fbpx

W maju w Krakowie Mieście Literatury UNESCO towarzyszyć nam będą arcyważne pytania – od kwestii natury i uniwersalności przekładu aż po istnienie Boga. Szukać odpowiedzi na to pierwsze będziemy na Festiwalu im. Jana Błońskiego. Do pytań teologicznych w kontekście literatury wrócimy z kolei na organizowanej przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II konferencji „Filozofia Boga w twórczości Stanisława Lema”. Dla rozluźnienia jednak warto będzie wybrać się na oryginalne poetyckie spotkanie z najprzaśniejszą muzyką polskiej kultury – w ArtCafe Barakah czekają na nas „Poezje z remizy, czyli recytujemy disco-polo”. Oprócz tego, czeka na nas mnóstwo wydarzeń w krakowskich bibliotekach i księgarniach, w tym: Drugie Życie Książki, Spacery Literackie oraz imponujący Copernicus Festival. Literacki maj zapowiada się oszałamiająco!

 

Wybrane wydarzenia:

 

  • Krakowskie Biuro Festiwalowe – Drugie Życie Książki

W maju fani literatury będą mieli aż cztery okazje by wymieniać się książkami: w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego, podczas Juwenaliów Krakowskich, 9. Netia Off Camera w Pałacu pod Baranami oraz w Hotelu Forum. Tradycyjnie będą to wielkie, bezpłatne wymiany książek, których zasady pozostają niezmienne. Wystarczy przynieść jedną, maksymalnie dziesięć książek. Wydawnictwa wydane przed 1995 rokiem będzie można wymienić wyłącznie na książki wydane do 1995 roku. Osoby, które przyniosą nowe książki będą mogły wybierać natomiast dowoli, zarówno spośród nowych, jak i starszych tomów. Edycja stacjonarna 29 maja o godz. 15:00, edycje specjalne: 1 maja o godz. od 15.00, 9 maja o godz. 13.00 oraz 22 maja w godz. 15.00.

 

  • Wydział Polonistyki UJ, Krakowska Fundacja Literatury, Katedra Krytyki Współczesnej UJ, Pracownia Pytań Krytycznych, Krakowskie Biuro Festiwalowe

Kolejna edycja odbędzie się pod hasłem-pytaniem: „Widzieć jasno… w tłumaczeniu?”.Spotkania z tłumaczami i tłumaczkami, krytykami i krytyczkami przekładu, krytykami i krytyczkami literatury będą okazją do przedyskutowania takich terminów jak „literatura globalna”, „literatura światowa” i „literatura narodowa”, a także do zadania wielu pytań m.in: Czy, co i jak widzimy w tłumaczeniu? Czy sama „jasność” jest w tym kontekście kategorią pożądaną, czy raczej należałoby ją – w odniesieniu do przekładu – bardziej sproblematyzować?. Od 18 do 19 maja.

 

  • Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie

Zaprasza na warsztaty literackie dla przedszkolaków „Jak powstaje książka?” Nie święci garnki lepią, a Marzenia się spełniają. Jeśli chcesz się przekonać, na ile jest życiowej prawdy w przysłowiach, odwiedź Filię nr 17  Śródmiejskiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, by posłuchać o pomysłach bajkowych, szlifowaniu tekstu i współpracy ze wszystkimi, dzięki którym literackie marzenia krakowskiej pisarki dla dzieci – Ewy Stadtműller udało się zrealizować. Autorka  zaprosi też dzieci do wspólnego eksperymentowania nad tworzeniem bajki, legendy, wierszyka, czy zagadek. 9 maja o godz. 11.00.

 

  • Nowohucka Biblioteka Publiczna w Krakowie

Oddział dla Dzieci i Młodzieży Filii nr 4 zaprasza na warsztaty dla rodzin pt. Bajkowy sposób nowy na rozwijanie mowy! Podczas spotkania poruszony zostanie temat zaburzeń i zagrożeń logopedycznych.  Uczestnicy wezmą udział w warsztacie logopedycznym  z wykorzystaniem multimediów prowadzonym przez Dorotę Bełtkiewicz. 11 maja o godz. 17.00.

 

  • Krakowskie Biuro Festiwalowe

Zaprasza na spacer szlakiem Stanisława Lema (przy okazji Festiwalu Nauki w Krakowie) oraz spacer szlakiem Baltazara Gąbki (z okazji Dnia Dziecka). W ramach spaceru szlakiem Lema odwiedzimy miejsca związane z jego życiem zawodowym (Uniwersytet Jagielloński, redakcję Tygodnika Powszechnego, Wydawnictwo Literackie) i osobistym (mieszkanie przy ul. Bonersowskiej, delikatesy na Rynku, ulubioną wypożyczalnie książek), wspominamy także o miejscach poświęconych jego pamięci, których w Krakowie nie brakuje. Podczas drugiego spaceru uczestnicy odwiedzą Smoczą Jamę i Wawel, spotkają na swojej drodze Szpiega z Krainy Deszczowców i dowiedzą się kim był Stanisław Pagaczewski – twórca tej niewątpliwie klasycznej bajki. Spacer szlakiem Stanisława Lema 21 maja, spacer szlakiem Baltazara Gąbki 28 maja.

 

Pełen harmonogram wydarzeń literackich w maju znajdziecie tutaj.

Jej poezję cenili Skamandryci i Witold Gombrowicz, a swoim talentem, niezwykłą osobowością i urodą podbiła serca warszawskiej bohemy. Utwory Zuzanny Ginczanki (Zuzanna Polina Gincburg), polskiej poetki żydowskiego pochodzenia, są pełne niezwykłej dojrzałości, zarówno warsztatowej, jak i egzystencjalnej. Jej postać, długo zapomniana, staje się dzisiaj źródłem fascynujących inspiracji dla artystów, poetów i badaczy – o czym już niedługo przekonają się uczestnicy Festiwalu Miłosza i Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie. 8 czerwca o godz. 18:00, w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie odbędzie się wernisaż wystawy „Zuzanna Ginczanka. Tylko szczęście jest prawdziwym życiem”. Wystawa potrwa do 15 sierpnia 2016 r.

Niezwykła postać i twórczość Zuzanny Ginczanki zostanie zaprezentowana poprzez archiwalia z kolekcji Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć rękopisy i fotografie z prywatnego albumu Ginczanki, jak również dzieła sztuki współczesnej, które w metaforyczny sposób będą odnosić się zarówno do jej życia, jak i poezji.

Ten ambitny projekt artystyczny oddaje niezwykłość życia jednej z bardziej utalentowanych, a jednocześnie niedocenionych kobiet tworzących w dwudziestoleciu międzywojennym. Dorastała na Wołyniu, w kulturowym tyglu – gdzie obok siebie żyli Polacy, Ukraińcy, Rosjanie i Żydzi. Gdy przyjechała do stolicy w 1935 roku, wzbudziła powszechny zachwyt, zarówno dzięki talentowi, jak i niezwykłej urodzie. Była poetką, felietonistką i tłumaczką. Publikowała w „Szpilkach”, „Wiadomościach Literackich”, „Skamandrze”, „Nowych Widnokręgach” i „Almanachu Literackim”. W 1936 roku, w wieku 19 lat wydała debiutancki tomik – O centaurach. Jej wiersze przenika zmysłowość, erotyka i satyra, ale stopniowo do głosu dochodził w nich także strach przed wojną, ostrzeżenie przed antysemityzmem.

Biografia Ginczanki jest głęboko naznaczona tragicznymi wojennymi przeżyciami. Już we wrześniu 1939 roku musiała uciekać do Lwowa. Gdy została zadenuncjowana przez gospodynię domu, w którym mieszkała, cudem uszła z życiem. Jej nazwisko poetka uwieczniła w wierszu [***] (Non omnis moriar) – ironicznym, gorzkim świadectwie czasów wojny. W 1942 roku Ginczanka wyjechała do Krakowa i ukrywała się dzięki sfałszowanym dokumentom w Swoszowicach. Zdradzona przez wygląd, uciekła do Krakowa, gdzie w 1944 roku w domu przy ul. Mikołajskiej aresztowało ją gestapo. Została rozstrzelana.

Niezależność, zmysłowość, bogata wrażliwość, talent. Kim była Zuzanna Ginczanka? Wystawa Zuzanna Ginczanka.. Tylko szczęście jest prawdziwym życiem w krakowskim Muzeum Historii Fotografii będzie próbą wydobycia śladów jej myśli i sztuki w zestawieniu ze współczesnością. Autorzy pokazują, jak głęboko postać Ginczanki oddziałała na artystów następnych pokoleń, nawet jeśli pozostała ukryta dla szerszej publiczności. Teraz uczestnicy Festiwalu Miłosza będą mieli okazję odsłonić doświadczyć niezwykłego dialogu z poetką w przestrzeni sztuki. Co wyniknie z tego spotkania?

 

Artyści, których dzieła pokazane zostaną na wystawie: Bogusław Bachorczyk, Stanisława Celińska, Hubert Czerepok, Alex Czetwertyński, Renata Dancewicz, Marta Deskur, Zuzanna Ginczanka, Maja Gordon, Aneta Grzeszykowska, Dominik Jałowiński, Ninel Kameraz Kos, Eryk Lipiński, Anna Orlikowska, Krystyna Piotrowska, Mikill Skugga, Slavs and Tatars, Maria Stauber, Aleksandra Waliszewska

Kuratorzy: Sarmen Beglarian, Sylwia Szymaniak (Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej), Zuzanna Rosińska-Waś (Muzeum Literatury)

Opieka merytoryczna: Agata Araszkiewicz

Koordynatorzy: Monika Kozień (Muzeum Historii Fotografii), Anna Rowińska (Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej)

Współorganizatorzy projektu: Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, Festiwal Miłosza, Fundacja Miasto Literatury, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie, Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie

 

Więcej informacji o Festiwalu i nadchodzących wydarzeniach już wkrótce na stronie www.miloszfestival.pl!

 

Bez tytułu

 

Będą w tym roku nieprzemierzone jeszcze szlaki, będą i miłe, wydeptane już dobrze ścieżki. Spacery literackie, organizowane raz w miesiącu to szansa na dokładne poznanie literackiej mapy miasta. Dwie krakowskie przewodniczki – Anna Hojwa i Agnieszka Pudełko zabierają ciekawskich tam, gdzie w Krakowie powstawała i żyje literatura.

W bogatym planie spacerowym na rok 2016 są przechadzki kobiece – śladami krakowskich pisarek i śladem najważniejszej kobiety polskiej literatury – Wisławy Szymborskiej. Jest i spacer  Baltazara Gąbki, w zamyśle dla dzieci, choć już wiemy, że dorośli także czekają na niego z niecierpliwością.

Poznamy też obcojęzycznych pisarzy bywających w stolicy Małopolski, zbadamy kręte ścieżki poetów niepokornych. Wspomnimy także wszystkie zakątki związane ze Stanisławem Lemem – jego dom i pracę, a także miejsca jego upamiętnienia.

Wstęp na wszystkie spacery jest wolny, jednak ze względu na ogromne zainteresowanie konieczna jest wcześniejsza rejestracja.

 

SPACERY LITERACKIE W KRAKOWIE 2016

30 kwietnia – Szlak krakowskich pisarek

Trzeci sezon spacerów literackich rozpoczynamy od pisarek krakowskich. U niektórych z nich, Kraków stał się tłem akcji, u innych był inspiracją, a dla wybranych faktem bez znaczenia. Zapraszamy na spacer, zainspirowany literaturą kobiecą różnych epok. Szlak poprowadzi Anna Hojwa – przewodniczka krakowska.

 

21 maja – Szlak Stanisława Lema – przy okazji Festiwalu Nauki w Krakowie

Szlak Stanisława Lema przedstawia Kraków, który stał się miejscem azylu dla pisarza, po wyprowadzce z ukochanego Lwowa. Mimo iż Lem, darzył miasto swojego dzieciństwa nieporównywalnie większym sentymentem, to w Krakowie właśnie spędził większość swojego dorosłego życia. W ramach spaceru odwiedzimy miejsca związane z jego życiem zawodowym (Uniwersytet Jagielloński, redakcję Tygodnika Powszechnego, Wydawnictwo Literackie) i osobistym (mieszkanie przy ul. Bonerowskiej, delikatesy na Rynku, ulubioną wypożyczalnię książek), wspomnimy także o miejscach poświęconych jego pamięci, których w Krakowie nie brakuje.  Szlak poprowadzi Agnieszka Pudełko – przewodniczka krakowska.

 

28 maja – Szlak Baltazara Gąbki – z okazji Dnia Dziecka

Szlak Baltazara Gąbki dedykowany jest nie tylko dzieciom. Każdy z uczestników będzie miał okazję przenieść się do czasów młodości i na nowo odkryć opisane z niezwykłym humorem i błyskotliwością przygody Baltazara Gąbki, Kraka, Smoka Wawelskiego i kucharza Bartoliniego. Uczestnicy odwiedzą Smoczą Jamę i Wawel, spotkają na swojej drodze Szpiega z Krainy Deszczowców i dowiedzą się kim był Stanisław Pagaczewski – twórca tej niewątpliwie klasycznej bajki. Szlak poprowadzi Agnieszka Pudełko – przewodniczka krakowska.

 

11 czerwca  Szlak Czesława Miłosza, spacer w ramach festiwalu Miłosza

Opowieść o Czesławie Miłoszu zaczniemy na Kazimierzu. Skupimy się na twórczości poety z ostatnich dziesięciu lat życia. Krypta Zasłużonych, miejsca spacerów, księgarnie, ulubione restauracje, to tylko niektóre miejsca do których zawitamy. Szlak poprowadzi Anna Hojwa – przewodniczka krakowska.

 

25 czerwca – Szlak poetów niepokornych

Kraków to nie tylko miasto królów, świętych i noblistów. W konserwatywnym środowisku niekiedy łatwiej wybić się twórcom niestandardowym, łamiącym schematy, wojującym z otaczającą ich rzeczywistością. Dowiemy się dlaczego autor Góralu czy Ci nie żal, nie został dopuszczony do katolickiego pochówku, za co Magdalenę Samozwaniec nazywano „wysłanniczką piekieł” i losy których z „kaskaderów literatury” splotły się z Krakowem. Szlak poprowadzi Agnieszka Pudełko – przewodniczka krakowska.

 

2 lipca – Szlak Mordechaj Gebirtiga w czasie Festiwalu Kultury Żydowskiej

Spacer szlakiem Mordechaja Gebirtiga, poety i pieśniarza, piewcy krakowskiego Kazimierza. wiódł będzie przez zakątki związane z jego życiem i twórczością. Przede wszystkim udamy się do domu w którym niegdyś mieszkał przy ulicy Berka Joselewicza – wciąż można tam usłyszeć skomponowane przez niego pieśni. Odwiedzimy także miejsca w których występował: Teatr Żydowski i restaurację Thorna. Za sprawą jego utworów przeniesiemy się w czasie, by poznać klimat gwarnych żydowskich ulic, po których pozostało już niestety tylko wspomnienie. Szlak poprowadzi Agnieszka Pudełko – przewodniczka krakowska.

 

31 lipca – Literacki Kraków 

Spacer lekki, ogólny i oczywiście wypełniony po brzegi dobrą literaturą. Przygoda dla miłośników książek i Krakowa. Propozycja dla gości, pielgrzymów i uczniów, wszystkich którzy mają w sobie żyłkę odkrywcy.
Szlak poprowadzi Anna Hojwa – przewodniczka krakowska.

 

27 sierpnia – Szlak Stanisława Wyspiańskiego

Szlak Stanisława Wyspiańskiego skupiał się będzie na literackiej odsłonie twórczości artysty: poety, dramaturga, autora grafik książkowych. Odwiedzimy miejsca w których mieszkał, uczęszczał do szkoły, tworzył. Zwiedzimy także przestrzenie, które stały się dla niego źródłem inspiracji. Szlak poprowadzi Agnieszka Pudełko – przewodniczka krakowska.

 

24 września – Kraków pod lupą

Jeden ze spacerów zostanie poświęcony obcojęzycznym pisarzom bywającym w Krakowie. Z perspektywy obcego nasze miasto oceniali m. in. J. W. Goethe, G. G. Marquez i wielu innych. Czy były to słodkie pochlebne słówka, czy surowe opnie – dowiemy się na wrześniowym spacerze. Szlak poprowadzi Anna Hojwa – przewodniczka krakowska.

 

1 października – Szlak Wisławy Szymborskiej

Co łączy koty, lektury nadobowiązkowe i wycinanki? Miejsca, wiersze, książki…już trzeci raz powtarzamy spacer, który cieszy się największą sympatią. Wraz z Anną Hojwą odwiedzimy Szufladę, Dom Literatów, Nową Prowincję i wiele inny miejsc powiązanych z twórczością poetki.

 

29 października – Szlak Józefa Conrada w czasie Festiwalu Conrada

Cykl spacerów literackich zakończy się monograficznym spotkaniem poświęconym Józefowi Conradowi. Niezwykły człowiek, oryginalny pisarz, który wypłynął na szerokie wody literatury.
Szlak poprowadzi Anna Hojwa – przewodniczka krakowska.

W Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich (23 kwietnia) Kraków Miasto Literatury UNESCO zainicjował ruch oporu przeciwko nieczytaniu. Efekt? Ponad milionowy zasięg nowego hasztaga po dwóch dniach od jego inauguracji i ponad tysiąc spontanicznych wpisów czytelników z całej Polski i ze świata.

 

„This Literature Deserves Reading” (#TLDRxP) – tym hasłem Kraków zainicjował międzynarodowy ruch oporu przeciwko nieczytaniu. Celem akcji było rozpropagowanie hasztaga, przy pomocy którego miłośnicy czytania na całym świecie będą mogli wyrazić swoje poparcie i rekomendować innym wartościowe książki. Ale pomysłodawcom przedsięwzięcia chodziło również o walkę z modą na nieczytanie, którą wyraża oryginalne znaczenie akronimu TLDR: „Too long, didn’t read”.

Już pierwszego dnia akcji nowy hasztag dotarł prawie do miliona osób za pomocą mediów społecznościowych (dane za Brand24). Akcję wsparli najwięksi wydawcy w kraju, dziennikarze, autorzy, ludzie kultury i sztuki, popularne serwisy internetowe, a także szerokie grono przyjaciół i partnerów. Są wśród nich m.in. Krystyna Janda, Łona, Michał Nogaś, Łukasz Orbitowski, Wojciech Orliński, Dawid Podsiadło, Filip Springer, Marcin Wicha, a także Instytut Książki, Tygodnik Powszechny, Dwutygodnik, TOK FM, Gazeta.pl, Nagłówki nie do ogarnięcia, ASZ Dziennik, CD Projekt, Allegro czy Woblink.

13087610_1151816598183647_2360287687183280181_n

Cała akcja jest utrzymana w konwencji tajnego ruchu oporu, dlatego większość partnerów w swoich wpisach nie podawała adresu strony www akcji. Internauci, którzy szukali znaczenia frazy TLDRxP w wyszukiwarce, trafiali na reklamę witryny i w ten sposób dowiadywali się o akcji. Kampania adwords kierowana jest również do internautów z całego świata, którzy nie wiedzą o akcji, ale szukają fraz: TLDR i TL;DR.

„TLDRxP” pełni w kampanii również funkcję kodu na zakupy w internetowych księgarniach największych polskich wydawców, którzy na potrzeby akcji zaoferowali specjalne rabaty. Kampanię wspierają również zakładki, służące oznaczaniu dobrych książek i rekomendowaniu ich w Internecie.

„Miłośnicy czytania nie posiadali do tej pory uniwersalnego narzędzia do rekomendacji dobrych książek – mówi Izabela Helbin, Dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. – „Stwierdziliśmy więc, że #TLDRxP stanie się światowym symbolem jakości i zachęci do polecania sobie wartościowych książek, a tym samym do czytania. Gigantyczny zasięg w pierwszych dniach akcji pozwala mieć nadzieję, że uda nam się to osiągnąć, a nowe, pozytywne znaczenie akronimu TLDRxP na trwałe zastąpi jego dawny, negatywny przekaz.”

 

 Przebieg bitwy możecie zobaczyć na stronie akcji: www.tldrxp.org

 


Organizatorem akcji jest Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.
Koncepcję kreatywną opracował Marcin Sikorski, copywriter i prowadzący serwis „Nagłówki nie do ogarnięcia”.
Identyfikację wizualną zaprojektował Daniel Dziuba.
Projekt koordynowali Marcin Sikorski i Jakub Kulasa (Krakowskie Biuro Festiwalowe)
Pełna lista Partnerów i Ambasadorów akcji znajduje się na stronie internetowej akcji.

TLDRxP – Ruch oporu przeciwko nieczytaniu! Z okazji Światowego Dnia Książki (23 kwietnia) Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO organizuje ruch oporu przeciwko modzie na nieczytanie, którą wyraża popularny internetowy akronim i… wprowadza międzynarodowy hasztag dla miłośników czytania.

TLDR – Too Long; Didn’t Read (Za długie, nie przeczytałem) – takiego określenia używają internauci na całym świecie, by powiedzieć, że nie zapoznali się z tekstem, gdyż był ich zdaniem zbyt długi. W ten sposób rozpowszechniają modę na nieczytanie.  Kraków Miasto Literatury UNESCO postanowił zaprotestować przeciwko temu akronimowi i trendowi, jaki on promuje. Jak?

Przez pokazanie języka (xP) dotychczasowemu TLDR i wprowadzenie nowego:

#TLDRxP – This Literature Deserves Reading (Ta literatura zasługuje na to, aby ją czytać).

 

 

Dotychczas miłośnicy czytania na całym świecie nie mieli jednego uniwersalnego hasztaga, aby oznaczać książki czy teksty godne lektury. Najwyższy czas to zmienić. W Światowy Dzień Książki (23 kwietnia) Kraków rozpoczyna kampanię społeczną, która ma na celu upowszechnienie #TLDRxP, jako międzynarodowego hasztaga czytających. Impuls do używania go dają Ambasadorzy i Partnerzy – znaleźli się wśród nich pisarze, aktorzy, media, wydawnictwa z Polski i ze świata. Akcję wspiera kampania w wyszukiwarce: internauci na całym świecie, szukający fraz TLDR i TLDRxP, jako pierwszy wynik zobaczą stronę internetową akcji.

Liczymy, że #TLDRxP stanie się międzynarodowym  znakiem jakości – zarówno dla czytelników, jak i mediów czy wydawców, którzy będą umieszczać to oznaczenie na okładkach swych książek czy w komunikacji w social media.

the world’s most superb watchmaking technilogy is borned in oris replica prodiver quartz mens 46mm 01 774 7727 7154 set watch for sale.

 

Więcej dowiecie się tutaj: tldrxp.org

 


Organizatorem akcji jest Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Koncepcję kreatywną opracował Marcin Sikorski, copywriter i prowadzący serwis „Nagłówki nie do ogarnięcia”.

Identyfikację wizualną zaprojektował Daniel Dziuba.

Pełna lista Partnerów i Ambasadorów akcji znajduje się na stronie internetowej akcji.

 

Kiermasz Książki Używanej już jutro i pojutrze na Placu Marii Magdaleny! Zapraszamy wszystkich miłośników dobrych książek z drugiej ręki – do wyboru oferta min. księgarni Fankomiks i Szafa Pełna Książek, antykwariatów Abecadło i 9wrota, literatura anglojęzyczna w wyborze Massolit Books & Cafe czy książki wycofane ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. Pierwszych kupujących obdarujemy prawdziwymi różami, a do każdej książki z targu załączamy tatuaż wodny z różą gratis! Dodatkowo kawa, pieczone kasztany i najprawdziwsze magdalenki w księgarni Bona. Kiermasz będzie też najlepszą okazją do spotkania…najprawdziwszego Cervantesa!

 

Do akcji „Książka i Róża” dołączyło w tym roku wielu partnerów.
Z książką pod pachą, różą w ręce i tatuażem zapraszamy min. do:

Salon Maniewski | Pasaż 13, Rynek Główny

Każda dziewczyna, która pojawi się w Salonie Maniewski w dniu 23.04 i będzie miała z sobą książkę, różę i tatuaż otrzyma prezent niespodziankę.

Restauracja Włoska | Sukiennicza 8

Każdy kto pojawi się w restauracji Włoska przy ul. Sukienniczej 8 w dniach od 23-24.04 i będzie miał z sobą książkę, różę i tatuaż otrzyma lemoniadę gratis

Słodki Wierzynek | Rynek Główny

Słodki Wierzynek zaprasza miłośników książek do cukierni na Rynku Głównym w sobotę i niedzielę, przy zakupie kawy lub herbaty makaronik różany gratis. Podczas Kiermaszu będą rozdawane specjalne bileciki na gratisowy makaronik.

Szary stół Kuchnia wegetariańska

Każdy uczestnik Kiermaszu, który odwiedzi Szary Stół w sobotę 23.04 i będzie miał z sobą książkę, różę i tatuaż otrzyma 10% zniżki na menu.

 

Dodatkowo, wszyscy szczęśliwie urodzeni w dniach 23 i 24 kwietnia mogą liczyć na upominek w naszej kiermaszowej kwiaciarni, prowadzonej przez Studio Sulik.

 

Po i w trakcie kiermaszu zapraszamy na bogaty program spotkań w krakowskich księgarniach i bibliotekach. Za ladami wybranych księgarń staną min. Wojciech Bonowicz i Katarzyna Kubisiowska, w De Revolutionibus Books & Cafe Noc Filozofii i wykład prof. Jerzego Stelmacha, autor i ilustrator serii książek o kocie Cagliostro spotka się z czytelnikami w księgarni Bonobo, w teatrze Barakah odbędą się Szekspirowskie warsztaty sceniczne, a na krakowskich Plantach będziecie się mogli natknąć na rowery Lotnej Czytelni.

 

Więcej informacji znajdziecie tutaj oraz na stronie www.ksiazkairoza.pl.

 


kir_2016_poziome6

Organizatorzy: Województwo Małopolskie, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie – Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego, Krakowskie Biuro Festiwalowe – Operator Programu Kraków – Miasto Literatury UNESCO

Partnerzy: Instytut Książki, Izba Księgarstwa Polskiego, Karnet, Lubimy Czytać, O.pl, Shakespeare Lives, Instytut Cervantesa, Fundacja Kopernika, Fundacja Poemat, Fundacja Miasto Literatury

Wisława Szymborska napisała o nim: „Tu Czesław Miłosz – chmurna twarz. / Klęknij i odmów »Ojcze nasz«”, on na wieść o przyznaniu jej nagrody Nobla, stwierdził z satysfakcją: „A nie mówiłem?”. Podczas 5. edycji Festiwalu Miłosza, dzięki partnerstwu z Fundacją Wisławy Szymborskiej, urok, powaga i ironia dwojga niezwykłych poetów powrócą do Krakowa.
O przyjaźni Wisławy Szymborskiej z Czesławem Miłoszem wiele już napisano, ale warto przypomnieć o niej także gestem symbolicznym: gala Nagrody im. Wisławy Szymborskiej odbędzie się w trakcie tegorocznego Festiwalu Miłosza. Kraków jest miastem literatury UNESCO przez cały rok. W tych dniach będzie przede wszystkim miastem poezji, pod patronatem dwojga poetów-Noblistów – zapowiedział Michał Rusinek, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej.

W tym roku Fundacja Wisławy Szymborskiej przyzna nagrodę imienia Noblistki w dwóch kategoriach – za książkę poetycką w języku polskim (100 tysięcy złotych) oraz za tom wierszy przełożony na język polski (po 50 tysięcy złotych otrzymają autor i tłumacz). Wręczenie nagrody odbędzie się podczas uroczystej gali w sobotę 11 czerwca w Operze Krakowskiej, zaś następnego dnia laureaci spotkają się z uczestnikami Festiwalu Miłosza.

Podczas Festiwalu dojdzie do jeszcze jednego symbolicznego spotkania Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej. W ostatnim dniu krakowskiego święta poezji, w niedzielę 12 czerwca, odbędzie się premiera biograficznego filmu dokumentalnego o pisarce, portretu złożonego w dużej mierze z materiałów archiwalnych i jej wypowiedzi. Film pt. Napisane życie w reżyserii i według scenariusza Marty Węgiel, z muzyką Stanisława Radwana, został wyprodukowany przez Instytut Książki, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Fundację Wisławy Szymborskiej i Telewizję Polską S.A. W tym dokumencie wypowiadają się przyjaciele, wydawcy, biografowie i współpracownicy poetki (m.in. Bronisław Maj, Tadeusz Nyczek, Teresa Walas, Wanda Klominkowa, Jerzy Illg, Michał Rusinek, czy Joanna Szczęsna), ale przede wszystkim ona sama. Zdjęcia z archiwum Fundacji Wisławy Szymborskiej pozwolą widzom wejść w prywatny, mniej znany świat Noblistki. Dzięki nagraniom z telewizyjnych archiwów można będzie usłyszeć jej głos, nabierające niezwykłego znaczenia opowieści o codziennych przeżyciach, a także czytane przez nią wiersze. To one budują rytm tego obrazu – historię jej dorastania, miłości, przyjaźni z artystami, samotności, a jednocześnie ważną refleksję o pisaniu i poezji.

Wejściówki na film będą dostępne w pierwszym tygodniu czerwca. Informacje o dystrybucji już niedługo znajdą się na stronie www.miloszfestival.pl.

Rusza kolejny cykl Dyskusyjnych Klubów Czytelniczych. DKK to projekt fundacji Poemat powstały w Krakowie wg pomysłu Michała Zabłockiego, realizowany w ramach krakowskiego programu wspierania działalności kulturalnej w księgarniach. W 2016 roku w pięciu krakowskich księgarniach pięciu prowadzących zrealizuje tematyczne cykle spotkań poświęcone pięciu gatunkom literackim. Każdy prowadzący opracowuje listę lektur, którym poświęcone mają być kolejne spotkania.

Spotkanie inauguracyjne już 24 kwietnia (niedziela) o godz. 12.00. Zaprasza Księgarnia Bona!

 

Lista księgarń oraz osób prowadzących spotkania

 

|Reportaż|

Poniedziałki, godz. 19.00

Bonobo, Mały Rynek 4

prowadzący: Szymon Kloska

23.05 – Małgorzata Szejnert Wyspa klucz

20.06 – Artur Domosławski Śmierć w Amazonii

19.09 – Paul Theroux Ostatni pociąg do zona verde

24.10 – Hanna Krall Sześć odcieni bieli i inne historie

21.11 – Martin Caparros Głód

 

|Beletrystyka|

Wtorki, godz. 19.00

Antykwariat ABECADŁO, ul. Dietla 111/7

Prowadzący: Marcin Wilk

31.05 – Reymont Ziemia obiecana

28.06 – Iwaszkiewicz Panny z Wilka

27.09 – Gombrowicz Trans-Atlantyk

25.10 – Tokarczuk Prowadź swój pług…

29.11 – Parys Biała Rika

 

|Poezja|

Środy, godz. 19.00

LOKATOR, Mostowa 1

Prowadzący: Wojciech Bonowicz

18.05 – Tadeusz Różewicz Znikanie

1.06 – Paweł Marcinkiewicz Majtki w górę, majtki w dół

7.09 – Zbigniew Herbert Pan Cogito

12.10 – Andrzej Sosnowski Dom ran

9.11 – Piotr Matywiecki Którędy na zawsze

 

|Biografie|

Czwartki, godz. 18.00

Pod Globusem, Długa 1

Prowadzący: Łukasz Wojtusik

19.05 – Angelika Kuźniak Stryjeńska. Diabli nadali

16.06 – Wojciech Tochman, Mariusz Szczygieł Krall

8.09 – Aleksander Kaczorowski HAVEL. Zemsta bezsilnych

6.10 – Włodzimierz Lubański, Michał Olszański Życie jak dobry mecz

10.11 – Katarzyna Kubisiowska Podwójna gra. Biografia Jerzego Pilcha

 

|Literatura dla dzieci|

Niedziele, godz. 12.00

BONA, ul. Kanonicza 11

prowadząca: Barbara Gawryluk

8.05 – Iwona Chmielewska Kieszonka

19.06 – Barbara Gawryluk Dżok, legenda o psiej wierności

2.10 – Martin Widmark Tajemnica pożarów

16.10 – Benjamin Joseph Novak Książka bez obrazków

4.12 – Rose Lagerkrantz Seria o Duni: Kiedy ostatnio byłam szczęśliwa

 

Więcej informacji:

biuro@poemat.com.pl

 

Projekt współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków w ramach miejskiego programu wspierania działalności kulturalnej w księgarniach.

Untitled-design-3

Przed nami najbardziej rozpisany weekend wiosny. 23 kwietnia o godz. 19 wszystkich, którzy piszą albo o pisaniu marzą, zapraszamy do klubu Pauza In Garden na „Come Party with the Writers” – otwarte wydarzenie o pisaniu. Na uczestników czeka moc atrakcji! Z kolei 24 kwietnia odbędą się warsztaty pisania z Jakubem Ćwiekiem, którymi inaugurujemy cykl warsztatów z pisarzami w ramach Kursu Kreatywnego Pisania Miasta Literatury UNESCO.

 

Bohater fantastyczny – warsztaty pisania z Jakubem Ćwiekiem – 24 kwietnia

Wszystko zaczyna się od bohatera – nie ma dobrej powieści bez wyrazistej postaci i nawet świetnie skonstruowany świat fantastyczny bez dobrego bohatera to za mało. Jak go stworzyć opowie i pokaże Jakub Ćwiek, jeden z najbardziej popularnych autorów fantastyki, znany z zamiłowania do klasycznego rocka oraz popkultury, znawca i popularyzator komiksów na polskim rynku, autor wydanej kilka dni temu powieści „Grimm City. Wilk!”, a także osiemnastu innych książek, laureat nagrody im. Janusza A. Zajdla.

Warsztaty odbędą się w niedzielę 24 kwietnia o godz. 12.00

Koszt warsztatów: 50 zł
Liczba miejsc: 10

O miejscu zakwalifikowani uczestnicy zostaną powiadomieni drogą mailową.

Zapisy ruszają już dziś! Kliknij tutaj.

Zajęciami z Jakubem Ćwiekiem inaugurujemy cykl warsztatów z pisarzami, który przygotowaliśmy we współpracy z Marią Kulą, redaktorką, autorką kilkudziesięciu kursów i warsztatów pisania, a także autorskiej Szkoły Pisania Powieści.

 

Kolejne warsztaty już 26 maja poprowadzi Tomek Michniewicz, dziennikarz, podróżnik i autor bestsellerowych książek podróżniczych.

Więcej informacji można znaleźć na nowej stronie Kursu Kreatywnego Pisania Miasta Literatury UNESCO pod adresem www.pisz.miastoliteratury.pl

 

Come party with the writers – otwarte wydarzenie o pisaniu – 23 kwietnia

Wyobraź sobie ciepły wiosenny wieczór. W Krakowie. Kawiarnia z pufami, wysokim sufitem i białym barem powoli się zapełnia. Wśród gości są bardzo różne osoby, ale łączy je jedno: chcą pisać. Chciałaby pisać. Pisanie jest dla nich ważne, interesujące.

W końcu muzyka cichnie i kawiarnię wypełniają głosy pisarek, które przez ostatnie pół roku pisały swoje powieści. Potrzebują bardzo Twoich braw!

A potem przed publicznością staje 8 wspaniałych kobiet, które dla pisania pokonały bardzo różne przeszkody. Czasami małe, a czasami wielkie. Kiedy jedna z nich mówi „Żeby mieć czas na pisanie mojej książki przestałam sprzątać” czujesz jak rośnie w Tobie siła, że Ty też możesz wybrać. Ty też możesz pisać. Kiedy kolejna opowiada jak kiedyś uważała, że pisać absolutnie nie potrafi, a teraz po prostu to robi – czujesz do niej falę sympatii. O swojej pisarskiej drodze opowie też pisarka, dla której pisanie powieści jest ogromną przyjemnością. I taka, do której bohaterka przyszła i męczyła ją tak długo, dopóki nie zaczęła pisać.

 

Tak o tym wydarzeniu pisze Maria Kula, redaktorka, organizatorka kursów i warsztatów pisania, we współpracy z którą przygotowaliśmy dla Was cykl warsztatów z pisarzami. Możemy zapewnić, że tego dnia czeka na Was cała moc atrakcji. W programie wieczoru m.in. fragmenty powieści czytane przez uczestniczki Szkoły Pisania Powieści, inspirujące opowieści pisarek, spotkanie z redaktorem z Wydawnictwa Literackiego, zabawa w szukanie własnych historii, a przede wszystkim długie rozmowy o pisaniu!

Partnerem wydarzenia jest Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, a także Wydawnictwo Literackie.

Come party with the writers – 23 kwietnia, godz. 19 wszystkich, Pauza In Garden

Więcej informacji znajdziecie tutaj.

 


 

kir_2016_poziome6

W weekend 23-24 kwietnia, Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, zapraszamy również na Kiermasz Książki Używanej na Placu Św. Marii Magdaleny, a także na Weekend w księgarniach.

Szczegóły programu można znaleźć tutaj.

Wpisz szukaną frazę: