fbpx

Przekraczamy granice po raz drugi! Tak samo, jak w zeszłym roku, tegorocznemu Festiwalowi Miłosza towarzyszy – prężnie rozwijające się – pasmo OFF Miłosz. To platforma ekspresji dla młodych i niezależnych twórców, którzy nie boją się literackich eksperymentów i stawiają na nowe, mniej tradycyjne formy artystyczne, jak poezja performatywna. Zagraniczni goście, dyskusje, performansy, warsztaty i międzynarodowy slam – wszystko to będzie na wyciągnięcie ręki w Krakowie między 8 a 11 czerwca.

Pasmo, już w czwartek o godz. 20.00, otworzą poetyckie performance Weroniki Lewandowskiej i Kristófa Horvátha, którzy z wierszy poetów głównego pasma stworzą nową artystyczną jakość. Literackim tworzywem stanie się nie tylko treść, ale również brzmienie i język poezji.

Podczas OFF Miłosza nie może zabraknąć oczywiście slamu poetyckiego! Współorganizowany przez organizatorów czerwcowy slam w Magazynie Kultury będzie wyjątkowy ze względu na swój międzynarodowy wymiar. Dzięki projektowi „Drop the Mic’ Nordic-Baltic Slam Poetry Network”, Kraków odwiedzi sześcioro młodych slamerów z Danii, Islandii i Estonii. Nie przegapcie unikalnej szansy wystąpienia w tak wyjątkowym gronie – już w piątek, 9 czerwca o godz. 21.00.

Wszystkim, którzy chcieliby dowiedzieć, jak wygląda młoda poezja „od kuchni”, polecamy warsztaty prowadzone przez Boba Hysek (sobota, 8 czerwca, godz. 12.00) oraz dyskusję dotyczącą roli młodej literatury i sytuacji niezależnych poetów z udziałem twórców z krajów nordycko-bałyckich (piątek, 9 czerwca, godz. 18.00).

Razem z OFF Miłoszem, święto literatury celebruje również polsko-amerykański magazyn WIDMA. W piątek o godz. 18.30 warto wpaść do Massolitu na premierę najnowszego, trzeciego numeru, połączoną z czytaniem poezji, a już w sobotę o godz. 16.30 będzie można porozmawiać z redaktorami czasopisma.

W sobotni wieczór, wraz z British Council, zapraszamy na spotkanie z Bridget Minamore – brytyjską poetką, performerką i aktywistką, która zdobywa coraz większą sławę w całej Europie. Tematy tabu łamie zarówno w swojej twórczości – pisze m.in. o rasie czy płci – jak i życiowej postawie: jako aktywista na rzecz kobiet, które doświadczyły przemocy na tle seksualnym.

Zakończenie pasma będzie nie mniej międzynarodowe: podczas niedzielnego Krakowskiego Kiermaszu Książki swoją twórczość zaprezentują pisarze przebywający aktualnie w Krakowie w ramach Rezydencji Wyszehradzkiej w Willi Decjusza oraz rezydentka Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Zapraszamy od godz. 14.00!

Dołącz do wydarzenia na Facebooku!

Czytaj więcej na www.miloszfestival.pl

To już tradycja. Tegoroczny Festiwal Miłosza po raz kolejny odbędzie się równolegle z Festiwalem Literatury dla Dzieci. Będziemy czytać, poznamy tajniki typografii, wysłuchamy wciągających historii i skonfrontujemy naukę z literaturą. Na koniec każdego dnia – przed zachodem słońca – wysłuchamy męskiego czytania z udziałem wyjątkowych lektorów. Najmłodsi i ci nieco starsi będą słuchać, ale przede wszystkim odkrywać, tworzyć i działać, a wszystko to w towarzystwie najlepszej literatury dziecięcej. Po raz pierwszy w historii obu festiwali zostanie wręczona również Nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego dla Najlepszej Polskiej Książki dla Dzieci, której fundatorem jest Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu Miasto Literatury UNESCO.

W tramwaju o tramwajach, pociągach, samochodach, rowerach i innych środkach lokomocji. Czytanki przed zachodem słońca to stały punkt programu. W tym roku tematem przewodnim cyklu jest hasło „męskie czytanie”, a w rolę ambasadorów wcielą się panowie. Wierszyków o lokomocji dzieci wysłuchają w Muzeum Inżynierii Miejskiej, a po czytance poznają tajemnice wystawy Motokultura. W role lektorów wcielą się m.in. Prezydent Miasta Krakowa – Jacek Majchrowski, który przeczyta wiersze Jerzego Ficowskiego, Agnieszki Frączek oraz fragmenty „Ferdynanda Wspaniałego”, mistrz kierownicy – Krzysztof Hołowczyc, aktor Starego Teatru Juliusz Chrząstowski oraz aktor Teatru Słowackiego: Krzysztof Piątkowski.

fot. Hasenien Dousery, www.blackshadowstudio.com

fot. Hasenien Dousery, www.blackshadowstudio.com

Autorka pięknych książek o dzielnych zwierzakach, oraz biografii Wandy Chotomskiej – Barbara Gawryluk spotka się z najmłodszymi w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (8 czerwca). Autorka zebrała najlepsze klasyczne wiersze dla dzieci, m.in. Marii Konopnickiej czy Aleksandra Fredry, dodała utwory współczesne, nie zapominając o perełkach Jana Brzechwy i Wandy Chotomskiej i tak powstał „Chichotnik”, czyli księga śmiechu i uśmiechu. Wyjątkowy przykład klasyki w nowej odsłonie, której strona graficzna zachwyci zarówno dzieci, jak i dorosłych czytelników.

Agnieszka Wolny-Hamkało poprowadzi w tym roku ćwiczenia z niezgody i wyobraźni (9 czerwca). W ciągu sześćdziesięciominutowej sesji poetycko-rebelianckiej odwiedzimy zarówno podniebną sferę przeżyć euforycznych, jak i melancholijno-depresyjne doły. Wszystko po to, by zrozumieć, że świat jest zawsze ciekawy, nie tylko wiosną, ale nawet jesienią w deszczu, błocie i szkolnym znoju. Specjalistka od ilustracji, Anna Kaszubska Dębska przygotuje natomiast warsztaty typograficzne (8 czerwca) wokół swojej książki do wiersza XIX-wiecznego absurdysty Edwarda Leara „Takie coś”, ze zbioru “Dong co ma świecący nos i inne wierszyki pana Leara”.

W sobotę (10 czerwca) krakowscy (i nie tylko) poeci (i nie tylko) będą czytać Nerudę. Zapraszamy na polską premierę „Księgi Pytań” – pierwszego polskiego wydania tomu wierszy “Tysiąc pytań do Pabla Nerudy”. W ramach tegorocznej odsłony festiwalu najmłodsi wezmą również udział w dwóch spotkaniach anglojęzycznych w Masoolit Books&Café. Pierwszym (9 czerwca) z poetką, Antjie Krog oraz drugim (10 czerwca) z pisarką, Elspeth Hart.

Ostatniego dnia festiwalu (11 czerwca) w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha odbędzie się spotkanie z Jackiem Cyganem – autorem opowieści o perypetiach rozbrykanych cyferek, „Moje nutki i cyferki”. W trakcie lektury najmłodsi poznają cyfry, ich zapis i kształty, dzięki czemu z łatwością opanują początki liczenia.

Tegoroczną edycję festiwalu zakończy wielka gala wręczenia fundowanej przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, operatora Miasta Literatury UNESCO,  Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego dla Najlepszej Polskiej Książki dla Dzieci 2016. Uroczystość uświetni żywiołowy koncert zespołu Budyń Julka Tuwima z udziałem m.in. Jacka „Budynia” Szymkiewicza i Czesława Mozila. Zapraszamy serdecznie!

1650x529

Więcej na: www.miloszfestival.pl oraz www.fldd.pl

Tegoroczną edycję Festiwalu Miłosza uświetnią dwie wielkie muzyczne premiery. Pierwszego dnia (8 czerwca, o godz. 21.00) zapraszamy do Centrum Festiwalowego  (na dziedzińcu Pałacu Biskupa Erazma Ciołka) na koncert zespołu Julia i Nieprzyjemni, gdzie zabrzmią utwory z płyty „Wojaczek”. Festiwal zwieńczy natomiast (11 czerwca o godz. 19.30 w klubie ZetPeTe) koncert Pablopavo i Ludzików, którzy zaprezentują utwory ze swojego najnowszego albumu „Ladinola”. Bilety już w sprzedaży!

Julia i Nieprzyjemni, Andrzej Pilichowski Ragno

Julia i Nieprzyjemni, Andrzej Pilichowski Ragno

„Umarły poeta i jeszcze żywy poeta. Aktorka telewizyjna i pianista. Saksofonista i perkusista. Oj, nie każdy poeta może być autorem tekstów piosenek. Twórczość Rafała Wojaczka nadaje się do tego idealnie. Michał Wandzilak umiejętnie skomponował i zagrał na wielu instrumentach, Julia Kamińska pięknie zaśpiewała, Piotr Chęcki i Przemysław Borowiecki cudnie dęli i uderzali, Dariusz Dudziński szarpał struny, ja coś tam zamruczałem. I tak oto powstała płyta zespołu Julii i Nieprzyjemnych.” – tak inauguracyjny koncert Julii i Nieprzyjemnych zapowiada poeta Marcin Świetlicki. Koncert poprzedzi spotkanie z Marcinem Świetlickim oraz Maciejem Meleckim i Konradem Wojtyłą, którzy porozmawiają o legendzie i dziełach Wojaczka oraz zastanowią się jak o Wojaczku powinno się pisać.

Więcej o koncercie: tutaj

 

Pablopavo, fot. Bartek Muracki

Pablopavo, fot. Bartek Muracki

Na zakończenie festiwalu, w niedzielę (11 czerwca) o godz. 19:30 w klubie ZetPeTe (ul. Dolnych Młynów 10) wystąpią Pablopavo i Ludziki. Premierowo zabrzmią utwory z ich najnowszej płyty – „Ladinola”. Sami artyści tak zapowiadają płytę: „To godzina muzyki umiarkowanie młodzieżowej. Tytuł jest trochę zwodniczy, choć sporo piosenek nawiązuje do muzyki latynoskiej, ale takiej już oprowadzonej po Warszawie. Nieco się zmęczyła, a smog ją upudrował po naszemu. Na płycie zmieściło się 15 utworów, które skomponował zespół Ludziki, a słowa do nich napisał Pablopavo (i trochę Earl Jacob). Gościnnie na Ladinoli pojawili się: Ola Bilińska, Grzegorz Rytka i Lena Romul. To popowa płyta, zamieściliśmy na niej wiele melodii, które przy odrobinie dobrej woli można uznać za ładne. Gdyby wokalista umiał śpiewać, bylibyśmy od teraz popularni jak Eleni.”

Nagrania zostały zrealizowane przez Dj Zero i Karola Dobrowolskiego (AgroRecording) w bieszczadzkiej Zagrodzie Magija i na warszawskiej Pradze. Płyta została zmiksowana przez Dj Zero, za mastering odpowiedzialne jest Studio As One.

Więcej o koncercie: tutaj

 

Bilety na festiwalowe koncerty można kupować za pośrednictwem portalu eventim.pl oraz w siedmiu punktach informacji miejskiej InfoKraków: przy ul. św. Jana 2, przy ul. Szpitalnej 25, przy ul. Józefa 7, w Pawilonie Wyspiańskiego (pl. Wszystkich Świętych 2), w Sukiennicach (Rynek Główny 1/3), w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego (ul. Powiśle 11) oraz w Centrum Kongresowym ICE Kraków (ul. Marii Konopnickiej 17).

Spacer Literacki oraz spotkanie z nowym bohaterem książki Adama Wajraka – Dzień Dziecka w Krakowie Mieście Literatury UNESCO zapowiada się naprawdę imponująco! Specjalnie dla dzieciaków zaplanowaliśmy bogaty program literackich wydarzeń. Już w najbliższą sobotę (27 maja) zapraszamy do udziału w Rodzinnym spacerze literackim po Krakowie – szlakiem literatury dziecięcej. Z kolei w Dniu Dziecka (1 czerwca) przy Powiślu 11 odbędzie się spotkanie z Adamem Wajrakiem oraz nowym bohaterem jego książki – Lolkiem.  Tego dnia zachęcamy również do śledzenia profilu Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Wypatrujcie konkursu z książkowymi nagrodami. Będą niespodzianki!

27 maja o godz. 17.00 zapraszamy rodziny z dziećmi na spacer szlakiem literatury dziecięcej. To propozycja zarówno dla dzieci, jak i tych, którzy pamiętają jak to jest być dzieckiem. Przejdziemy przez Kraków śladami literatury dziecięcej. Odkurzymy m.in. utwory Antoniny Domańskiej, autorki „Paziów króla Zygmunta” czy „Historii żółtej ciżemki”, oraz Jadwigi Żylińskiej piszącej o alchemiku Sędziwoju, sięgniemy też do literatury współczesnej, m.in. Doroty Terakowskiej i Barbary Gawryluk. Oprowadzać będzie Was Łucja Malec-Kornajew z Fishka Krakow Tours.

Udział w literackich spacerach jest bezpłatny, ale wymaga rejestracji. Wszystkich chętnych prosimy o wysłanie zgłoszenia drogą mailową na adres: spacery@miastoliteratury.pl, zostały ostatnie wolne miejsca!

1 czerwca o godz. 16:00 zapraszamy wszystkie rodziny, a szczególnie te ze zwierzakami na spotkanie z Adamem Wajrakiem – dziennikarzem, przyrodnikiem, mieszkańcem Puszczy Białowieskiej i autorem książek dla dzieci i dorosłych (m.in. „Przewodników prawdziwych tropicieli”, „Wilków” oraz książki „Umarły Las” z Tomaszem Samojlikiem).

Spotkanie odbędzie się w kawiarni Metaforma w pawilonie Powiśle 11.  Będziemy rozmawiać o przyjaźni między człowiekiem a zwierzętami, oraz o tym jak pewnego dnia w życiu Adama Wajraka pojawił się pies, który do dziś mieszka z nim w Teremiskach, stając się pierwowzorem głównego bohatera książki. Spotkanie połączone jest z premierą nowej książki Wajraka „Lolek”. Książka ukazała się pod patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Spotkanie poprowadzi Anna Zygmunt z Działu Literackiego Krakowskiego Biura Festiwalowego, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Spotkanie otwarte dla rodzin z dziećmi w każdym wieku. Zapraszamy z czworonogami!

dzien-dziecka_grafika-5

W dniach 11-16 maja 2017 r. przedstawiciele programu Kraków Miasto Literatury UNESCO wzięli udział w konferencji pt. „Literature Diversity and Urban Sustainable Development” w Nankin, Chiny. Zjazd zgromadził czołowych przedstawicieli kultury azjatyckiej i zaoferowało doskonalą okazje do wymiany eksperckiej i zapoznawania się z przedstawicielami sektorów kreatywnych i kultury z Chin. czterodniowej konferencji rozpatrywane były tematy: talent i kreatywność jako sposoby wspierania innowacji, wzrostu gospodarczego i zatrudnienia; jednolity rynek cyfrowy; spójność społeczna i dialog międzykulturowy; oraz w jaki sposób kultura może wzmocnić współpracę pomiędzy Europą i Chinami. Cztery pełne dni debat, w tym sesje plenarne poświęcone głównym celom chińskiej agendy literackiej w kontekście aplikacji Miasta do Sieci Miast Literatury, jak i mniejsze sesje, zapewnia miejsce dla dyskusji, wymiany i tworzenia nowych sieci współpracy.

KMLU w Chinach

Kraków obecnie pełni rolę miasta przewodniczącego w komitecie sterującym UNESCO oraz koordynatora Sieci Miast Literatury UNESCO. Miasto Nankin zaprosiło Kraków jako miasto eksperckie, które jako mentor doradzał w przygotowaniach aplikacji Miasta Nankin do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. Udział przedstawicieli Krakowa Miasta Literatury UNESCO pozwoliło na rozbudowanie sieci branżowej poprzez nawiązywanie kontaktów z potencjalnymi partnerami do przyszłych projektów i inicjatyw międzynarodowych oraz budowanie silnych i długoterminowych relacji z  partnerami chińskimi.

Operatorem programu Kraków Miasto literatury UNESCO jest Krakowskie Biuro Festiwalowe.

W czwartek 25 maja rusza Festiwal im. Jana Błońskiego. Hasło przewodnie 6. edycji to „Świadectwa literatury”. W programie m.in. spotkanie z Michałem Olszewskim, rozmowy o kondycji polskiej literatury zaangażowanej i bardzo ciekawie zapowiadająca się dyskusja o tym, co wydarzyło się w debacie publicznej w ciągu 30 lat od publikacji słynnego artykułu „Biedni Polacy patrzą na getto”.

Partnerem strategicznym festiwalu jest Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Pełen program festiwalu:

CZWARTEK, 25 MAJA

 Grodzka 64 | Aula im. Jana Błońskiego

11.10 | OTWARCIE FESTIWALU

11.15 | „BIEDNI POLACY PATRZĄ NA GETTO” PO TRZYDZIESTU LATACH

W 2017 roku przypada trzydziesta rocznica publikacji jednego z najgoręcej debatowanych tekstów Jana Błońskiego. 11 stycznia 1987 roku „Tygodnik Powszechny” ogłosił artykuł Biedni Polacy patrzą na getto, który dziś uznawany jest za tekst przełomowy dla polskiej świadomości zbiorowej dotyczącej Zagłady. W ramach tegorocznej odsłony Festiwalu chcielibyśmy zapytać o znaczenie tego tekstu po trzech dekadach, o komentarze dotyczące debaty, która rozwinęła się po ogłoszeniu tekstu Błońskiego, o współczesne odczytania przekazu krakowskiego krytyka.

udział: Bożena Karwowska, Aleksandra Szczepan, Tomasz Żukowski

prowadzenie: Roma Sendyka

13.00 | ŻYCIE LITERATURY. MIEJSCE KRYTYKI LITERACKIEJ W DEBATACH PUBLICZNYCH

Artykuł Jana Błońskiego w „Tygodniku Powszechnym” był nie tylko głosem krytyka i badacza literatury, ale również wystąpieniem o szerokim znaczeniu dla refleksji o polskiej tożsamości, przeszłej i teraźniejszej. Jak dziś wygląda pozycja krytyka wobec spraw „nieliterackich”, czyli społecznych, tożsamościowych i politycznych? Czy zabiera głos jako autorytet, komentator rzeczywistości? W jaki sposób negocjuje swój głos i pozycję wobec spraw społeczno-politycznych? Czy i czego oczekuje się od krytyków literackich w debatach publicznych?

udział: Katarzyna Czeczot, Paweł Kaczmarski, Marcin Kube

prowadzenie: Dorota Kozicka

­

Gołębia 16 | sala 42

16.15 | LITERACKIE GESTY ZAANGAŻOWANIA. POEZJA I PROZA WOBEC RZECZYWISTOŚCI

Punktem wyjścia do dyskusji jest antologia Zebrało się śliny – chcemy jednak zastanowić się nad możliwościami i krytycznym potencjałem nie tylko poezji, ale i prozy. Jak w ogóle dzisiaj mówić o zaangażowaniu, skoro ostatecznie każdy gest pisarski, najbardziej nawet wyłączający się z rzeczywistości może być traktowany jako rodzaj zaangażowania? I czy w takim razie zaangażowanie nie przenosi się właśnie z tekstu jako formy na elementy pozatekstowe, czyli sytuację literatury w szeroko pojętym polu literackim?

udział: Maciej Jakubowiak, Anna Kałuża, Marta Koronkiewicz

prowadzenie: Katarzyna Trzeciak

­

Felicjanek 4/2 | Massolit Books & Cafe

18.00 | SPOTKANIE Z MICHAŁEM OLSZEWSKIM

prowadzenie: Olga Szmidt

PIĄTEK, 26 MAJA

Grodzka 64 | Aula im. Jana Błońskiego

10.00 | O SAMOTNOŚCI GINĄCYCH. CZESŁAW MIŁOSZ WOBEC ZAGŁADY

Esej Jana Błońskiego jest interpretacją wiersza Biedny chrześcijanin patrzy na getto, uruchamiającą jego interwencyjny potencjał. To wiersz-wyzwanie dla widzów Zagłady, zapalnik do refleksji nad ich etycznymi powinnościami i tożsamością. To zarazem jeden z elementów strategii radzenia sobie z własną pozycją wobec losu polskich Żydów, nad czym Czesław Miłosz pracował całe swoje życie poprzez poezję, eseistykę, wykłady, działalność redaktorską i publicystyczną. Rozmowa będzie okazją do zastanowienia się nad specyfiką tych praktyk oraz wpływem wojennych doświadczeń na całokształt twórczości Miłosza, zwłaszcza wypracowany przez niego język poetycki, przyjęty stosunek do przeszłości i zaangażowanie w życie publiczne. Zapytamy także o wpływ jego dzieła na współczesną kondycję literatury polskiej – jej gotowość do konfrontacji z Zagładą.

udział: Ewa Kołodziejczyk, Tomasz Kunz, Marek Zaleski

prowadzenie: Karina Jarzyńska

­

11.45 | URZĄDZANIE PRZESZŁOŚCI. HISTORIA I PAMIĘĆ WE WSPÓŁCZESNEJ LITERATURZE POLSKIEJ

Wiemy dziś, że nasza przeszłość – wbrew zdroworozsądkowym intuicjom – nie jest niezmiennym, ścisłym, z góry określonym zasobem faktów. To, w jaki sposób pamiętamy przeszłość – a więc jak ona dla nas istnieje – zależy do tego,jak jest ona opowiadana, zapisywana, pokazywana, celebrowana, dyskutowana, upamiętniana. Procesy te można określić jako urządzanie przeszłości: kształtowanie jej tak, abyśmy mogli się z nią oswoić, odnaleźć w niej, odnieść do niej, potrafić o niej mówić – zamieszkać w niej, jak w dobrze urządzonym domu. Jednym z kulturowych sposobów na urządzanie sobie przeszłości – i na obchodzenie się z przeszłością problematyczną – jest literatura. Z zaproszonymi krytykami i krytyczkami porozmawiamy o tym,  w jaki sposób najnowsza literatura utrwala, zmienia, przetwarza polską historię, jakie wzory pamięci przygotowuje dla czytelników i co jest szczególnego w jej działaniu jako narzędzia refleksji o przeszłości.

udział: Wojciech Browarny, Paulina Małochleb, Maciej Urbanowski

prowadzenie: Maria Kobielska

­

Gołębia 20 | sala 22

16.00 | SHOAH. DYSKUSJA O PIERWSZEJ PROJEKCJI DOKUMENTU CLAUDE’A LANZMANNA W POLSCE [TVP1, 30 PAŹDZIERNIKA 1985 ROKU]

wprowadzenie i komentarz: Bartosz Kwieciński, Tomasz Łysak

­

18.15 | PREZENTACJA PROJEKTU PRZEKŁADOWEGO „SHOAH – GŁOSY TYCH, KTÓRZY ­PATRZYLI”

Jak udzielić głosu świadkowi? Jak przekładać wspomnienia o Zagładzie? Jak przekład radzi sobie z warstwą skrajnych afektów? Jak z podporządkowanego wydobyć suwerenny podmiot? I co to przeniesienie przyniesie w dyskusji nad dokumentem Lanzmanna?

prezentacja: Barbara Bruks, Karolina Kwaśna, Sylwia Papier, Joanna Sobesto

udział: Dorota Głowacka, Bożena Karwowska, Roma Sendyka

prowadzenie: Magda Heydel

Więcej informacji o Festiwalu im. Jana Błońskiego znajdziecie tutaj.

 

Zapraszamy!

Blisko sześćdziesięciu gości, w programie łącznie ponad pięćdziesiąt spotkań i szereg wydarzeń towarzyszących!

Już po raz szósty Kraków zgromadzi najwybitniejszych poetów z Polski i zagranicy, a także tłumaczy literatury i miłośników poezji, którzy w dniach od 8 do 11 czerwca wezmą udział w niezwykłym święcie – Festiwalu Miłosza, odnoszącym się w tym roku do zbioru szkiców i przekładów dzieła Czesława Miłosza „Zaczynając od moich ulic”, a także szerokich skojarzeń z prywatnością i indywidualnością.

W kolejnych tygodniach będziemy coraz uważniej przyglądać się programowi. Zachęcamy do bycia blisko festiwalu korzystając z mediów społecznościowych, szczególnie z profilu na Facebooku, Twittera (@KBFmedia) i Instagrama (krakowcityofliterature). Na bieżąco będziemy zdradzać kolejne niespodzianki tegorocznej edycji festiwalu.


ZOBACZ PEŁEN PROGRAM


 

1080x1080

 

Więcej na www.miloszfestival.pl

Dołącz do zespołu wolontariuszy 41. sesji Komitetu światowego Dziedzictwa UNESCO w Krakowie w dniach 2-12 lipca 2017 roku!

Sesje Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO to coroczne, międzyrządowe spotkania 21 państw członków Komitetu dotyczące ogólnej polityki i zasad realizacji Konwencji UNESCO w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego. Obrady Komitetu mają ściśle ustalony porządek. Od 1977 r. odbywają się w różnych miastach na świecie. Polska jako Państwo-Strona Konwencji, członek Komitetu, ma zaszczyt organizować i przewodniczyć 41. sesji, która będzie miała miejsce w Krakowie. Przedmiotem spotkania, podobnie jak w ubiegłych latach, będą decyzje dotyczące wpisania nowych dóbr na Listę światowego dziedzictwa, przegląd i ocena stanu zachowania obiektów na Liście światowego dziedzictwa w zagrożeniu oraz dyskusje nad problematyką ochrony światowego dziedzictwa.

Organizatorem 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa z ramienia polskiego rządu jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które przygotowuje spotkanie we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz władzami miasta Kraków. W imieniu MKiDN organizatorem wykonawczym i koordynatorem Sesji jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Sesja KŚD jest zamkniętym spotkaniem, w którym – oprócz członków Komitetu – biorą udział przedstawiciele pozostałych państw-stron Konwencji, obserwatorzy, media. W sumie około 2,5 tys. osób. Plan Sesji zakłada obrady Komitetu, jak również konferencje i spotkania powiązane z programem Sesji odbywające się równolegle i programowo z nią połączone. W planie zostały także ujęte liczne przedsięwzięcia o charakterze kulturalnym, wystawy, wykłady i inne wydarzenia organizowane specjalnie dla uczestników.

ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM 41. SESJI KOMITETU ŚWIATOWEGO UNESCO

Termin: Dyspozycyjność w dniach 1-13 lipca 2017 r.

Miejsce: Centrum Kongresowe ICE Kraków, ul. Marii Konopnickiej 17, Kraków 30-302.

Oczekiwania:

  • umiejętność pracy w zespole,
  • łatwość w nawiązywaniu kontaktu z ludźmi także w międzynarodowym środowisku,
  • znajomość języka angielskiego i / lub francuskiego na poziomie minimum B1 (potwierdzona certyfikatem lub odpowiednim dyplomem),
  • doświadczenie w pracy wolontarystycznej,
  • gotowość pracy w różnych godzinach w ciągu dnia i wieczorem,
  • zaangażowanie i pozytywne nastawienie,
  • udział w szkoleniach w dniach 12-13 czerwca 2017r.

Mile widziane:

  • zainteresowanie kulturą i dziedzictwem światowym,
  • doświadczenie w organizacji wydarzeń kulturalnych,
  • doświadczenie w organizacji dużych konferencji lub spotkań międzynarodowych.

Zadania wolontariuszy:

Wolontariusze podczas Sesji będą głównym wsparciem organizatora w zakresie pomocy uczestnikom w poruszaniu się po Centrum Kongresowym oraz informowaniu ich o wszystkich wydarzeniach towarzyszących Sesji. Będą także:

  1. wsparciem przy rejestracji uczestnikówi wydawaniu materiałów konferencyjnych,
  2. informowali uczestników sesji o programie sesji, lokalizacji poszczególnych elementów programu sesjii wydarzeń równoległych,
  3. pomagali w dotarciu do poszczególnych sal/pomieszczeń,
  4. wsparciem podczas wydarzeń towarzyszących w ICE,
  5. pomagali w prowadzeniu stoisk z publikacjami,
  6. wsparciem podczas obrad plenarnychi innych spotkań ( podawanie mikrofonów, przygotowywanie ksero, składanie kompletów dokumentów)
  7. pomagali przy drobnych pracachporządkowych,
  8. pomagali przy obsłudze biura prasowego.

Do wszystkich działań wolontariusze zostaną przygotowani podczas szkoleń, prowadzonych przez pracowników Krakowskiego Biura Festiwalowego oraz członków zespołu koordynującego organizację Sesji. Podczas szkoleń wolontariusze poznają najważniejsze fakty z zakresu ochrony dziedzictwa światowego, zapoznają się szczegółowo z przebiegiem Sesji, poznają program wydarzeń towarzyszących oraz topografię Centrum Kongresowego. Zapewniamy również przeszkolenie BHP.

Szkolenia odbędą się w siedzibie ICE w dniach 12-13 czerwca 2017 r. Uczestnictwo

w szkoleniu jest obowiązkowe.

Wolontariuszom zapewniamy:

  • podpisanie umowy wolontariackiej,
  • ubezpieczenie NNW,
  • szkolenia z zakresu działalności Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO,
  • zaświadczenie po zakończeniu wydarzenia,
  • koszulki oraz identyfikator,
  • wyżywienie (obiad oraz kolacja) oraz napoje przez cały dzień,
  • hologram upoważniający do darmowych przejazdów komunikacją miejską w trakcie trwania Sesji,
  • wszystkie materiały informacyjne towarzyszące Sesji.

Wolontariat przy Sesji KŚD UNESCO to unikalna okazja do uczestniczenia w prestiżowym, wydarzeniu o międzynarodowym charakterze, podczas którego dyskutowane będą najważniejsze kwestie dotyczące światowego dziedzictwa kulturowego. To także okazja do bycia częścią wyjątkowo skomplikowanej i złożonej operacji logistycznej, jaką jest tak gigantyczna konferencja oraz towarzyszące jej wydarzenia dostępne tylko dla zarejestrowanych uczestników.

POBIERZ FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

Wolontariuszami mogą zostać osoby pełnoletnie, które wypełnią załączony do ogłoszenia formularz zgłoszeniowy oraz – po zaproszeniu ze strony Krakowskiego Biura Festiwalowego – wezmą udział w szkoleniu. Wypełniony formularz należy odesłać na adres: wolontariat@biurofestiwalowe.pl

Więcej informacji o Sesji tutaj.

Do końca roku, odwiedzając jedną z dziesięciu filii Biblioteki Kraków (przy ulicach Powroźniczej, al. Pokoju, Radzikowskiego, Opolskiej, Królewskiej, Fałata, Łużyckiej, a także na osiedlach Tysiąclecia, Kościuszkowskim i Zgody), napotkamy wielkoformatowe fotograficzne portrety Czesława Miłosza.

Prezentowane na wystawie „rozproszonej” w oddziałach biblioteki unikatowe wizerunki noblisty są wynikiem współpracy ze specjalizującą się w portrecie artystycznym wybitnych Polaków Judytą Pap. Powstały w latach 1997-2003 w Krakowie, gdzie poeta spędzał ostatnie lata życia.

Autorka jest fotografem i grafikiem, autorką kilku albumów. Obok Czesława Miłosza fotografowała też m.in. Jana Pawła II, prezydenta Lecha Wałęsę, Wisławę Szymborską, Krzysztofa Pendereckiego, Andrzeja Wajdę, Romana Polańskiego, Sławomira Mrożka czy Ryszarda Kapuścińskiego. Wrażliwość na indywidualne i niepowtarzalne cechy osobowości portretowanych osób sprawia, że tworzone przez nią prace są bardzo naturalne, a zarazem osobiste.

fot. Judyta Papp

fot. Judyta Papp

Wpisz szukaną frazę: