fbpx

Wystawa na urodziny Lema w Bibliotece Kraków

13 września 2021 roku, w dniu setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema, w Bibliotece Kraków została otwarta wystawa „Lem inspiracje”. Na okolicznościową ekspozycję składają się reprodukcje obrazów – inspirowanych „Powrotem z gwiazd” – uznanej krakowskiej malarki i ilustratorki Joanny Karpowicz; oryginalne prace były pokazywane przed rokiem w Galerii Artemis na wystawie „Powrót”. Wystawa potrwa do końca października.

Jak podkreśla sama artystka, sugestywny język Lema sprawił, że zawsze widziałam tę historię w obrazach. „Powrót z gwiazd” idealnie nadaje się do przełożenia na język komiksu (lub raczej powieści graficznej). Realizacja takiego projektu była moim marzeniem, a ta wystawa jest, być może, pierwszym krokiem do jego spełnienia.

Prezentowane prace przypadną do gustu nie tylko miłośnikom twórczości Lema, ale także szerzej wszystkim tym, którzy interesują się sztuką i popkulturą. Taki też cel przyświecał malarce, dla której ważny był też element zabawy, co podkreśla w wypowiedziach:  cytaty z Hoppera, mrugnięcie okiem do widza, delikatne nawiązania do “Blade Runnera”. Bo czy nie o to w tym wszystkim również chodzi? O zabawę, o marzenie, o zmyślenie, w którym można się zatopić?

Wystawa została podzielona na dwie części. Obrazy są prezentowane w filiach Biblioteki Kraków: nr 3 (pl. Jana Nowaka Jeziorańskiego 3) oraz nr 46 (ul. B. Limanowskiego 4) do końca października. Projekt został zrealizowany w ramach obchodów setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema.

Wpisz szukaną frazę: