fbpx

29 września (sobota)
godz. 15:00

W programie całorocznych spacerów literackich nie mogłoby zabraknąć ulubionej bohaterki uczestników tego cyklu. Znana trasa zostanie opowiedziana na nowo, wzbogacona o wspomnienia z ulicy Krupniczej 22 oraz nowe upamiętnienia Noblistki. Poszukamy razem, co zmieniło się w Krakowie Wisławy Szymborskiej.

Spacer organizowany jest we współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie. Uczestników zaprosimy do odwiedzenia wystawy „Szuflada Szymborskiej” w Kamienicy Szołayskich. Po Krakowie Szymborskiej oprowadzać będzie Anna Hojwa.

Udział w literackich spacerach jest bezpłatny, ale wymaga rejestracji. Wszystkich chętnych prosimy o wysłanie zgłoszenia drogą mailową na adres: spacery@miastoliteratury.pl. Liczba uczestników jest ograniczona.

Zapraszamy na 6. edycję Krakowskiego Festiwalu Grozy KFASON. Spotykamy się już 20 października w Artetece przy ul. Rajskiej. Widzimy się!

20 października w Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie odbędzie się
6. edycja Krakowskiego Festiwalu Grozy KFASON. Jak co roku miłośnicy gatunku będą mogli poszerzyć swoją wiedzę, uczestnicząc w spotkaniach z polskimi autorami i twórcami grozy.

Na KFASON-ie pojawią się m. in. autorzy, nominowani do Nagrody Polskiej Literatury Grozy im. Stefana Grabińskiego: Agnieszka Kwiatkowska, Piotr Kulpa, Artur Urbanowicz oraz Damian Zdanowicz. Spotkać będzie można również krakowską autorkę, Joannę Pypłacz, czy laureata Nagrody im. Grabińskiego za rok 2016 – Wojciecha Gunię. Ponadto odbędą się panele dyskusyjne (m.in. „Groza w popkulturze”, którą poprowadzi Bartosz Czartoryski – krytyk filmowy, tłumacz literatury, specjalista od kultury popularnej, a także panel o muzyce black metalowej, którego gościem będzie Cezary „Cezar” Augustynowicz – wokalista i założyciel grupy Christ Agony), oraz prelekcje tematyczne.

Wydarzenie objęte jest Patronatem Honorowym przez Marszałka Województwa Małopolskiego, Pana Jacka Krupę.

Kraków Miasto Literatury UNESCO jest współorganizatorem wydarzenia.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Obowiązuje ograniczenie wiekowe 16+.

Po szczegóły zapraszamy na stronę www.rajska.info oraz na stronę KFASON-u
na Facebooku: https://www.facebook.com/kfasonfestival/

 

„od snu do snu”

6/7 października 2018

W Roku Zbigniewa Herberta – w 20. rocznicę śmierci Poety

W 90. rocznicę urodzin Tadeusza Śliwiaka

Już po raz ósmy w Krakowie odbędzie się NOC POEZJI, wydarzenie stanowiące jeden z komponentów marki KRAKOWSKIE NOCE, znakomicie rozpoznawanej zarówno przez krakowian jak i mieszkańców innych miast, niejednokrotnie specjalnie przybywających z tej okazji do naszego miasta.

Noc Poezji to szereg wydarzeń adresowanych do miłośników słowa i poezji w jej różnych formach i wymiarach, od spotkań i pojedynków poetyckich, dyskusji tematycznych, warsztatów słowa, przez eksperymenty poetyckie z wykorzystaniem nowych mediów, po autorskie wydarzenia w przestrzeni miejskiej, spacery śladami mistrzów słowa, literackie gry miejskie, czy mający już swoją tradycję Konkurs na Książkowy Debiut Poetycki im. Anny Świrszczyńskiej. Wiele projektów, zgodnie z przyjętym w 2017 roku Programem Rozwoju Kultury w Krakowie 2030, odbywa się poza ścisłym centrum Krakowa. Noc Poezji to znakomita okazja do poszukiwań literackich.

Rok 2018 został ustanowiony przez Sejm RP Rokiem Zbigniewa Herberta, mija bowiem 20 lat od śmierci tego poety, eseisty i dramaturga, jednego z najwybitniejszych polskich i europejskich poetów XX wieku. Twórca słynnego cyklu poetyckiego „Pan Cogito” był wymieniany jako jeden z kandydatów do literackiej Nagrody Nobla, a jego książki zostały przetłumaczone na ponad 40 języków. Myślą przewodnią 8. edycji NOCY POEZJI są słowa Zbigniewa Herberta zaczerpnięte z wiersza, będącego poetyckim listem do wybitnego krakowskiego poety Ryszarda Krynickiego (Do Ryszarda Krynickiego – list), „od snu do snu”….

W 2018 r. obchodzimy także 90. rocznicę urodzin Tadeusza Śliwiaka, poety, tłumacza, aktora, dziennikarza, autora ponad 40 tomów poetyckich i książek dla dzieci, który od 1948 roku związany był z Krakowem. Tu, razem ze Zbigniewem Cybulskim, Bogumiłem Kobielą, Kaliną Jędrusik, uczył się aktorstwa. Jako aktor pracował w Teatrze Rapsodycznym, czy w Starym Teatrze im. H. Modrzejewskiej w Krakowie (1953-1960). Najważniejszą była jednak poezja. Z grupą poetów i plastyków utworzył i redagował magazyn literacko-artystyczny „Zebra” (1956-1958). Od 1952 roku był związany z „Życiem Literackim”, na łamach którego od 1967 r. prowadził dział poezji. Był redaktorem naczelnym „Magazynu Kulturalnego” (1975-1984), współzałożycielem i członkiem krakowskiej grupy literackiej Barbarus (1967-1972), członkiem Konfraterni Poetów oraz Związku Literatów Polskich. Współpracował z Grupą Poetów i Malarzy Łazienki (od 1977 r.) oraz Piwnicą pod Baranami. Jest autorem tekstów wielu polskich piosenek, w tym słynnej piwnicznej pieśni Ta nasza młodość. Napisał wiele utworów i książek dla dzieci. Jako tłumacz dokonywał przekładów z niemieckiego, ukraińskiego i francuskiego. Tłumaczył poetów rosyjskich, w tym teksty Bułata Okudżawy i poezję węgierską.

Kraków to także miasto Stanisława Wyspiańskiego, erudyty, jednego z najwybitniejszych Polaków w naszej historii: pisarza i poety, dramaturga, scenografa, inscenizatora i reformatora teatru, malarza i rysownika; człowieka, któremu nie były obojętne sprawy ani narodu ani miasta (radny miejski 1905-1907), który umiał po mistrzowsku wplatać poetykę snu i przebudzeń w swoich utworach.

Czy coś łączy tych poetów? Kraków? Poezja? Lustra i sny? Odpowiedzi można poszukać już 6 października…

W programie zaplanowano wiele różnorodnych wydarzeń, w tym – oprócz tradycyjnych w formie spotkań poetyckich – gry miejskie, miejskie spacery literackie, warsztaty poetyckie, wymiana książek, slam poetycki, śniadania poetyckie dla najmłodszych, warsztaty kaligraficzne, warsztaty z przygotowania książki, eksperymenty literackie z wykorzystaniem nowych mediów,

Wydarzenia odbywają się w różnych częściach i przestrzeniach, nie tylko starego miasta, czy na Kazimierzu, ale i w dzielnicach odległych od centrum – na Żabińcu, w Czyżynach i Nowej Hucie.

Zapraszamy!

Program wydarzenia

Na platformie wspieram.to trwa właśnie akcja crowdfundingowa, której celem jest wydanie książki Był sobie król… Poczet królów wybieranych cz1. Jest to trzeci tom serii dla małych i dużych miłośników historii Polski autorstwa Mariusza. Autor znany jest przede wszystkim z cyklu o detektywie Kacprze Ryksie, który w XVI-wiecznym Krakowie tropi przestępców i rozwiązuje autentyczne sprawy kryminalne.

Był sobie król… to z kolei trzyczęściowa seria popularnonaukowa, która w niezwykle przystępny sposób przybliża czytelnikowi dzieje naszego kraju. To książki dla całej rodziny i na całe życie. Uczą i bawią snując opowieść o naszych przodkach, począwszy od czasów legendarnych, a na ostatnich królach kończąc. Pozbawione niepotrzebnych, suchych faktów, zobrazowane genialnymi ilustracjami  Zuzy Wolly oraz wzbogacone o tony ciekawostek udowadniają, że nasze dzieje potrafią być nie mniej fascynujące niż najlepsze seriale HBO czy Netflixa.

Zachęcamy i zapraszamy do wsparcia wydania tej pięknej, elegancko wydanej i mądrej książki.  Możecie to zrobić poprzez przedsprzedażowy zakup własnego egzemplarza i unikalnych gadżetów z nią związanych. Kampania na wspieram.to potrwa do 30 września 2018, a premiera przewidziana jest na październikowe Targi Książki w Krakowie.  Jeśli akcja się powiedzie, autorzy kampanii podzielą się Waszym wsparciem i podarują darmowe egzemplarze książek domom dziecka w całej Polsce.

Link do kampanii:

https://www.wspieram.to/bylsobiekrol3

22 września (sobota), godz. 17:00

Poezja Zbigniewa Herberta stała się inspiracją do kolejnego spaceru literackiego. Zamienimy się w barbarzyńców i wejdziemy do ogrodu poezji, sztuki antycznej i wartości trwalszych od spiżu. Wspólnie poszukamy miejsc związanych z zawiłymi losami Herberta. W lipcu minęło 20 lat od śmierci jednego z najwybitniejszych poetów polskich i europejskich XX wieku.

Spacer organizowany jest we współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie. Uczestników zaprosimy do obejrzenia kolekcji Ośrodka Kultury Europejskiej EUROPEUM. Śladami poety poprowadzi Państwa Anna Hojwa.

Udział w literackich spacerach jest bezpłatny, ale wymaga rejestracji. Wszystkich chętnych prosimy o wysłanie zgłoszenia drogą mailową na adres: spacery@miastoliteratury.pl. Liczba uczestników jest ograniczona.

Jeśli jesteś nauczycielem lub bibliotekarzem w szkole średniej, ten wpis jest właśnie dla Ciebie.

Jak co roku przygotowujemy już w pocie czoła kolejną edycję akcji Czytaj PL. Dwanaście bestsellerów, do których w tym roku będzie można uzyskać bezpłatny dostęp nawet na nas robi gigantyczne wrażenie (a wiele już w życiu widzieliśmy!). Dzięki akcji Upoluj swoją książkę także w tym roku Twoja szkoła może przystąpić do naszej akcji. By tak się stało, wejdź na stronę szkoly.czytajpl.pl i wypełnij krótki formularz.

Otrzymasz od nas wielkoformatowy plakat umożliwiający darmowy, miesięczny, nielimitowany ilościowo dostęp do 12 czołowych bestsellerów dla Ciebie, Twoich uczniów i współpracowników oraz… inne niespodzianki, które dla Was przygotowujemy 🙂

Doradzamy pośpiech – do akcji przystąpi jedynie 1 000 pierwszych szkół (a już wiemy, że zainteresowanie jest duże).

Festlab Ha!wangarda to platforma dla twórczości awangardowej i eksperymentalnej. W tym roku przygotowaliśmy warsztaty literackie (pisania fanfikcji, poezji flarf, lipogramu oraz wolnego czytania). Poza tym zapraszamy do obejrzenia polskich wierszy i eksperymentów na retro platformach (Atari, ZX Spectrum, Commodore). Jak zawsze w ramach Ha!wangardy będzie kilka premier m.in. „Ciemności” Yeddy Morrison w tłumaczeniu Mikołaja Spodaryka, „Do białości” Ali Flory i „Słowniczek surrealny” Andrzeja Głowackiego.

Kraków, 3–6.10.2017

Strona festiwalu na Facebooku

P R O G R A M

3.10, środa

UBU lab, Kampus UJ, ul. Łojasiewicza 4, sala 2.120

17:00-20.00 WARSZTATY FAN FIKCJI: Lidia Gąsowska, Klaudia Kusy

 

4.10, czwartek

UBU lab, Kampus UJ, ul. Łojasiewicza 4, sala 2.120

18:00-20.00 WARSZTATY PISANIA WIERSZY FLARF: Monika Górska Olesińska, Piotr Marecki

 

5.10, piątek

księgarnia Ha!art w Bunkrze Sztuki, Bunkier Sztuki, pl. Szczepański 3a.

17:00-19.00 WARSZTATY WOLNEGO CZYTANIA: Katarzyna Bazarnik, Zenon Fajfer

Cafe Szafe, Felicjanek 10

20:00–23:00 MEDIA ART SHOW: Ala Flora, Argasek i Jakim, Krzysztof Kaz Ziembik, Leszek Onak, Mikołaj Spodaryk, Voyager, Klub Zin

 

6.10, sobota
NOC POEZJI

UBU lab, Kampus UJ, ul. Łojasiewicza 4, sala 2.120

12:00-13.30 „Cogito”, „Turbo Wieszcz” i inne. Wystawa i wykład: zespół UBU lab

12:00-13.30 „Robbo. Solucja”: Krzysztof Kaz Ziembik, Piotr Marecki

Arteteka WBP, ul. Rajska 12

16.00-18.00 LIPOGRAM czyli czego tutaj nie ma?: Katarzyna Bazarnik, Zenon Fajfer

Cafe Szafe, Felicjanek 10

18.30-20.00 Premiery: Piotr Marecki, „Cenzobot” & Andrzej Głowacki, „Słowniczek surrealny”

 

OPISY WYDARZEŃ

Lidia Gąsowska, Klaudia Kusy: WARSZTATY FAN FIKCJI Literackie kości opowieści. Tworzymy role play game z klasyki polskiej

Fanfiki to literackie spięcia, fanowskie opowieści, które mieszczą się w intertekstualnych strategiach popkultury. To historie, których opowiedzenie nie przyszłoby do głowy oficjalnym twórcom. Dla nas będzie to radosne zanurkowanie w tekst oryginału, aby w nim namącić i coś przeinaczyć, aby dobrze się bawić różnymi fanfikowymi chwytami i zamachami na powagę kanonu. Nie obiecujemy, że za każdym razem, nurkując, wyciągniemy perłę. Ale obiecujemy literacką zabawę opartą na podtekstach i fantazji słuchaczy. W ramach wprowadzenia do części praktycznej, uczestnicy zapoznają się z mechanizmami tworzenia fanfikowych opowieści i przykładowymi pracami fanów. Część praktyczna: Po krótkim wykładzie i dyskusji na temat możliwości, jakie daje strategia fanfikowa, uczestnicy ustalą zasady tworzenia własnych tekstów, a pomocą będą „kości opowieści” i karty postaci, których idee jest zaczerpnięta z gier RPG. Podczas trwania warsztatu mistrz gry będzie czuwał nad całością i prowadził przez meandry narracji, którą snuć będą ochotnicy. W indywidualnych (2-3-osobowych) grupach będzie trwała praca nad fanfikami. Zakładany efekt warsztatów: powstanie seri fanowskich (albo antyfanowskich) opowieści opublikowanych na portalu Ha!art.

Zarejestrowani uczestnicy warsztatów proszeni są o przyniesienie własnych laptopów. W celu zapisania się na warsztaty prosimy o kontakt promocja@ha.art.pl

 

Monika Górska Olesińska, Piotr Marecki: WARSZTATY PISANIA WIERSZY FLARF 

Flarf to jeden z najważniejszych nurtów w XXI-wiecznej poezji amerykańskiej. Dla praktyków Flarfu najważniejsze jest to, że poezja/literatura powstaje za pomocą wyszukiwarki. Poezja Flarf jest ekspresją bez autora. Wiersze stają się zbiorowe i oddają procesy kolektywnego użycia języka. Warsztaty będą się opierać na używaniu wyszukiwarki Google dla celów twórczych. W pierwszej części prowadzący zaprezentują istniejące już przykłady poezji Flarf, w drugiej osoby biorące udział w warsztacie będą tworzyć wiersze w oparciu o zasady Flarf. W ramach warsztatów powstaje cykl wierszy, które zostaną opublikowane na portalu Ha!artu.

Zarejestrowani uczestnicy warsztatów proszeni są o przyniesienie własnych laptopów. W celu zapisania się na warsztaty prosimy o kontakt promocja@ha.art.pl

 

Zenon Fajfer, Katarzyna Bazarnik: WARSZTATY WOLNEGO CZYTANIA. Tekst emanacyjny, czyli podróż do wnętrza słowa. 

Tekst emanacyjny to wynaleziona przez Zenona Fajfera forma wiersza lub prozy, z której autor ten uczynił swoisty znak rozpoznawczy swojego pisarstwa. Nazwa odnosi się do struktury i metody powstawania tekstu, który w całości jest emanacją jednego słowa. Cechująca się rzadkim stopniem złożoności forma ta umożliwia wejście w inny wymiar słowa, poprzez wygenerowanie wielowarstwowego tekstu niewidzialnego, przełamującego linearność przekazu i umożliwiającego przekaz symultaniczny. Po lekturze kilku tekstów emanacyjnych i dyskusji na temat merytorycznego uzasadnienia użycia tej formy, uczestnicy warsztatów ustalą słowa wyjściowe i przystąpią do pisania. Dla osób, którym pisanie tego typu stwarzać będzie szczególną trudność, prowadzący przygotują zawczasu kilka gotowych fragmentów (tekstów dwu-, trzy- lub czterowarstwowych, zbudowanych np. na nazwach stolic europejskich, imionach itp. – zadaniem uczestników byłoby wówczas napisanie ostatniej, zewnętrznej warstwy tekstu.

Zarejestrowani uczestnicy warsztatów proszeni są o przyniesienie własnych laptopów. W celu zapisania się na warsztaty prosimy o kontakt promocja@ha.art.pl

 

Program MEDIA ART SHOW

1. Ala Flora 

Komiks “Do białości” (premiera, debiut) 

Albin nie ma prawa jazdy, bo jest płetwonogi, na szczęście Bianka ma potężne łapy. Decydują się na wspólną podróż samochodem.

Dla wszystkich uczestników Media Art Show darmowa kopia komiksu Ali Flory. 

2. Mikołaj Spodaryk 

Yedda Morrison, „Ciemności” (premiera) 

Czy Joseph Conrad był poetą natury, w podróży do prehistorycznej ziemi? Nic bardziej mylnego. W 2009 roku amerykańska artystka i pisarka konceptualna Yedda Morrison wydała broszurę Darkness (chapter 1) o znamiennym podtytule “odtwarzanie przed-kolonialnej dziczy. Biocentryczna lektura Jądra Ciemności Josepha Conrada”. [re-animating the pre-colonial wilderness: a biocentric reading of Joseph Conrad’s Heart of Darkness]. Projekt urósł do rozmiarów pełnej książki wydanej w 2011 r., będącej w całości przechwyceniem angielskiego tekstu Jądra ciemności, z którego artystka wymazała wszelkie ślady obecności człowieka. Tym, co pozostało, są elementy scenerii, rozrzucone po stronach archipelagi słów, kompozycje typograficzne, których głównym bohaterem i aktorem jest przyroda. Mroczna, zaskakująca, zabawna, wzniosła, bezsensowna.

3. Anna Sranna 

Klub Zin (prezentacja) 

Klub zin to magazyn z ilustracjami i komiksami wydawany od 2016 roku. Jak dotąd ukazały się dwa numery, trzeci będzie miał premierę 17 września 2018. W klubie prezentowane są prace młodych artystów z całego świata, tworzone specjalnie dla magazynu – większość z nich nie jest publikowana w żaden inny sposób. Każde wydanie ma temat, który artyści interpretują w dowolny sposób; nie ma limitu stron, ingerencji w historię, draftów, itd. Nakładem wydawnictwa klub ukazały się także trzy komiksy autorskie: No soup (ramen) for you – Charlo Frade, An eye for an eye – Julia Płoch i Foxique – Karl Nesser.

4. Argasek, Jakim 

Aberracyjne Tromtadracje (premiera) 

Aberracyjne Tromtadracje to przygotowany specjalnie na Ha!wangardę autorski projekt demoscenowej grupy Aberration Creations, w składzie: Argasek (muzyka, wizuale) i Jakim (gościnnie; muzyka, instrumenty klawiszowe). Zapraszamy na spacer po przestrzeni gatunków muzycznych takich jak ambient, psychill, synthwave, chiptune czy inteligentna elektronika. Zaprezentowane zostaną wybrane fragmenty twórczości Aberration Creations, na którą składają się zarówno produkcje cyfrowe real-time (demo, intro), jak i wideoklipy. Matematyczną precyzję obrazu dopełni muzyczny pejzaż utkany z solowych aranżacji autorów projektu.

5. Krzysztof Kaz Ziembik, Rafał RJ1307 Jankowski

Gra tekstowa “07 zgłoś się” na komputerze Kobra (premiera)

W 1984 roku w czasopiśmie AudioVideo dwóch inżynierów z Politechniki Gdańskiej opublikowało schematy pierwszego polskiego komputera do samodzielnego montażu Cobra 1. Czytelnicy mogli, po samodzielnym zdobyciu części i przygotowaniu płyty, za darmo wykonać komputer. W praktyce, ze względu na niedostępność części oraz błędy w schematach i oprogramowaniu systemowym, powstało prawdopodobnie tylko kilkanaście sztuk tych komputerów, z czego współcześnie wiadomo o istnieniu kilku. Każdy ma niepowtarzalną obudowę, ponieważ projekt autorów nie zawierał propozycji w tym zakresie. Podczas Ha!wangardy zostanie zaprezentowana na tym ultrarzadkim sprzęcie gra tekstowa. 07 zgłoś się nawiązuje do bardzo popularnego w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej serialu telewizyjnego o tym samym tytule, przedstawiającego działania porucznika Milicji Obywatelskiej Sławomira Borewicza. Gra powstała oryginalnie na komputer ZX Spectrum w latach 80-tych, następnie w 2017 roku została wydana na komputer Atari. Wersję na komputer Cobra 1 przygotował Rafał „RJ1307” Jankowski. Prezentację poprowadzi jej współautor Krzysztof „Kaz” Ziembik.

6. Voyager 

Słowo pisane na dyskietkach (premiera)

Zaczęło się od cyfrowych listów, przekazów w postaci scrolli, skończyło na cyklach artykułów i opowiadań zapisanych na dyskietkach magnetycznych. Czy dziś w dobie błyskawicznego przekazu informacji wydawanie magazynów na klasycznych nośnikach magnetycznych ma sens? Czym różnią się cyfrowe publikacje od magazynów i książek wydawanych na papierze. Jak działa diskmag i kto za tym wszystkim stoi opowie Bartek Dramczyk.

7. Leszek Onak 

Wiersz smogowy (premiera)

Wiersz Smogowy jest to wtyczka do przeglądarki internetowej wykorzystująca dane o skażeniu powietrza w Krakowie i zależnie od jego natężenia gliczująca odwiedzane przez użytkowników strony. Utwór składa się z dwóch głównych silników: mechanizmu zaciągającego informacje o aktualnym skażeniu środowiska dla wskaźników: pył zawieszony PM 10, pył zawieszony PM 2.5, dwutlenek azotu NO2, dwutlenek siarki SO2 oraz tlenek węgla CO. Drugi mechanizm odpowiada za wczytanie materiałów ze stron internetowych i ich modyfikacje. Gdy normy stężenia toksycznych substancji nie są przekroczone, zawartość stron pozostaje bez zmian. Podczas Ha!wangardy odbędzie się krakowska prapremiera aplikacji. Utwór powstał w UBU labie na Uniwersytecie Jagiellońskim w ramach projektu naukowego „Twórcze programowanie. Laboratorium”.

 

Program NOCY POEZJI

„Cogito”, „Turbo Wieszcz” i inne. Wystawa i wykład

Wielokrotnie powtarza się, że współczesność w literaturze polega na wynalezieniu materialności. Oznacza to, że nie tylko liczy się przekaz i treść utworu literackiego, ale także sam nośnik, fizyczna platforma na jakiej dzieło jest podane. Materialność i znaczenie platformy widać zwłaszcza na takich nośnikach, które mają najwięcej ograniczeń sprzętowych. Mowa tutaj o retro komputerach, zwłaszcza tych, które jako pierwsze komputery osobiste zagościły w domach użytkowników (ZX Spectrum, Atari, Commodore, Amiga). W ramach wystawy zaprezentowane zostaną utwory poetyckie na retro platformach. Na wystawę zapraszamy do działającego na kampusie UJ na Ruczaju UBU labu. Wystawiane prace to m.in. „Turbo Wieszcz” na komputerze ZX Spectrum oraz nawiązujące do twórczości Zbigniewa Herberta demo “Cogito” autorstwa Grzegorza Kwiatka, Marcina Lewandowskiego, Arka Matlosza, Sławka Śledzia z 1999 roku zrealizowane na Atari XE/XL. Wystawie towarzyszy wykład oraz oprowadzanie.

Krzysztof Kaz Ziembik, Piotr Marecki: Robbo. Solucja

Na retro komputerze Atari 65 xe zaprezentowany zostanie generator tekstowy “Robbo. Solucja” Piotra Mareckiego i Wojciecha “Bociana” Bociańskiego, który trwa 56 minut. To utwór, który przybrał też formę książkową, również zaprojektowaną na retro komputerze Atari (przez Piotra Krolla Mietniowskiego i Krzysztofa Kaza Ziembika). Idea autorów to krytyczny komentarz do zjawiska killer apps, czyli przyspieszenia w rozwoju technologii, które powoduje szybkie wyparcie wielu urządzeń. Stąd do powstania utworu literackiego użyto komputera, który przestał być produkowany w połowie lat 90. Wydarzeniu towarzyszy wykład autorów.

Zenon Fajfer, Katarzyna Bazarnik: LIPOGRAM czyli czego tutaj nie ma?

Lipogram to tekst napisany przy użyciu słów, w których nie występuje określona litera.  Forma ta może skłaniać do literackiej zabawy, może jednak nieść bardziej istotne przesłanie. Nieobecność litery staje się figurą utraty czy braku – jak w przypadku słynnej książki Georges’a Pereca La disparition, w której brak litery „e” wskazuje na tajemnicze zniknięcie jednego z bohaterów, a zarazem staje się namacalnym symbolem Zagłady, w której zniknęli „oni” czyli rodzice autora (literę „e” wymawia się po francusku jak ten zaimek). W ramach wprowadzenia do części praktycznej uczestnicy zapoznają się z przykładami lipogramów, np. lipogramami „Szerszeń w TGV” Andrzeja Sosnowskiego oraz „Rozdział LXVI. Piwnica, 0” Jana Gondowicza z książki Perec instrukcja obsługi. Część praktyczna: Po dyskusji na temat możliwości użycia lipogramu,  uczestnicy ustalą zasadę/zasady tworzenia własnych tekstów i przystąpią do samodzielnego pisania (indywidualnie lub w małych, 2-3-osobowych grupkach) tekstów, w których brak jakieś litery. Powstałe teksty zostaną zaprezentowane na portalu Ha!art.

Zarejestrowani uczestnicy warsztatów proszeni są o przyniesienie własnych laptopów. W celu zapisania się na warsztaty prosimy o kontakt promocja@ha.art.pl

Piotr Marecki: Cenzobot. Premiera

Jest to bot zrealizowany na platformie Twitter. Program tweetuje fragmenty tekstów z prawdziwych recenzji cenzorskich. Twitter, który uznawany jest za jedną z najbardziej cenzurujących współczesnych platform, wydał się idealną platformą do publikacji wyjętych z archwium wypowiedzi cenzorów. Pomysł na tweetowanie realnej cenzury powstał po czystce botów na Twitterze w lutym 2018 roku. Do realizacji bota użyto platformy Cheap Bots, Done Quick.

Andrzej Głowacki, Słowniczek surrealny. Premiera

Utwór Głowackiego to aplikacja, gra literacka zachęcająca użytkownika do odwołania się do własnych doświadczeń w definiowaniu wywołanych haseł. Wygrywa ten uczestnik, który ma bardziej nieograniczoną wyobraźnię. To rodzaj swoistego karaoke, slamu, angażujący publiczność i gracza. Świat realny (rzucanie kostką) i cyfrowy (rzeczywistość aplikacji) współgrają ze sobą i wchodzą w interakcję. Autor tak opisuje zasady gry: “Rzucasz kostką i przechodzisz na odpowiednie pole. Na ekranie pojawia się obraz i hasło. Twoim zadaniem jest zdefiniowanie hasła w oparciu o Twoją własną, niczym nieograniczoną wyobraźnię. Zgodnie z filozofią surrealizmu, dozwolone są wszelkie nadrealne interpretacje i nadinterpretacje hasła wywoławczego, przywołujące logikę snu, burzące logikę rzeczywistości. Pozostali uczestnicy i/lub widzowie oceniają Twoją wypowiedź w skali od 1 do 3 punktów. W trakcie gry możesz skorzystać z podpowiedzi autora Surrealnego słownika lub jeszcze przed przystąpieniem do gry możesz zapoznać się z całością przygotowanych przez niego definicji haseł pojawiających się w grze. Wygrywa posiadacz nieskrępowanej wyobraźni, który osiągnie przewagę punktową nad innymi uczestnikami gry”.

Plakat: Bolesław Chromry

Rodzinny Piknik z Książką

15-16 września

Park Jordana

Rodzinny Piknik z Książką to nowa literacka impreza plenerowa. Wydarzenie ma charakter kulturalno-edukacyjny i obejmuje zarówno prezentację oferty wydawnictw z całej Polski, jak i część artystyczno-literacką skierowaną przede wszystkim do najmłodszych uczestników Pikniku. Kraków Miasto Literatury UNESCO, wydawcy i instytucje kultury przygotowali bogaty program towarzyszący.

Wśród najciekawszych wydarzeń Krakowa Miasta Literatury UNESCO znajdują się warsztaty ilustratorskie z Anną Kaszubą-Dębską wokół premierowej książki Poczet królowych polskich, która w nieoczywisty sposób opowiada o kobietach z rodów królewskich. Spodziewacie się opowieści o księżniczkach, które czekają w zamku na księcia na białym koniu? Książka Anny Kaszuby-Dębskiej jest zupełnie inna. Opowiada o kobietach silnych, mądrych, ambitnych i wytrwałych w dążeniu do celu. Pozycja obowiązkowa dla każdej małej księżniczki, która pragnie stać się wspaniałą królową.

Dwudniowe rodzinne warsztaty artystyczne z ŻyWą Pracownią pod nazwą „Kraków – Smoczy Gród”. Przez cały czas trwania pikniku będzie można pod okiem profesjonalistów wykonać smoki z najróżniejszych materiałów, zarówno naturalnych, jak i upcyklingowych (włóczka, drewno, papier, plastik i inne). Z kolei narysowane smoki umieścimy na wielkoformatowej planszy z mapą Grodu Kraka.

Obecna będzie również znana i lubiana przez Krakowian akcja wymiany książek pod nazwą Drugie Życie Książki. czyli wielka, bezpłatna akcja wymiany książek. Zachęcamy do przynoszenia książek i wymiany ich na inne tytuły. Zasady udziału w akcji są proste: wystarczy przynieść jedną, a maksymalnie dziesięć książek. Ważne: tomy muszą być w dobrym stanie. Kto przyniesie wydawnictwa wydane przed 1995 rokiem, będzie mógł wymienić je tylko na inne książki wydane do 1995 roku. Osoby, które przyniosą nowe książki (wydane po 1995 roku) – mogą wybierać do woli, zarówno spośród nowych, jak i starszych tomów. Każda książka może znaleźć nowego właściciela!

W sobotę odbędą się też warszawy dla dzieci z Martą Kulą-Ulatowską, autorką książki Mali ogrodnicy w wielkim mieście. Zajęcia mają sprzyjać popularyzacji wśród dzieci i młodzieży postaw proekologicznych. Zachęcać do kreowania własnego, przyjaznego świata tu i teraz, w którym zieleń znajduje swoje stałe, bardzo ważne miejsce. Warsztaty są spotkaniem z książką i jej autorką Martą Kulą-Ulatowską, która wprowadzi uczestników w uroki tworzenia własnego „Ogrodu Szczęśliwego”. Czytanie fragmentu książki, wspólne malowanie i projektowanie ogrodu to elementy, których na warsztatach nie zabraknie. Mali ogrodnicy w wielkim mieście to wyjątkowa bajka o tematyce przyrodniczo-ekologicznej. Wprowadzając w wyjątkowy świat przyjaźni z ptakami, pszczołami, dżdżownicami i jeżami, edukuje i kształci postawy młodych czytelników. W bardzo naturalny sposób uczy dbałości i odpowiedzialności za otaczający nas świat roślin i zwierząt.

W niedzielę późnym popołudniem odbędą się też warsztaty komiksowe z Arturem Wabikiem. Każdy uczestnik zajęć będzie mógł przećwiczyć opowiadanie historii i pokazywanie emocji za pomocą rysunku. Jak to zrobić, wyjaśni podczas warsztatów komiksowych Artur Wabik, artysta znawca komiksu i organizator festiwali komiksowych.

Pełen program towarzyszący do pobrania tutaj.

Rodzinny Piknik z Książką to wydarzenie o charakterze kulturalno-edukacyjnym. Organizatorzy chcą połączyć w niekonwencjonalny sposób przyjemne z pożytecznym. Zabawę i lekturę, która pozwala przenieść się w świat niesamowitych przygód, jest odskocznią od trosk i problemów życia codziennego, rozwija wyobraźnię, poszerza horyzonty oraz zwiększa kreatywność maluchów. To będą dwa dni pełne wrażeń. Tu nie ma miejsca na nudę!

W Krakowie powstanie pierwsze w Polsce centrum poświęcone literaturze i językowi. Budowę Centrum Literatury i Języka „Planeta Lem” w dawnym Składzie Solnym na Zabłociu ogłosiło Miasto Kraków podczas konferencji prasowej w dniu 6 września 2018 r. Konferencji towarzyszyło ogłoszenie międzynarodowego konkursu architektoniczno-urbanistycznego na koncepcję Centrum.

Patronem Centrum będzie Stanisław Lem.  To najpoczytniejszy i najpopularniejszy polski autor, pisarz podejmujący uniwersalne i aktualne także dla dzisiejszego czytelnika tematy. Planeta Lem będzie miejscem szeroko prezentującym literaturę i dziedzictwo językowe i stanie się symbolem Krakowa Miasta Literatury UNESCO  – mówi Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa. Prace nad szczegółową koncepcją centrum trwały przez wiele lat i uczestniczyły w nich wszystkie środowiska literackie naszego miasta – i nie tylko. Na 5-lecie tytułu Miasta Literatury UNESCO dla Krakowa z dumą prezentujemy Państwu dojrzałą wizję miejsca opartego na idei wielopokoleniowej edukacji literackiej i językowej. Chcemy godnie zagospodarować na cele społeczne tę ważną lokalizację ­w jej szczególnym kontekście na styku trzech dzielnic i w kontekście innych instytucji kultury Podgórza i Zabłocia – dodaje Prezydent.

Inwestycja powstanie na należącej do miasta działce o powierzchni ok. 1 hektara przy ul. Na Zjeździe 8, w sąsiedztwie innych instytucji kultury na prawym brzegu Wisły – Fabryki Emalia Oskara Schindlera, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK i Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka, w pobliżu estakady kolei aglomeracyjnej, Muzeum Podgórza i terenów zielonych Bulwarów Wiślanych. W ten sposób powstanie miejsce w sposób szczególny dowartościowujące dzielnicę kultury, jaką w ostatnich latach staje się Zabłocie i Podgórze. Nie bez znaczenia pozostaje także kontekst pobliskiego Placu Bohaterów Getta, a także sukcesywny rozwój Zabłocia, w którym w ostatnich latach przybyło znacząco mieszkańców, rodzin z dziećmi – poszukujących dla siebie tzw. trzeciego miejsca – miejsca spędzania czasu wolnego, edukacji, odpoczynku.

Stanisław Lem patronem literackiego domu Krakowa

Historyczny budynek Składu Solnego od wielu lat był brany pod uwagę jako przyszła przestrzeń kultury. Rozważano w tym miejscu umieszczenie siedzib kolejno: Krakowskiego Biura Festiwalowego, Sinfonietty Cracovii, Muzeum Podgórza i Biblioteki Kraków. Przedmiotem międzynarodowego konkursu na wizję „Planety Lem” jest rewitalizacja XVIII-wiecznego budynku magazynu solnego i dobudowa nowego obiektu po jego wschodniej stronie. Całość będzie stanowić miejsce wielofunkcyjne, otwarte dla wszystkich grup wiekowych, miejsce edukacji literackiej i zarazem wizytówkę pierwszego słowiańskiego miasta literatury UNESCO, którym od 2013 r. jest Kraków.

Sercem inwestycji będzie nowoczesna wystawa dedykowana uniwersum tematycznemu powieści Stanisława Lema – futurologa, powieściopisarza, najczęściej tłumaczonego i wydawanego polskiego pisarza. W tym miejscu pielęgnowana będzie także pamięć o dorobku twórczym innych wybitnych mistrzów słowa, przede wszystkim tych związanych z Krakowem, m.in.: Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej, Stanisława Wyspiańskiego, Josepha Conrada, Sławomira Mrożka, a także wybitnych tłumaczy, ilustratorów, autorów książki dziecięcej.

Wielofunkcyjna i innowacyjna przestrzeń dla literatury

Koncepcję wystawy głównej przygotowało studio Tengent, którego twórcy byli związani m.in. z sukcesami uznanej grupy Platige Image. Wizja powstała według pomysłu Jacka Dukaja, jednego z najważniejszych współczesnych polskich powieściopisarzy. Narracja wystawy jest zbudowana wokół kluczowych dla Lema zagadnień postępu technologicznego, przypadku, ewolucji, obcości i granicy poznania. Będzie zarazem skierowana do szerokiej publiczności, w tym przede wszystkim do odbiorcy w młodym wieku i dzieci, wciągając uczestników w interaktywną grę z wykorzystaniem innowacyjnych technologii.

We współpracy z Fundacją na Rzecz Muzeum Języka Polskiego powstała także koncepcja dodatkowej wystawy stałej, poświęconej językowi (w tym w szczególności języka polskiego we wszystkich jego odmianach) i ogólnie rozumianej komunikacji. Planowane są ekspozycje ruchome, przypominające wybitne postaci literackiego Krakowa, nowoczesne, modułowe sale wielofunkcyjne z przeznaczeniem na festiwale i inne wydarzenia literackie (w tym Festiwal Conrada, Festiwal  Miłosza, Festiwal Non-Fiction, Festiwal Literatury dla Dzieci, Festiwal Komiksu) oraz szereg innych inicjatyw literackich realizowanych przez przyszłych partnerów centrum), a także mediatekę, kawiarnio-księgarnię i przestrzeń coworkingową dla literackich i kreatywnych środowisk Krakowa. Obiekt uzupełni przyległy ogród, dzięki czemu poprzemysłowe Zabłocie wzbogaci się o nową przestrzeń zieloną. Inwestycja domyka program rewitalizacji Zabłocia, tworząc wspólny dom dla różnorodnych inicjatyw literackich i wszystkich podmiotów, które od lat budują literacki Kraków. Nasze miasto potrzebuje takiego miejsca i od dawna wspólnie ze środowiskami literackimi naszego miasta, a także Radą Honorową Miasta Literatury UNESCO, rozmawiamy o takiej pojemnej i włączającej różnorodne fenomeny literackiego Krakowa koncepcji – mówi Prezydent Majchrowski. Realizacja „Planety Lem” to wypełnienie najważniejszej deklaracji Krakowa z aplikacji o przyjęcie do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. Operatorem obiektu będzie Krakowskie Biuro Festiwalowe, które w imieniu Miasta prowadzi proces inwestycyjny.

Realizację inwestycji poparły nie tylko różnorodne środowiska literackie Krakowa, w tym pisarze skupieni wokół Rady Honorowej Krakowa Miasta Literatury UNESCO, przedstawiciele Rady Języka Polskiego i koalicja polskich językoznawców reprezentowana przez Fundację na rzecz Muzeum Języka Polskiego, reprezentanci Miast Literatury UNESCO z całego świata, ale także liczni goście krakowskich festiwali literackich, księgarze, wydawcy i tłumacze.

Pierwsze w Polsce Centrum Literatury i Języka

Centrum literackie w Składzie Solnym będzie pierwszym w kraju miejscem poświęconym nowoczesnej refleksji nad językiem. Utworzenie Centrum zgodnie poparły Rada Języka Polskiego przy Prezydium PAN oraz wszystkie liczące się środowiska językoznawcze w Polsce. Idea nowoczesnego centrum dla języka wynika z przekonania o niezmienności jego znaczenia w życiu kultur i społeczeństw. Na całym świecie istnieją interdyscyplinarne placówki wykorzystujące w swojej misji najnowocześniejsze technologie, interaktywne instalacje i obiekty przestrzenne pozwalające na przedstawianie zagadnień językowych w sposób przystępny dla szerokiego grona odbiorców. Swoje własne muzea mają już m.in. język hiszpański (Casa del lector w Madrycie oraz Museo del Libro y de la Lengua w Buenos Aires), portugalski (Museu da Língua Portuguesa w São Paulo) czy litewski (Lietuvių Kalbos Muziejus w Wilnie).

Ogromne, lecz ciągle mało znane i często niedoceniane bogactwo historii polszczyzny i różnorodność zjawisk zachodzących we współczesnym języku polskim może być punktem wyjścia do narracji włączającej nie tylko rodzimych użytkowników języka, ale społeczności polonijne na całym świecie i wszystkich zainteresowanych poznawaniem i zgłębianiem języka jako najdoskonalszego narzędzia komunikacji.

Międzynarodowy konkurs architektoniczny

Ogłoszenie inwestycji zbiega się z inauguracją międzynarodowego konkursu architektoniczno-urbanistycznego na koncepcję Centrum, zorganizowanego we współpracy z Stowarzyszeniem Architektów Polskich oddział Kraków. Dwuetapowy konkurs skierowany do pracowni z całego świata obejmuje rewitalizację dawnego budynku Składu Solnego i realizację nowej bryły lub zespołu budynków po jego wschodniej stronie.

W sądzie konkursowym pod przewodnictwem Piotra Lewickiego zasiądą architekci doświadczeni w realizacjach w dziedzinie kultury, w tym m.in. Alberto Veiga ze studia Barrozzi/Veiga (Filharmonia w Szczecinie, Auditorio Águilas, sale koncertowe w Monachium i Edynburgu, Muzeum Sztuk Pięknych w szwajcarskim Chur) czy Zbigniew Maćków (rewitalizacja dworca PKP we Wrocławiu, odpowiedzialny za głośny projekt Kościół. Piękno i Kicz w ramach programu obchodów Europejskiej Stolicy Kultury 2016 Wrocław). Na 28 września wyznaczono termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie, w marcu 2019 zostaną ogłoszone jego wyniki.

Inwestycja będzie realizowana w latach 2019-2022. Otwarcie obiektu zaplanowane na 2022 rozpocznie nowy rozdział w popularyzacji dzieła Stanisława Lema i dopełni projekt kulturalno-edukacyjny Lem 2021 realizowany pod auspicjami programu Kraków Miasto Literatury UNESCO w związku z przypadającą na rok 2021 setną rocznicą urodzin pisarza.

Inwestycja powstanie w większej części ze środków miejskich, organizatorzy deklarują jednak starania o pozyskanie funduszy zewnętrznych, m.in. z planowanego naboru do Funduszy Norweskich. „Planeta Lem” spełnia wszystkie wymagania stawiane inwestycjom o charakterze społecznym i kulturotwórczym. Za wzór stawiamy sobie analogiczne centra literackie i kreatywne funkcjonujące z powodzeniem od lat na świecie – Federation Square w Melbourne, Casa del lector w Madrycie, Writers’ Centre w Norwich, niemieckie domy literatury. Jesteśmy przekonani, że Kraków jako miasto o szczególnej literackiej tożsamości, a także jedna z kolebek języka polskiego, zasługuje na miejsce będące należytym podkreśleniem tych tradycji, a zarazem przestrzenią dalszej popularyzacji literatury i rozwoju wiedzy o języku – konkluduje Prezydent Majchrowski.

 

Szczegóły konkursu: TUTAJ

Wpisz szukaną frazę: