fbpx

W ostatni weekend sierpnia rusza szósta edycja Festiwalu Non-Fiction w Krakowie

Co nas czeka JUTRO? Czy da się zatrzymać katastrofę klimatyczną? Jak będą wyglądać i funkcjonować miasta? Czy jesteśmy świadkami i uczestnikami rewolucji informacyjnej? Czy pandemia COVID-19 na zawsze zmieni świat pracy? Na te i inne pytania postarają się odpowiedzieć gościnie i goście szóstej edycji Festiwalu Reportażu NON-FICTION – już w dniach 27-29 sierpnia w Krakowie.

NON-FICTION 2021 to cztery bloki tematyczne:

MIASTO

Gentryfikacja, wyludnienie, betonoza, samochodoza, patodeweloperka, grodzenioza, derewitalizacja, kostkobaumonium – długo by można tworzyć neologizmy określające osiągnięcia polskich samorządów ostatnich 30 lat. Jak będzie wyglądała przyszłość? Czy mniejszym ośrodkom miejskim grozi społeczno-ekonomiczna zapaść, a zasoby nadal będą ważniejsze niż ludzie? Czy da się jeszcze uratować miasto?

KATASTROFA KLIMATYCZNA

Wracamy do jednego z najważniejszych, najbardziej aktualnych i najtrudniejszych wyzwań, przed którymi stoi – nie ma co bać się wielkich słów – ludzkość. Pandemia od ponad roku wpływa na niemal wszystkie aspekty naszego życia, katastrofa klimatyczna nadciąga jednak od dziesięcioleci. Czy już jesteśmy w jej trakcie? Czy jednostkowe decyzje i wybory mogą mieć przełożenie na globalne decyzje polityczne i budowę wielkiej, międzynarodowej, zielonej koalicji? Czy ruchy takie jak Extinction Rebellion, Fridays for Future czy Młodzieżowy Strajk Klimatyczny zwiastują nadejście pokolenia, które nie pozwoli bezkarnie okłamywać się rządom i korporacjom?

SPOŁECZNOŚCI

Wspólnoty w dobie pandemii, społeczeństwa późnej nowoczesności, uliczne protesty, narastające radykalizmy, życie przeniesione do sieci. Czy w minionym roku niepostrzeżenie zaczęliśmy żyć wewnątrz powieści Michela Houellebecqa?

NOWE MEDIA

Nowe media zyskują na znaczeniu w tempie geometrycznym, te tradycyjne z kolei stoją u progu kryzysu lub są w nim pogrążone. Czy właśnie jesteśmy świadkami i uczestnikami rewolucji informacyjnej? Czy reportaż przenosi się z papieru i telewizji na Facebooka i Instagrama? Czy aktywiści to nowi reporterzy interwencyjni? Czy jakościowe media możliwe są już jedynie w modelu patronackim? Czy pluralizm i różnorodność nowych mediów nie są przypadkiem fasadą, za którą kryje się interes korporacji, dyktat algorytmów, podatność na manipulacje, które potrafią wpływać na wyniki wyborów? A może media społecznościowe to rzeczywiście jedyna nadzieja na pluralizm?

Na festiwalu pojawią się m.in.: Artur Domosławski, Maja Staśko, Agata Listoś-Kostrzewa, Mikołaj Marcela, Tomasz Markiewka, Magdalena Moskal, Rafał Matyja, Dionisios Sturis, Adriana Rozwadowska, Dariusz Rosiak, Jan Śpiewak.

Festiwal odbędzie się stacjonarnie w Pałacu Potockich w Krakowie, z udziałem publiczności, ale większość spotkań będzie transmitowana na Facebooku festiwalu. Ze względów bezpieczeństwa udział w festiwalu będą mogły wziąć tylko osoby, które zakupiły bilet przez portal Evenea. Kwotę, którą chcielibyście zapłacić, wybierzecie sami. Dostępne będą cegiełki o kwotach: 5 zł, 10 zł, 15 zł, 20 zł. Apelujemy o zakrywanie nosa i ust za pomocą maseczek ochronnych, a także o zachowanie dystansu społecznego i stosowanie środków dezynfekcyjnych.

Szczegóły na stronie www.nonfiction.pl.

Festiwal Reportażu Non-Fiction:
Termin: 27-29 sierpnia 2021
Miejsce: Pałac Potockich, nad księgarnią Bunkier Bookstore MOCAK
Hasło edycji: JUTRO
4 ścieżki tematyczne, 8 spotkań z autorami książek, 3 debaty, 1 godzina wolnego czytania

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Re-prezentacje. Festiwal jest częścią Koalicji Letnich Festiwali Literackich.

Wpisz szukaną frazę: