fbpx

Podczas tegorocznego festiwalu Solidarity of Arts w Gdańsku podpisana została umowa włączająca miasto w szeregi członków ICORN – Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia. O przystąpieniu do Sieci poinformowali, podczas konferencji prasowej w Gdańskiej Galerii Guntera Grassa, Prezydent Miasta Paweł Adamowicz i Helge Lunde, prezes ICORN.

30 sierpinia 2017r. podpisane zostało oficjalne porozumienie, które włączyło Gdańsk do sieci ponad pięćdziesięciu miast, takich jak Bruksela, Frankfurt, Miami, Sztokholm, Meksyk, stanowiącej jeden z najsilniejszych na świecie głosów w obronie prawa do wolności myśli i słowa. Koordynatorem udziału Gdańska w organizacji będzie Gdańska Galeria Miejska.

Helge Lunde, prezes sieci ICORN o przystąpieniu Gdańska do Sieci: Coraz więcej miast na całym świecie stoi na straży praw człowieka i wolności słowa, stając się miastami schronienia dla pisarzy i artystów zagrożonych. Wartości solidarności, kreatywności i gościnności były od dawna ważnym fundamentem dla Miasta Gdańska dlatego bardzo cieszymy się, że możemy podpisać umowę o członkostwie ICORN z Gdańską Galerią Miejską w środę 30 sierpnia. Podstawowym składnikiem i jakością sieci ICORN jest wymiana zasobów, pomysłów i doświadczeń między miastami członkowskimi. Jesteśmy przekonani, że miasto Gdańsk będzie odgrywało istotną rolę w sieci i w walce o międzynarodową solidarność i wolność słowa.

ICORN – International Cities of Refuge Network/Międzynarodowa Sieć Miast Schronienia to stowarzyszenie miast z całego świata, które angażują się w obronę wolności słowa i pisarzy prześladowanych z powodów politycznych – ukrywających się, więzionych lub objętych zakazem publikowania we własnym kraju. Gdańsk jest trzecim polskim miastem w Sieci. Jako pierwszy, w 2011 r. przystąpił do niej Kraków, zaś w 2015 r. to samo uczynił Wrocław, który niedawno powitał swojego pierwszego stypendystę.

W 2017 roku przypada okrągła, 160. rocznica urodzin Josepha Conrada Korzeniowskiego. Obchody będą okazją do przypomnienia sylwetki pisarza, a ich motywem przewodnim będzie podróż, rozumiana jako życiowa droga pisarza rozpoczęta w Polsce i prowadząca go w najdalsze zakątki świata, z mocnym akcentem na jego związki z Krakowem. Organizatorami obchodów są: Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. 

 

WARSZTATY KRYMINALNE Z CONRADEM

Dwuczęściowe warsztaty z autorami kryminałów, podczas których uczestnicy przygotują profesjonalne teksty pod kątem publikacji. W tajniki pisarskiego i redaktorskiego know-how wprowadzi ich również Filip Modrzejewski, redaktor inicjujący i prowadzący m.in. serię kryminalną w wydawnictwie W.A.B.

 

PASMO FILMOWE

Spotkania „Conradowskiego przeglądu filmowego” odbędą się w Kinie Pod Baranami, a inspirację do wspólnych poszukiwań stanowić będą wstępy eksperckie. W programie m.in.: „Czas apokalipsy” Francisa Forda Coppoli, „Pojedynek” Ridleya Scotta oraz dokument Lucyny Smolińskiej i Mieczysława Sroki poświęcony biografii pisarza „Ja, który mam podwójne życie… czyli dylemat Josepha Conrada”, którego projekcji będzie towarzyszyć dyskusja o bogatym życiorysie pisarza.

 

SPACERY LITERACKIE

W towarzystwie ekspertów tropić będziemy ślady obecności Conrada na ulicach Krakowa. Odwiedzimy m.in. ul. Poselską, ul. św. Anny czy ul. Floriańską.

 

LEKCJE CZYTANIA Z JOSEPHEM CONRADEM

Lekcje czytania to ogólnopolskie przedsięwzięcie promujące czytelnictwo wśród młodzieży, organizowane przez Fundację Tygodnika Powszechnego, w tym roku skoncentrowane wokół postaci Josepha Conrada. Uczestnicy akcji, podczas 20 tematycznych lekcji przeprowadzanych w szkołach, będą wspólnie zastanawiać się, w jaki sposób literatura może dostarczyć odpowiedzi na najbardziej palące wyzwania współczesności. Spotkania z literaturą mają zachęcić licealistów do wnikliwego odbioru tekstu i rozwinąć umiejętności krytycznego myślenia.

 

WARSZTATY DLA DZIECI

Najmłodsi czytelnicy (w wieku 5-12 lat) poznają kapitana Conrada: podróżnika, łowcę przygód i obieżyświata, w ramach pasma „Między lądem a morzem”. Warsztaty poprowadzą m.in. Piotr Karski czy Anna Kaszuba-Dębska.

 

CONRAD W KRAKOWIE – NAJWAŻNIEJSZE MIEJSCA

  • ul. Poselska 12 – tablica upamiętniająca miejsce, gdzie Conrad mieszkał ze swoim schorowanym ojcem, Apollem Nałęcz-Korzeniowskim,
  • ul. Floriańska 5 (tzw. kamienica Fajlla) – niegdyś męski internat, w którym Conrad przebywał po śmierci ojca,
  • ul. Szpitalna 9 – pod tym adresem mieszkał wraz z babką Teofilą Bobrowską,
  • ul. św. Anny 12 – byłe Gimnazjum Świętej Anny (dziś I LO im. B. Nowodworskiego), w którym pisarz najprawdopodobniej pobierał nauki,
  • ul. Sławkowska 5 (Grand Hotel) – tu Conrad zatrzymał się wraz z żoną i synami po przyjeździe do Krakowa w 1914 roku, w dniu wybuchu I wojny światowej,
  • Planty, skrzyżowanie ul. Pijarskiej i Sławkowskiej – ławka literacka Josepha Conrada, będąca częścią projektu Kody Miasta.

Ostatni w tym roku Krakowski Kiermasz Książki już 9 i 10 września na Placu Św. Marii Magdaleny! Motywem przewodnim najbliższej edycji tego cyklicznego święta książki pod gołym niebem będą przypadające na pokiermaszowy wtorek urodziny Stanisława Lema. Swoją ofertę już tradycyjnie zaprezentuje kilkunastu antykwariuszy i bukinistów z Krakowa i regionu, odbędą się także plenerowe widowiska, spacery i wydarzenia literackie inspirowane dziełem najchętniej tłumaczonego polskiego pisarza wszech czasów. Zapraszamy na fantastyczny kiermasz!

Księgarnia hobbistyczna Fankomiks, Antykwariaty Hulaj Pole, Suszek, Abecadło, Szafa Pełna Książek i 451 stopni, księgarnia amerykańska American Bookstore, Świat w Tunelu oraz bukiniści, jakich spotkać można co tydzień pod Halą Targową – oferta przygotowana na ostatni w tym roku kiermasz zadowoli każdego szanującego się bibliofila. Krakowski Kiermasz Książki to cykliczna, plenerowa akcja, którą Kraków – pierwsze i jedyne w Polsce Miasto Literatury UNESCO promuje ideę drugiego obiegu książki i przypomina, że dobra literatura nie zna daty ważności. W urokliwej przestrzeni Placu Św. Marii Magdaleny będzie można nie tylko buszować między książkami, ale przysiąść na leżaku i zatopić się w lekturze przy pysznej kawie z Bike Café.

Przypadek Stanisława Lema jest w polskiej literaturze szczególny. To nie tylko pisarz, który 11 lat po śmierci notuje nakłady, jakich nie powstydziłby się żaden współczesny literat, ale genialny filozof i futurolog, którego wizje już niejednokrotnie realizowały się na naszych oczach. Wrześniowa edycja Krakowskiego Kiermaszu będzie dedykowana najsławniejszemu polskiemu twórcy s-f: zapraszamy m.in. na plenerowe widowisko na bazie Bajek robotów i Opowiadań kosmikomicznych Italo Calvino w wykonaniu zawodowego opowiadacza Mateusza Świstaka, twórcy projektu „Baśnie na warsztacie” (sobota 9 września, godz. 15:00), podpisywanie nowo wydanej biografii Lem. Życie nie z tej ziemi z udziałem Wojciecha Orlińskiego czy spacer po Krakowie śladami autora Solaris.

Podczas kiermaszu natknąć się będzie można również na rower Fantastycznej Lotnej Czytelni Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, w którym dostępne będą książki do całkowicie bezpłatnego i bezterminowego wypożyczenia.

Krakowski Kiermasz Książki

Plac św. Marii Magdaleny
(przecznica między ul. Grodzką i Kanoniczą)
9-10.09.2017
11:00-18:00

Program kulturalny:

SOBOTA 9 WRZEŚNIA

15:00-16:00 Bajki Pana Stanisława – widowisko narracyjne

Spotkanie ze słowem żywym, podczas którego Bajki robotów Stanisława Lema nabiorą krwi i kości, czy mówiąc precyzyjniej, obloką się w tytanowe pancerze, a atomowe serca maszyn ruszą pełną parą. Przez perypetię trzech elektrycerzy aż po niecne knowania złego Architora aż po znaki stawiane na niebie przez nieznajomą rękę. Wspólnie z opowiadaczem słuchacze przemierzą najodleglejsze zakątki kosmosu, by zbliżyć się nieco do świata z Bajek robotów Stanisław Lema, zajrzą także na chwilę do Opowiadań kosmikomicznych Italo Calvino po to, by się rozmarzyć, po to by gdzieś w zakamarkach wyobraźni znów rozległo się wołanie, by raz jeszcze sięgnąć po książkę i zatonąć w kosmosie lektury.

Baśnie opowie i spotkanie poprowadzi Mateusz Świstak, opowiadacz baśni, edukator, autor bloga basnienawarsztacie.pl. Spotkanie ma charakter rodzinny – zapraszamy fanów Lema w każdym wieku!

NIEDZIELA 10 WRZEŚNIA

13:00-14:00 Premiera „Różańca” Rafała Kosika – krótkie spotkanie z autorem i podpisywanie książek

14:00-15:00 Premiera „Lem. Życie nie z tej Ziemi.” Wojciecha Orlińskiego – krótkie spotkanie z autorem i podpisywanie książek

15:00-16:00 Spacer Lemowski z Wojciechem Orlińskim

Zapraszamy na spacer szlakiem Stanisława Lema z udziałem autora pierwszej biografii pisarza, Wojciecha Orlińskiego. Podczas spaceru zobaczymy Kraków, który stał się miejscem azylu dla pisarza, po wyprowadzce z ukochanego Lwowa.

Wstęp bezpłatny, obowiązkowe zapisy: spacery@miastoliteratury.pl. Ilość miejsc ograniczona!

 

Organizatorem Krakowskiego Kiermaszu Książki jest Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

kiermaszlema

Laureatką Nagrody Nowa Kultura-Nowej Europy im. Stanisława Vincenza, przyznawanej podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy, została Swietłana Aleksijewicz – wybitna białoruska reporterka tworząca w języku rosyjskim, twórczyni unikalnej metody reporterskiej zwanej „powieścią zbiorową” lub „powieścią-oratorium”, laureatka literackiej Nagrody Nobla z 2015 roku i gość 7. edycji Festiwalu Conrada. 4 września noblistka spotka się z czytelnikami w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie.

Nagroda Forum Ekonomicznego Nowa Kultura-Nowej Europy im. Stanisława Vincenza przyznawana jest od kilku lat osobom oraz instytucjom popularyzującym kulturę krajów Europy Środkowej i Środkowowschodniej. Nagrodę w wysokości 40 000 zł przyznaje Kapituła Nagrody, którą tworzą: Przewodniczący Rady Miasta Krakowa, przedstawiciel Prezydenta Miasta Krakowa, Prezes Instytutu Studiów Wschodnich, laureaci Nagrody oraz przedstawiciele instytucji działających w obszarze kultury, nauki i edukacji, zaproszeni przez Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa. Znaczenie tematów poruszanych przez Aleksijewicz w swoich reportażach, a także międzynarodowa sława, jaka przyniosła jej twórczość, pogłębiająca istotnie powszechną wiedzę o trudnej historii XX-wiecznej Rosji i Białorusi, były decydującymi czynnikami o przyznaniu nagrody.

Swietłana Aleksijewicz przyjęła zaproszenie organizatorów do osobistego odebrania nagrody i pojawi się na gali wręczenia nagrody połączonej z inauguracją Forum Ekonomicznego w Krynicy 5 września br. Pisarka dzień wcześniej spotka się z licznymi sympatykami jej twórczości w przestrzeniach Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. Spotkanie z Aleksijewicz odbędzie 4 września o godz. 20:00 i poprowadzi je Łukasz Wojtusik.

Organizatorami wizyty Swietłany Aleksijewicz w Polsce są: Miasto Kraków, organizator i fundator Nagrody Nowa Kultura-Nowej Europy im. Stanisława Vincenza i Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Organizatorzy spotkania w Krakowie: Krakowskie Biuro Festiwalowe i Międzynarodowe Centrum Kultury.

Bezpłatne wejściówki na spotkanie są dostępne w portalu EVENEA

Svetlana Alexievich w Krakowie!

Przed nami najważniejszy festiwal literacki w Polsce i jeden z najważniejszych w Europie. Od ośmiu lat gościmy w Krakowie najznamienitszych pisarzy z całego świata. Organizujemy warsztaty, debaty i projekcje filmowe. Tak będzie też w tym roku – na 9. edycji Festiwalu Conrada pod hasłem „Niepokój”. Aby jednak wszystkie nasze plany doszły do skutku, potrzebujemy Waszej pomocy!

Jeśli interesujesz się literaturą, chcesz poznać najwybitniejszych polskich i zagranicznych pisarzy i poznać pracę przy festiwalu od kuchni, dołącz do naszego zespołu na najbardziej emocjonujący i literacki tydzień października!

Szukamy energicznych, odpowiedzialnych i kreatywnych ludzi umiejących pracować w zespole i posługujących się językiem angielskim przynajmniej w stopniu zaawansowanym (inne języki obce mile widziane).

Poszukujemy osób, które wspólnie z nami będą współtworzyły zespół organizujący wydarzenie. Wolontariusze festiwalu będą uczestniczyć w pracach nad przygotowaniem i przebiegiem wydarzenia, opiekować się gośćmi festiwalowymi, obsługiwać centrum festiwalowe i miejsca spotkań.

Jesteś zainteresowana/zainteresowany?

Wyślij nam swoje CV na adres wolontariat@biurofestiwalowe.pl

POBIERZ FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

Pamiętaj o dołączeniu do CV klauzuli:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Krakowskie Biuro Festiwalowe z siedzibą w Krakowie, ul. Olszańska 7 w celu przeprowadzenia procesu rekrutacji zgodnie z warunkami określonymi w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz.U z 2002 r., Nr 101, poz. 926 z późn. zm.).

Wyrażenie powyższej zgody jest dobrowolne, a wyrażającemu zgodę przysługuje prawo dostępu do jego danych osobowych przetwarzanych przez Krakowskie Biuro Festiwalowe na mocy niniejszej zgody, prawo ich zmiany i ich poprawiania.

Krakowskie Biuro Festiwalowe zastrzega, że aplikacje, w ramach których nie złożono powyższego oświadczenia o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych, nie będą uwzględniane przy procesie rekrutacji.

Zapraszamy na kolejny spacer literacki, tym razem objazdowy po Nowej Hucie (koniecznie zabierzcie w podróż swoje bicykle). Miasto futurystyczne, miasto-palimpsest, miasto-utopia. Zwiedzimy Nową Hutę śladem fantastycznych, utopijnych kreacji literackich, a jednocześnie śladem jej wielopoziomowej struktury i historii. Przyjrzymy się kombinatowi, zajrzymy pod powierzchnię miasta, zbadamy zaskakującą wyobraźnię pisarzy i poetów. Czy to dlatego, że Nowa Huta została kiedyś sztucznie stworzona, czy też z innych względów – coś powoduje, że to „miasto obok Krakowa” wyjątkowo rozbudza fantazję i oczekiwania literatów. Przyjrzymy się temu zjawisku. Będzie o literaturze propagandowej i Leninie, będzie o kryminałach, będzie o fantastyce.

oprowadza: Łucja Malec-Kornajew

nowa-huta

zapisy: spacery@miastoliteratury.pl

Krakowska premiera książki Lem. Życie nie z tej ziemi Wojciecha Orlińskiego, pierwszej polskiej biografii autora Solaris, LemCon – czyli wielkie i wyjątkowe spotkanie fanów twórczości Stanisława Lema, projekcja filmu Autor Solaris w reżyserii Borysa Lankosza, specjalna odsłona Krakowskiego Kiermaszu Książki dedykowana pisarzowi, a także Lekcja Czytania wokół Niezwyciężonego – tak w skrócie zapowiada się program obchodów urodzin Stanisława Lema (9-12 września) w Krakowie. Pisarz, którego twórczość wciąż stanowi źródło inspiracji dla kolejnych pokoleń artystów i uczonych, 12 września 2017 obchodziłby swoje 96. urodziny. Organizatorami obchodów są: Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Trwające aż cztery dni urodziny pisarza rozpoczniemy w sobotę 9 września niecodziennym spotkaniem w Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie (ul. Rajska 12), na które zjadą fani twórczości Stanisława Lema z całego kraju. LemCon połączy wątki popularyzatorskie, naukowe, konferencyjne i fanowskie, tworząc przestrzeń dialogu na temat twórczości słynnego na całym świecie autora. Początek o godz. 12.00.

Przez dwa dni weekendu (9-10 września), na Placu św. Marii Magdaleny trwać będzie specjalna i zarazem ostatnia w tym roku edycja Krakowskiego Kiermaszu Książki, podczas którego swoją ofertę zaprezentuje kilkunastu antykwariuszy i bukinistów z Krakowa i regionu. Motywem przewodnim będzie oczywiście twórczość Stanisława Lema. W ramach kiermaszu (10 września) odbędą się też spotkania premierowe wokół dwóch niezwykłych książek: Różaniec Rafała Kosika o godz. 13:00 i Stanisław Lem. Życie nie z tej ziemi Wojciecha Orlińskiego o godz. 14:00.

Nie lada gratkę przygotowano na niedzielę (10 września). Na wyjątkowy spacer po mieście śladami Stanisława Lema zaprasza Wojciech Orliński – autor książki Lem. Życie nie z tej ziemi – pierwszej polskiej biografii pisarza opublikowanej na początku sierpnia nakładem Wydawnictwa Czarne, w koedycji z Wydawnictwem Agora. Przypominamy, że patronem książki jest Kraków Miasto Literatury UNESCO. Wstęp jest wolny, ale obowiązują zapisy: spacery@miastoliteratury.pl. Tego samego dnia przy aleji 29 listopada odsłonięty zostanie mural autorstwa Dagmary Matuszak inspirowany Solaris.

Dzień później (11 września) w Pawilonie Wyspiańskiego (pl. Wszystkich Świętych 2) odbędzie się Lekcja Czytania wokół Niezwyciężonego. To doskonała realizacja gatunku space opera w polskiej fantastyce, jedna z najsłynniejszych i najbardziej lubianych powieści Stanisława Lema. Lekcja Czytania rozpocznie się o godz. 13:00 i poprowadzi ją Wojciech Orliński.

Kulminacją obchodów będzie wieczór w kinie Kijów. Centrum (12 września). W programie: krakowska premiera książki Lem. Życie nie z tej ziemi i pokaz filmu Autor Solaris z 2016 roku w reżyserii Borysa Lankosza, wręczenie nagrody za mural inspirowany twórczością Stanisława Lema oraz debata z udziałem Wojciecha Orlińskiego i Borysa Lankosza. Autor Solaris to niezwykła opowieść o życiu i twórczości Stanisława Lema na tle dramatycznych wydarzeń XX wieku. Narratorem jest Marek Kondrat, a w inscenizowanych scenach biograficznych Lem przemówi głosem znakomitego polskiego aktora teatralnego, Jana Peszka.

Wstęp na podstawie bezpłatnych wejściówek dostępnych na www.evenea.pl

lem-2017

Autorka ilustracji: Dagmara Matuszak

Organizatorzy: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Partnerzy: Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo Agora, Wydawnictwo Literackie, Lem Rigths, Skanska, Fundacja Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla, Galeria Krakowska, Krakowska Sieć Fantastyki, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, Pauza In Garden.

25–27 sierpnia Kraków będzie gościł najlepsze twórczynie i twórców zajmujących się reportażem. Rusza druga edycja festiwalu reportażu NON-FICTION, którego tematem jest w tym roku ZMIANA.

Lista gości związanych z reportażem literackim jest imponująca: Artur Domosławski, Justyna Kopińska, Paweł Smoleński, Katarzyna Kwiatkowska-Moskalewicz, Tomasz Grzywaczewski, Aleksandra Lipczak, Konrad Kruczkowski, Jolanta Krysowata, Paweł P. Reszka, Marek Łuszczyna, Mateusz Marczewski, Dionisios Sturis i– w ramach cyklu #opartenafaktach –Remigiusz Ryziński.

W sekcji związanej z reportażem radiowym w ramach cyklu „Mistrzowie NON-FICTION” spotkamy się z nestorem polskiego reportażu, Andrzejem Mularczykiem. Pisarz, reporter, scenarzysta filmowy, radiowiec. Prawdziwa skarbnica wiedzy reporterskiej (rocznik 1930). Całe bogate życie autora to nieustanna zmiana; festiwal będzie niepowtarzalną okazją, by zobaczyć pana Andrzeja na żywo w Krakowie. Prócz tego spotkamy się z Jolantą Krysowatą (reportaż radiowy „Osieroceni” oraz literacki „Skrzydło Anioła” poświęcone tajnemu ośrodkowi dla koreańskich ofiar wojny) i Katarzyną Michalak („Niebieski płaszcz” – niesamowita historia nagrodzona Prix Italia).

Na festiwalu pojawią się także Magdalena Chodownik i Marcin Zaborowski ze świetną wystawą „Never Again”. Za pomocą podwójnej ekspozycji (nakładania na siebie 2 zdjęć), fotografowie z jednej strony przywołują wydarzenia z przeszłości, po których świat krzyczał „Nigdy więcej”, z drugiej – odnoszą się do aktualnych wydarzeń o podobnym charakterze, które mają miejsce po raz kolejny. Spotkanie i wystawę fotografii („Bitwa o Mosul”) będzie miał także Marcin Suder, autor fotoreportaży z kilkudziesięciu państw, które publikowano na łamach czołowych gazet i magazynów na świecie.

Klamrami spinającymi tegoroczny program będą dwie dyskusje. Na otwarcie festiwalu: „Europa – 2017 i dalej”. O dynamicznych zmianach zachodzących w europejskich społeczeństwach porozmawiają Aleksandra Lipczak („Ludzie z Placu Słońca”), Margot Sputo (projekt „Kto Gdzie”) i Dionisios Sturis („Nowe życie. Jak Polacy pomogli uchodźcom z Grecji”). Na zakończenie zaś – „Reportaż. Czas na zmiany?” Dyskusja nad zmianami w polskim i światowym reportażu, w której udział wezmą Artur Domosławski, prof. Kazimierz Wolny-Zmorzyński i Paweł Szwed („Wielka Litera”).

Nie mniej ambitny jest powstający wciąż zestaw prowadzących tegoroczne spotkania: Błażej Strzelczyk, Łukasz Orbitowski, Alina Czyżewska, Magdalena Kicińska, Agnieszka Dwernicka (Olszewska), Łukasz Wojtusik czy Michał Olszewski. Wszystkie najnowsze informacje o prowadzących i gościach na profilu i stronie www festiwalu.

Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w kilku lokalizacjach: kompleksie przy ul. Dolnych Młynów, Pauzie in Garden oraz Kawiarni Literackiej.

Udział w festiwalu jest bezpłatny.

 

non-fiction-2017

Festiwal reportażu NON-FICTION
25–27.08.2017
Dolne Młyny, Pauza In Garden, Kawiarnia Literacka

Jacek Dukaj – jeden z najbardziej rozpoznawalnych na  świecie twórców literatury fantastycznonaukowej – turecka socjolożka Nilüfer Göle, dziennikarka i biografka Magdalena Grzebałkowska, irańska powieściopisarka Goli Taraghi, amerykański autor ponurych wizji przyszłości Hugh Howey, a także dziennikarz i biograf Wojciech Orliński, prozaiczka Dorota Masłowska oraz Maciej Zaremba Bielawski – reporter mieszkający w Szwecji i piszący po szwedzku – to kolejni twórcy, którzy w październiku odwiedzą Kraków i będą gośćmi Festiwalu Conrada.

Jacek Dukaj to jeden z najbardziej znanych na świecie polskich prozaików i twórców literatury fantastycznonaukowej.  Dukaj spolszczył jedno z najsłynniejszych dzieł Josepha Conrada pt. „Heart of Darkness”. Jego przekład – pod nowym tytułem „Serce ciemności” ukaże się przy okazji tegorocznej edycji festiwalu i będzie pretekstem do dyskusji o aktualności Conradowskiej wizji zła.

Turecka socjolożka i publicystka Nilüfer Göle jest autorką książek i publikacji poświęconych kwestiom związanym z islamem i pozycją kobiet w świecie muzułmańskim. W ubiegłym roku ukazała się w Polsce jej książka „Muzułmanie w Europie”, w której bada społeczne tło napięć i konfliktów w Europie na tle religijnym i etnicznym. Przez kilka lat Göle prowadziła w europejskich miastach badania na temat sporów związanych z obecnością muzułmanów w Europie. Na festiwalu opowie o źródłach i przebiegu kluczowych dla współczesnego świata konfliktów kulturowych.

Magdalena Grzebałkowska to pisarka i dziennikarka, autorka biografii ks. Jana Twardowskiego oraz Tomasza i Zdzisława Beksińskich. W tej ostatniej, stworzyła wnikliwy i przejmujący portret rodziny Beksińskich, wykorzystując autobiograficzne materiały pozostawione przez Zbigniewa Beksińskiego. Podczas festiwalowej dyskusji opowie m.in. o cenie, jaką trzeba zapłacić za próbę uwiecznienia każdej chwili swojego życia.

Hugh Howey – amerykański prozaik, twórca literatury fantastycznonaukowej – w swoich powieściach rysuje obraz świata po katastrofie, w którym niepokój przemienia się w odczuwaną nieustannie grozę. Jest autorem bestsellerowej serii powieściowej „Silos” rozgrywającej się w postapokaliptycznej rzeczywistości, w której ludzkość zmuszona jest do życia w olbrzymich miastach-silosach zakopanych głęboko pod ziemią. Zanim został pisarzem, pracował jako kapitan jachtowy, dekarz i technik dźwiękowy. Pierwszą część swojego cyklu wydał samodzielnie, korzystając z platformy Kindle Direct Publishing korporacji Amazon. W Polsce książka ukazała się w 2013 roku (w tłumaczeniu Marcina Kiszela), a kolejne dwie części w latach 2014 i 2015. Na festiwalu Hugh Howey odpowie na pytania o przesłanki dystopijnej wizji naszej przyszłości.

Dorota Masłowska nieustannie podgląda Polskę i Polaków, przyłapując nas na gorącym uczynku. Jej debiutancka „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną” (2001) wydana w przededniu matury autorki, wzbudziła wiele kontrowersji. Uznana za  „pierwszą polską powieść dresiarską”, przyczyniła się do zmiany pokoleniowej na polskiej scenie literackiej i powstania charakterystycznej, kolokwialnej i kolażowej estetyki. Za swoją kolejną książkę „Paw królowej” Dorota Masłowska otrzymała nagrodę Nike. Jest też autorką dwóch dramatów: „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” (2006) oraz „Między nami dobrze jest” (2008). Podczas festiwalowego spotkania z czytelniczkami i czytelnikami Masłowska opowie o tych aspektach naszej polskości, których się wstydzimy i które jednocześnie z uporem pielęgnujemy.

Wojciech Orliński – z wykształcenia chemik, z zawodu dziennikarz, publicysta i pisarz, od lat związany z „Gazetą Wyborczą”. Pisze o popkulturze i o społeczno-politycznych kwestiach związanych z nowymi mediami. Jego książkowy debiut ukazał się w 2007 roku i poświęcony był Stanisławowi Lemowi („Co to są sepulki? Wszystko o Lemie”), podobnie jak wydana w tym roku biografia „Lem. Życie nie z tej ziemi”. Dla czytelników Lem to przede wszystkim dzieło: kilkadziesiąt książek największego spośród literackich wizjonerów XX w. Orliński pokazuje, w jak wielkim stopniu twórczość Lema była związana z jego losami i właśnie o tym wyjątkowym splocie życia i opowieści będzie mówił na Festiwalu Conrada.

Irańska powieściopisarka Goli Taraghi urodziła się w Teheranie i skończyła filozofię na Drake University w USA. Przed irańską rewolucją wykładała na teherańskim uniwersytecie, po jego zamknięciu wyemigrowała z dwójką dzieci do Paryża. Jest autorką kilkunastu powieści i zbiorów opowiadań, a także książek poświęconych filozofii i literaturze. Jej bohaterowie to zazwyczaj ludzie zawieszeni między tradycją, która wyklucza indywidualność, ale daje oparcie egzystencji, a nowoczesnością, która jest chaotyczna, ale pozwala wybić się na niezależność. Na Festiwalu Conrada weźmie udział w dyskusji na temat społeczeństwa żyjącego w impasie.

Maciej Zaremba Bielawski – reporter mieszkający w Szwecji i piszący po szwedzku – jest doskonale znany publiczności Festiwalu Conrada. Do Szwecji wyemigrował w 1969 roku. Jego głośna książka poświęcona tematowi szwedzkiej eugeniki ukazała się w Polsce w 2011 roku pod tytułem „Higieniści”. W latach 2013-2016 był członkiem jury nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego przyznawanej za reportaż \literacki. Wraz z żoną, Agnetą Pleijel, przełożył na język szwedzki poezje Zbigniewa Herberta. W 2013 roku wyszła jego książka „Polski hydraulik i nowe opowieści ze Szwecji”. Podczas spotkania z publicznością Festiwalu Conrada opowie o tym, czego możemy dziś oczekiwać od reportera.

Przypominamy, że swój udział w tegorocznej edycji Festiwalu Conrada potwierdzili już także: Siri Hustvedt, Agneta Pleijel, Adam Hochschild, Wojciech Brzoska, Maria Dąbrowska, a także Frédéric Boyer i Serge Bloch.

Wpisz szukaną frazę: