fbpx

Zima i wiosna w Szkole Pisania Krakowa Miasta Literatury UNESCO

Opowieści podróżnicze, historie autobiograficzne, flash non-fiction oraz intrygujące fabuły o… napadzie na bank – to i wiele więcej czeka na adeptów pióra podczas najbliższych miesięcy w Szkole Pisania. Wszystkich próbujących swych sił w pisaniu powieści czy reportaży zapraszamy do Pałacu Potockich, by szkolić się pod okiem najlepszy specjalistów. 

Tegoroczny semestr zajęć w Szkole Pisania Krakowa Miasta Literatury UNESCO rozpoczniemy spotkaniem z Mirą Marcinów. Podczas warsztatów z autorką Bezmatka i laureatką Paszportu Polityki dowiemy się jak z wyznania zrobić dobrą literaturę. Warsztat jest skierowany zarówno do osób piszących prozę autobiograficzną, jak i do przyszłych autorów/autorek monologów postaci fikcyjnych. Kurs Pisanie czy wyznanie? odbędzie się na żywo w Pałacu Potockich (Rynek Główny 20 w Krakowie) w sobotę, 19 lutego 2022, w godz. 12.00–18.00.

Zapisy na warsztaty: https://kbfbilety.krakow.pl/wydarzenia/szkola-pisania-kmlu-pisanie-czy-wyznanie-warsztaty-z-mira-marcinow

W marcu tajniki flash non-fiction, czyli gatunku, który święci triumfy nie tylko na Facebooku, przybliży Michael Downs, autor powieści The Strange and True Tale of Horace Wells, Surgeon Dentist (Acre Books 2018). Amerykański pisarz, goszczący obecnie w Krakowie w ramach programu Fulbright, pokaże uczestnikom i uczestniczkom, jak stworzyć krótką historię opartą na faktach, od której nie można się oderwać. Spotkanie zatytułowane If You Would Be Pungent, Be Brief: A Workshop in Writing Flash Non-fiction rozpocznie się w sobotę, 19 marca 2022 o godz. 12.00 w Pałacu Potockich. Zajęcia odbędą się w języku angielskim.

Zapisy na warsztaty: https://kbfbilety.krakow.pl/wydarzenia/school-of-writing-kmlu-flash-nonfiction-writers-workshop-with-michael-downs

Z kolejnym prowadzącym spotkamy się w sobotę 9 kwietnia 2022. Prozaik, krytyk i publicysta Łukasz Orbitowski podpowie, jak doszlifować tekst, by stał się atrakcyjny dla odbiorcy. Hasłem przewodnim zajęć jest Napad na bank – motyw fabularny, który od lat z powodzeniem inspiruje twórców filmowych. Tym razem spróbujemy zmierzyć się z nim na gruncie literatury. Aby wziąć udział w warsztacie, należy napisać tekst dowolnie interpretujący temat przewodni, o objętości maksymalnie 5 tysięcy znaków. Spośród wszystkich nadesłanych na adres pisz@miastoliteratury.pl tekstów wyłonimy 12 najlepszych. Na zgłoszenia czekamy do 21 marca 2022. 

Wszystkich, którzy są zainteresowani literaturą podróżniczą, jej ograniczeniami i wyzwaniami, zapraszamy na dwudniowe warsztaty z Urszulą Jabłońską i Karoliną Sulej. Reporterki wspólnie z uczestnikami i uczestniczkami wydarzenia zastanowią się, jak zdefiniować ten niezwykły gatunek – zwłaszcza w dobie pandemii – a także skąd czerpać inspiracje w opowieściach o innych kulturach. Poznamy odpowiedź na pytanie jak przygotować się do pracy w terenie, dowiemy się także, o czym należy pamiętać przygotowując się do wywiadu. Na dwudniowe spotkanie Jak czytać i pisać o podróżach? w Pałacu Potockich zapraszamy w sobotę i niedzielę 28–29 maja 2022. Zapisy na warsztaty ruszą 4 kwietnia 2022 na stronie https://kbfbilety.krakow.pl. 

Warsztaty weekendowe w Szkole Pisania to zaledwie jeden z elementów programu kursów kreatywnej twórczości. Wypatruj naszych ogłoszeń na stronie Szkoły Pisania, gdzie poinformujemy  niebawem o kolejnych rekrutacjach – na cykliczny Kurs Pisania Powieści oraz Kurs Redaktorski 2. Szczegóły zadań kwalifikacyjnych ogłosimy 17 maja 2022. 

Z kolei w przerwie od pisania zachęcamy do lektury najnowszej powieści Zderzacz (Wydawnictwo W.A.B. 2021) pióra Joanny Łopusińskiej, autorki kryminału Śmierć i Małgorzata, absolwentki Szkoły Pisania KMLU. To mrożący krew w żyłach thriller naukowy, którego akcja dzieje się w CERN-ie. W podziemnej kawernie eksperymentalnej Wielkiego Zderzacza Hadronów znalezione zostaje ciało młodego genialnego fizyka. Kto odpowiada za jego śmierć? A co, jeśli wszystko, co wydaje się nam przypadkowe, wcale takie nie jest? Co, jeśli istnieje wzór na przypadek? I co, jeśli ten wzór zmieni znany nam świat? Książka dostępna jest w księgarniach od 21 stycznia 2022.

Aby nie przegapić rejestracji warto dołączyć do naszego newslettera, z którego można dowiedzieć się o możliwościach zapisów na zajęcia i rekrutacjach na nadchodzące kursy: http://pisz.miastoliteratury.pl/ 

Masz więcej pytań? Napisz do nas: pisz@miastoliteratury.pl

Szkoła Pisania jest częścią programu wsparcia debiutów literackich w Krakowie Mieście Literatury UNESCO, do którego należy także Nagroda Conrada. Operatorem programu jest KBF – instytucja Miasta Krakowa. Więcej informacji znajdziesz na: http://pisz.miastoliteratury.pl/ 

Wpisz szukaną frazę: