„Wyszukaj Klasyka” o Henryku Markiewiczu | 8.09, godz. 18.00

Wpływowy niegdyś teoretyk i literaturoznawca, jedna z kluczowych postaci polonistyki krakowskiej w drugiej połowie dwudziestego wieku, profesor Henryk Markiewicz będzie bohaterem wrześniowego spotkania z cyklu „Wyszukaj Klasyka” w którym przypominamy nieprzeciętne sylwetki pisarzy i pisarek oraz działaczy i działaczek społecznych związanych z Krakowem Miastem Literatury UNESCO. O wielkim krakowskim intelektualiście, swego czasu jednej z kluczowych figur życia literackiego pod Wawelem rozmawiać będzie z Marcinem Wilkiem Jacek Błach – wieloletni sekretarz profesora.

Spotkanie odbędzie się 8. września o godzinie 18.00 w Antykwariacie Abecadło, ul. Kościuszki 18. Na transmisję wydarzenia zapraszamy na profil Kraków Miasto Literatury UNESCO na Facebooku oraz platformę PLAY KRAKÓW – www.playkrakow.com.

Henryk Markiewicz urodził się w 1922 roku w Krakowie w zasymilowanej rodzinie żydowskiej. Przy narodzinach otrzymał imię Herman, które później zmienił. Działalność literacką i krytyczną rozpoczął jeszcze jako uczeń sławnych szkół – Gimnazjum im. Jana III Sobieskiego i Liceum im. B. Nowodworskiego. Po wybuchu II wojny światowej, jak wielu przedstawicieli inteligencji polskiej, ewakuował się do Lwowa. Po zajęciu Lwowa przez Związek Radziecki aresztowany i wraz z ojcem wywieziony do obwodu swierdłowskiego, leżącego w południowej części Uralu, na pograniczu Europy i Azji. Po wybuchu wojny sowiecko-niemieckiej przeniesiony do Uzbekistanu, gdzie doczekał końca wojny.

Po powrocie do Krakowa w 1946 roku rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, kontynuował pracę dziennikarską w periodykach krakowskich. W okresie przekształcania nauki polskiej na wzór sowiecki otrzymał w Polskiej Akademii Nauk stopień kandydata nauk humanistycznych, w okresie odwilży gomułkowskiej przemianowany na tytuł doktorski.

W pracy naukowej poświęcił się dwóm zagadnieniom: literaturze pozytywizmu oraz teorii i metodologii badań literackich. Jego opracowania i koncepcje do dziś pozostają w ścisłym kanonie polskiej myśli literaturoznawczej. W 1989 roku, po śmierci prof. Emanuela Rostworowskiego, Henryk Markiewicz objął dyrekcję redakcji Polskiego Słownika Biograficznego. Kierując najważniejszym encyklopedycznym opracowaniem biograficznym w dziejach nauki polskiej doprowadził do wydania uzupełnień i suplementów korygujących to, co w okresie Polski Ludowej nie mogło znaleźć się w Słowniku z powodu zapisów cenzury.

Profesor Markiewicz zmarł w Krakowie w 31. Października 2013 roku. Pochowany został tamże na Cmentarzu Wojskowym przy ulicy Prandoty.

Czy myśli i rozpoznania Henryka Markiewicza stały się już dla współczesnej humanistyki skostniałą klasyką, czy jednak pozostają żywą siłą inspirującą nowe pokolenia literaturoznawców? Czy spojrzenie, jakie rzuca na literaturę pozytywistyczną fundamentalny podręcznik prof. Markiewicza pozostaje aktualne? O tym, o autobiografii profesora Mój życiorys polonistyczny – z historią w tle, o losach syberyjskiego zesłania i o tym, dlaczego jego księgozbiór znalazł się w Szczecinie posłuchać będzie można w Antykwariacie Abecadło przy Kościuszki 18, 8. Września o godzinie 18:00. Na spotkanie obowiązują zapisy mailowo pod adresem: kosciuszki@abecadlo.org ilość miejsc ograniczona. Spotkanie będzie transmitowane na profilu Kraków Miasto Literatury UNESCO na Facebooku oraz na platformie Play Kraków.

Cykl „Wyszukaj Klasyka” dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Partnerami projektu są Narodowe Archiwum Cyfrowe i serwis Wolne Lektury.