fbpx

Spacery literackie, które niezmiennie cieszą się ogromną popularnością, nie tylko wśród mieszkańców Krakowa, ale i odwiedzających nas czytelników z różnych stron świata, wracają na krakowskie szlaki literackie już po raz piąty! Program rozszerzy się nie tylko czasowo (od marca do listopada), ale też programowo. Obok zakorzenionych już w kulturalnym harmonogramie tematów pojawią się zupełnie nowe postaci i miejsca. Spacery będą tradycyjnie już organizowane w ostatnie soboty każdego miesiąca.

Piąty sezon spacerów literackich rozpoczniemy wcześniej niż dotychczas, bowiem 21 marca, od nowego Szlaku Haliny Poświatowskiej. Z okazji Światowego Dnia Poezji odwiedzimy miejsca, gdzie poetka mieszkała, zdobywała wiedzę, tworzyła, romansowała i korzystała z życia, często kosztem zdrowia.

W programie spacerów literackich na rok 2018 – Rok Zbigniewa Herberta i 80. rocznicy urodzin Doroty Terakowskiej – nie mogłoby zabraknąć szlaków związanych z tymi autorami – będą więc spacery Szlakiem Zbigniewa Herberta (w czerwcu) i Szlakiem Doroty Terakowskiej (w kwietniu). Jako że Kraków stanowił główny ośrodek rozwoju życia literacko-artystycznego Młodej Polski, na zupełnie nowej mapie spacerów znajdą się też miejsca związane z epoką Młodej Polski (lipiec) i Tadeusza Boya-Żeleńskiego (sierpień). W ramach tych spacerów postaramy się przywołać atmosferę tamtych czasów, wychylając na koniec kieliszek absyntu w Jamie Michalika i wznosząc toast: Eviva l’arte!

Nowością będą także szlak Legend dla dzieci w trakcie Festiwalu Literatury dla Dzieci (listopad), oraz Książka w Krakowie z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich (kwiecień). W programie również znane i wciąż licznie uczęszczane trasy śladami Stanisława Wyspiańskiego (maj), Literatury dziecięcej z okazji Dnia Dziecka (czerwiec), Wisławy Szymborskiej (wrzesień), Stanisława Lema w ramach obchodów Urodzin Lema, a tradycyjnie już podczas Festiwali Miłosza i Conrada zapraszamy na spacery szlakami ich patronów: Czesława Miłosza (czerwiec) i Josepha Conrada (październik). Wśród prowadzących m.in.. Agnieszka Konior, Anna Hojwa, Łucja Malec-Kornajew, czy Grzegorz Jankowicz.

Wstęp na wszystkie spacery jest wolny, jednak ze względu na ogromne zainteresowanie konieczna jest wcześniejsza rejestracja. Wszystkich chętnych do udziału w spacerze szlakiem Haliny Poświatowskiej 21 marca prosimy o wysyłanie zgłoszeń drogą mailową na adres: spacery@miastoliteratury.pl. Liczba uczestników jest ograniczona, więc nie warto zwlekać!

Pełen program spacerów znajdziesz tutaj.

Jak co roku, Instytut Polski w Wilnie wraz z polskimi i litewskimi partnerami, przygotował ciekawą i różnorodną prezentację polskiej literatury na Międzynarodowych Wileńskich Targach Książki, które odbędą się w dniach 22-25 lutego 2018 roku w Centrum Wystawienniczym Litexpo w Wilnie. Na targach zagości również Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Hasłem przewodnim tegorocznego polskiego stoiska będzie „Książki z Polski – zrozumieć świat“. Instytut Polski w Wilnie skupi się w tym roku na prezentacji największych osiągnięć Polski w dziedzinie literatury – polskich laureatów Nagrody Nobla, przede wszystkim związanych z Krakowem Czesława Miłosza oraz Wisławy Szymborskiej.

Swój dorobek wydawniczy przedstawi jedno z najstarszych i największych polskich wydawnictw – krakowskie wydawnictwo „Znak“. Goście Targów będą mogli zapoznać się z literacką działalnością Krakowskiego Biura Festiwalowego, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Intelektualne i kulturalne centrum Europy oferuje bardzo bogaty program kulturalny, związany także z promocją literatury. To w Krakowie odbywają się tak znane festiwale, jak Festiwal Miłosza, Festiwal Conrada, to tu wręczana jest Nagroda Transatlantyk czy Nagroda Poetycka im. Wisławy Szymborskiej. Dlatego też „patronem” stoiska Instytutu Polskiego w Wilnie jest Smok Wawelski – symbol Krakowa.

Dodatkowo, 26 lutego o godz. 18.00 w Litewskiej Bibliotece Narodowej im. M. Mažvydasa w Wilnie odbędzie się otwarcie wystawy „Wisława. Szymborska. Kolaże”, przedstawiającą mało znany aspekt twórczości Noblistki.

 

Wydarzenia polecane przez Kraków Miasta Literatury UNESCO:

Piątek, 23 lutego, godz. 15.00

Projekcja filmu „Napisane życie” poświęconego Wisławie Szymborskiej. Film przedstawi doc. dr Irena Fedorowicz / Sala kinowa / Film w języku polskim z litewskimi napisami.

Sobota, 24 lutego, godz. 14.00

„Coś takiego jest możliwe jedynie w Krakowie!” / Udział biorą: Jerzy Illg, Joanna Gromek, Urszula Chwalba, Donatas Puslys / sala 5.3. / spotkanie w języku polskim i litewskim z symultanicznym tłumaczeniem.

 

fb-cover-ostateczny

Organizator: Instytut Polski w Wilnie

Partnerzy: Instytut Książki, Krakowskie Biuro Festiwalowe, wydawnictwo Znak, wydawnictwo Warstwy, wydawnictwo Adamada, wydawnictwo Mintis, wydawnictwo Związku Pisarzy Litwy, Kraina Książki, Wydawnictwo Terra Publica, wydawnictwo 700 eilučių,  Festiwal Kino pavasaris, Fundacja Wisławy Szymborskiej.

 

[Media Button] POLSKI PROGRAM NA TARGACH KSIĄŻKI W WILNIE [/Media Button]  

Wydawnictwo Universitas zaprasza na wieczór poezji Beaty Bronakowskiej–Sanak – laureatki Konkursu im. Anny Świrszczyńskiej na Książkowy Debiut Poetycki i promocję tomu wierszy „Proś o kolor”. Wydarzenie odbędzie się w czwartek, 1 marca o godz. 19.00 w Piwnicy Pod Baranami. Spotkanie poprowadzi Bronisław Maj

Organizatorem spotkania jest wydawnictwo Universitas, przy współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym i przy wsparciu Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.

Debiutancki tom poezji Beaty Bronakowskiej–Sanak został wydany jako nagroda w wyniku czwartej edycji konkursu na Książkowy Debiut Poetycki im. Anny Świrszczyńskiej w 2017 roku.

19 czerwca 2017 r. jury konkursu, pod przewodnictwem Bronisława Maja, po wnikliwej analizie nadesłanych zestawów, postanowiło przyznać Nagrodę w Konkursie im. Anny Świrszczyńskiej – Książkowy Debiut Poetycki.

Nagrodę stanowi profesjonalne wydanie zgłoszonego do konkursu tomiku wierszy, spotkanie autorskie i promocja tomiku podczas 6. edycji Nocy Poezji (7 października 2017 r.).

Do tegorocznej, czwartej, edycji Konkursu im. Anny Świrszczyńskiej – Książkowy Debiut Poetycki wpłynęły aż 102 zestawy wierszy z różnych stron Polski, Europy i świata.

 

28162123_1800321596692725_1779013413325821067_o

Fot. materiały prasowe

Dołącz do wydarzenia

 

[Źródło: www.krakow.pl]

Program rezydencjalny Krakowa Miasta Literatury UNESCO skierowany jest do młodych pisarzy i wschodzących talentów z Miast Literatury należących do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. Program wyrósł z głębokiego przekonania, że Sieć stwarza doskonałe możliwości rozwoju połączeń i kontaktów, promuje mobilność i umożliwia profesjonalizację pisarzy. Do najważniejszych zadań programu należą: promowanie Sieci Miast Kreatywnych UNESCO, stworzenie szansy dla pisarzy do zaprezentowania ich pracy środkowoeuropejskiej publiczności, wspieranie większej różnorodności w polskim i środkowoeuropejskim środowisku literackim oraz umożliwienie lokalnym twórcom nawiązania kontaktów z zagranicznymi pisarzami.

W ubiegłym, pilotażowym roku Kraków gościł troje rezydentów z trzech Miast Literatury, zaś w tym roku stypendystów będzie aż pięcioro!

Pierwszy rezydent, Grigory Semenchuk ze Lwowa Miasta Literatury UNESCOspędzi w Krakowie dwa miesiące (maj i czerwiec). Semenchuk to ukraiński poeta, tłumaczony na wiele języków, m.in.: polski, rosyjski i francuski. Ponadto jest felietonistą lwowskiego czasopisma społeczno-kulturalnego „Prosto Neba” i głównym koordynatorem Międzynarodowego Festiwalu Literackiego w ramach Forum Wydawców we Lwowie. W latach 2005-2007 był aktywnie zaangażowany w organizację slamów i wydarzeń poetyckich.

W maju na miesięczny pobyt do Krakowa zawita również Mark Pająk – poeta, pisarz i redaktor z Manchesteru Miasta Literatury UNESCO. Jego debiutancki tom wierszy – Spitting Distance w 2016 r. spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem w Wielkiej Brytanii. Publikacje Marka Pająka można znaleźć m.in. w The North magazine, New Writing North czy The Poetry School. Poza działalnością pisarską zajmuje się również edukacją literacką – prowadzi warsztaty z zakresu creative writing we współpracy z m.in. Manchester Metropolitan University.

Jesienią powitamy drugą turę rezydentów. Po dwa miesiące (wrzesień i październik) w Krakowie Mieście Literatury spędzą Louis Klee z Melbourne Miasta Literatury UNESCO oraz Núria Añó z Barcelony Miasta Literatury UNESCO.

Louis Klee jest poetą, dramaturgiem i krytykiem literackim oraz najmłodszym w historii laureatem The Peter Porter Prize in 2017 – najbardziej prestiżowej poetyckiej nagrody Australii. Jego wiersze publikowane były w Australian Book Review oraz Meanjin. Ma na swoim koncie również sztuki teatralne. Najsłynniejsza z nich, The Ink Trail, została nagrodzona przez Australian Council.

Núria Añó to wielokrotnie nagradzana katalońsko-hiszpańska pisarka i tłumaczka. Jej debiutancka publikacja ukazała się w 1990 r. W 2006 r. powieść Añó pod tytułm Els nens de l’Elisa zajęła trzecie miejsce w 24. edycji Ramon Llull Prize for Catalan Literature. Jej proza tłumaczona była m.in. na francuski, angielski, włoski, niemiecki i polski.

W tym roku oprócz rezydentów Programu KMLU, będziemy gościć stypendystkę wyjątkową Herę Lindsay Bird, która w czerwcu przyjedzie do Krakowa na miesięczną rezydencję by wziąć udział w Festiwalu Miłosza. Ta nowozelandzka poetka ma na swoim koncie tom poezji pod nazwą Hera Lindsay Bird, który zyskał ogromne uznanie i popularność oraz wiele nagród, m.in. Jessie McKay Best First Book Award czy The Sarah Broom Poetry Prize in 2017.

Program Rezydencjalny jest kluczowym punktem strategii Krakowa Miasta Literatury UNESCO, realizowanej przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, który wypełnia priorytet wzmacniania międzynarodowej współpracy w polu kultury i przemysłów kreatywnych .

Pisarzom oferowane są pobyty w Willi Decjusza (oficjalny partner projektu), która wyróżnia się wieloletnim doświadczeniem w organizowaniu międzynarodowych rezydencji, takich jak: Wyszehradzkie Rezydencje Literackie i program rezydencjalny ICORN.

Krakowskie Biuro Festiwalowe gwarantuje gościom możliwość uczestnictwa w literackim życiu miasta i wsparcie w zakresie promocji ich twórczości w Polsce.

Zapraszamy na 4-miesięczny Kurs Krytyki Literackiej organizowany przez Kraków Miasto Literatury UNESCO i magazyn kulturalny Dwutygodnik. Zajęcia prowadzone przez redaktorów – Zofię Król i Macieja Jakubowiaka – potrwają od 24 marca do 9 czerwca. Rekrutacja na warsztaty trwa do 9 marca.  

Krytyka literacka polega nie tylko na wskazywaniu wartościowych tytułów, wydawaniu ocen czy klasyfikowaniu zjawisk. Najciekawsza krytyka jest przede wszystkim pomysłowym i wciągającym – pisaniem. Kraków Miasto Literatury UNESCO i magazyn kulturalny Dwutygodnik zapraszają do udziału w Kursie, który otworzą przestrzeń do pracy nad twórczym pisaniem o literaturze.

Pod opieką dwojga redaktorów działu literackiego Dwutygodnika – Zofii Król i Macieja Jakubowiaka – uczestnicy warsztatów będą mieli okazję podjąć intensywną pracę nad swoimi tekstami: od etapu wynajdywania pomysłów, przez planowanie pracy i konstruowanie tekstu, po analizę rozwiązań językowych i stylistycznych.

Uczestnicy i prowadzący wezmą pod lupę m.in. metody krytycznej lektury, specyfikę konkretnych gatunków krytycznoliterackich (recenzja, esej, polemika, wywiad), problemy krytyki negatywnej oraz wyzwania stawiane literaturze przez nowe media. Podstawowym materiałem warsztatowym będą gatunki prozatorskie (powieść, opowiadanie, esej).

Warsztaty przeznaczone są dla osób mających już doświadczenie krytycznoliterackie, a także planujących dopiero rozpocząć pisanie o literaturze. Obejmują siedem pięciogodzinnych sobotnich spotkań.

 

Rekrutacja

Warunkiem wzięcia udziału w kursie jest wysłanie na adres pisz@miastoliteratury.pl jednostronicowego CV oraz autorskiej recenzji (max. 5000 znaków ze spacjami) jednego z następujących tytułów:

  • Ignacy Karpowicz, Miłość
  • Wells Tower, Ruiny i zgliszcza, przeł. Michał Kłobukowski
  • Weronika Gogola, Po trochu

Spośród nadesłanych zgłoszeń organizatorzy wybiorą maksymalnie dwanaścioro uczestników. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 9 marca.

 

Prowadzący

Zofia Król (ur. 1980) – redaktorka naczelna i redaktorka działu literackiego magazynu kulturalnego „Dwutygodnik”, krytyczka literacka, doktor filozofii. Autorka książki „Powrót do świata. Dzieje uwagi w filozofii i literaturze XX wieku” (2013). Pisała także do „Gazety Wyborczej”, „Tygodnika Powszechnego”, „Zeszytów Literackich” i „Kontekstów”. Jurorka nagrody za debiut im. Witolda Gombrowicza oraz Nagrody Conrada.

Maciej Jakubowiak (ur. 1987) – redaktor działu literackiego magazynu kulturalnego „Dwutygodnik”, krytyk literacki, doktor literaturoznawstwa. Autor książki „Nieuchronny plagiat. Prawo autorskie w nowoczesnym dyskursie literackim” (2017). Jego teksty można znaleźć także m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Tekstach Drugich”, „Polityce”, „Wielogłosie”, „Znaku”, „Popmodernie”, „FA-arcie”.

 


banner_1200x295px

Kurs Krytyki Literackiej 

24 marca – 9 czerwca
Ilość uczestników: 12 osób
Koszt: 500 zł 
Terminy zjazdów: 
24 marca, 7 kwietnia, 14 kwietnia, 28 kwietnia, 12 maja, 26 maja, 9 czerwca

Organizatorzy: Kraków Miasto Literatury UNESCO i magazyn kulturalny Dwutygodnik

„Był sobie raz pewien człowiek, który bardzo dużo i bardzo szybko pracował i już dawno zostawił swoją duszę gdzieś daleko za sobą. Bez duszy żyło mu się nawet dobrze – spał, jadł, pracował, prowadził samochód, a nawet grał w tenisa. Czasem jednak miał wrażenie, że wokół niego jest zbyt płasko, jakby poruszał się po gładkiej kartce z zeszytu do matematyki, kartce, którą pokrywają równiutkie kratki…”

Zgubiona dusza  to pierwsza książka Olgi Tokarczuk skierowana także do młodego czytelnika, która mówi nie tylko słowami, ale i obrazami. To dwugłos – idąc za słowami pisarki, Joanna Concejo stworzyła równoległą opowieść, ukrytą w obrazach. Prezentowanych w przestrzeni Pawilonu Wyspiańskiego dwanaście ilustracji tworzy poruszającą opowieść o czekaniu, cierpliwości i uważności. Książka otrzymała prestiżowe wyróżnienie w kategorii Fiction Bologna Ragazzi Award 2018.

Ilustracje Joanny Concejo pochodzą z książki Zgubiona dusza autorstwa Olgi Tokarczuk, wydawnictwo Format.

Joanna Concejo –urodziła się w 1971 roku w Słupsku, studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, na Wydziale Grafiki. W 1998 roku z dyplomem z rysunku i ilustracji w kieszeni osiadła na stałe we Francji. Po raz pierwszy jako artystka została zauważona dzięki instalacjom w 2002 roku, kiedy to została zaproszona do udziału w Busan Biennale w Korei. Rok później pokazała swoje prace na wystawie sztuki współczesnej w Chelles (we Francji). W następnych latach odbyło się kilka wystaw jej prac (galeria «Plattform» w Berlinie, galeria «Public» w Paryżu). W 2004 roku wysłała swoje rysunki na Międzynarodowe Targi Książki dla Dzieci w Bolonii i została zakwalifikowana na wystawę ilustratorów – to był początek jej pracy w dziedzinie ilustracji. Jej książki ukazują się we Włoszech, Francji, Hiszpanii, Szwajcarii, Polsce. Nakładem Formatu ukazała się nagrodzony przez IBBY Książę w cukierni (tekst: Marek Bieńczyk) oraz Zgubiona dusza (tekst: Olga Tokarczuk). Uczestniczyła w wielu wystawach zbiorowych («The Emperors New Illustration»/ Bologna, «Figures Futures»/ Montreuil – Francja, «Blue Book» / Iran, «Le imagini della fantasia» / Sarmede – Włochy), miała wystawy indywidualne: w «Attorno al giardino» w Bolonii, w galerii «Perve» w Lizbonie, w bibliotece w Saint-Herblain (we Francji), «Tea with Alice» w Oxfordzie i «Un pas à la fois» («Krok po kroku») w «Nei rami» w Bolonii.

Joanna Concejo współpracuje regularnie z Le Petit Atelier de Paris (projektowanie użytkowe, ceramika) oraz ze szkołą ilustracji Fabbrica delle Favole – Macerata/Włochy.

 

Olga Tokarczuk –ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. Autorka powieści Podróż ludzi Księgi (1993), E. E. (1995), Prawiek i inne czasy (1996), Dom dzienny, dom nocny (1998), Ostatnie historie (2004), Anna In w grobowcach świata (2006), Bieguni (2007), Prowadź swój pług przez kości umarłych (2009), Księgi Jakubowe (2014), zbiorów opowiadań Szafa (1998) i Gra na wielu bębenkach (2001) oraz eseju Lalka i perła (2000), poświęconego powieści Bolesława Prusa „Lalka” i zbioru felietonów „Moment niedźwiedzia” (2012).

Laureatka wielu nagród, w tym m.in. Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1997) oraz Paszportu „Polityki” (1997), Nagrody Kulturalnej Śląska (2003), Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego (2008), UznamskiejNagrody Literackiej (2012), Słoweńskiej Nagrody Literackiej Europy Środkowej – Vilenica (2013) oraz Międzynarodowej Nagrody Mostu (Brückepreis) Europa-Miasta Zgorzelec/Görlitz (2015). Pięciokrotnie nominowana do literackiej nagrody Nike, którą otrzymała dwukrotnie: w 2008 roku za powieść Bieguni i w 2015 za Księgi Jakubowe. Za Dom dzienny, dom nocny otrzymała prestiżową nagrodę „Brücke Berlin-Preis” (2002) i była nominowana do InternationalIMPAC Dublin Literary Award (2004).

Jej książki tłumaczono na wiele języków, m.in. angielski, francuski, niemiecki, hiszpański, włoski, szwedzki, duński, bułgarski, serbski, chorwacki, rosyjski, czeski, ukraiński, turecki, a także chiński, japoński i hindi. Niektóre utwory doczekały się inscenizacji teatralnych (m.in. Prawiek i inne czasy, dwukrotnie: w reż. S. Majewskiego i P. Tomaszuka, E.E., spektakl Teatru Telewizji w reż. Marii Zmarz-Koczanowicz, Księgi Jakubowe, spektakl Teatru Powszechnego w Warszawie w reż. Eweliny Marciniak) i adaptacji filmowych (Żurek, reż. R. Brylski, Ariadna na Naksos/Aria Diva, reż. A. Smoczyńska). W 2016 roku w oparciu o scenariusz pisarki na podstawie książki Prowadź swój pług przez kości umarłych powstał film w reżyserii Agnieszki Holland pt. Pokot, nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na festiwalu filmowym w Berlinie w 2017 roku.

 

page-20

Zgubiona dusza. Wystawa ilustracji Joanny Concejo do książki Olgi Tokarczuk
Wystawa: 15 lutego – 9 marca 2018
Miejsce: Pawilon Wyspiańskiego, Kraków

Tartu, drugie największe miasto Estonii, a od 2015 r. Miasto Literatury UNESCO, otworzyło nabór do programu rezydencjalnego dla pisarzy i tłumaczy!

Program ma na celu wzmocnienie międzynarodowych kontaktów i wymiany w dziedzinie literatury, wsparcie mobilności pisarzy i tłumaczy oraz zapewnienie im dogodnych do tworzenia warunków, a także umożliwienie zaprezentowania twórczości estońskim czytelnikom. Program jest otwarty dla pisarzy i tłumaczy (z estońskiego na inne języki) z całego świata. Koordynatorem rezydencji jest Estonian Literary Society we współpracy z Tartu Department of the Estonian Writers Union.

W 2018 roku oferowana jest dwumiesięczna rezydencja (maj-czerwiec). Wybrany zostanie jeden stypendysta.

Termin składania aplikacji mija 1 marca 2018r. Wyniki zostaną ogłoszone najpóźniej 15 marca 2018.

 

Organizatorzy zapewniają:

  • Dwumiesięczny pobyt w dawnym domu Karla Ristikivi. Karl Ristikivi (1912– 1977) był znanym estońskim pisarzem, którego prace są uważane za najważniejsze teksty estońskiej prozy XX wieku. Dom, zarządzany przez Karl Ristikivi Society, był jego ostatnim miejscem zamieszkania w Estonii przed emigracją w Szwecji w 1943 roku.
  • Stypendium w wysokości 600 euro miesięcznie
  • Pokrycie kosztów podróży do i z Tartu (do 350 euro)
  • Możliwość odwiedzenia innych miast Estonii i wzięcia udziału w lokalnych wydarzeniach
  • Możliwość wystąpienia podczas Tartu International Literature Festival Prima Vista – największego literackiego wydarzenia w Tartu
  • Opiekę osoby kontaktowej, która jest odpowiedzialna za dokonywanie ustaleń dotyczących, spotkań i podróży oraz pomaga zaangażować się w lokalne życie literackie

 

Wymagane dokumenty, które muszą zostać dostarczone do dnia 1 marca 2018r. na adres: eks@kirjandus.ee

  • Formularz zgłoszeniowy dostępny tutaj
  • Fragment opublikowanego wcześniej tekstu (w języku estońskim i angielskim) lub fragment opublikowanego wcześniej tłumaczenia (z estońskiego na inny język)

 

Kryteria:

  • Zaawansowany poziom znajomości języka angielskiego (w mowie)
  • Co najmniej jedna publikacja na koncie (powieść, non-fiction, scenariusz, tłumaczenie)
  • Zainteresowanie estońską kulturą i literaturą
  • Gotowość do uczestnictwa w lokalnym życiu literackim (wydarzeniach, spotkaniach, wywiadach, festiwalach)
  • Praca twórcza podczas rezydencji

 

Więcej informacji:

Marja Unt

Estonian Literary Society / koordynatorka program Tartu Miasto Literatury UNESCO eks@kirjandus.ee

Weekendowe warsztaty pisania, kilkumiesięczny kurs krytyki literackiej oraz wiele dyskusji i spotkań otwartych dla miłośników pisania – ogłaszamy pierwsze półrocze zajęć w programie Kursu Kreatywnego Pisania w Krakowie Mieście Literatury UNESCO.

Zajęcia pisarskie – nowe gatunki i nowi prowadzący

W nowym roku z pewnością nie zabraknie, cieszących się ogromną popularnością, weekendowych warsztatów pisania. Tym razem, do tworzenia felietonów i tekstów publicystycznych przygotują uczestników dwie znane pisarki i publicystki – 17 lutego spotkamy się z Agatą Passent, a 21 i 22 kwietnia z Sylwią Chutnik. Marzec będzie należeć do powieściopisarzy, ponieważ to właśnie o przepisie na dobrą fabułę opowie podczas dwudniowych zajęć, czyli 17 i 18 marca Jakub Żulczyk, autor Wzgórza psów. 12 maja zmienimy gatunek, ale nie temat – porozmawiamy o fabułach i tworzeniu scenariusza… tym razem komiksów i powieści graficznych. Zajęcia poprowadzi Artur Wabik, artysta, kurator i wydawca komiksów. Z kolei pod koniec roku szkolnego (16 czerwca) spotkamy się z młodzieżą (13-17 lat), która wspólnie z reporterką Tygodnika Powszechnego, Katarzyną Kubisiowską, pozna tajniki konstrukcji tekstu, prowadzenia narracji oraz kreacji bohatera.

Nie zapominamy również o wszystkich, którzy oczekują dłuższych zajęć pisarskich na zaawansowanym poziomie: 9 lutego rusza po raz pierwszy rekrutacja na Kurs Krytyki Literackiej przygotowany we współpracy z magazynem kulturalnym Dwutygodnik, który potrwa od 24 marca do 9 czerwca i obejmie siedem sobotnich spotkań. Pod opieką redaktorów – Zofii Król i Macieja Jakubowiaka – uczestnicy próbujący swych sił w publicystyce czy blogowaniu będą pracować nad swoimi tekstami, począwszy od etapu szukania pomysłów, poprzez planowanie pracy i konstruowanie tekstu, po analizę rozwiązań językowych i stylistycznych. Pod lupę weźmiemy metody krytycznej lektury, wybrane gatunki krytycznoliterackie (recenzja, esej, polemika, wywiad), problemy krytyki negatywnej oraz wyzwania stawiane literaturze przez nowe media. Podstawowym materiałem warsztatowym będą gatunki prozatorskie (powieść, opowiadanie, esej).

Warunkiem wzięcia udziału jest wysłanie do 9 marca na adres pisz@miastoliteratury.pl CV oraz autorskiej recenzji (max. 5000 znaków ze spacjami) jednego z następujących tytułów: Ignacy Karpowicz, Miłość; Wells Tower, Ruiny i zgliszcza, przeł. Michał Kłobukowski; Weronika Gogola, Po trochu.*

Z kolei dla wolnych strzelców, którzy wolą pracować we własnym tempie polecamy Kurs Online, który można znaleźć na naszej stronie: www.pisz.miastoliteratury.pl. Podręcznik, videoporady i serie ćwiczeń – to wszystko czeka na literackich śmiałków, którzy chcą poznać sposoby na konstrukcję bohatera, tworzenie fabuły czy szukanie odpowiedniego tematu na powieść.

Dyskusje o debiutach i rynku wydawniczym

W programie Kursu Kreatywnego Pisania znajdziemy nie tylko zajęcia pisarskie, lecz także cykle spotkań i dyskusji otwartych poświęconych debiutowaniu i rynkowi wydawniczemu. W nowym roku znajdziemy w programie znane już publiczności „Spotkania z redaktorami”, czyli rozmowy z redaktorami inicjującymi w polskich wydawnictwach o tym gdzie i jak z sukcesem wydać książkę. Pierwszym gościem w nowym roku będzie Filip Modrzejewski (wyd. W.A.B.), który 16 lutego o godz. 17.00 w Księgarni Młoda opowie o rynku literatury kryminalnej.

Po raz kolejny spotkamy się również ze znanymi pisarzami i pisarkami w ramach spotkań „Jak zaczynałem? Jak zaczynałam?” – tym razem o początkach swojej kariery literackiej opowie Wit Szostak. Widzimy się 19 marca o godz. 19.00 w Księgarni Lokator.

Nowością w tym roku jest jednak cykl spotkań Re:debiut, czyli rozmowy o najgłośniejszych polskich debiutach ostatnich lat. Wraz z zaproszonymi gośćmi czytamy najważniejsze z nich i przyglądamy się jak potoczyły się kariery wybranych autorów oraz jakie trendy i strategie promocyjne zadecydowały o ich sukcesie. Spotkania, odbywające się co miesiąc o godz. 18.00. w Księgarni De Revolutionibusprowadzą Maciej Jakubowiak (Dwutygodnik) oraz Bartosz Sadulski (Onet).

27 lutego spotkamy się więc z Przemysławem Czaplińskim, który opowie o tym, jak kształtowała się marka literacka Szczepana Twardocha, który zadebiutował nieco zapomnianą już powieścią Sternberg. 20 marca Monika Sznajderman zdiagnozuje kondycję polskiego reportażu na przykładzie m.in. Miedzianki Filipa Springera, a 24 kwietnia Olga Szmidt porozmawia z prowadzącymi o nagrodach literackich dla debiutantów – punktem wyjścia będzie Ma być czysto Anny Cieplak, laureatki Nagrody Conrada. 22 maja będziemy gościć Beatę Stasińską, dawną redaktorkę Wioletty Grzegorzewskiej, która debiutowała Notatnikiem z wyspy, a 19 czerwca Anna Marchewka opowie o podwójnym debiucie Justyny Bargielskiej.

Pierwsze pisarskie półrocze zakończymy lekkim akcentem – Grą o tom #2, która odbędzie się 19 czerwca o godz. 18.00 w Chederze. Zasady są proste: przynieś książkę wydaną po 2000 roku – to będzie twój bilet wstępu na wydarzenie. Posłuchaj krótkiej pogadanki o pisaniu, którą wygłosi Maria Kula, a następnie uruchom wyobraźnię i napisz krótki tekst prozatorski na zadany temat. Chcesz podzielić się z resztą uczestników pierwszymi zdaniami twojego opowiadania? Weź do ręki mikrofon i przeczytaj je pozostałym osobom. W głosowaniu wybierany jest autor najciekawszego tekstu, który otrzymuje wszystkie przyniesione książki.

 

*Więcej informacji o zajęciach, sprzedaży biletów oraz szczegółach zapisów: www.pisz.miastoliteratury.pl.

kkp-ogolne


Kurs Kreatywnego Pisania Krakowa Miasta Literatury UNESCO jest realizowany w ramach programu wsparcia debiutów literackich w Krakowie, do którego należy również Nagroda Conrada przyznawana dla najlepszego debiutu literackiego minionego roku.

15 lutego w Jerozolimie w Centrum Kultury „Mishkenot Shaananim” odbędzie się wieczór promujący hebrajski przekład poezji Adama Zagajewskiego z udziałem samego autora. Wydarzenie odbywa się z okazji wydania hebrajskiego przekładu wybranych wierszy poety pod tytułem „Asymetria 1972-2016”, które ukazało się nakładem izraelskiego wydawnictwa Even Hoshen pod koniec 2016 roku.

Dyskusję z Adamem Zagajewskim poprowadzi wybitny poeta izraelski pan Dory Manor, a wezmą w niej udział pan Dror Burshtein – krytyk literacki, oraz David Weinfeld – wybitny tłumacz poezji polskiej na hebrajski. Podczas wieczoru zostaną także wyświetlone fragmenty filmu dokumentalnego w reż. Magadelny Piekorz „Widok z Krakowa” o literackim obliczu Krakowa, gdzie w rolę przewodnika wcielił się Adam Zagajewski.

 

zagajewski-w-jerozolimie

Partnerem wydarzenia jest KBF, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Wpisz szukaną frazę: