fbpx

Chulud Szaraf z nagrodą Ibn Battuty

Chulud Szaraf z nagrodą Ibn Battuty!

Chulud Szaraf, syryjska stypendystka programu ICORN w Krakowie, zdobyła nagrodę Ibn Battuty w dziedzinie literatury podróżniczej. Jury konkursu doceniło jej książkę pn. „Podróż powrotna do stóp góry: dziennik w cieniu wojny” (tytuł oryginalny: رحلة العودة إلى الجبل: يوميات في ظلال الحرب).

Literacka Nagroda Ibn Battuty została ustanowiona w 2003 roku. Wyróżnienie, którego patronem jest najsławniejszy arabski podróżnik, przyznawane jest przez Arabskie Centrum Literatury Geograficznej przy Centrum Kultury As-Suwajdi w Abu Zabi. W tym roku kapituła nagrody wyróżniła łącznie 7 książek autorów i autorek z Egiptu, Arabii Saudyjskiej, Jordanii, Sudanu i Syrii, wybranych spośród 51 prac z 12 krajów świata arabskiego. Nagrody zostaną zaprezentowane podczas dwóch ceremonii – 10 lutego w ramach targów książki w Casablance i pod koniec kwietnia w trakcie targów książki w Abu Zabi.

Chulud Szaraf to syryjska pisarka, poetka i krytyczka sztuki. Pochodzi z miejscowości Al-Mjemr na południu kraju. W latach 2013-2015 pracowała jako kierownik pracowni medycznej na oddziale kobiecym w więzieniu w As-Suwajdzie. Przez niespełna rok pracowała także jako nauczycielka języka angielskiego w Syryjskim Instytucie Edukacji dla dzieci, które nie miały szans na edukację z powodu trwającej w kraju wojny.

Szaraf debiutowała w 2016 tomikiem „Pozostałości motyla”. Spotkał się on z dużym uznaniem krytyków doceniających oryginalność literackich obrazów oraz zdolność autorki do przekształcania wydarzeń wojny w poruszające, wyimaginowane światy wykorzystujące wspomnienia z dzieciństwa w jej rodzinnej wiosce.

Jako przedstawicielka prześladowanej mniejszości religijnej druzów, Szaraf została zmuszona do emigracji z ogarniętego wojną kraju. Od 2017 r. przebywa na dwuletnim stypendium w ramach programu rezydencjalnego ICORN w Krakowie. Sieć ICORN, oferująca azyl pisarzom i obrońcom praw człowieka, którzy z powodu prześladowań nie mogą swobodnie żyć i tworzyć we własnej ojczyźnie, powstała w 2005 r. w Norwegii. Wśród pomysłodawców sieci był jeden z najbardziej prześladowanych pisarzy XX w., Salman Rushdie. Aktualnie ICORN tworzy sieć ponad 50 ośrodków na całym świecie, pośród których znajdują się 4 polskie miasta: Kraków, Gdańsk, Wrocław i Katowice. Kraków dołączył do programu w 2011 r. jako pierwsze miasto w regionie Europy Środkowej.

Od tamtej pory stolica Małopolski gościła na pobytach rezydencjalnych siedmiu stypendystów: Marię Amelie (właściwe nazwisko Madina Salamowa – Osetia Północna / dziś w Norwegii), Kareema Amera (Egipt/dziś w Norwegii), Mostafę Zamaninija (Iran), Lawona Barszczeuskiego (Białoruś), Aslı Erdoğan (Turcja), Felixa Kaputu (Kongo) oraz Monema Mahdżuba (Libia).

Wpisz szukaną frazę: