fbpx

XVI Konferencja Sieci Miast Kreatywnych UNESCO w Bradze

2 lipca 2024 roku Miasta Kreatywne UNESCO ogłosiły Manifest z Bragi. Ten kluczowy dokument, zatwierdzony podczas XVI Dorocznej Konferencji Sieci Miast Kreatywnych UNESCO (UCCN) w Bradze w Portugalii, podkreśla znaczenie lokalnego zaangażowania we wdrażanie deklaracji MONDIACULT 2022. Ponadto promuje wspólną wizję włączenia kultury jako samodzielnego celu w program zrównoważonego rozwoju po roku 2030.

Tegoroczna konferencja pod hasłem „Bringing Youth to the Table for the Next Decade” odbyła się w Bradze, mieście kreatywnym UNESCO w dziedzinie sztuki mediów. Ponad 250 miast kreatywnych z całego świata zebrało się, aby uczcić 20. rocznicę powstania sieci i podkreślić znaczenie zaangażowania młodzieży w rozwój obszarów miejskich. Najważniejszym wydarzeniem było spotkanie, podczas którego burmistrzowie oraz przedstawiciele organizacji międzyrządowych i międzynarodowych sieci omawiali strategie mające na celu lepsze zintegrowanie kultury ze zrównoważonym rozwojem obszarów miejskich. Dyskusje zakończyły się przyjęciem manifestu, w którym zalecono uznanie kultury za samodzielny cel w strategiach zrównoważonego rozwoju po roku 2030.

Manifest z Bragi, czyli wspólna wizja lokalnej polityki kulturalnej

Zatwierdzenie manifestu „Miast Kreatywnych UNESCO „Celem kultury jest zrównoważony rozwój” to kamień milowy. Miasta kreatywne wezwały w tym dokumencie do podjęcia działań na rzecz uznania kultury za samodzielny cel, wskazując kierunek dla Paktu na rzecz Przyszłości 2024 i programu rozwoju po 2030 roku. Wizja ta podkreśla kluczową rolę, jaką odgrywają miasta w promowaniu innowacyjnych polityk kulturalnych i włączaniu kultury jako podstawowego filaru w przyszłe strategie rozwoju obszarów miejskich.

Poprzez Manifest z Bragi miasta kreatywne z całego świata połączyły siły, uznając rolę kultury za zasadniczy i sprawczy czynnik zrównoważonego rozwoju. Stanowczo wezwano do włączenia kultury jako samodzielnego celu w międzynarodową agendę rozwoju po roku 2030. UNESCO zaprasza swoich partnerów i organizacje międzyrządowe do przyłączenia się do tej wspólnej globalnej wizji. – Ernesto Ottone R. (zastępca dyrektora generalnego ds. kultury UNESCO)

Przyspieszenie wdrożenia deklaracji MONDIACULT 2022

Manifest z Bragi wyznacza kierunek działań dla miast kreatywnych, opierając się na wydźwięku Światowej Konferencji UNESCO w sprawie Polityki Kulturalnej i Zrównoważonego Rozwoju, podczas której Deklaracja MONDIACULT 2022 została jednomyślnie przyjęta przez 150 państw.

Zgodnie z tą deklaracją Manifest z Bragi określa zobowiązania w sześciu obszarach priorytetowych, które należy wdrożyć lokalnie:

  • Wzmocnienie indywidualnych i zbiorowych praw kulturalnych;
  • Objęcie transformacją cyfrową sektora kultury i sektora kreatywnego, w szczególności w związku z rozwojem sztucznej inteligencji (AI);
  • Wykorzystanie kultury do działań klimatycznych;
  • Sięganie do ekonomicznego wymiaru kultury;
  • Ochrona dziedzictwa kulturowego w czasach kryzysu;
  • Zwiększanie synergii między kulturą i edukacją.

Oprócz zatwierdzenia Manifestu z Bragi, Forum Burmistrzów stało się także wyjątkową platformą wymiany wizji i strategii, koncentrując się na inicjatywach mających na celu włączenie kultury w polityki lokalne, wspieranie inwestycji na rzecz zrównoważonych miast i umożliwienie młodym pokoleniom zwiększania odporności miast poprzez kreatywność i innowacje.

Wzmacnianie pozycji następnego pokolenia: kreatywne miasta oddają głos młodym

Według Światowego Raportu o Młodzieży osoby w wieku 15–24 lat stanowią 16% światowej populacji, przy czym przewiduje się znaczny wzrost tej liczby w krajach najsłabiej rozwiniętych. Uznając młodzież za grupę kluczową w stawianiu czoła wyzwaniom rozwojowym, tegoroczna konferencja położyła nacisk na wzmocnienie jej pozycji. Sesje takie jak „The Impact of the UNESCO Creative Cities Network on Local, National, and International Levels” mają na celu zapewnienie młodym twórcom platformy prezentowania ich pomysłów i aspiracji. Angażując młodzież i inwestując w jej moc transformacyjną, miasta inwestują w bardziej inkluzywną i zrównoważoną przyszłość.

Wpisz szukaną frazę: