Warsztaty introligatorskie w Antykwariacie Abecadło

Zapraszamy na warsztaty introligatorskie, które odbędą się w środę 14 czerwca 2023 roku o godz. 18:30 w Antykwariacie Abecadło. Wstęp wolny.
Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują wcześniejsze zapisy. Zgłoszenia prosimy kierować na adres: suszek.books@gmail.com
Warsztaty składają się z dwóch modułów.
Część pierwsza, teoretyczna: podczas, której prowadzący przedstawi krótką historię książki i opowie o jej budowie. W czasie krótkiego wprowadzenia uczestnicy poznają podstawowe informacje na temat materiałów i narzędzi używanych przez introligatorów.
Część druga, praktyczna: uczestnicy nauczą się szyć proste jednoskładkowe zeszyty lub kilkuskładkowe notesy (szycie francuskie).
Dlaczego warto wziąć udział w warsztatach?
Kreatywność.
Każde działanie twórcze angażuje prawą półkulę odpowiedzialną za kreatywność oraz emocje. Zostało udowodnione, iż prace manualne podnoszą poziom hormonów “dobrego samopoczucia” oraz odprężają. Regularna praktyka wzmacnia nasze zdolności motoryczne, kreatywność, a nawet pewność siebie i poczucie własnej wartości. Ponadto każde zajęcia manualne oddziałują na układ nerwowy stymulująco i zmuszają go do aktywności.
Uważność
Składanie notesu uruchamia cały proces twórczy, wzmacnia koncentrację, pobudza kreatywność. Zajęcia tego typu to również skuteczna metoda na wyrażenie wrażliwości estetycznej i uwolnienie często skrywanych talentów. Podczas wykonywania prac ręcznych mózg przeprowadza tysiące skomplikowanych operacji. Składa się na to odbiór wrażeń ich przetwarzanie, a następnie zaplanowanie działania i wykonie go przy nieustającej uwadze.
Socjalizacja
Na warsztatach panuje przyjazna atmosfera, która stwarza przestrzeń dla wzmocnienia więzi społecznych. Podczas pracy uczestnicy mogą wymieniać się swoimi spostrzeżeniami, wspólnie się wspierać i dopingować.
Satysfakcja
Dlaczego mózg tak lubi zajęcia rękodzielnicze? Odpowiedź jest prosta – czerpie z nich przyjemność. Działanie twórcze oraz naoczność efektu aktywizują ośrodek nagrody, a ten uwalnia substancje neuroprzekaźnikowe odpowiedzialne za poprawę nastroju
Nasze zdolności sprawiają, że nie musimy być tylko odbiorcami sztuki, ale możemy ją sami kreować!
Prowadzący
Łukasz Suszek – antykwariusz, animator kultury, introligator, wydawca, z wykształcenia filozof. Księgarz od 2010 roku. Od 2012 roku wspólnie z żoną prowadzi antykwariat księgarski. Założyciel i współwłaściciel Antykwariatu aukcyjnego Suszek Books w ramach którego od 2019 roku funkcjonuje również artystyczna pracownia introligatorska. Prywatnie wielki miłośnik książek, Krakowa, psów i podróży.
Miejsce
Antykwariat Abecadło znajduje się w miejscu dawnej apteki Pod Aniołem Stróżem, w pobliżu Skweru Lajkonika Zwierzynieckiego i przystanku Jubilat.
Jego unikatowe wnętrze tworzy zabytkowe umeblowanie apteczne z 1899 roku, które udało nam się uratować i przywrócić do życia – choć w nieco innej formie. Dziś leki oraz inne preparaty apteczne zastąpiła wielotysięczna oferta różnorodnych książek, bajek, komiksów, czasopism, grafik, plakatów, pocztówek, fotografii, map, druków i dokumentów, a nawet płyt winylowych, CD i kaset video.
Wydarzenie organizowane dzięki wsparciu Krakowskiego Biura Festiwalowego – operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz Fundacji Miasto Literatury, która organizuje projekt pod nazwą Krakowskie księgarnie na medal.