fbpx

Wyszukaj Klasyka: Kazimiera Treterowa | 12.05, godz. 18.00

Jak wyglądała opieka nad zwierzętami w Polsce w okresie międzywojennym, a jak wygląda dzisiaj? Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Wyszukaj Klasyka”, którego bohaterką jest Kazimiera Treterowa – pianistka, organizatorka systemu opieki nad zwierzętami w Krakowie, autorka książki Reportaż z mojego życia. Gośćmi spotkania będą Marcin Wilk i Katarzyna Pilitowska.

Transmisja rozmowy odbędzie się 12 maja o godz. 18.00 na profilu Krakowa Miasta Literatury UNESCO na Facebooku i platformie PLAY KRAKÓW – www.playkrakow.com.

Bohaterką trzeciego w tym roku spotkania z cyklu „Wyszukaj Klasyka” jest Kazimiera Treterowa (1894-1985) – krakowska pianistka, nauczycielka w Państwowej Szkole Muzycznej, a przede wszystkim zasłużona działaczka na rzecz praw zwierząt w międzywojennej Polsce. Jako wieloletnia członkini i motor napędowy Związku Opieki nad Zwierzętami w Krakowie stworzyła w mieście Marszu Jamników i psa Dżoka podstawy sprawnie działającego i wyróżniającego się w skali kraju systemu.

Związek Opieki nad Zwierzętami, działający w latach 1928-1949 niezależnie od ogólnokrajowych struktur, jako pierwszy w Polsce wprowadził instytucję nadzwyczajnego inspektora egzekwującego zapisy pionierskiego rozporządzenia prezydenta RP z 1928 roku o ochronie zwierząt. Działacze Związku, w skład którego wchodzili m.in. bohater ubiegłorocznego odcinka cyklu „Wyszukaj Klasyka”, pisarz i publicysta Zygmunt Nowakowski czy sławny architekt Adolf Szyszko-Bohusz, organizowali kwesty i rewie charytatywne, interweniowali w sprawach dręczonych psów i kotów, koni dorożkarskich, a nawet… wróbli i gołębi mariackich. Wielkim osiągnięciem ZOZ było otwarcie w 1934 roku pierwszego w Polsce ambulatorium dla małych zwierząt. W obronie koni, psów i ptaków, niechaj przoduje w Polsce Kraków – tak brzmiało jedno ze związkowych haseł, przypomniane na wystawie Jak pies z kotem zorganizowanej przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa (obecnie Muzeum Krakowa) w Pałacu Krzysztofory w 2016 roku.

Swoje wspomnienia z okresu międzywojennego i powojennego Treterowa spisała w wydanej pod koniec życia książce Reportaż z mojego życia – niezwykle barwnym portrecie obyczajowości Krakowa XX wieku, a także wnikliwym studium zmieniających się postaw wobec zwierząt jako naszych „braci mniejszych”. Zachowanie się psów w Lecznicy czy ambulatorium bywało czasem zdecydowanie ludzkie – pisała, przywołując kolejne wizyty wdzięcznego za wyleczenie z zapalenia płuc mastifa Rolfa i jego pana.

Na kilka dni przed obchodzonym 22 maja Dniem Praw Zwierząt przypomnimy postać Kazimiery Treterowej, a także porozmawiamy o zmieniającej się świadomości w zakresie ochrony zwierząt i o tym, czego dzisiaj możemy się nauczyć z doświadczeń poprzednich pokoleń. Gościem spotkania będzie Katarzyna Pilitowska – aktywistka miejska, organizatorka festiwalu kulinarnego Najedzeni Fest!, twórczyni popularnych barów Hummus Amamamusi i Ranny Ptaszek na Kazimierzu.

Spotkanie wzbogacą materiały archiwalne ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Wyszukaj Klasyka to cykl internetowych spotkań wokół mniej lub bardziej zapomnianych, lecz ponadczasowych postaci polskiej literatury i życia społecznego XIX i XX wieku związanych z Krakowem. Działamy na przekór wszechobecnemu pędowi do nowości, przecierając szlaki dla ponownych odkryć na miarę opowiadań Kornela Filipowicza i poezji Zuzanny Ginczanki. Inspirujemy i poszerzamy czytelnicze horyzonty.

Cykl prowadzi Marcin Wilk – pisarz, dziennikarz i kurator programów literackich.

Wszystkie spotkania odbywają się w formie transmisji na żywo na profilu Krakowa Miasta Literatury UNESCO na Facebooku i platformie PLAY KRAKÓW – www.playkrakow.com. Większość spotkań będzie transmitowana z centrum kulturalnego w Pałacu Potockich przy Rynku Głównym – w razie znoszenia obostrzeń sanitarnych zakładamy udział publiczności.

PROGRAM 2021

10 marca, godz. 18.00 | Jalu Kurek, gość: Jakub Kornhauser
14 kwietnia, godz. 18.00 | Stanisław Czycz, goście: Wit Szostak i Piotr Marecki
12 maja, godz. 18.00 | Kazimiera Treterowa, gość: Katarzyna Pilitowska
9 czerwca, godz. 18.00 | Jadwiga Beaupré, gość: Katarzyna Kobylarczyk
14 lipca, godz. 18.00 | Tadeusz Boy-Żeleński, gość: Monika Śliwińska
11 sierpnia, godz. 18.00 | Antonina Domańska, goście: Alicja Baluch i Mariusz Wollny
8 września, godz. 18.00 | Henryk Markiewicz, gość: Jacek Błach
13 października, godz. 18.00 | Kazimiera Bujwidowa, gość: Anna Kiesell

Odcinki pierwszej edycji cyklu Wyszukaj Klasyka można obejrzeć na platformie PLAY KRAKÓW: https://playkrakow.com/series/ser.148.
Organizator: KBF, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO
Partner: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Wpisz szukaną frazę: