fbpx

Po raz kolejny w tym roku zapraszamy na spacer literacki będący nowością w naszym programie. Będzie to opowieści o jednej z najciekawszych krakowskich autorek, Dorocie Terakowskiej, w 80. Rocznicę jej urodzin. Zapraszamy do krainy czarów, legend i kotów, którą stworzyła Terakowska. Z pomocą w odkrywaniu Krakowa przez pryzmat literatury pomoże nam babcia Brygida. Zwiedzimy Lewaw, zobaczymy miasto z lotu ptaka, a na zakończenie spotkamy pogańskie bóstwa i potwory. Spacer poprowadzi Anna Hojwa.

Dorota Terakowska (ur. 1938, zm. 2004 w Krakowie) – prozaiczka, dziennikarka. Absolwentka socjologii. Przygodę z twórczością literacką zaczęła dopiero po czterdziestce, gdy w stanie wojennym została wyrzucona z redakcji Przekroju i Gazety Krakowskiej. Debiutowała napisaną w 1979 roku opowieścią Babci Brygidy szalona podróż po Krakowie (1986), która miała jej pomóc porzucić dziennikarstwo. Mimo to, poza pisaniem powieści dla dzieci, młodzieży i dorosłych, parała się również felietonistyką. Już jako nastolatka silnie związana była z Piwnicą pod Baranami. Przez wiele lat mieszkała na os. Podwawelskim: „Jestem z bloków i wcale się nie wstydzę, choć pewna piosenkarka miała dziennikarzowi za złe, że ujawnił jej blokowe mieszkanie. A ja po prostu wiem, że tak zwany dobry adres to człowiek, nie ulica”. W Krakowie rozgrywa się akcja powieści Władca Lewawu.

28 kwietnia
Spacer literacki szlakiem Doroty Terakowskiej

Klienci, którzy podczas trwania eventu pojawią się w Galerii, będą mogli wymienić swoje stare książki na inne tytuły. Przeczytane już książki zamiast kurzyć się na półce znajdą nowego właściciela. W zamian można będzie wzbogacić swoją bibliotekę o nowe pozycje!

To już nie pierwsza tego typu akcja przeprowadzona w Galerii Bronowice. Poprzednie cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, którego na pewno nie zabraknie i w tym roku!

Czym jest bookcrossing?

Bookcrossing jest ideą znaną już w latach 80., którą w 2001 roku rozpowszechnił amerykański programista Ron Hornbaker, poprzez stworzenie strony internetowej zrzeszającej bookcrosserów. Do Polski pomysł na nieodpłatne pozostawianie przeczytanych książek i udostępnianie je innym przywędrował w 2003 roku.  Jak mówią bookcrosserzy „ideą akcji jest by książki krążyły z rąk do rąk i były udostępnione szerokiemu gronu odbiorców”.

Dlaczego właśnie Galeria Bronowice?

„Mamy tutaj pierwszą w Krakowie Czytelnię w galerii handlowej. Jest to miejsce otwarte dla wszystkich- zarówno dla najmłodszych i tych zupełnie dorosłych czytelników. Od początku istnienia Galerii wspieramy czytelnictwo i popularyzujemy tą formę spędzania czasu. Mamy ponad 5000 tytułów, którymi możemy się podzielić. Stąd narodził się pomysł na bookcrossing. Galeria Bronowice to miejsce na Twój czas, a czas można spędzić naprawdę przyjemnie z dobrą książką.” – Agnieszka Parchimowicz, manager marketingu Galerii Bronowice.

Co trzeba zrobić by wziąć udział w akcji?

Mechanizm akcji w Galerii Bronowice jest banalnie prosty!

  1. Przynosisz nam swoje książki.
  2. W zamian możesz zabrać tyle samo książek z naszego regału.

Po prostu, odwiedź punkt wymiany książek i daj swoim książkom nowe życie!

Dołącz do wydarzenia

 

GODZINY OTWARCIA PUNKTU:

PIĄTEK 6 KWIETNIA
15:00 – 20:00
SOBOTA 7 KWIETNIA
10:00 – 20:00

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie www.galeriabronowice.pl oraz profilu Facebook Galerii Bronowice.

Wydarzenie wspiera Drugie Życie Książki

Ljubljana Miasto Literatury UNESCO ogłasza nabór do programu rezydencjalnego skierowanego do twórców pochodzących z pozostałych Miast Literatury.

Ljubljana oferuje pisarzom miesięczne pobyty w jednej z dwóch rezydencji położonych w uroczym parku w centrum miasta, stypendium w wysokości €650 i zwrot kosztów dojazdu. Program skierowany jest do pisarzy oraz tłumaczy języka słoweńskiego, którzy mają na swoim koncie przynajmniej jedną publikację. Organizatorzy zapewniają warunki niezbędne do pracy twórczej i chcieliby, żeby rezydenci stworzyli krótki tekst literacki inspirowany pobytem w Ljubljanie, który później zostanie przetłumaczony i opublikowany. Termin składania aplikacji do 31 maja 2018.

Więcej informacji na stronie: tutaj

 

21 marca świętowaliśmy w Krakowie Światowy Dzień Poezji. W całej Polsce i na świecie tego dnia odbywały się imprezy, których zadaniem jest promowanie poezji. W ramach krakowskich obchodów tego wyjątkowego dnia przeprowadziliśmy spacer literacki, stąpając śladami Haliny Poświatowskiej.

Począwszy od Kliniki Szpitala Uniwersyteckiego przy ul. Kopernika, gdzie poetka leczyła się, przemierzyliśmy ul. Radziwiłłowską, Planty, odwiedziliśmy Hotel Europejski, dawną siedzibę redakcji czasopisma „Zebra” przy ul. Floriańskiej, które drukowało wiersze Poświatowskiej, archiwalnego nagrania jej głosu posłuchaliśmy w Piwnicy Pod Baranami, by zakończyć spotkanie na ul. Krupniczej 22. Tego samego dnia można było także odwiedzić wystawę „Grzebień Noblisty. Czesław Miłosz w fotografiach Macieja Billewicza” w przestrzeni Pawilonu Wyspiańskiego. Na ścianie kamienicy, na rogu Brackiej i Rynku Głównego przeczytać można było wiersz, a wisienką na poetyckim torcie było przedstawienie gości tegorocznego Festiwalu Miłosza.

 

fot. Katarzyna Kukiełka

Fundacja „Zawsze Warto” oraz jej Partnerzy: Wydawnictwo Literackie, Kraków Miasto Literatury UNESCO i Piwnica Pod Baranami ogłaszają otwarty konkurs pod tytułem „Tego by Mrożek nie wymyślił”. Termin nadsyłania prac mija 16 lipca 2018 roku.

Adresatami konkursu są uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, oraz studenci i młodzi twórcy do 25. roku życia. Jego celem jest przybliżenie dorobku i biografii Sławomira Mrożka, w tym rozwijanie umiejętności i talentów artystycznych oraz twórczych możliwości wypowiedzi w różnych formach, inspirowanych otaczającą rzeczywistością lub refleksjami Sławomira Mrożka z jego dzienników. Zadanie uczestników polega na przygotowaniu autorskiego tekstu w wybranym gatunku publicystycznym lub literackim (felieton, reportaż, esej), scenariusz filmowy lub teatralny; rysunek satyryczny lub grafika; nagranie krótkiej formy teatralnej lub filmowej.

Dla zainteresowanych uczestnictwem w konkursie organizatorzy przygotowali, jako formę podpowiedzi, kilkanaście cytatów Stanisława Mrożka z dzienników, które mogą (ale nie muszą) być inspiracją do prac konkursowych.

Dodatkowo, dla zainteresowanych uczestników oraz nauczycieli-opiekunów organizatorzy zaplanowali wykład poświęcony osobie Sławomira Mrożka i jego twórczości, oraz zajęcia-warsztaty teatralne jako wsparcie dla przygotowywanych spektakli lub filmu. Dokładny termin zostanie podany na stronie www.zawszewarto.pl przed 30 marca br.

Serdecznie zapraszamy do zmierzenia się z konkursowym wyzwaniem!

Regulamin i załączniki do pobrania tutaj.

 

Sławomir Mrożek, fot. Michał Lepecki

Fundacja Wisławy Szymborskiej zdecydowała przyznać Nagrodę im. Adama Włodka za rok 2017 dwóm pisarkom: poetce Natalii Malek oraz prozaiczce Aleksandrze Zielińskiej. 

Natalia Malek (ur. 1988) – poetka, kuratorka wydarzeń literackich. Wiersze i teksty o sztuce publikowała w ogólnopolskiej i zagranicznej prasie kulturalnej. Autorka trzech tomów poetyckich: „Pracowite popołudnia” (2010), „Szaber”, z ilustracjami Joanny Grochowskiej (2014) oraz „Kord”, z fotografiami Anny Grzelewskiej (2017). Nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia 2015 za tom „Szaber”. Od sześciu lat współtworzy cykl feminariów „Wspólny pokój” w Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie.

Nagrodę im. Adama Włodka otrzymała na napisanie książki poetyckiej o roboczym tytule „R.ż.” Książka będzie dokumentować jeden (trzydziesty) rok życia poetki z czterech perspektyw: osobistej, rodzinnej, obywatelskiej i artystycznej.  Autorka zamierza połączyć relacje językowe z eksperymentami przestrzennymi i eksponowaniem materialnej strony wiersza.

Natalia Malek, fot. Kuba Kowalski

Natalia Malek, fot. Kuba Kowalski

Aleksandra Zielińska (ur. 1989) – pisarka, autorka powieści „Przypadek Alicji”, „Bura i szał oraz zbioru opowiadań „Kijanki i kretowiska”. Nominowana do Nagrody Conrada i Nagrody im. Witolda Gombrowicza. Laureatka stypendium Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego i Młodej Polski. Członkini zespołu literackiego przy Studiu Munka. Mieszka w Krakowie.

Nagrodę im. Adama Włodka otrzymała na napisanie powieści „Sorge”. Książka, jak zapowiada autorka, zbudowana na styku dwóch przestrzeni: współczesnej i historycznej, ma poruszać temat straty i żałoby oraz kwestie relacji między teraźniejszością i historią, jednostką i społecznością.

Aleksandra Zielińska, fot. Krysian Lipiec

Aleksandra Zielińska, fot. Krysian Lipiec

Nagroda im. Adama Włodka została ustanowiona na mocy testamentu pozostawionego przez Wisławę Szymborską. Nagrodę tę, w formie stypendium, Fundacja przyznaje za projekt na napisanie książki o charakterze literackim, literaturoznawczym lub przygotowanie przekładu.
Jest to Nagroda dla młodych twórców – pisarzy, poetów, tłumaczy, badaczy i krytyków literackich, którzy nie ukończyli 35. roku życia i opublikowali już wcześniej przynajmniej jedną książkę.

Laureatami pierwszej edycji Nagrody im. Adama Włodka zostali Mikołaj Łoziński (na napisanie powieści o roboczym tytule „Rodzina Stramerów”) oraz Miłosz Waligórski (na przygotowanie przekładu antologii poezji serbskiej na język polski „Serce i krew”, która ukazała się w 2015 roku). Laureatem drugiej edycji został Marcin Orliński, którego tom poetycki „Środki doraźne” ukazał się w 2017 roku nakładem wydawnictwa WBPiCAK w Poznaniu. Laureatami za rok 2016 zostali Andrzej Muszyński oraz Patrycja Pustkowiak (jej książka „Maszkaron” ukaże się w kwietniu tego roku).

Więcej o Nagrodzie im. Adama Włodka na stronie: www.szymborska.org.pl

 

Wątki inności i obcości, problematyka transplantacji, zagadnienia obecności zła w naturze ludzkiej i przypadkowości ludzkiego losu, kwestia autoewolucji i pragnienia nieśmiertelności, a także skomplikowane związki myśli i twórczości pisarza z polityką – między innymi o tym będą rozmawiać uczestnicy dwudniowej konferencji poświęconej twórczości Stanisława Lema. Wśród prelegentów są m.in. Agnieszka Gajewska (autorka monografii Zagłada i gwiazdy) i Wojciech Orliński (autor biografii Stanisława Lema Życie nie z tej ziemi). Po południu pierwszego dnia konferencji odbędzie się panel wspomnieniowy z udziałem Tomasza Fiałkowskiego i Jerzego Jarzębskiego, a pod koniec tego dnia zaplanowano rozmowę na temat kształtu planowanej antologii Filozoficzny Lem.

Stanisław Lem był pisarzem o wysokich aspiracjach filozoficznych, o czym świadczą zarówno jego dzieła eseistyczne, jak i beletrystyka, kwalifikująca się w przeważającej mierze do gatunku science fiction. Tę ostatnią, jak sam przyznawał, traktował jako próbę wykroczenia poza obręb tego, co aktualnie znane. Jego wizje przyszłości były więc swoistymi eksperymentami myślowymi, które konstruował w oparciu o swoje ogólne przekonania dotyczące globalnych procesów cywilizacyjnych, a zwłaszcza związków między nauką i techniką a kulturą. Z przekonaniami tymi wiązała się ściśle pewna wizja człowieka, prezentowana także w eseistyce.

Autora Solaris nazywa się czasem humanistą mizantropem. To nieco paradoksalne określenie odzwierciedla napięcie, które daje się wyczuć między głębokim pesymizmem poglądów na temat natury gatunku Homo sapiens a konstrukcją bohaterów prozy Lema, którzy ostro kontrastują z wizerunkiem „Ohydka Szaleja”. Także ostatecznie negatywna ocena projektu autoewolucji, motywowana obawą przed utratą fizjologicznych podstaw kultury, świadczy o ambiwalencji, którą cechował się stosunek pisarza do „drapieżnej małpy”. Być może źródeł tej ambiwalencji należy szukać w przeżyciach z czasów II wojny światowej, jak i w powojennym poczuciu niepewności egzystencji.

ZOBACZ PROGRAM KONFERENCJI

Konferencja odbywa się w Audytorium im. Prof. W. Danka na Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN w Krakowie. Organizują ją: Instytut Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Polskie Towarzystwo Filozoficzne Oddział w Krakowie. UWAGA: wstęp na konferencję jest bezpłatny.

Komitet organizacyjny tworzą: Jakub Gomułka (IFiS UP), Filip Kobiela (PTF), Jakub Palm (IFiS UP), Zofia Sajdek (WF UPJPII) i Szymon Kloska (KBF).

Spotkania autorskie, wspólne czytanie wierszy, dyskusje i debaty – w dniach 7-10 czerwca Kraków, już po raz siódmy, stanie się światową stolicą poezji. Festiwal Miłosza 2018 będzie okazją do spotkania z wybitnymi polskimi twórcami, m.in.: Markiem Krystianem Emanuelem Baczewskim, Marzanną Bogumiłą Kielar, Marcinem Baranem i Urszulą Kozioł, a także gośćmi z zagranicy, wśród których znajdą się: Jane Hirshfield i Ron Padgett (USA), Eugenijus Ališanka (Litwa), Katja Gorečan (Słowenia), Maria Stiepanowa (Rosja) i Olvido García Valdés (Hiszpania). Dyrektorem artystycznym festiwalu jest poeta i krytyk literacki Krzysztof Siwczyk.

„»Rok myśliwego« – pod takim hasłem odbędzie się kolejna odsłona Festiwalu Miłosza w Krakowie. »Rok myśliwego« Czesława Miłosza to wyjątkowy diariusz jednego roku z życia dojrzałego poety, który zawiera w sobie aktualny dziś model światoodczucia. Doświadczamy rzeczywistości radykalnie fragmentarycznej. Świat wydaje się uchwytny tylko w chwili bieżącej. Towarzyszy nam przy tym poczucie rosnącego zagrożenia. Próbujemy budować własną tożsamość w bliskim kontakcie z rzeczywistością, która nam nieustannie umyka. Na dobrą sprawę nie wiemy, czy rzeczywistość jest projekcją naszych lęków i wyobrażeń, czy może jednak tkwi w niej twardy rdzeń sensu, który możemy za pomocą literatury odkryć” – mówi Krzysztof Siwczyk, dyrektor artystyczny festiwalu.

Czesław Miłosz, kreśląc portrety swoich przeciwników (ale i pobratymców), w „Roku myśliwego” proponuje wielogłos ścierających się idei i literackich estetyk. Nie rezygnuje jednocześnie z artykulacji swoich momentami twardych i kontrowersyjnych przekonań. Zmienna amplituda sporu w literaturze, etyce, sprawach społecznych, kwestii stosunku do ojczyzny, ekosfery czy metafizyki, pozwala nam rozpoznać charakter czasów, w jakich żyjemy. Gra toczy się o język sporu.

„Poezja jest punktem wyjścia do dyskusji, bo otwiera nam oczy i wyostrza naszą uwagę na  różne sposoby mówienia o świecie, który przyszło nam dzielić. Poezja może stać się też punktem dojścia, dając niepowtarzalną szansę na porozumienie, lub przynajmniej znalezienie wspólnego mianownika  w tej wielości języków, systemów wartości i poglądów” – mówi Olga Brzezińska, prezes Fundacji Miasto Literatury i dyrektor programowy festiwalu organizowanego wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym.

W każdym akcie lektury i pisania polujemy na świat, który niechybnie nam umyka. Codziennie doświadczamy trwogi przemieszczania się ról w tym polowaniu. Bywamy zwierzyną łowną, kiedy ideologiczne ciążenie redukuje skomplikowany obraz rzeczywistości do prostych, egzystencjalnych recept, wywłaszczających nas z prawa do złożoności naszych postaw i wyborów. Myśliwymi stajemy się w momencie, kiedy własne światoodczucie próbujemy implantować bliźnim poza dialogiem i poszanowaniem odmienności czyjegoś języka i wyrażanych w tym języku wartości. Jedno nas łączy: jesteśmy uczestnikami gry o zmiennych regułach, gdzie stawką jest współistnienie w różnicy bądź ślepa przemoc instytucjonalnie zadekretowanej prawdy.

fm18-1920x1080

„Festiwal Miłosza jest spotkaniem różnych poetyckich prywatności i wybitnych literackich indywidualności – mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego. – Tłumy czytelników ściągają do Krakowa, by spotkać się z niezwykle cenionymi pisarzami. Tak będzie też w tym roku, a dzięki obecności twórców z wielu krajów świata, Kraków stanie się miejscem, w którym o poezji mówi się różnymi językami”.

W Krakowie zagoszczą wybitne poetki i wybitni poeci, reprezentujący sześć języków i tyleż odmiennych wizji literatury. Z zagranicy zawitają do nas Jane Hirshfield i Ron Padgett z USA, Eugenijus Ališanka z Litwy, Katja Gorečan ze Słowenii, Maria Stiepanowa z Rosji i Olvido García Valdés z Hiszpanii. Ich wielogłos wzmocnią polskie poetki i poeci: Marek Baczewski, Marcin Baran, Tomasz Bąk, Jerzy Jarniewicz, Marzanna Bogumiła Kielar, Urszula Kozioł, Joanna Oparek, Andrzej Szuba i Ilona Witkowska. Mamy nadzieję, że podobnie jak w poprzednich latach Festiwal Miłosza stanie się wielkim świętem poezji różnych tradycji, czasem spotkania i rozmowy o literaturze, o ideach i o świecie. Liczymy na to, że będzie to także czas wielogłosu, a nie retoryki wykluczenia i politycznej stygmatyzacji.


POZNAJ GOŚCI FESTIWALU MIŁOSZA 2018


Szlaki Festiwalu wyznaczy również niebanalna kreacja graficzna, w której wszechobecne czerwone i czarne kropki nawiązują do rytmu dni w roku. Autor koncepcji, Tomek Budzyń, tłumaczy: „Kropek jest 365, jak dni w kalendarzu, niektóre nachodzą na siebie, niektóre się dłużą, a inne zdają się umykać naszemu wyobrażeniu o porządku. Ich intensywne kolory nawiązują do ścierających się światopoglądów, ale też są w nieustannym dialogu”.

Organizatorami Festiwalu są: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Fundacja Miasto Literatury.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

mkidn

Biblioteka Kraków przy wsparciu Krakowa Miasta Literatury UNESCO, w środę (21 marca) wprowadzi na rynek nowy magazyn literacki „Czas Literatury”. W piśmie publikować będą pisarze, poeci, reporterzy, tłumacze oraz krytycy. W pierwszym wydaniu znajdziemy wywiad z Ryszardem Koziołkiem, esej Jacka Bocheńskiego, wiersze m.in. Beaty Bronakowskiej, Aldony Kopkiewicz i Zygmunta Ficka, a także tekst Anny Marchewki o książce „Zapiski z domu wariatów” Christine Lavant. Redaktorem naczelnym tytułu jest Jacek Hajduk.

„Czas Literatury” to nowy niezależny kwartalnik literacki. Pismo nie-polityczne, nie-ideologiczne i służyć ma realizacji celów jedynie literackich. Twórcy pisma, w duchu Międzynarodowej Karty PEN, wierzą, że: „Literatura, aczkolwiek w swojej genezie narodowa, nie zna granic i winna pozostać wspólną własnością narodów, bez względu na polityczne czy narodowościowe wstrząsy”.

„Pismo kierujemy do ludzi zainteresowanych literaturą, ale niekoniecznie do jej znawców. Prezentować będziemy poezję i prozę, ale też ciekawe wywiady, wartościowe szkice, recenzje i omówienia, wspomnienia, przekłady (w tym z języków rzadkich), a ponadto nieznane z innych periodyków literackich, działy: „Pisarz w pracy” – poświęcony zagadnieniom warsztatowym, adresowany przede wszystkim do osób tworzących lub zaczynających tworzyć literaturę; „Źródła kultury” – przybliżający nowe tłumaczenia z literatur antycznych (greckiej i rzymskiej, ale nie tylko) wraz z ułatwiającymi odbiór komentarzami; „Wschody” – wprowadzający w literaturę naszych wschodnich sąsiadów”. – mówi Jacek Hajduk, redaktor naczelny magazynu.

 

 

Magazyn, jako pismo ponad wszelkimi podziałami, gościć będzie na swoich łamach autorów i teksty bardzo różne (językowo, gatunkowo, pokoleniowo, ideowo). Jedynym wyznacznikiem w doborze będzie wartość i atrakcyjność dzieł a także – co ważne! – ich zgodność z myślą ogólną towarzyszącą tworzeniu konkretnego numeru. „Czas Literatury” nie powiela żadnego określonego modelu. Nie powstaje ani jako konkurencja wobec istniejącej prasy kulturalnej czy społecznej, ani jako spolszczenie, przedłużenie czy odnowienie jakiegokolwiek innego periodyku poświęconego zagadnieniom literackim. Jego koncepcja – zarówno w sferze prezentowanych treści, jak i oprawy graficznej – jest w pełni oryginalna.

Nowy tytuł tworzony jest przy wsparciu władz miasta (wydawcą jest Biblioteka Kraków, a organem wspierającym Kraków Miasto Literatury UNESCO), ale adresowany jest do Czytelnika ogólnopolskiego. Magazyn zadebiutuje w objętości 96 stron, w nakładzie 2 tys. egz. i w cenie 10,00 zł. „Czas Literatury” dystrybuowany będzie w sieci salonów Empik i Kolporter.

Wpisz szukaną frazę: