„Wyszukaj Klasyka” o Jadwidze Beaupré | 9.06, godz. 18.00

Pionierka tworzenia szkół rodzenia w powojennej Polsce oraz kapitan Armii Krajowej w jednej osobie – Jadwiga Beaupré to bohaterka czwartego w tym roku spotkania w ramach cyklu „Wyszukaj Klasyka”, w którym przypominamy nieprzeciętne sylwetki pisarzy i pisarek oraz działaczy i działaczek społecznych związanych z Krakowem, Miastem Literatury UNESCO. O niezwykłym życiu kobiety, której pracę kontynuuje Szkoła Rodzenia Szpitala na Siemiradzkiego, opowie w rozmowie z Marcinem Wilkiem Katarzyna Kobylarczyk, autorka szkicu poświęconego Beaupré w nominowanej do Nagrody im. Kapuścińskiego książce Kobiety Nowej Huty.

Spotykamy się na żywo 9 czerwca o godz. 18.00 w Cafe NOWA Księgarnia oraz w internecie: na profilu Kraków Miasto Literatury UNESCO na Facebooku i platformie PLAY KRAKÓW – www.playkrakow.com. Rozmowę wzbogacą unikatowe materiały udostępnione dzięki życzliwości rodziny bohaterki i Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Urodzona w 1902 roku jako córka jednej z pierwszych kobiet-studentek w historii UJ Jadwigi Sikorskiej-Klemensiewiczowej i Zygmunta Klemensiewicza, Jadwiga Beaupré do wybuchu II wojny światowej mieszkała w dworze rodzinnym w Sygneczowie pod Wieliczką, w którym dziś znajduje się szkoła podstawowa jej imienia. Przyjęła nazwisko męża Feliksa, żołnierza wojny polsko-bolszewickiej. Zaangażowana społecznie od najmłodszych lat, w dworze urządziła z prywatnych zbiorów bibliotekę, założyła przedszkole i koło gospodyń wiejskich. W 1936 roku uzyskała dyplom Wydziału Medycyny UJ.

Podczas okupacji Jadwiga Beaupré zaangażowała się w działalność konspiracyjną (ps. „Sikorska”, później „Malina”), awansując do stopnia kapitana i kierując w czasie Powstania Warszawskiego punktem łączności. Odznaczona dwukrotnie Krzyżem Walecznych i Krzyżem Kawalerskim, w czasie wojny straciła męża (zamordowany w Auschwitz) i brata.

Po wojnie jako lekarz medycyny z równym zapałem zaangażowała się w odbudowę życia w realiach kraju o katastrofalnym poziomie higieny i oświaty. Podjęła pracę w poradni dla kobiet, a następnie w założonej tam przez siebie izbie porodowej, gdzie zajmowała się leczeniem niepłodności i pomocą dla kobiet przerzuconych na nowo powstające blokowiska prosto z wielopokoleniowego świata przeludnionej, przedwojennej polskiej wsi. Jest autorką takich książek, jak Macierzyństwo. Książka dla kobiet w ciąży o przygotowaniu do porodu i pielęgnacji niemowlęcia, Seksualne ABC mężczyzny i Jak zapobiegać ciąży. Działalność jej nowohuckiej szkoły rodzenia rozwija współcześnie Szkoła Rodzenia im. dr Jadwigi Beaupré Szpitala na Siemiradzkiego w Krakowie.

Wspominana do dzisiaj ciepło przez starszych mieszkańców Sygneczowa „Pani Doktór” zmarła w Krakowie w 1984 roku w wieku 82 lat. Beaupré to jedna z bohaterek książki Kobiety Nowej Huty autorstwa gościa naszego spotkania, Katarzyny Kobylarczyk – uznanej, związanej z Nowa Hutą reporterki, autorki nagradzanych książek Strup. Hiszpania rozdrapuje rany (2019) i Pył z landrynek (2013). Niedawno Kobiety Nowej Huty zostały nominowane do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Spotkanie odbędzie się w środę 9 czerwca o godz. 18.00 w Cafe NOWA Księgarnia na os. Zgody 7, w reżimie sanitarnym, z 50% udziałem publiczności. Chętnych do odwiedzenia księgarni prosimy o wcześniejsze zapisy pod adresem cafe@nowaksiegarnia.pl. Spotkanie tradycyjnie transmitujemy równolegle na profilu Kraków Miasto Literatury UNESCO na Facebooku oraz na platformie PLAY KRAKÓW – www.playkrakow.com.

Wyszukaj Klasyka to cykl internetowych spotkań wokół mniej lub bardziej zapomnianych, lecz ponadczasowych postaci polskiej literatury i życia społecznego XIX i XX wieku związanych z Krakowem. Działamy na przekór wszechobecnemu pędowi do nowości, przecierając szlaki dla ponownych odkryć na miarę opowiadań Kornela Filipowicza i poezji Zuzanny Ginczanki. Inspirujemy i poszerzamy czytelnicze horyzonty.

Cykl prowadzi Marcin Wilk – pisarz, dziennikarz i kurator programów literackich.

Wszystkie spotkania odbywają się w formie transmisji na żywo na profilu Krakowa Miasta Literatury UNESCO na Facebooku i platformie PLAY KRAKÓW – www.playkrakow.com. Większość spotkań będzie transmitowana z centrum kulturalnego w Pałacu Potockich przy Rynku Głównym, a od czerwca 2021 r. na nagrania zapraszamy również publiczność.

PROGRAM 2021

10 marca, godz. 18.00 | Jalu Kurek, gość: Jakub Kornhauser
14 kwietnia, godz. 18.00 | Stanisław Czycz, goście: Wit Szostak i Piotr Marecki
12 maja, godz. 18.00 | Kazimiera Treterowa, gość: Katarzyna Pilitowska
9 czerwca, godz. 18.00 | Jadwiga Beaupré, gość: Katarzyna Kobylarczyk
14 lipca, godz. 18.00 | Tadeusz Boy-Żeleński, gość: Monika Śliwińska
11 sierpnia, godz. 18.00 | Antonina Domańska, goście: Alicja Baluch i Mariusz Wollny
8 września, godz. 18.00 | Henryk Markiewicz, gość: Jacek Błach
13 października, godz. 18.00 | Kazimiera Bujwidowa, gość: Anna Kiesell

Odcinki pierwszej edycji cyklu „Wyszukaj Klasyka” można obejrzeć na platformie PLAY KRAKÓW: https://playkrakow.com/series/ser.148.

Organizator: KBF, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO
Partner: Narodowe Archiwum Cyfrowe