fbpx

Word2Picture rozpoczyna współpracę z Mastercard OFF CAMERA i zapowiada program pasma na Festiwalu Conrada

Całoroczną współpracę Word2Picture i pasma OFF CAMERA PRO INDUSTRY festiwalu Mastercard OFF CAMERA otworzy 9 września 2021 roku w Pałacu Potockich spotkanie o specyfice i aktualnych trendach rynku książki. Wydarzenie zapowie jesienną edycję Word2Picture, która po raz trzeci zagości w programie Festiwalu Conrada. Celem projektu realizowanego przez KBF, instytucję kultury miasta Krakowa, jest odkrywanie i rozwijanie potencjału filmowego drzemiącego w polskiej literaturze. Taki cel przyświeca też nowo powstałej facebookowej grupie pod szyldem Word2Picture.

Kulisy pracy nad najgłośniejszymi filmowymi adaptacjami książek ostatnich lat, warsztaty dla wydawców z pitchingu książek, czyli prezentacji filmowego potencjału konkretnych pozycji wydawniczych, przegląd literackich trendów dla producentów filmowych – to katalog wydarzeń, które od dwóch lat realizowane są w ramach krakowskiego Festiwalu Conrada pod nazwą Word2Picture. Projekt KBF, operatora programów Kraków Miasto Literatury UNESCO i Krakow Film Commission, łączy przedstawicieli branży audiowizualnej z branżą literacką, buduje platformę edukacyjną i inspiruje odbiorców do książkowo-filmowych poszukiwań.

Word2Picture wypełnia swoją misję jako jedno z pasm Festiwalu Conrada, corocznie goszczącego w Krakowie branżę literacką. Dopełnieniem tych dwuletnich działań na rzecz sieciowania wydawców i producentów jest współpraca z Międzynarodowym Festiwalem Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA, która sprawi, że Word2Picture zyska nowy, bardzo istotny kanał komunikacji z przedstawicielami branży filmowej.

Współpracę z pasmem OFF CAMERA PRO INDUSTRY otworzy spotkanie z menadżerką kultury i kuratorką Word2Picture Ewą Bolińską- Gostkowską. Redaktorka Wydawnictwa Znak opowie przedstawicielom branży audiowizualnej o specyfice i aktualnych przemianach rynku książki. Rozmowę poprowadzi Anna Wróblewska – rzeczniczka Studia Munka, wykładowczyni akademicka, dziennikarka i autorka wielu kluczowych dla przemysłu audiowizualnego książek. Wydarzenie odbędzie się 9 września o godz. 11.00 w Pałacu Potockich (Rynek Główny 20, II piętro).

Wrześniowe wydarzenie zapowie tym samym jesienną edycję Word2Picture, które po raz trzeci zagości w programie jednego z najważniejszych festiwali literackich w Polsce. Podczas Festiwalu Conrada w dniu 19 pazdziernika o godz. 11.00 wydawcy będą mogli spotkać się z Henningiem Adamem, kuratorem programu Books at Berlinale, czyli wydarzenia poświęconemu adaptacjom na jednym z najważniejszych festiwali filmowych na świecie. Kurator w rozmowie z Ewą Bolińską-Gostkowską opowie, jak zaprezentować książki wydawnictwa na wydarzeniu i jakie możliwości otwierają się przed tymi, którym udało się do tej pory wystąpić podczas Books at Berlinale.  Z kolei 23 października o godz. 12.00 odbędzie się spotkanie dla wydawców ze script doctorką, Aleksandrą Świerk, która opowie jakich historii szukają producenci, a także które z książek mogą mieć szczególny potencjał ekranizacyjny. Oba wydarzenia będą odbywać się online na kanałach Facebookowych Festiwalu Conrada, Krakow Film Commission i Krakowa Miasta Literatury UNESCO.

Podczas jesiennej edycji festiwalowa publiczność będzie mieć możliwość obejrzenia filmowych ekranizacji i wysłuchania rozmów z twórcami – pisarzami, scenarzystami, producentami i reżyserami. Swoiste case study będą niewątpliwą okazją do zapoznania się z procesem adaptacyjnym. Szczególnej uwadze polecamy pokaz filmu pt. „Ostatni komers” w reżyserii Dawida Nickela, który powstał na kanwie powieści Anny Cieplak „Ma być czysto” (Wydawnictwo Znak). Spotkanie z autorką, reżyserem oraz producentką Martą Habior, prowadzone przez dziennikarkę Adrianę Prodeus, poprzedzi pokaz filmu w Kinie Pod Baranami. Na seans i dyskusję spotkamy się 23 października o godz. 18.00 w Kinie Pod Baranami.

Program wydarzeń zamknie dwudniowy warsztaty scenopisarski z Mateuszem Pacewiczem, autorem scenariusza m.in. do „Bożego ciała” oraz „Sali samobójców. Hejtera”. W dniach 23 i 24 października podczas całodniowych zajęć twórca opowie uczestnikom i uczestniczkom jak zacząć pisać i jak przetrwać wzloty i upadki. Dowiedzą się także, czym jest “drabinka” i jak wygląda “treatment”, a także zastanowią się, dlaczego kino tak świetnie potrafi obywać się bez słów. Omówią tradycyjną, trzyaktową strukturę scenariusza i poznają przepis prowadzącego na tworzenie wiarygodnych postaci. Na warsztaty należy zgłosić się ze wstępnym pomysłem na scenariusz. Uczestnicy są proszeni o przygotowanie przed zajęciami streszczeń swoich propozycji fabuł, które zostaną szczegółowo omówione podczas spotkania. Prowadzący podpowie także, jakie podjąć kolejne kroki, aby przerodziły się one w scenariusze. Kurs jest dedykowany zarówno osobom niemającym doświadczenia scenopisarskiego, jak i tym, którzy już mieli styczność z pisaniem scenariuszy filmowych. Wydarzenie odbywa się we współpracy ze Szkołą Pisania Krakowa Miasta Literatury UNESCO.

Zapisy na wszystkie wydarzenia ruszają 1 października. Bilety na pokazy filmowe będą dostępne w kasie Kina Pod Baranami.

To niejedyne wydarzenia, które przygotowujemy dla wydawców, filmowców i publiczności. Podczas Festiwalu Conrada ogłosimy również nabór na pozycje książkowe o potencjale adaptacyjnym. Spośród zgłoszonych pozycji jury Word2Picture dokona wyboru najciekawszych i zaprosi tym samym prezentujących je wydawców na 15. edycję Mastercard OFF Camera, która odbędzie się wiosną 2022, czyli drugą, finalną część obecnej edycji Word2Picture. Biorący udział w wydarzeniu wydawcy będą mieli możliwość prezentacji danej pozycji przed gronem producentów i nadawców audiowizualnych, indywidualnych rozmów, ale także szkoleń z pitchingu, specyfiki filmowego rynku i warsztatów ze script doctorem. Zamierzeniem wiosennej części Word2Picture jest umożliwienie nawiązania kontaktu między branżami i sprzedaż praw do ekranizacji książek.

Odsłonięcie kolejnych kart programu Word2Picture nastąpi na nowo powstałej grupie Facebookowej Word2Picture, której celem jest sieciowanie branży wydawniczej i producenckiej oraz stworzenie platformy do wymiany informacji o tematyce literacko-filmowej. To także grupa dla wszystkich, którzy chcą być na bieżąco z wydarzeniami kolejnych edycji projektu i terminami, które warto mieć pod ręką. To właśnie tam znajdziemy już niedługo szczegółowe ogłoszenia naboru do wspomnianych warsztatów i prezentacji pitchingowych, które odbędą się podczas wiosennej edycji festiwalu Mastercard OFF CAMERA. Dołącz do grupy TUTAJ, aby być na bieżąco.

Word2Picture x Mastercard OFF Camera 2021/2022 

Kalendarium 3. edycji Word2Picture:

Zapowiedź współpracy i wydarzeń na Festiwalu Mastercard OFF Camera: 9.09.2021
Word2Picture na Festiwalu Conrada: 19-24.10.2021
Nabór na projekty książkowe: od 25.10.2021
Word2Picture na Mastercard OFF CAMERA 2022

Więcej o programie Word2Picture i poprzednich edycjach wydarzenia – tutaj.

Kontakt: word2picture@kbf.krakow.pl

Organizatorem wydarzenia jest KBF, operator programów Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz Krakow Film Commission. Partnerem jest Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych oraz Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA. Word2Picture odbywa się w ramach pasma Przemysły Książki na Festiwalu Conrada oraz pasma OFF CAMERA PRO INDUSTRY Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA. Wydarzenie realizuje także założenia programowe strategii Krakowa Miasta Literatury UNESCO, której celem jest m.in. tworzenie połączeń między literaturą a filmem.

Wpisz szukaną frazę: