowskie Biuro Festiwalowe jako operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Hackathon to 24-godzinny programistyczny maraton, w czasie którego programiści, graficy i project managerowie zasiądą do tworzenia aplikacji wykorzystujących Beacony – niewielkie nadajniki, które są jednym z najbardziej elektryzujących rozwiązań technologicznych ostatnich lat. Zespoły programistów będą ze sobą rywalizowały w trzech blokach tematycznych:

• Beacons for good, w którym mają powstać rozwiązania z myślą o instytucjach publicznych, urzędach i całej sferze publicznej Krakowa.
  • Beacons for business, która dedykowana jest aplikacjom wspierającym lokalny biznes.
  • Beacons for fun, dla wszystkich, którzy chcą uwolnić swoją kreatywność i stworzyć np. grę miejską albo aplikację społecznościową.

W ramach każdej z konkursowych kategorii Krakowskie Biuro Festiwalowe zaproponuje uczestnikom specjalne tematy, które pomogą zmierzyć się z takimi wyzwaniami, jak stworzenie wspólnej oferty lojalnościowej dla miejskich instytucji kultury, bibliotek i księgarń, promocja e-czytelnictwa i zwiększenie dostępności literatury w przestrzeni miejskiej, czy wreszcie propagowanie turystyki literackiej w oparciu o nowoczesne technologie. Autorzy najlepszych rozwiązań otrzymają dodatkowe nagrody, m.in. Apple Watch, ale przede wszystkim zestaw bonów na e-booki i książki z krakowskich księgarń.

Tworzenie i rozwijanie połączeń z pogranicza literatury i nowych mediów, a także wspieranie branży kreatywnej związanej z literaturą jest jednym z kluczowych elementów Strategii Krakowa Miasta Literatury UNESCO, za której realizacją w całości odpowiada Krakowskie Biuro Festiwalowe.

BeaconValley Hackathon to kolejny etap projektu ucieleśnienia idei BeaconValley.io, który ma pomóc zamienić Kraków w zasilane energią Bluetooth Low Energy inteligentne miasto. Do programu zaproszono organizacje publiczne i komercyjne, które do 15 czerwca mogły aplikować o bezpłatne beacony. Do tej pory do projektu zgłosiło się ponad 50 instytucji i firm prywatnych, a także ponad 150 uczestników. Technologia BLE w Krakowie ma im pomóc m.in. w dostarczaniu lepszej jakości usług, nawigacji po budynkach czy stworzeniu programów lojalnościowych.

Organizatorami przedsięwzięcia są Kontakt.io, HG Intelligence S.A. oraz Hub:raum, partnerują mu m.in. Krakowskie Biuro Festiwalowe, Sinersio, JIVR, Synkick, OnYourMap oraz Krakowski Park Technologiczny. Honorowym patronatem objął je Marszałek Województwa Małopolskiego, Marek Sowa.

Zobacz spot reklamowy BeaconValley Hackathon: