fbpx

Początek jest prosty – wystarczy odnaleźć kartę biblioteczną. Potem robi się trudniej. Trzeba pokonać sporo kilometrów na trasie dom – biblioteka. Dystans ten przemierza się zawsze z dużym obciążeniem, średnio dwie książki w jednej ręce. Wszystko to kilka razy w tygodniu przez cały rok, jeśli ktoś poważnie myśli o wygranej.

Są też przyjemności i to przyciąga uczestników tego konkursu – dziesiątki przeczytanych książek i nagrody.

Organizatorami i pomysłodawcami Konkursu Czytelnik Roku 2014/2015 są Urząd Miasta Krakowa, 4 miejskie biblioteki publiczne Krakowa (Krowoderska Biblioteka Publiczna, Nowohucka Biblioteka Publiczna, Podgórska Biblioteka Publiczna i Śródmiejska Biblioteka Publiczna) oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe operator programu Miasta Literatury UNESCO.

Konkurs ma charakter otwarty, a jego uczestnikami mogą być wszyscy użytkownicy miejskich bibliotek publicznych Krakowa. Dzięki zaangażowaniu pracowników wszystkich filii bibliotecznych w Krakowie konkurs cieszył się wielkim powodzeniem – kilkuset krakowian stanęło w szranki o tytuł Czytelnika Roku. Byli wśród nich tacy, dla których pożyczone książki były pierwszymi samodzielnie przeczytanymi w życiu, ale też starsi oraz znacznie starsi – niemal stuletni.

Zwycięzcy zostaną wyłonieni w trzech grupach wiekowych. Laureaci w nagrodzie otrzymają karnet na atrakcyjne imprezy kulturalne organizowane przez Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz bilety wstępu do wybranych muzeów i teatrów krakowskich. Wyróżnienia dla swoich czytelników przygotowały równie krakowskie biblioteki.

Zwycięzców poznamy na uroczystej gali 16 maja w Centrum Kongresowym ICE. Uroczystość ta będzie towarzyszyła odbywającym się w tym czasie w Krakowie Festiwalowi Miłosza i Festiwalowi Literatury dla Dzieci oraz zakończy Tydzień Bibliotek 2015.

Wszyscy którzy chcą powalczyć o zwycięstwo w Konkursie na Czytelnika Roku wciąż mają na to szansę!

Oświadczenia o starcie w konkursie, które dostępne będą w bibliotekach, można składać do 30 kwietnia w dowolnej krakowskiej bibliotece miejskiej. Zapraszamy!

Przedstawiamy Antologię Poezji Polskiej wydaną przez Uniwersytet w Granadzie. Publikacja obejmuje wiersze Miłosza Biedrzyckiego, Wojciecha Bonowicza, Marzeny Brody, Michała Sobola i Ewy Sonnenberg i przygotował ją tamtejszy Wydział Slawistyki. Wiersze poprzedza obszerny esej o poezji polskiej ze szczególnym uwzględnieniem Krakowa jako literackiego centrum kraju.

Partnerem wydania jest Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Kraków Miasto Literatury UNESCO

Literacki spacer szlakiem Stanisława Lema zakończyliśmy wyjątkowym spotkaniem z wieloletnim sekretarzem mistrza – Wojciechem Zemkiem. Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Literackiego unikalną scenerią spotkania było rzadko udostępniana zwiedzającym Sala Mehofferowska w Izbie Handlowo-Przemysłowej.

Pytania licznie zgromadzonych uczestników wydały się nie mieć końca, a pytać było o co! Dowiedzieliśmy się m.in. jakie własne książki cenił Lem najbardziej (a jakich w ogóle) i w jakim tempie czytał (jedną książkę dziennie). Zastanawialiśmy jaki jest stosunek autora Solaris do wirtualnej rzeczywistości i pytaliśmy o autentyczność głośnego cytatu Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów. Poznaliśmy również historię jego listów rozwodowych do Stanisława Beresia i dowiedzieliśmy się, jakie kraje przeżywają teraz boom na jego twórczość (Hiszpania i Turcja).

Następny spacer już 16 maja z okazji Festiwalu Miłosza, a tematem będzie osoba jego patrona. Serdecznie zapraszamy!

Informacje i zapisy

Tego dnia warto było wyjść wcześniej z pracy, by… zatopić się w lekturze. 20. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich UNESCO spędziliśmy w księgarniach i udowodniliśmy, że w centrum Krakowa nie brakuje literackich miejsc z duszą.

Za ladami księgarń Bona, Czuły Barbarzyńca, De Revolutionibus, Ha!art, Lokator, Massolit, Matras 1610 i Pod Globusem stanęli krakowscy pisarze i poeci. Wit Szostak wciągnął nieświadomą niczego dziewczynę z Warszawy w długą rozmowę o książkach Wiesława Myśliwskiego i Łukasza Orbitowskiego z oferty De Revo, Sławomir Shuty polecał nowości zaprzyjaźnionej Korporacji Ha!art, Jerzy Franczak i Soren Gauger doradzali klientom w swoim naturalnym środowisku – księgarniach Lokator i Massolit. Na koniec Adam Zagajewski spotkał się z gośćmi księgarni Matras w Rynku, a Zośka Papużanka polecała książki dziecięce i kolorowanki Pod Globusem.

Wszystkie te miejsca łączy jedno – program kulturalny, kochająca swoją pracę obsługa i autorski wybór książek, będący sam w sobie dziełem sztuki. Zaglądajcie do krakowskich księgarń! Wiele z nich wciąż czeka na swoje odkrycie.

Tego dnia po Krakowie przeszedł też okolicznościowy literacki spacer. Dowiedzieliśmy się nie tylko, jak bardzo stara jest najstarsza księgarnia w Krakowie, ale poznaliśmy też historię Massolitu, spacerowaliśmy po Szpitalnej – krakowskiej ulicy antykwariatów i dowiedzieliśmy się, w której księgarni można umówić się na wróżbę.

Fot. Tomasz Wiech

Zapraszamy do odwiedzenia nowej księgarni na literackiej mapie Krakowa. „Jak wam się podoba. Sklep z książkami” (Stradomska 10) to filia warszawskiej księgarni specjalizującej się w albumach dla grafików, projektantów i czytelników zainteresowanych sztukami wizualnymi i architekturą. W niewielkim, przytulnym lokalu na trasie spacerowej ze Starego Miasta na Kazimierz znalazło się też miejsce na luksusowe, bibliofilskie publikacje (księgarnia jest przedstawicielem wydawnictwa Taschen) i szeroki wybór literatury anglojęzycznej.

Zapraszamy do śledzenia księgarni na Facebooku! link

Nie żyje Profesor Władysław Bartoszewski, pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, historyk, więzień Auschwitz, żołnierz Armii Krajowej oraz Honorowy Obywatel Stołecznego Miasta Krakowa.

Władysław Bartoszewski, ur. 19 lutego 1922 roku w Warszawie. Dziennikarz, pisarz, historyk, działacz społeczny i polityk. Więzień Auschwitz, żołnierz Armii Krajowej, działacz Polskiego Państwa Podziemnego, uczestnik Powstania Warszawskiego.

Dwukrotnie, w 1995 r. i w latach 2000-2001, minister spraw zagranicznych, senator IV kadencji, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w rządzie Donalda Tuska.

Profesor Władysław Bartoszewski od lat był mocno związany z Krakowem.

Po upadku Powstania Warszawskiego, w październiku 1944 roku, opuścił Warszawę, aby kontynuować swoją działalność w Biurze Informacji i propagandy Komendy Głównej Armii Krajowej w Krakowie. Redagował „Dziennik Radiowy – RAD”. Od listopada 1944 roku do stycznia następnego roku pełnił funkcję sekretarza redakcji organu prasowego Komendy Głównej Armii Krajowej „Biuletynu Informacyjnego”, przeniesionego do Krakowa po upadku Powstania Warszawskiego.

Nieoceniona była także współpraca Profesora Bartoszewskiego z „Tygodnikiem Powszechnym” w Krakowie, którą rozpoczął w roku 1957. W latach 1982-2007 był członkiem zespołu redakcyjnego, opublikował kilkaset artykułów.

Właśnie w Krakowie, w roku 1974, Profesor opublikował kronikę okupacyjną „1859 dni Warszawy”, którą rok później wyróżniono Nagrodą Polskiego PEN-Clubu im. Mieczysława Lepeckiego. W Krakowie współpracował z Polskim Słownikiem Biograficznym w Krakowie, będąc jego stałym recenzentem i publikując tam notatki biograficzne. Był także długoletnim honorowym członkiem Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie.

Profesor Władysław Bartoszewski, jako były więzień KL Auschwitz, był zaangażowany także w pracę Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.
W ostatnich latach zaangażował się również w proces tworzenia Muzeum Armii Krajowej i w krakowskie obchody ku czci Generała Augusta Emila Fieldorfa „Nila”. Od maja 2005 roku pełnił godność Honorowego Przewodniczącego Rady Muzeum Armii Krajowej.

W marcu 2012 roku, z okazji 90. urodzin i premiery filmu „Bartoszewski. Droga” odebrał z rąk Prezydenta Miasta pamiątkowe klucze do bram Krakowa. Rada Miasta Krakowa przyznała mu wtedy także tytuł Honorowego Obywatela Stołecznego Miasta Krakowa.

Źródło: www.krakow.pl

Charles Simic, Marie Lundquist (po raz pierwszy w Polsce), Dariusz Sośnicki, Klara Nowakowska oraz laureat tegorocznej Nagrody im. Zbigniewa Herberta, Ryszard Krynicki – oto kolejni goście zbliżającego się wielkimi krokami, 4. Festiwalu Miłosza.

O wierszach Charlesa Simica powiadają, że są jak chińskie zagadki. Simic to amerykański poeta o serbskich korzeniach. Urodził w Belgradzie i mieszkał tam do 16 roku życia. Języka angielskiego nauczył się już na emigracji w Stanach Zjednoczonych i po kilku latach zaczął w nim pisać wiersze. Simic o swojej emigracji mówi z lekkim przekąsem –moim biurem podróży byli Hitler i Stalin. Zajmuje się nie tylko poezją. Pisze o jazzie, sztucei filozofii. W The New York Review of Books publikuje artykuły na temat polskiej poezji. Jest zdobywcą nagrody Pulitzera w dziedzinie poezji, którą otrzymał za tomik The World Doesn’t End: Prose Poems.

Z okazji przyjazdu poety na festiwal, wydawnictwo Znak we współpracy z organizatorami przygotowało autorski wybór z twórczości Simica. Blues o śnieżnym poranku zawiera utwory Simica w tłumaczeniu Krystyny Dąbrowskiej, Jerzego Jarniewicza, Magdy Heydel i Agaty Hołobut.

Po raz pierwszy do Polski przyjedzie Marie Lundquist, urodzona w Szwecji poetka i eseistka. Po studiach autorka przez kilkanaście lat pracowała jako bibliotekarka. Pierwszy tomik poezji wydała w języku duńskim w roku 1992. Dzięki kursowi fotografii, który odbyła w Danii, nawiązała kontakty z miejscowym środowiskiem literackim, które zachwyciło się jej wierszami. Obecnie uważana za jedną z najciekawszych i najbardziej oryginalnych szwedzkich poetek. Jej styl charakteryzuje prostota, oszczędność, a zarazem niezwykły liryzm. W swoim twórczym dorobku ma dziewięć książek poetyckich i liczne eseje.

Twórczość Lunquist przybliży polskim czytelnikom festiwalowe wydanie tomu Pisane na kamieniach, przygotowane przez Zeszyty Literackie.

Dariusz Sośnicki to uznany w Polsce poeta, redaktor, eseista, tłumacz. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu opublikował kilka własnych książek poetyckich i tłumaczeń – m.in. poematu W.H. Audena W podziękowaniu za siedlisko (2013). Jego wiersze i szkice o literaturze ukazywały się w wielu pismach i antologiach, także w przekładzie na języki obce. W Rumunii i Stanach Zjednoczonych wydano osobne zbiory jego wierszy. Redagował artzin Już jest jutro i dwutygodnik literacki Nowy Nurt. Przez osiem lat był redaktorem prowadzącym działu polskiej prozy w Wydawnictwie W.A.B.. W ubiegłym roku ukazała się jego najnowsza książka– tom poetycki Spóźniony owoc radiofonizacji.

Pochodząca z Warszawy Klara Nowakowska to kolejna poetka, która w maju pojawi się w Krakowie. Jest laureatką głównej nagrody w Konkursie im. Jacka Bierezina i nagrody Gazety Wyborczej WARTO. W 2014 roku została nominowana do Nagrody Poetyckiej Silesius w kategorii Książka Roku. Opublikowała między innymi zbiory wierszy Zrosty (1999), Wodne wiersze (2002), Ulica Słowiańska (2012) i Niska rozdzielczość (2013).

W gronie festiwalowych gości nie mogło zabraknąć Ryszarda Krynickiego, członka Komitetu Honorowego Festiwalu Miłosza, laureata wielu nagród, między innymi Nagrody Fundacji im. Kościelskich, Nagrody im. Friedricha Gundolfa, a ostatnio Nagrody im. Zbigniewa Herberta. Debiutował w pamiętnym roku 1968 tomem poetyckim Pęd pogoni, pęd ucieczki. W latach siedemdziesiątych był redaktorem pisma Student, które skupiało twórców tzw. Pokolenia ’68 (Nowej Fali). Krynicki jest przede wszystkim poetą, ale także wybitnym tłumaczem poezji, między innymi Paula Celana, Nelly Sachs, Bertolta Brechta, Hansa Magnusa Enzesberga czy Reinera Kunze. Należy również do elitarnego grona niezależnych wydawców polskich. Wraz z Krystyną Krynicką, założył w 1989 roku w Poznaniu wydawnictwo a5, które od 1998 roku działa w Krakowie, gdzie Krynicki pracuje i mieszka do dziś. Powszechnie znana jest również fascynacja Krynickiego poezją haiku, czego dowodem jest opublikowana w ubiegłym roku książka Haiku. Haiku mistrzów.

Więcej informacji na stroniewww.miloszfestival.pl.

Uniwersytet Poezji im. Czesława Miłosza
Wystawy, poezja kinetyczna, warsztaty oraz kolejni goście festiwalowi: Xavier Farré, Marta Podgórnik, Krzysztof Siwczyk, Dariusz Suska

Festiwal Miłosza jest wspaniałą okazją i zarazem pretekstem do zaangażowania w edukacyjne i twórcze działania młodych adeptów sztuki translatorskiej i krytyki literackiej oraz studentów szkół artystycznych. Podczas tegorocznego Festiwalu Miłosza poeci, krytycy i tłumacze literatury będą dzielić się swoją wiedzą i uczyć jak rozumieć, interpretować i przekładać współczesną poezję w trakcie spotkań warsztatowych. Czeka nas także wystawa fotografii, ilustracji oraz pokaz poezji kinetycznej. Do listy gości festiwalowych dopisujemy natomiast cztery nowe nazwiska.

Inspiracją  dla prac prezentowanych na wystawie Rysunki z ksiąg użytecznych są wiersze wybrane i tłumaczone przez Czesława Miłosza do tomu Wypisy z ksiąg użytecznych. Wystawa przedstawia interpretacje poezji w wykonaniu młodych adeptów sztuki ilustracji, wykonane w różnych technikach, od prostego ołówka po techniki cyfrowe. Prace przedstawione na wystawie mają kameralny charakter, zaprojektowane są jako ilustracja książkowa. Autorami prac są studenci Pracowni Ilustracji Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Wystawa jest kontynuacją współpracy Akademii, Fundacji Miasto Literatury oraz Fundacji Sztuki Nowej ZNACZY SIĘ. Na wystawę zapraszamy od 13 do 29 maja do Galerii ZNACZY SIĘ, ul. Kościuszki 37.

Wizytę na Litwie Miłosza zawdzięczać będziemy Joannie Gromek-Illg. W przygotowanej wystawie fotografii Przywilej kamieni?przyjrzymy się ukochanym zakątkom autora Dzwonów w zimie. Sama autorka mówi: Szukałam miejsc, w których Miłosz bywał, krążyłam po starym centrum miasta z tomem wierszy, próbując odpowiedzieć sobie na pytanie zawarte w wierszu – czy trwanie to przywilej kamieni? Czy po latach wędrując przez piękne Wilno zdołamy odnaleźć sens, jaki Miłosz nadawał stwierdzeniu: „Nic nie zmieniło się tutaj”? Otwarcie wystawy odbędzie się 14 maja o 17:30 w Pałacu Pod Baranami, a sama wystawa czynna będzie przez cały czas trwania Festiwalu.

W trakcie pokazu poezji kinetycznej – zorganizowanego przy współudziale Fundacji Poemat, Fundacji Sztuki Nowej ZNACZY SIĘ i Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie – na ścianie kamienicy przy ul. Brackiej pokazane zostaną wybrane wiersze Miłosza. Autorzy filmów, studenci PJATK, przygotowali własne interpretacje utworów, opierając się na dynamicznej zmianie treści, w czasie, w przestrzeni, rytmie i z wykorzystaniem światła jako medium. Do prezentacji wykorzystano krój pisma Milosz, nagrodzony w Międzynarodowym Konkursie Typograficznym zorganizowanym w Krakowie z okazji 100 rocznicy urodzin Noblisty. Na pokazy zapraszamy od 14 do 17 maja po zmroku.

Przypomnijmy przy okazji, że wszystkich pragnących doskonalić umiejętności krytyka literackiego zapraszamy na warsztaty poświęcone interpretacji wierszy Czesława Miłosza oraz współczesnych poetów polskich organizowane we współpracy z Katedrą Krytyki Współczesnej Wydziału Polonistyki UJ oraz Krakowską Fundacją Literatury. Zajęcia poprowadzą Tomasz Kunz, Krzysztof Siwczyk, Piotr Śliwiński i Marta Wyka. Podsumowaniem warsztatów będzie panel z udziałem prowadzących warsztaty w ramach 4. edycji Festiwalu Miłosza, który poprowadzi Tomasz Cieślak-Sokołowski. Na zgłoszenia wysyłane na adres warsztaty@fundacjamiastoliteratury.pl czekamy do 30 kwietnia. Więcej informacji na www.miloszfestival.pl

Kontynuacją warsztatów przekładu poetyckiego, które organizatorzy przeprowadzili w roku poprzedzającym Festiwal, będą spotkania warsztatowe studentów z udziałem zagranicznych gości Festiwalu, zorganizowane we współpracy z Wydziałem Polonistyki UJ.

Poznajmy wreszcie kolejnych gości Festiwalu: Xavier Farré kataloński poeta i literaturoznawca, tłumacz z języka polskiego i słoweńskiego, nagradzany i ceniony za przekłady wierszy Czesława Miłosza, Adama Zagajewskiego, ale także młodej polskiej poezji. Kataloński żar i środkowoeuropejska melancholia pobrzmiewają w twórczości Farré, który łączy te dwa żywioły mieszkając w Krakowie i pracując na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Marta Podgórnik, poetka, krytyczka literacka, tłumaczka i redaktorka, autorka tomów wydawanych przez Biuro Literackie (m.in. Długi maj, Opium i Lament, Dwa do Jeden) również pojawi się na festiwalu. Jej wiersze wymykają się generacyjnym tendencjom, sezonowym modom, a najnowszy tomik Zawsze zbiera entuzjastyczne recenzje.

Kolejnym gościem festiwalubędzie Krzysztof Siwczyk – poeta, autor kilkunastu tomów wierszy (m.in. Emil i my, Wiersze dla palących, Dokąd bądź) i książek krytyczno-literackich. Za napisany w wieku osiemnastu lat tom Dzikie Dzieci (1995)  otrzymał nagrodę miesięcznika Czas Kultury za najlepszy poetycki debiut.  Inspiruje się tradycją awangardową i neowanagardową, a u podstaw jego twórczości leży przeświadczenie o głębokim kryzysie języka i niemożności opowieści. Zagrał także tytułową rolę w filmie fabularnym Wojaczek (1999).

Gościć będziemy również Dariusza Suskę, poetę, prozaika, scenarzystę. Za tomik Wszyscy nasi drodzy zakopani otrzymał nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek (2002) oraz był nominowany do Nagrody Literackiej Nike (2000). Książka Cała w piachu znalazła się w finale Nagrody Nike (2004). W swojej twórczości często porusza tematy śmierci, brzydoty, ale także problemy egzystencjalne i zagadnienia metafizyczne.

23 kwietnia to szczególna data w literackim kalendarzu – rocznica śmierci Cervantesa oraz narodzin i śmierci Szekspira, a od okrągłych 20 lat Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich UNESCO. W tym roku spędzimy to wyjątkowe święto w krakowskich księgarniach. To pierwsze miejsce, w którym stykamy się z nowymi tytułami, gdzie możemy zobaczyć i dotknąć książki, których wcześniej nie znaliśmy.

Księgarnie to ważny element programu Miasto Literatury UNESCO. W Krakowie nie brakuje miejsc, gdzie rozmowa i porada księgarza-pasjonata to wciąż najwyższa wartość. Chcąc o tym przypomnieć, zaprosiliśmy pisarzy zamieszkałych w stolicy Małopolski, by wcielili się w role księgarzy. Zośka Papużanka odwiedzi zaprzyjaźnioną Księgarnię pod Globusem, Anna Chachulska zarekomenduje najnowszą literaturę dla dzieci w Bonie, Adam Zagajewski  spotka się z klientami księgarni Matras przy Rynku Głównym, a Soren Gauger oprowadzi po pełnych książkowych niespodzianek zakamarkach Massolitu.

Bona – Anna Chachulska – 16:00-18:00

Czuły Barbarzyńca –Michał Zabłocki – 16:00-18:00

De Revolutionibus – Wit Szostak – 14:00-16:00

Ha!art – Sławomir Shuty – 17:00-19:00

Lokator – Jerzy Franczak – 17:00-19:00

Massolit – Soren Gauger – 15:00-16:00

Matras 1610 – Adam Zagajewski – 17:30-19:00

Księgarnia Pod Globusem – Zośka Papużanka – 17:00-19:00

Krakowskie księgarnie będą również tematem przewodnim okolicznościowego literackiego spaceru. Uczestnicy przejdą ulicami miasta i spotkają się z pisarzami w księgarniach. Dowiedzą się, jak bardzo stara jest najstarsza księgarnia w Krakowie i co jest misją Massolitu. Zobaczą, kogo można spotkać w księgarni De Revolutionibus i który zaułek Starego Miasta jest krakowską ulicą antykwariuszy.

Start: 14.00

Udział w spacerze jest bezpłatny, wymaga jednak rejestracji. Zgłoszenia prosimy kierować na adres spacery@miastoliteratury.pl. W tytule prosimy wpisać: Księgarnie.

Światowe Dni Książki wzbogacą również obchody 14. już odsłony akcji Książka i Róża, organizowanej przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie i Województwo Małopolskie. Ich celem jest promocja i rozwój czytelnictwa w regionie. Księgarnie uczestniczące w akcji zaoferują 10% rabatu do kupowanych tego dnia książek i dołączą do nich różę. Niektóre zorganizują również spotkania autorskie, konkursy, gry terenowe i wystawy.  W Krakowie czytelnicy spotkają się min. z Krystyną Bondą i Vincentem V. Severskim, oraz wezmą udział w grze terenowej Uratuj smoczą literaturę.

Więcej na: www.ksiazkairoza.pl

Wpisz szukaną frazę: