Trzy nowe miasta dołączają do Sieci Kreatywnych Miast Literatury UNESCO

Organizacja UNESCO ogłasza, że do Sieci Miast Kreatywnych dołączyło 49 nowych miast, powiększając ich liczbę do 295 miast znajdujących się w 90 krajach świata. Spośród nowych Miast Kreatywnych, aż trzy otrzymały tytuł Kreatywnych Miast Literatury: Göteborg w Szwecji, Dżakarta w Indonezji oraz Wilno na Litwie.

W wyniku tej decyzji liczba Kreatywnych Miast Literatury wzrosła do 42 w 31 krajach na całym świecie. Kreatywne Miasta Literatury UNESCO serdecznie witają swoich nowych partnerów i cieszą się z możliwości współpracy w celu promowania możliwości wykorzystania literatury na rzecz budowania zrównoważonych i inkluzyjnych społeczeństw.

Serdecznie witamy naszych kolegów i koleżanki z nowych Kreatywnych Miast Literatury. Nie możemy się doczekać współpracy z naszymi nowymi partnerami, w ramach której będziemy promować nasze wartości – w tym potrzebę celebrowania i ochrony wolności słowa i wypowiedzi. W miarę rozszerzania i dywersyfikacji naszej sieci, a także włączania do niej nowych perspektyw kulturowych, nowych języków i historii, wzmacniamy fundamenty, na których opierają się nasze działania — stwierdził John Kenyon, Dyrektor Wykonawczy Iowa City — Kreatywnego Miasta Literatury UNESCO, Lider Sieci Kreatywnych Miast Literatury.

Sieć Miast Kreatywnych UNESCO (UCCN) została utworzona przez UNESCO w 2004 roku i zrzesza miasta, które uznały kulturę i kreatywność za strategiczne czynniki sprzyjające realizacji Agendy 2030 na rzecz Zrównoważonego Rozwoju  Sieć obejmuje miasta aktywne w siedmiu dziedzinach twórczości – rzemiośle i sztuce ludowej, projektowaniu, filmie, gastronomii, literaturze, sztukach medialnych i muzyce. Miasta Kreatywne uznają kreatywność za ważny element swojego rozwoju, sprzyjający włączeniu społecznemu, bezpieczeństwu i zrównoważonemu rozwojowi.

Więcej informacji:
Sieć Miast Kreatywnych UNESCO (UCCN): https://en.unesco.org/creative-cities/home
Sieć Kreatywnych Miast Literatury UNESCO: https://www.citiesoflit.com/