fbpx

W piątek 20 lutego o godzinie 12:00 w Pałacu Wielopolskich odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Honorowej Miasta Literatury UNESCO, utworzonej w związku z przyznaniem Krakowowi tego tytułu w październiku 2013 r. Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski zaprosił do Rady osoby cieszące się niepodważalnym autorytetem w najróżniejszych dziedzinach życia literackiego Krakowa. Zaproszenia do Rady Honorowej przyjęli Jerzy Illg, Grzegorz Gauden, Ireneusz Kania, Ryszard Krynicki, Ewa Lipska, Bronisław Maj, Michał Paweł Markowski i Adam Zagajewski.

 

Na pierwszym spotkaniu Rady Honorowej obecni byli Ireneusz Kania, Ryszard Krynicki, Ewa Lipska, Bronisław Maj i Adam Zagajewski.

 

Kraków to jedno z nielicznych miast w Polsce i w Europie Środkowej o tak wyraźnym, literackim charakterze. Właśnie tu drukowano pierwsze książki po polsku i w innych językach regionu. Cieszę się, że tak znakomici twórcy przyjęli zaproszenie do Rady Honorowej i wspólnie z nami  będą pielęgnować literacką tożsamość Krakowa – mówi Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. Cieszy mnie, że podczas spotkania tak mocno podkreślana była potrzeba powołania stałego miejsca łączącego dziedzictwo z nowymi formami wyrazu, stanowiącego wspólną platformę dla początkujących i zasłużonych twórców. Kraków stanowczo domaga się kontaktu i miejsca żywych spotkań z literaturą.

 

Uczestnicy spotkania podsumowali rezultaty Programu Miasta Literatury UNESCO 2014 i zastanawiali się, jak zeszłoroczne doświadczenia wpłyną na działania planowane w 2015 roku. Dyskutowano o koncepcji powołania Forum Literatury, sytuacji księgarń i bibliotek miejskich, a także roli i sposobach prezentacji literackich archiwów i dokumentów po wybitnych pisarzach, w które tak bogaty jest Kraków. Rada Honorowa Miasta Literatury UNESCO będzie żywym organem konsultacji pomiędzy miastem a reprezentantami środowisk, podejmując w ramach kolejnych spotkań najistotniejsze kwestie dotyczące zarówno zachowania i podkreślenia dziedzictwa Krakowa jako depozytariusza literatur wielu języków, jak również ważne tematy dotyczące życia literackiego miasta.

 

Niecodzienne rozmowy o literaturze, nowości książkowe i szczypta dobrej muzyki – już w najbliższą niedzielę zapraszamy na wyjątkową audycję Book’s not Dead na antenie radiofonia.net. Program, którego autorami są Katarzyna Trzeciak i Michał Sowiński, emitowany będzie w co drugą niedzielę od 18:00 do 19:00 począwszy od 22 lutego. W pierwszym odcinku usłyszycie rozmowę o książce Andrzeja Stasiuka Wschód, a gościem audycji będzie Ziemowit Szczerek. Audycja realizowana jest pod patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO.

 

Book’s not dead czyli trup, ale żywy (nawet żwawy!) wśród audycji literackich. Autorzy audycji ożywią tradycyjną formułę rozmów o książkach i robią to z właściwą sobie przesadą. W każdym odcinku rozmawiają z jednym gościem o jednej książce. Czasem schlebiają mieszczańskim gustom, a czasem udają punkowców polskiej krytyki. Zapraszają celebrytów świata literackiego (czasem tych dopiero aspirujących). Fetyszyzują głównie nowości literackie, choć tacy z nich punkowcy, że ciągle wracają do klasyki. Tematycznie trochę wierzą za de Sadem, że literatura powinna powiedzieć wszystko, więc się nie ograniczają, choć czasem ich to zawstydza, bo u Sade’a miała to mówić filozofia.

 

Ponieważ lubią przesadzać interpretacyjnie i krytycznie, mają dwa motta: Płaszczyzna sporu została nakreślona od Michela Houellebecqa, a od Darka Foksa: Umyj mnie, / ale nie zamocz. Czy coś je łączy? Tego jeszcze nie wiedzą, ale słuchajcie ich w niedzielne wieczory w radiofonia.net, bo może coś się wyjaśni.

 

Zapraszamy!

 

logo_radiofonia

 

Jutro, 20 lutego, o godz. 11:00 zabierzcie się na 20 minutową wycieczkę po Krakowie Mieście Literatury UNESCO z redaktorem Popmoderny Mateuszem Witkowskim i autorem Michałem Kozą. Wirtualna wycieczka ma na celu przedstawienie najciekawszych zjawisk, postaci oraz miejsc literackich naszego miasta. Wszystko odbędzie się w ramach Digital Writers’ Festival organizowanego w Melbourne, Australii (również członkiem tej prestiżowej sieci). Możecie ich tego dnia śledzić poprzez Twittera (hashtag ‪#‎dwf15) lub Google Hangouts. Zapraszamy!

Więcej info o wycieczce znajdziecie tutaj i tutaj.

Pisarka i fotograf na tropie zaginionej Sandry Valentine. Mroczna historia o miłości, samotności i pisaniu. O podróży na Sri Lankę, wyspie w kształcie łzy, opowie Joanna Bator, jedna z najgłośniejszych i najciekawszych polskich pisarek, zdobywczyni Nagrody Nike w 2013 r.

W spotkaniu wezmą udział Prof. Przemysław Czapliński i Krum Angelov Krumov. Fragmenty najnowszej powieści Joanny Bator przeczyta Anna Polony.

Spotkanie odbędzie się w piątek  27 lutego o godzinie 19.00 w Centrum Kongresowym ICE Kraków (Kraków ul. Marii Konopnickiej 17, sala S3).

Bezpłatne zaproszenia będą dystrybuowane od 18 lutego (środa) od godziny 9:00 w dwóch punktach informacji miejskiej InfoKraków: w Pawilonie Wyspiańskiego (pl. Wszystkich Świętych 2) oraz w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego (przy ul. Powiśle 11). Każdy może odebrać maksymalnie dwie wejściówki. Nie ma możliwości rezerwacji wejściówek.

Joanna Bator – polska pisarka, publicystka i felietonistka. Jest jurorką międzynarodowej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Laureatka Nagrody Literackiej Nike (2013) za powieść „Ciemno, prawie noc”. Jej książki przetłumaczono m. in. na język hebrajski, niemiecki, francuski, macedoński i węgierski.

Na wydarzenie zapraszają Wydawnictwo ZNAK oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Na początku lutego gościliśmy dwójkę dziennikarzy z Francji – redaktorów „L’Express” i „La Croix”. Pani Marianne Meunier i Estelle Lenartowicz odwiedziły najciekawsze i najprężniej działające instytucje kultury w Krakowie – Cricotekę i MOCAK, obejrzały bezcenne starodruki w Bibliotece Jagiellońskiej, spotkały się z przedstawicielami wydawnictw Znak, WL, Karakter, Ha!art i Lokator, zaglądnęły do mieszkania Czesława Miłosza dzięki uprzejmości Agnieszki Kosińskiej, poznały cztery mity Galicji na znakomitej wystawie Międzynarodowego Centrum Kultury, zwiedziły z Michałem Rusinkiem Szufladę Szymborskiej – pamiątki po Noblistce w Muzeum w Kamienicy Szołayskich.

Wizyta studyjna dziennikarzy zorganizowana została w kontekście prezentacji Krakowa i Wrocławia w rolach gości honorowych tegorocznych Targów Książki w Paryżu.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację wizyty, zwłaszcza Urzędowi Miasta Krakowa i hotelowi Golden Tulip Krakow City Center.

Fot. Tomasz Wiech

Wszystkich wielbicieli zarówno literatury jak i grafiki zapraszamy na drugą w tym roku Serię Czytań, która odbędzie się w czwartek 4 lutego o 20:00 w Bombie (pl. Szczepański 2/1). Podczas kolejnego spotkania podczas lutowego spotkania z cyklu Seria Czytań, Jakub Woynarowski podzieli się opowieścią graficzną Martwy sezon, Joanna Ostrowska odczyta fragmenty z Przemilczane (wyd. Czarne), Piotr Kletowski zaprezentuje Pier Paolo Pasolini. Twórczość filmowa, a Pavel Peč przeczyta Miód Tomáša Svobody. Spotkanie poprowadzi Piotr Marecki. Krakowskie Biuro Festiwalowe i Krakow Miasto Literatury UNESCO są partnerami wydarzenia.

Seria Czytań to kalka z języka angielskiego. Reading series oznacza jednocześnie formę prezentowania literatury i jednoczenia środowisk pisarskich. Najwyższy czas, żeby i „miasto literatury” wypróbowało tę formułę organizowania życia literackiego. Inicjatywa wychodzi ze środowiska redaktorów, redaktorek, aktywistów i aktywistek skupionych wokół wydawnictwa, fundacji, czasopisma i portalu Ha!art.

Krakowska Seria Czytań to organizowane regularnie spotkania, podczas których pisarki i pisarze, eseistki i eseiści, tłumaczki i tłumacze czytają fragmenty swoich utworów. Autorom projektu zależy na stworzeniu stałego forum spotkań, gdzie w roli głównej będzie literatura. Podczas cyklu można będzie posłuchać utworów, nad którymi pisarze jeszcze pracują, najświeższych prac znanych autorek i autorów oraz debiutantów, którzy zostaną wyselekcjonowani przez kuratorki i kuratorów projektu.

• • •

4 lutego 2015, środa, godzina 20:00

Bomba na Placu, pl. Szczepański 2/1, Kraków

W krakowskiej kulturze panuje ostatnio klęska urodzaju. Tyle się nam narodziło wydarzeń, inicjatyw, przedsięwzięć i pomysłów, że trudno narzekać.  Z drugiej strony niełatwo za tym wszystkim nadążyć. Każdy miesiąc, każdy tydzień, każdy kolejny dzień, przynoszą nowości, o których dowiadujemy się często zbyt późno. Znalazł się na to wreszcie sposób – LiteraTURA.

LiteraTURA to inicjatywa Krakowskiego Biura Festiwalowego, której celem jest integracja całego środowiska literackiego Krakowa.

Informacja o wydarzeniach literackich: spotkaniach autorskich, warsztatach, wykładach, spacerach, koncertach czy wystawach  zaplanowanych w danym miesiącu w Krakowie dotrze wprost do skrzynek mailowych czytelników. Dostaną oni do ręki narzędzie do planowania i wyszukiwania ciekawostek, na które inaczej mogliby nigdy się nie natknąć. Nawet najlepsi bowiem nie śledzą stron internetowych każdej literackiej kawiarni i każdego domu kultury w mieście. To za nich zrobią twórcy LiteraTURY.

Co zyskujesz przystępując do programu?

Jeśli zdecydujesz się przystąpić do programu LiteraTURA, to informacja o organizowanym przez Ciebie wydarzeniu:

– pojawi się na stronie Krakowa Miasta Literatury UNESCO oraz w naszych mediach społecznościowych

– zostanie wysłana do subskrybentów comiesięcznego literackiego newslettera Krakowa Miasta Literatury UNESCO

– zostanie wysłana w formie mailingu dla mediów (do dziennikarzy piszących dla gazet oraz magazynów lokalnych i ogólnopolskich, literackich i kulturalnych)

– najciekawsze wydarzenia zostaną zapowiedziane na łamach magazynu Karnet

LiteraTURA to element strategii Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Wśród jej priorytetów znajdują się m. in.  integrowanie różnorodnego życia literackiego, tworzenie połączeń: literatura, nowe media i przemysły kreatywne, kreowanie postaw czytelniczych, tworzenie warunków do uobecniania się literatury w przestrzeni publicznej, a także edukacja literacka.

 

Pobierz formularz, uzupełnij i do 10. dnia każdego miesiąca prześlij do nas informację o wydarzeniu organizowanym w miesiącu następnym na adres kontakt@miastoliteratury.pl. Razem stworzymy LiteraTURĘ – wieloaspektową akcję komunikowania wydarzeń literackich w Krakowie.

Za nami kolejny rok w Mieście Literatury UNESCO!

W trakcie tych dwunastu intensywnych i pełnych wrażeń miesięcy odbyło się wiele wydarzeń poświęconych literaturze. Trwający 7 dni Festiwal Conrada, największe święto literatury w Europie Środkowej, odwiedziło ponad 150 pisarzy z całego świata, którzy przyciągnęli kilkadziesiąt tysięcy widzów. Rekordową frekwencję 60 000 odwiedzających zanotowały 18. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. Po raz drugi przyznano też Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej – najwyższą literacką nagrodę w kraju i jedną z najwyższych w Europie. Miniony rok stał także pod znakiem innowacji. Na krakowskich Plantach pojawiło się 100 literackich ławek wykorzystujących nowe technologie, a w ramach akcji Czytaj KRK! wypożyczono prawie 8000 darmowych e-booków i ich fragmentów. 15 000 książek znalazło nowych właścicieli w ramach dwudziestu czterech edycji akcji Drugie Życie Książki, a 40 000 egzemplarzy Literackiej Mapy Krakowa trafiło w ręce krakowian i turystów. Liczby i statystyki nie były jednak w tym roku najważniejsze. Liczyła się przede wszystkim niepowtarzalna atmosfera literackiego Krakowa, którą miasto czarowało zarówno miłośników książek, jak i odwiedzających je pisarzy z całego świata.

Festiwal Conrada

W ramach 6. edycji Festiwalu Conrada „Wspólne światy”, odbyło się blisko 150 wydarzeń, które zgromadziły ponad 15 tysięcy uczestników. W trakcie tygodniowego święta literatury Kraków odwiedziły największe gwiazdy literackiego świata: Boris Akunin, Paul Auster, Jaume Cabré, Etgar Keret, a także Olga Tokarczuk, Janusz Głowacki czy Szczepan Twardoch. Po raz pierwszy w historii wydarzenia festiwalowe zagościły w przestrzeniach Centrum Kongresowego ICE Kraków. W ramach festiwalu odbyło się wiele wydarzeń towarzyszących: koncerty, projekcje filmowe, warsztaty dla dzieci i seniorów, a także spotkania branżowe i szkolenia dla księgarzy i bibliotekarzy. Gościem specjalnym tegorocznej edycji Festiwalu Conrada było zaprzyjaźnione Miasto Literatury UNESCO – Edynburg.

Festiwal Literatury dla Dzieci

W maju gościliśmy pierwszą edycję Festiwalu Literatury dla Dzieci – pierwszego w kraju tak dużego literackiego wydarzenia przeznaczonego niemal wyłącznie dla dzieci! W programie znalazły się spotkania z autorami i ilustratorami książek dla dzieci, warsztaty, wystawy, przedstawienia teatralne, a także uroczyste czytanie książek w gabinetach prezydentów miast biorących udział w festiwalu. Pierwsza edycja Festiwalu wzbudziła olbrzymie zainteresowanie małych i dużych miłośników literatury.

Nowe Technologie promują czytelnictwo

W 2014 roku z sukcesami zrealizowaliśmy również cieszące się ogromną popularnością projekty, w ramach których z pomocą nowych technologii zachęcaliśmy krakowian i turystów do czytania. Dzięki Kodom Miasta na krakowskich Plantach pojawiło się 100 literackich ławek zadedykowanych pisarzom związanym z Krakowem. Wśród patronów można znaleźć Wisławę Szymborską, Jospeha Conrada i Jana Kochanowskiego, ale także Zośkę Papużankę, Szczepana Twardocha czy Łukasza Orbitowskiego. Obok nazwisk autorów na specjalnych tabliczkach umieszczone zostały kody QR, umożliwiające dostęp do strony internetowej z fragmentami tekstów, archiwalnymi nagraniami, fotografiami oraz informacjami biograficznymi. Drugi z projektów, Czytaj KRK!, to specjalnie przygotowana aplikacja, dająca użytkownikom nieodpłatny dostęp do wypożyczalni e-booków. W ramach trzech edycji bezprecedensowej akcji krakowianie mogli na miesiąc wypożyczyć książki autorstwa między innymi Jacka Dukaja, Szczepana Twardocha czy Rajy Shehadeha. Umożliwiające dostęp do książek kody QR, można było znaleźć na plakatach w przestrzeni miejskiej: na przystankach, w bibliotekach i muzeach, w tramwajach, a także w wybranych kawiarniach i restauracjach.

Rekordowe Targi Książki i nagrody literackie

Targi Książki odbyły się w Krakowie co prawda już po raz osiemnasty, po raz pierwszy jednak pod szyldem Międzynarodowych Targów Książki – i po raz pierwszy w zupełnie nowej lokalizacji w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków przy ulicy Galicyjskiej. Z roku na rok wydarzenie przyciąga coraz więcej wydawców, zarówno polskich jak i zagranicznych oraz odwiedzających ­– tegoroczna edycja to 700 stoisk z książkami, które odwiedziło rekordowe 60 tysięcy osób. W ostatnią sobotę października przyznano również po raz drugi rekordową, najwyższą w Polsce literacką Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej. Pamiątkową statuetkę oraz czek na 200 tysięcy złotych wręczono nestorce poezji, Julii Hartwig. W czerwcu po raz kolejny wręczono też nagrodę Transatlantyk, przyznawaną osobom, które propagują polską literaturę w świecie. Jej laureatem został Bill Johnston, tłumacz i profesor literatury porównawczej amerykańskiego Indiana University. Z kolei przyznawana tradycyjnie w styczniu Nagroda im. Kazimierza Wyki – wyróżnienie przyznawane w dziedzinie krytyki literackiej, eseistyki i historii literatury, powędrowała w ręce Małgorzaty Szpakowskiej.

Literatura opanowała miasto

W 2014 roku w literackim Krakowie działo się bardzo wiele! Przy wejściu do Nowej Prowincji przy ul. Brackiej zawisł pierwszy w Polsce literacki domofon. Po raz pierwszy krakowianie i turyści mogli zwiedzać najważniejsze literackie adresy miasta przy pomocy Literackiej Mapy Krakowa, dystrybuowanej w punktach Info Kraków, bibliotekach miejskich i instytucjach kultury. Ogromną popularnością cieszył się cykl tematycznych spacerów literackich (m.in. śladem poezji, szlakiem Wisławy Szymborskiej czy krakowskiego realizmu knajpianego), które odbywały się w każdą ostatnią sobotę miesiąca. Nowe, wirtualne szlaki literackie pojawiły się regularnie na stronie Reading Małopolska – projektu wyróżnionego w maju nominacją do prestiżowej nagrody „Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich”. Specjalnym spacerem uczciliśmy również 10. rocznicę śmierci Czesława Miłosza, a równo rok od otrzymania tytułu Miasta Literatury z płyty Rynku Głównego pofrunęło w niebo 1000 kolorowych balonów. Rok w Mieście Literatury zamknęliśmy „Zbrodnią w Krakowie” – grą miejską z udziałem krakowskich autorów kryminałów, która zgromadziła blisko dwustu uczestników.

Wydarzenia zagraniczne i projekty międzynarodowe

Rok 2014 upłynął również pod znakiem intensywnej współpracy z partnerami zagranicznymi. Do Krakowa zawitał Lawon Barszczeuski, wybitny białoruski tłumacz, pisarz i działacz polityczny, czwarty już stypendysta Międzynarodowej Sieci Miast Uchodźstwa ICORN. Przez cały rok w centralnym punkcie miasta, na ścianie kamienicy na rogu ul. Brackiej i Rynku Głównego można było przeczytać wiersze poetów z 7 Miast Literatury UNESCO, a w 75. rocznicę publikacji „Finnegans Wake” Jamesa Joyce’a każde z Miast Literatury zekranizowało fragment tej wybitnej powieści. Kraków Miasto Literatury UNESCO był również obecny na zagranicznych targach książki, m.in. w New Delhi, Bratysławie, Edynburgu i Wiedniu. Pod koniec roku świat obiegła wiadomość, że do sieci Miast Literatury UNESCO dołączyły kolejne cztery miasta: Praga, Heidelberg, Grenada i nowozelandzkie Dunedin.

Dziękujemy Partnerom!

Ubiegłoroczne projekty byłyby niemożliwe do zrealizowania bez wsparcia naszych partnerów. Szczególnie dziękujemy Instytutowi Książki, Fundacji Tygodnika Powszechnego, Fundacji Miasto Literatury, Fundacji Poemat, krakowskim wydawcom i platformie Woblink, Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej i bibliotekom miejskim, Instytutowi Cervantesa, Instytutowi Francuskiemu, Instytutowi Goethego oraz Instytutowi Włoskiemu, Międzynarodowemu Centrum Kultury, Stowarzyszeniu Radiofonia, studentom i pracownikom Wydziału Filologicznego i Katedry UNESCO do Badań nad Przekładem i Komunikacją Międzykulturową Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także krakowskim księgarzom.

Wszystkie zrealizowane przez nas projekty wpisują się w strategię miasta literatury UNESCO, która obejmuje m.in. integrowanie życia literackiego, wspieranie rozwoju przemysłów książki, organizację wydarzeń i festiwali literackich i wspieranie obecności literatury w przestrzeni publicznej.

W 2015 roku planujemy kolejne pasjonujące projekty. Kraków jeszcze mocniej będzie tętnił literaturą!

Wpisz szukaną frazę: