Antykwariat jako instytucja kultury – zapraszamy na wystawę!

„Dzień bez antykwariatu to dzień stracony, mawiał mój przyjaciel z dawnych lat. A na rzeczy się znał bo miłośnikiem ksiąg był jakich mało. Dużo podróżował, a każdy pobyt, w jakimkolwiek mieście, rozpoczynał od wizyty w antykwariacie. Miejscowości w których bywał dzielił na dwie kategorie. Te w których był choćby najmniejszy, najskromniejszy antykwariat nazywał miastami pozostałe, w których nie było antykwariatu, były dla niego bezimienne i nie warte zachodu. Wyjazdy służbowe do takich miast uważał za karę Bożą.

Antykwariat, jak sądzę, nobilitował miasto i w pewnym sensie nobilitował mieszkańców. Stał na straży wartości i godności książki, a z ludzi zdejmował odpowiedzialność za książki porzucone i wzgardzone, książki, których właściciele pomarli, za nuty, czasopisma, mapy, grafiki, rysunki, ryciny, które przestały być potrzebne, papierowe varia, które wyszły z obiegu i były bezużyteczne”.

– Jerzy Duda, Wielki Mistrz Rycerskiego Zakonu Bibliofilskiego w Krakowie.

Do 21 kwietnia w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie potrwa bardzo ciekawa wystawa, której kanwę stanowią zbiory pochodzące z Antykwariatu Abecadło przy ul. Pijarskiej 2 w Krakowie, archiwum dr. inż. Jerzego Dudy – Wielkiego Mistrza Odrodzonego Rycerskiego Zakonu Bibliofilskiego z Kapitułą Orderu Białego Kruka w Krakowie, Archiwum Odrodzonego Zakonu Bibliofilskiego, a także zbiory znajdujące się w Bibliotece Głównej UEK w Krakowie i Muzeum Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Wystawa ma za zadanie pokazać piękno i pożyteczność działalności krakowskich bukinistów, antykwariuszy i bibliofilów.

Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających codziennie w godzinach 9:00-19:00 do 21 kwietnia 2017 r.

wystawa_antykwariat

Organizatorem wystawy jest Muzeum i Biblioteka Główna Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Zapraszamy!

Dołącz do wydarzenia na Facebooku