fbpx

Zapraszamy miłośników literatury dwudziestolecia międzywojennego, czytelników, Krakowian i odwiedzających Kraków na spacer literacki śladami Awangardy Krakowskiej. 8 lipca po mieście oprowadzi was Jacek Olczyk, doktor nauk humanistycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego i INALCO w Paryżu, stypendysta MKiDN, kronikarz życia literackiego w Krakowie, autor Życia literackiego w Krakowie (Ha!art 2016). Obecnie przygotowuje monografię o krakowskich latach Tadeusza Peipera.

Półtoragodzinny spacer po Krakowie będzie próbą zakotwiczenia w konkretnej przestrzeni i w czasie miejsc, które najpełniej charakteryzują miejsca krakowskiej awangardy. Poprzez odwiedzenie kilku punktów na mapie miasta będzie można przenieść się nie tylko w okres dwudziestolecia międzywojennego i poznać środowisko awangardzistów, czasopisma, redakcje, kawiarnie a także ich literackich oponentów. Będzie można również dowiedzieć się wielu szczegółów, jak choćby dlaczego Peiper jako dwudziestodwulatek uciekł z Krakowa tuż przed wybuchem I wojny światowej i co działo się w literackim światku Krakowa zanim po powrocie zaczął wydawać „Zwrotnicę”.

Spójna, choć achronologiczna narracja będzie próbą jak najpełniejszego przybliżenia sylwetki kilku najwybitniejszych poetów i teoretyków awangardy, a także miejsc w których na co dzień się spotykali. Na szlaku o długości ponad 3 kilometrów zatrzymamy się m.in. pod domem Kurka, gdzie mieściła się redakcja „Linii”, mieszkaniem Peipera przy ulicy Jagiellońskiej, „Peiperownią” i odwiedzimy legendarną kawiarnię „Szmatka”, gdzie spotykali się awangardziści.

 

spacer-awangarda

„Wszystkie drogi prowadzą na Krupniczą” to długo wyczekiwana opowieść o legendarnej kamienicy, w której od 1945 roku zamieszkiwała plejada gwiazd polskiej literatury. Książka jest owocem wieloletnich badań Anny Grochowskiej. To już kolejna publikacja wydana pod patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO.

Mieszkali tu – począwszy od młodopolanina Artura Górskiego, przez sprawującą pieczę nad spuścizną Witkacego wdowę Jadwigę Witkiewiczową i Annę Brzozowską, córkę Stanisława Brzozowskiego, po „papieża awangardy” Tadeusza Peipera – reprezentanci pokolenia 1910, pokolenia Kolumbów, pokolenia „pryszczatych”, pokolenia ’56, Nowej Fali oraz pokolenia ’76. Znajdziemy tu tak ważne nazwiska jak: Wisława Szymborska, Sławomir Mrożek, Tadeusz Różewicz, Konstanty Ildefons Gałczyński, Jerzy Andrzejewski, Halina Poświatowska, Anna Świrszczyńska, Stefan Kisielewski i wielu innych.

Książka o Domu Literatów to owoc wieloletnich badań Anny Grochowskiej, która rzetelnie wywiązała się ze swojego zadania. Zrekonstruowała listy byłych lokatorów, szperała w niepublikowanych dotąd archiwach, przeprowadziła wiele rozmów z żyjącymi byłymi mieszkańcami Krupniczej 22, przeczesywała pamiętniki, wspomnienia, korespondencje i inne spisane relacje. W efekcie w okraszonej licznymi anegdotami książce „Wszystkie drogi prowadzą na Krupniczą” znajdziemy najważniejsze, często unikatowe informacje związane z Domem Literatów, zapoznamy się z jego historią sportretowaną na tle przemian społeczno-politycznych w kraju i przyjrzymy się najbarwniejszym lokatorom Domu Literatów.

Anna Grochowska, Wszystkie drogi prowadzą na Krupniczą

Anna Grochowska, Wszystkie drogi prowadzą na Krupniczą

 

Anna Grochowska (1987) – absolwentka filologii polskiej i historii sztuki, wykładowczyni na Wydziale Polonistyki UJ. Twórczyni i redaktorka serii „Ścieżkami pisarzy”. Badaczka „cracovianów” i „de natu” krakowianka, joginka. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Zapraszamy i zachęcamy do czytania!

”Książka musi być siekierą dla zamarzniętego morza wewnątrz nas” – Franz Kafka. W 134 rocznicę urodzin Kafki, która przypada na 3 lipca, Wydawnictwo Lokator zaprasza czytelniczki i czytelników do udziału w dwóch wydarzeniach, do których pretekstem będzie nowe wydanie pierwszej powieści pisarza pt. „Zaginiony”.

„Pierwsza (i jak wszystkie pozostałe – nieukończona) powieść Franza Kafki została wydana po jego śmierci przez Maksa Broda pod tytułem „Ameryka”, choć sam pisarz zamierzał ją nazwać „Zaginiony”. Opowiada o losach Karla Rossmanna, który w wyniku skandalu obyczajowego musi opuścić swój dom, kraj, a nawet kontynent. Kafka wysyła go do Ameryki, by tam poszukał odkupienia”.

„Ponoć przy jakiejś okazji pisarz powiedział Brodowi, że na świecie jest wiele nadziei, nieskończenie wiele nadziei… ale nie dla nas. Pytanie: czy Karl jest wybrańcem, czy też po prostu jednym z „nas” – na zawsze potępionym i przez to zgubionym”?

Grzegorz Jankowicz

Franz Kafka, Zaginiony, fot. Lokator

 Franz Kafka, „Zaginiony”, fot. Lokator

W niedzielę (2 lipca) Kraków zmieni się w Kafkowską Amerykę za sprawą gry miejskiej, której uczestnicy będą poszukiwać zaginionego Karla Rossmanna.

Więcej na: www.lokatormedia.pl w dniu wydarzenia.

 

We wtorek (4 lipca) o godz. 19:00 w księgarni Lokator odbędzie się spotkanie z Grzegorzem Jankowiczem (autorem posłowia do powieści), które poprowadzi Aleksandra Hudymač.

LOKATOR kawa&książki
ul. Mostowa 1
30-061 Kraków

Aleksandra Hudymač – podwójna absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego: slawistka i polonistka; adiunkt w Instytucie Filologii Słowiańskiej; zajmuje się kulturą polskiego, słowackiego i czeskiego romantyzmu, romantyczną epistolografią i teorią listu. Pracuje nad książką poświęconą słowackim dziewiętnastowiecznym dziennikom podróży.

Grzegorz Jankowicz (ur. 1978) – eseista, krytyk i tłumacz. Pracownik Centre for Advanced Studies in the Humanities Uniwersytetu Jagiellońskiego. Redaktor działu kultury „Tygodnika Powszechnego”. Juror Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Dyrektor programów literackich Fundacji Tygodnika Powszechnego. Dyrektor programowy Festiwalu Conrada. Członek rady programowej Festiwalu Copernicus. Członek rady programowej Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Opublikował m.in.: „Po co jest sztuka? Rozmowy z pisarzami” (Kraków 2013), „Cmono. Rozmowy z pisarzami” (Kraków 2013), „Gombrowicz – Loading. Esej o formie życia” (Wrocław 2014), „Uchodźcy z ziemi Ulro. Eseje” (2015). Pod jego redakcją ukazał się tom „Opowieść o dwóch miastach. Wrocław i Kraków” (Kraków 2015), prezentacja Wrocławia i Krakowa jako miast literatury. Wspólnie z Anną Kałużą przygotował tomy: „Pracownia Poetycka Silesius. Rok 1: Foks, Sosnowski”  (Wrocław 2015) oraz „Pracownia Poetycka Silesius. Rok 2: Matywiecki, Pasewicz, Pietrek”  (Wrocław 2016). Z Zofią Król zredagował książkę „Wolne słowa. Zestaw do ćwiczeń indywidualnych i zbiorowych” (Gdańsk 2016). Niedawno ukazała się jego książka „Życie na poczytaniu. Rozmowy o literaturze i reszcie świata” (Wrocław 2016). Z Alberto Manguelem napisał książkę „Małe języki, wielkie literatury. Small Languages, Big Literature” (Gdańsk 2017). Mieszka w Krakowie.

 

Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO jest partnerem wydarzenia.

Na platformie wspieram.to trwa właśnie akcja crowdfundingowa, której celem jest wydanie książki Był sobie król… Poczet Jagiellonów. Jest to druga część serii dla małych i dużych miłośników historii Polski autorstwa Mariusza Wollnego. Autor znany jest przede wszystkim z cyklu o detektywie Kacprze Ryksie, który w XVI-wiecznym Krakowie tropi przestępców i rozwiązuje autentyczne sprawy kryminalne.

Był sobie król… to z kolei trzyczęściowa seria popularnonaukowa, która w niezwykle przystępny sposób przybliża czytelnikowi dzieje naszego kraju. To książki dla całej rodziny i na całe życie. Uczą i bawią snując opowieść o naszych przodkach, począwszy od czasów legendarnych, a na ostatnich królach kończąc. Pozbawione niepotrzebnych, suchych faktów, zobrazowane genialnymi ilustracjami  Zuzy Wolly oraz wzbogacone o tony ciekawostek udowadniają, że nasze dzieje potrafią być nie mniej fascynujące niż najlepsze seriale HBO czy Netflixa.

Był sobie król

Pierwsze dwie części opublikowane zostały kilkanaście lat temu przez Bellonę i po całkowitym wyprzedaniu zniknęły ze sklepowych półek. Po wieloletnich namowach fanów Mariusz Wollny zdecydował się na wznowienie serii pod szyldem własnego mikrowydawnictwa JAMA. Pod koniec zeszłego roku z pomocą czytelników, również poprzez wspieram.to wydany został Poczet Piastów,  teraz przyszła pora na drugą część, czyli Poczet Jagiellonów.

Kliknij w poniższy obrazek i przeczytaj całą pierwszą księgę!

Był sobie król

Zachęcamy i zapraszamy do wsparcia wydania tej pięknej, elegancko wydanej i mądrej książki.  Możecie to zrobić poprzez przedsprzedażowy zakup własnego egzemplarza i unikalnych gadżetów z nią związanych. Kampania na wspieram.to potrwa do końca lipca, a premiera przewidziana jest na październikowe Targi Książki w Krakowie.

 

Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Kraków Miasto Literatury UNESCO są partnerami akcji.

Dołącz do kampanii

 

Po raz pierwszy w naszym cyklu odbył się Spacer literacki śladami piosenki poetyckiej! Udało nam się połączyć na szlaku słowo z muzyką. Uczestnicy spaceru mogli wysłuchać nie tylko opowieści o bogatej tradycji krakowskiej poezji śpiewanej, ale też powstałych w Krakowie piosenek. Odwiedziliśmy m.in. ulicę Brackiej (Grzegorz Turnau „Bracka”), Piwnicę pod Baranami („Dezyderata”) czy Klub pod Jaszczurami (Ewa Demarczyk „Karuzela z Madonnami”). Nie zabrakło także literackich anegdot związanych z powstaniem tych utworów i biografiami ich twórców. Fotografowała Małgorzata Augustyniak.

Zapraszamy na kolejny spacer literacki – tym razem tematem przewodnim będzie Awangarda! Aby zarezerwować miejsce, wyślijcie e-mail na adres: spacery@miastoliteratury.pl

5 miesięcy, 10 weekendów i 100 godzin – tak wygląda trzecia edycja Kursu Kreatywnego Pisania Miasta Literatury UNESCO, który potrwa od września 2017 do stycznia 2018 roku. Podczas najnowszej odsłony 12 przyszłych pisarzy zmierzy się z powieścią obyczajową. Na zgłoszenia czekamy do 31 lipca.

1 lipca rozpoczyna się rekrutacja na kolejną edycję Kursu Kreatywnego Pisania Miasta Literatury UNESCO. Od 9 września do 28 stycznia 2018 roku potrwa trzecia odsłona – po kursie powieści i kryminału, przychodzi czas na prozę obyczajową, z którą będzie mierzyć się dwanaścioro uczestników zajęć, którzy zostaną wybrani na podstawie przesłanych tekstów.

Podobnie jak w ubiegłych latach, w tegorocznym planie znajdziemy mnóstwo zajęć z wybitnymi pisarzami i redaktorami, ekspertami od budowania wizerunku, twórczego myślenia oraz procesu wydawniczego. Pięć miesięcy upłyną także pod znakiem zgłębiania gatunku, który zyskał rzesze oddanych czytelników – szczęśliwa dwunastka pozna nie tylko tajniki rzemiosła, ale i wątki psychologiczne w powieściach obyczajowych, które pozwolą im stworzyć bohatera z krwi i kości oraz fabułę, która zdobędzie serce każdego krytyka. Mnóstwo merytorycznej wiedzy i pracy na własnym tekście czekają na szczęśliwą dwunastkę.

Wzorem poprzednich edycji, zajęcia poprowadzą znani i nagradzani pisarze i pisarki, redaktorzy oraz specjaliści z branży wydawniczej. W ubiegłych latach zajęcia prowadzili m.in. Marek Krajewski, Wit Szostak i Katarzyna Puzyńska. W tym roku wykładać będą m.in. Sylwia ChutnikMariusz Czubaj, Anna Dziewit-Meller, nad grupą przez cały okres kursu będzie czuwał Filip Modrzejewski, redaktor w wydawnictwie W.A.B., który przez pięć miesięcy będzie przygotowywał młodych pisarzy do mocnego debiutu. Do stworzenia wiarygodnych relacji między bohaterami kursantów przygotuje także prof. Bogdan de Barbaro, psychoterapeuta, który poprowadzi spotkanie o rolach rodzinnych i motywach zachowania. W programie nie zabraknie warsztatów z redaktorami pracującymi w największych polskich wydawnictwach, agentki literackiej, trenerów i psychologów twórczości oraz specjalistów od wizerunku.

Podsumowaniem wielomiesięcznej pracy będzie wydanie antologii tekstów uczestników, która następnie trafi do czołowych wydawców w kraju. Szansa na wydanie debiutanckiej powieści nie będzie mała! O tym, że Kurs przygotowuje do odważnego wejścia na rynek świadczą m.in. sukcesy wyróżnionego absolwenta pierwszej edycji, Ahsana Ridha Hassana, który do tej pory wydał trzy tytuły i nawiązał współpracę z najstarszą agencją literacką w Polsce, BookLab.

Kurs Kreatywnego Pisania Miasta Literatury UNESCO jest organizowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, za koncepcję merytoryczną odpowiada Karolina Macios i Magdalena Zielińska, redaktorki z wieloletnim doświadczeniem w branży.  Kurs stanowi element programu wsparcia debiutów literackich w Krakowie, do którego należy także Nagroda Conrada.  Od dwóch lat Kursowi towarzyszą comiesięczne, weekendowe warsztaty pisania, które prowadzili m.in. Łukasz Orbitowski, Sylwia Chutnik, Max Cegielski, Weronika Murek, Wojciech Jagielski i reporterzy Dużego Formatu.

Dwunastu uczestników tegorocznej edycji zostanie zrekrutowanych na podstawie przesłanych przed rozpoczęciem Kursu krótkich, maksymalnie pięciostronicowych tekstów opisu sceny rodzinnej kolacji. Rekrutacja rozpoczyna się 1 lipca i potrwa do 31 lipca 2017 roku.

cover_photo


Więcej informacji tutaj


We wtorek 27 czerwca o godzinie 19.00 odbędzie się spotkanie dotyczące najnowszych zjawisk w fantastyce, obejmujące zarówno literaturę, jak i media. Wydarzenie będące częścią projektu Noc Książki, będzie miało miejsce w siedzibie Klubu Jagiellońskiego w Katowicach przy ul. Sienkiewicza 36/16.

Fantasy jest młodym gatunkiem literackim, którego początki datuje się na połowę XIX wieku. Pisarze związani z tą literaturą przez długi czas pracowali na to, aby zyskać aprobatę szerokiej publiczności oraz krytyków literackich. Pierwsze wydawane dzieła przechodziły bez rozgłosu, ponieważ tematyka zawierająca się w tej literaturze nie cieszyła się powodzeniem wśród czytelników.

Zmianę przynosi wiek XX – oto twórcy fantasy docierają do szerokiej publiczności, a ich popularność zwiększa się z dnia na dzień. Następuje prawdziwy rozkwit gatunku, a od momentu wydania kolejnych powieści Johna Ronalda Reuela Tolkiena fantasty wypływa na szerokie wody. Sukcesywnie budowana potęga trwa do dziś, a wraz z rozwojem nowych mediów obejmuje także popkulturę: gry komputerowe, serialne, filmy – wszystko to stanowi o ogromnej popularności gatunku.

O przemianach gatunkowych w najnowszej fantastyce, jej popularności, korzeniach, a także problemach adaptacji w popkulturze chcemy rozmawiać podczas najbliższej Nocy Książki. Naszymi gośćmi będą prozaik i poeta Jesion Kowal ze Śląskiego Klubu Fantastyki oraz Anna Depta, doktorantka literaturoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim, badaczka popkultury.

Noc Książki. Katowice jest częścią projektu Noc Książki prowadzonego przez Klub Jagielloński od 2015 roku i objętego w tym roku patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Cele organizowanych w ramach cyklu wydarzeń to promowanie czytelnictwa i zachęcanie mieszkańców Polski do częstszego sięgania po lektury poprzez organizowanie spotkań oraz dyskusji o różnych formach i sposobach funkcjonowania literatury w dzisiejszym świecie. Najbliższa Noc Książki będzie drugim wydarzeniem przygotowanym przez organizatorów w Katowicach.

Zapraszamy do  siedziby Klubu Jagiellońskiego (ul. Sienkiewicza 36/16. ). We wtorek 27 czerwca od godziny 19:00 czytamy i dyskutujemy przez całą noc!

 19250626_1377789692328074_396826676907469418_o

Więcej informacji:

Strona wydarzenia na Facebooku

Noc Książki na Facebooku i Instagramie

Zapraszamy na kolejny spacer literacki po Krakowie, podczas którego po raz pierwszy przemierzymy szlak piosenki poetyckiej! Połączy on w sobie słowo i muzykę. Jego uczestnicy będą mogli wysłuchać piosenek w miejscach, które są z nimi związane np. na ulicy Brackiej (Grzegorz Turnau „Bracka”), w Piwnicy pod Baranami („Dezyderata”), czy w Klubie pod Jaszczurami (Ewa Demarczyk „Karuzela z Madonnami”). Nie zabraknie także literackich anegdot związanych z powstaniem utworów i biografiami ich twórców.

Przypominamy o konieczności zapisów na: spacery@miastoliteratury.pl


 

Stowarzyszenie Willa Decjusza zaprasza do zgłaszania kandydatur osób i/lub organizacji pozarządowych do 14. edycji Polskiej Nagrody im. Sergio Vieira de Mello, Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (2002-2003).

Termin nadsyłania zgłoszeń: 30 czerwca 2017 r.

Pragnąc uczcić pamięć Sergio Vieira de Mello, Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Człowieka (2002-2003), ogłaszamy 14. edycję Nagrody jego imienia, przyznawanej za działania na rzecz pokojowego współistnienia i współdziałania społeczeństw, religii i kultur.

Nagroda przyznawana jest corocznie w dwóch równorzędnych kategoriach: osoba i organizacja pozarządowa. Kandydatami do Nagrody mogą być osoby i organizacje z Polski i zagranicy.

Nagrodę przyznaje Kapituła, w skład której wchodzą Wysocy Przedstawiciele Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Ambasadora Federacyjnej Republiki Brazylii w Polsce, Ambasadora Królestwa Szwecji w Polsce, Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców, Ministra Spraw Zagranicznych Rzeczpospolitej Polskiej, Instytutu Pamięci Narodowej, Rzecznika Praw Obywatelskich, Fundatorów Nagrody, Ambasad, konsulatów i fundacji wspierających działania Stowarzyszenia w zakresie praw człowieka oraz Przewodniczący i Dyrektor Stowarzyszenia Willa Decjusza.

Wśród dotychczasowych laureatów znajdują się Tadeusz Mazowiecki, O. Marian Żelazek SVD (1914-2006), Alaksandr Milinkiewicz, Maryna Hulia, Stowarzyszenie Jeden Świat, Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, Festiwal Kultury Żydowskiej, Stowarzyszenie Magurycz, Szewach Weiss, Krystyna Pryjomko-Serafin, Michał Żejmis, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Fatos Lubonja, Leopold Unger, United Nations Assistance Mission for Iraq, Nagy El-Khoury i Mohammad Al-Nokkari, Stowarzyszenie Memoriał, Śp. Andrzej Przewoźnik, Hassan Omar Hassan, Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć oraz Bernard Kouchner.

Ceremonia wręczenia Nagród odbędzie się w październiku 2017 r. w Willi Decjusza w Krakowie.

Więcej na stronie: www.mello.villa.org.pl

Wpisz szukaną frazę: