fbpx

Wielki Przypływ: Spotkanie z Jarosławem Mikołajewskim i dr Pietro Bartolo

Spotkanie z doktorem Pietro Bartolo, przez którego ręce przeszły setki tysięcy imigrantów i uchodźców na włoskiej wyspie Lampedusa odbędzie się 15 października o godz. 13:30 w księgarni De Revolutionibus (ul. Bracka 14). Rozmowę poprowadzi Jarosław Mikołajewski, autor książki Wielki przypływ, w której wśród innych reportaży z wyspy, znajduje się także fascynujący wywiad z heroicznym lekarzem. Podczas spotkania goście opowiedzą o swoich doświadczeniach, życiu na Lampedusie oraz o kryzysie humanitarnym związanym z uchodźcami, który angażuje już całą Europę. Postawią trudne pytanie o współodpowiedzialność mieszkańców Europy Środkowej za los tysięcy ludzi uciekających przed wojną i głodem w poszukiwaniu wolności i bezpieczeństwa.

Pietro Bartolo przebywa w Krakowie w ramach międzynarodowej konferencji „Powrót Upadłych Imperiów” i jej specjalnego wydarzenia, jakim jest 12. edycja Polskiej Nagrody im. Sergio Vieira de Mello, Wysokiego Komisarza NZ ds. Praw Człowieka, których inicjatorem i organizatorem jest Stowarzyszenie Willa Decjusza.

Bo kiedy mówię, wszystko mnie boli. Do żywego. I jeśli zgodziłem się na rozmowę, to po to, żeby do kogoś te słowa dotarły. Inaczej szkoda naszego czasu. Mówię po to, żebyś poinformował o tym, co dzieje się na Morzu Śródziemnym. I tym samym – żebyś coś zmienił.

P. Bartolo, reportaż J. Mikołajewskiego Doktor Bartolo wita w lepszym świecie

Partnerami wydarzenia są Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Stowarzyszenie Willa Decjusza, Konsulat Włoch w Krakowie oraz Włoski Instytut Kultury w Krakowie.

Lampedusa – niemy świadek dramatycznych wydarzeń

Przeprawa przez Morze Śródziemne na prymitywnych, przeładowanych do granic możliwości tratwach nie zawsze kończy się szczęśliwie. Zdani na łaskę przemytników uchodźcy dopływają do wyspy Lampedusa odwodnieni, w stanie hipotermii, poparzeni. Świadkiem jednych z najbardziej dramatycznych chwil kryzysu humanitarnego był miejscowy lekarz, Pietro Bartolo. Pod jego opiekę  trafiły setki tysięcy potrzebujących pomocy imigrantów. Bartolo widział twarze osób, których nie udało się uratować. Mikołajewski rozmawiał z nim na Lampedusie, dzięki czemu mógł spojrzeć na wydarzenia dziejące się na wyspie ze szczególnej perspektywy – człowieka walczącego o godność ludzi uciekających przed terrorem do świata, który często wcale nie chce ich przyjąć.

Według największego portalu turystycznego na świecie – Tripadvisor – właśnie tutaj, na włoskiej wyspie Lampedus znajdziemy najpiękniejsze plaże w całej Europie. Lampedusa, to  maleńka śródziemnomorska wyspa położona zaledwie 100 km od wybrzeży Afryki, o powierzchni 20,2 km². Turkusowa woda, biały piasek i sielankowy krajobraz nie przyciągają już jednak tłumów turystów. W ostatnich latach Lampedusa stała się symbolem rozpaczliwych wysiłków imigrantów, którzy chcą  dotrzeć do Europy oraz miejscem największego kryzysu humanitarnego w Europie. Napływ uchodźców i uciekinierów, przede wszystkim z Libii, Somalii, Erytrei, Mali, Nigerii i innych krajów Afryki Subsaharyjskiej przerasta możliwości Lampedusy i jej 6 tys. mieszkańców. Europa albo nie zdaje sobie sprawy, jaka jest skala tego problemu, albo świadomie się od niego odcina. Na tym tle niezwykły jest wysiłek Jarosława Mikołajewskiego, reportera, poety, tłumacza, który zebrał swoje doświadczenia z wyspy, oddając przede wszystkim głos mieszkańcom, którzy muszą odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Jego najnowsza książka Wielki przypływ to wstrząsająca relacja ze świata na pograniczu Europy.

Czytam [Jarosława Mikołajewskiego] opowieść z Lampedusy. To najlepszy, najwspanialszy dowód na to, że reportaż może być poezją…

Michał Nogaś

Kraków – miasto literatury, miasto schronienia

Wydarzenie odbędzie się w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Ważnym elementem strategii Miasta Literatury są działania uwrażliwiające na problematykę praw człowieka, wolność słowa i wypowiedzi. Od 6 lat Stowarzyszenie Willa Decjusza, Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe realizują program ochronny dla pisarzy prześladowanych ze względów światopoglądowych, czyli program ICORN (Międzynarodowa SiećMiast Pisarzy Uchodźców).

Międzynarodowa Sieć Miast Pisarzy Uchodźców, oferująca azyl pisarzom i obrońcom praw człowieka,którzy z powodu prześladowań nie mogą swobodnie żyć i tworzyć we własnej ojczyźnie, powstała w 2006 r. w Norwegii. Celem ICORN jest promowanie niezbywalnych wartości wolności słowa i tworzenia poprzez budowanie sieci międzynarodowej solidarności i współpracy. W ciągu 10 lat działalności sieci udało się znaleźć miejsce tymczasowego schronienia dla kilkuset pisarzy, intelektualistów, Glogerów i działaczy praw człowieka. ICORN koordynuje programMiast Tymczasowego Schronienia (shelter cities),a także jest ważną organizacją współpracującą z rządami poszczególnych państw, Komisją Europejską, ONZ, UNHCR, Międzynarodowym PEN Clubem działającym na rzecz praw człowieka oraz wdrażania polityki ochronnej dla twórców prześladowanych ze względu na swoją działalność.

ICORN tworzy dynamiczną sieć ponad 50 miast, a jego działalność to jeden z najsilniejszych na świecie głosów w obronie prawa do wolności poglądów i wypowiedzi oraz międzynarodowej solidarności. Od 2006 r. 130 pisarzy i artystów znalazło schronienie w miastach członkowskich sieci ICORN.

W 2011 r. Kraków przystąpił do Międzynarodowej Sieci Miast Uchodźctwa ICORN (International Cities of Refugees Network) na mocy Uchwały Nr XVI/171/11 Rady Miasta Krakowa z dnia 25 maja 2011 r. Od tamtej pory Kraków gościł w ramach programów rezydencjalnych czworo pisarzy: Marię Amelie (właściwe nazwisko Madina Salamowa – Osetia Północna / dziś w Norwegii), Kareema Amera (Egipt/dziś w Norwegii), Mostafę Zamaninija (Iran), Lawona Barszczeuskiego (Białoruś) oraz Aslı Erdoğan (Turcja) obecnie na stypendium w Krakowie. Organizatorami Programu Międzynarodowej Sieci Miast Uchodźstwa ICORN w Krakowie są Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Stowarzyszenie Willa Decjusza, które realizuje program stypendium i zapewnia opiekę i miejsce pracy twórczej.  

Wpisz szukaną frazę: