fbpx

Klubo Księgarnia na Kazimierzu (ul. Berka Joselewicza 9) organizuje w sobotę 29 marca o godz. 15 pierwsze spotkanie z cyklu „Kraków oczami dziecka”. W programie: odkrywanie tajemnic i legend krakowskich oraz projektowanie i wykonywanie wiosennych, krakowskich kreacji za pomocą farb do tkanin i innych dodatków.

Będzie wesoło i bardzo kreatywnie!

Dla wszystkich miłośników dobrej książki, fanów dowcipu i przygody, mamy specjalną primaaprilisową niespodziankę. Niecodzienną edycję Drugiego Życia Książki. W najbliższą niedzielę, 30 marca, w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego (ul. Powiśle 11) spotykamy się tradycyjnie o godz. 15.00 i w ramach specjalnej edycji naszej akcji wymienimy się książkami, ale tym razem zrobimy to w sposób całkowicie zaskakujący. Będziemy wymieniać się woluminami owiniętymi w szary papier, który pozwoli ukryć ich tytuł. Zachęcamy do wspólnej zabawy!

Osoby przynoszące książki na wymianę, poza owinięciem ich w szary papier, będą musiały opisać jednym zdaniem o czym traktuje dany egzemplarz. Oczywiście, nie zdradzając przy tym ani tytułu, ani autora publikacji. Książki będzie można przygotować na miejscu. Wszystkim bibliofilom zapewniamy duże ilości szarego papieru, a w zamian liczymy na bogatą wyobraźnię i twórcze opisy książkowych darczyńców. Do zobaczenia!

Patroni medialni: Radio Kraków i magazyn Fragile.

Partnerzy: Strefa Wolnego Czytania, polskaturystyczna.pl

Fot. Grzegorz Ziemiański, www.fotohuta.pl

Z okazji Międzynarodowego Dnia Poezji UNESCO ruszył na Facebooku fanpage Krakow City of Literature . Będzie miejscem „pierwszego kontaktu” z literackimi projektami i wydarzeniami, które odbywają się w ramach programu Miasto Literatury. Na czytelników czekają konkursy z nagrodami i zaproszenia na najciekawsze wydarzenia.

Choć Kraków od niedawna nosi zaszczytne miano Miasta Literatury UNESCO to jego literackie walory sięgają najdawniejszej przeszłości Polski. Ważne wydarzenia z historii śledzić można na osi czasu. W serwisie znajdą się także zdjęcia, informacje o nowych książkach i spotkaniach literackich, plebiscytach, wystawach i nagrodach.

Siłą serwisów społecznościowych są ich użytkownicy. Zachęcamy czytelników Facebooka do „lajkowania” i dopełniania treścią profilu Kraków Miasto Literatury!

Fot. Tomasz Wiech

Wypij trunki Pilcha, ponieś zakupy Szymborskiej, przejdź ścieżkami pisarzy – w czwartek (27 marca) w Krakowie ruszy Ogólnopolski Festiwal Ścieżkami Pisarzy: Miasto jako przestrzeń twórców. W programie wydarzenia znajdą się m.in.: wycieczka szklakiem krakowskich knajp literackich, spotkania z pisarzami, warsztaty oraz gra miejska. Festiwalowi towarzyszyć będzie ogólnopolska konferencja naukowa na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, który jest organizatorem całego przedsięwzięcia. Partnerem festiwalu jest Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Ścieżki pisarzy – tropione, wytyczane, opisywane, utrwalane w anegdocie, fetyszyzowane przez teoretyków kultury. A przecież ścieżki są po to, by po nich chodzić! Pierwsza edycja festiwalu pożeni obie praktyki.

W ramach festiwalu niecodzienna wycieczka – wycieczka ścieżkami krakowskich knajp o literackich konotacjach. Będzie to okazja do spotkania z barwnymi osobowościami światka knajpiano-wódczano-literackiego. W atmosferę każdego z odwiedzanych miejsc wprowadzą właściciele, ćmy barowe, czy lokalni ludzie pióra. Na szlaku wycieczki znajdą się m.in. Ambasada Śledzia, Piękny Pies, Cafe Szafé czy Klub Kulturalny.

Uczestnicy festiwalu w ogólnodostępnej grze miejskiej będą mogli wypić trunki Pilcha, nieść zakupy Szymborskiej, zaśpiewać piosenkę Turnaua czy przebrać się za Panią Lolę, legendarną szatniarkę krakowskiego Domu Literatów. W programie wydarzenia znajda się również warsztaty oraz spotkania przy ul. Krupniczej 22 z pisarzami związanymi z dawnym Domem Literatów oraz projekcje filmów. Festiwal zakończy się 29 marca.

Trzy dni obrad, czternaście paneli, blisko pięćdziesięcioro prelegentów z całej Polski – to tylko garść przemawiających do wyobraźni statystyk konferencji naukowej, będącej najważniejszym wydarzeniem pierwszej edycji festiwalu. Zanim wyruszymy w festiwalowe wycieczki po literackim Krakowie, poddamy refleksji kwestię uwikłania twórcy i jego dzieła w przestrzeń miejską (i odwrotnie): nie zabraknie propozycji teoretycznych, jak i bardzo konkretnych prób mapowania poszczególnych pisarzy w różnych obszarach kraju. Każdy dzień obrad otworzy wykład mistrza, w tej roli kolejno: dziekan Wydziału Polonistyki UJ dr hab. Jarosław Fazan, prof. dr hab. Marta Wyka, prof. dr hab. Franciszek Ziejka. Wstęp wolny!

Program Festiwalu oraz towarzyszącej mu konferencji naukowej na: www.sciezkamipisarzy.pl

– Odwiedź średniowieczno-renesansowe polskie miasto tropem dokumentalnego filmu odkrywającego niektóre jego tajemnice, którego narratorem jest poeta Adam Zagajewski – pisze Eduardo Lago. Dziennikarz EL PAIS gościł w Krakowie podczas zeszłorocznej edycji Festiwalu Conrada.

Nazwa Krakowa – tego wybitnie literackiego miasta – nieodłącznie kojarzy się z dwojgiem największych poetów, których dała światu polszczyzna: z laureatami Nagrody Nobla Czesławem Miłoszem i Wisławą Szymborską. Żadne z nich nie urodziło się w Krakowie, ale miasto przyjęło ich jak swoje dzieci, podobnie jak stało się to w przypadku innych wspaniałych, a jednocześnie różniących się od siebie pisarzy, jak Joseph Conrad, Tadeusz Kantor, Stanisław Lem, Sławomir Mrożek, Stanisław Witkiewicz czy Adam Zagajewski. – opisuje dziennikarz EL PAIS.

– Twórcy filmu, odwołując się do silnego uczucia nostalgii, starają się wymazać dystans, jaki dzieli współczesne miasto od jego przeszłości. Kraków średniowieczny roztapia się w renesansowym, a obie te epoki stapiają się w sercu nowoczesnego miasta. Dawne teatry, kawiarnie i kabarety zaglądają na chwilę do teraźniejszych. Tramwaje i konne dorożki przecinają drogę dzisiejszym taksówkom i rowerom; cierpki zapach benzyny miesza się ze słodkawą wonią końskiego nawozu; pojawiająca się gdzieniegdzie brzydota przenika się ze spokojnym pięknem. Zagajewski przywołuje Szymborską, która przechodząc obok Wawelu, nie zauważała go. Paradoks królowej paradoksu. Czy poezja czuwa nad snem miasta, czy je budzi? – dodaje Eduardo Lago.

Przeczytajcie cały tekst dziennikarza EL PAIS.

W drzwiach kawiarni Nowa Prowincja (przy ul. Brackiej 3-5) zawisł bardzo szczególny domofon – Domofon poezji. Po naciśnięciu guzika z nazwiskiem przemówią znani poeci czytający swoje wiersze, m.in.: Ewa Lipska, Adam Zagajewski, Ryszard Krynicki czy Bronisław Maj. Ale to nie wszystko. Będziecie mogli usłyszeć także archiwalne nagrania z głosem Wisławy Szymborskiej i Czesława Miłosza. Wszystko w ramach świętowania 10-lecia jednej z najbardziej literackich kawiarni w mieście. Teraz, dzięki tytułowi Miasta Literatury UNESCO, który Kraków uzyskał w październiku zeszłego roku, literatura zabrzmi nawet w domofonie.

Projekt jest wspólnym przedsięwzięciem Krakowskiego Biura Festiwalowego i Nowej Prowincji. Większość nagrań została udostępniona dzięki uprzejmości Wydawnictwa a5. Przedsięwzięciu partnerują: Radio Kraków i Fundacja Wisławy Szymborskiej. Projekt nawiązuje do zrealizowanej w ramach jubileuszowego Roku Miłosza w 2011 r. instalacji  Anny Maraj, która przy ulicy Bogusławskiego 6/5a, czyli pod ostatnim adresem zamieszkania Czesława Miłosza, zamontowała domofon, symbolicznie otwierający drzwi do mieszkania poety.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

 MKiDN

Przypominamy, że Kraków, w zeszłym roku, otrzymał prestiżowy tytuł Miasta Literatury UNESCO, dołączając tym samym do elitarnej grupy sześciu ośrodków wcześniej odznaczonych tym tytułem (Edynburg, Melbourne, Iowa City, Dublin, Reykjavik i Norwich).

KMLU_duze

Fuzja wysokiej kultury z wysoką technologią to wynik nawiązanej właśnie współpracy partnerskiej między Fundacją Wisławy Szymborskiej i Sobiesław Zasada Automotive.

Dzięki tej inicjatywie Fundacja zyskuje partnera, który wesprze jej potrzeby logistyczne, przekazując w użytkowanie najnowszy model Mercedesa Klasy C – dokładnie w dniu jego rynkowej premiery.

Użytkownicy Mercedesów Klasy C zyskują natomiast możliwość obcowania z wielką poezją w intymnych wnętrzach swoich samochodów: dzięki uprzejmości Fundacji Wisławy Szymborskiej w nowoczesnym systemie audio zainstalowany został audiobook, na którym Noblistka czyta własne wiersze z tomu Dwukropek.

Partnerstwo takich instytucji, jak nasze, ma charakter bezprecedensowy. Ale przecież – jak pisała Wisława Szymborska – „nic dwa razy się nie zdarza”!

Już po raz dziesiąty Instytut Książki zaprasza do zgłaszania kandydatur do Nagrody Transatlantyk.

Transatlantyk to doroczna nagroda Instytutu Książki dla wybitnego popularyzatora literatury polskiej za granicą. Jej celem jest uhonorowanie osoby, która ma szczególne osiągnięcia w zakresie promocji literatury polskiej na świecie. Laureatami Nagrody Transatlantyk mogą być tłumacze, wydawcy, krytycy, animatorzy życia kulturalnego.

Wyboru laureata dokonuje Kapituła Nagrody w składzie: Ksenia Starosielska, Elżbieta Tabakowska, Jerzy Jarzębski i Karol Lesman. Przewodniczy jej Dyrektor Instytutu Książki.

Nagrodę stanowi 10.000 EUR oraz statuetka.

Do Nagrody mogą kandydować wyłącznie obywatele innych państw (także Polacy z obcym paszportem). Zgłoszeń kandydatów mogą dokonywać polskie i zagraniczne instytucje zajmujące się upowszechnianiem kultury, ośrodki naukowe, wydawnictwa, stowarzyszenia twórcze, osoby prywatne.

Dotychczas laureatami Transatlantyku byli:

2005 – Henryk Bereska (Niemcy)
2006 – Anders Bodegård (Szwecja)
2007 – Albrecht Lempp (Niemcy)
2008 – Ksenia Starosielska (Rosja)
2009 – Biserka Rajčić (Serbia)
2010 – Pietro Marchesani (Włochy)
2011 – Vlasta Dvořáčková (Czechy)
2012 – Yi Lijun (Chiny)
2013 – Karol Lesman (Holandia)

Kandydatury należy nadsyłać do Instytutu Książki (ul. Szczepańska 1, PL 31-011 Kraków, fax: +48 12 429 38 29) pocztą, faksem lub e-mailem (a.bobr@bookinstitute.pl, office@bookinstitute.pl) do 31 marca 2014 r.

Poza opisem zasług kandydata, wniosek powinien zawierać jego dane adresowe, a także dane zgłaszającego. W przypadku osób proponowanych do Nagrody po raz kolejny, wystarczy ponowić zgłoszenie mailem lub przesłać uzupełnienie.

Informacji na temat nagrody udziela Agnieszka Rasińska-Bóbr (tel +48 12 433 70 40).

Źródło: www.instytutksiazki.pl

W marcu 2014 r., nakładem krakowskiego Wydawnictwa Alter, ukaże się nowy, nietypowy przewodnik – a wszystko to, za sprawą pewnej znanej wielu czytelnikom postaci.

Nazywam się Ryx. Kacper Ryx. Poproszono mnie, bym oprowadził Was po moim mieście i opowiedział o moich czasach. Odpowiedziałem: dlaczego nie? Różne rzeczy robiłem w życiu. Byłem wagabunda, linoskokiem, inwestygatorem, medykiem, żołnierzem i Bóg wie kim jeszcze, mogę na koniec wodzić ludzi po Krakowie i manowcach, co mi tam. Zatem pójdźcie za mną, patrzcie i słuchajcie…

Tak rozpoczyna się publikacja, z którą wkrótce będzie można zwiedzać królewskie miasto w niekonwencjonalny, urozmaicony sposób.

Mariusz Wollny, etnograf, bajko- i powieściopisarz, autor tetralogii o przygodach Kacpra Ryksa i właściciel Składu Towarów przy Pl. Mariackim 3, wraz ze swoim bohaterem oprowadza po królewskim mieście – i opowiada o XVI-wiecznych sprawach kryminalnych. Prowadzi szlakiem starych kamienic, kościołów, miejsc, które często już nie istnieją; przywołuje nam na pamięć renesansowych władców, mistrzów, mecenatów i wielu mieszkańców Krakowa, których ślady można spotkać na co dzień nawet o tym nie wiedząc.

Na trasie, jaką powiedzie nas Kacper Ryx są oczywiście Rynek i jego okolice, Wawel, Kleparz, Stradom i Kazimierz, lecz nie zabraknie także Podgórza i przedmieść. Zgromadzone w książce fotografie, mapy i liczne ilustracje pomogą uruchomić wyobraźnię.

Premiera przewodnika – już 30 marca.
Mariusz Wollny, Z Kacprem Ryksem po renesansowym Krakowie. Przewodnik, Wydawnictwo Alter, Kraków 2014.

Wpisz szukaną frazę: