fbpx

Trzy nowe miasta dołączają do Sieci Kreatywnych Miast Literatury UNESCO

Organizacja UNESCO ogłasza, że do Sieci Miast Kreatywnych dołączyło 49 nowych miast, powiększając ich liczbę do 295 miast znajdujących się w 90 krajach świata. Spośród nowych Miast Kreatywnych, aż trzy otrzymały tytuł Kreatywnych Miast Literatury: Göteborg w Szwecji, Dżakarta w Indonezji oraz Wilno na Litwie.

W wyniku tej decyzji liczba Kreatywnych Miast Literatury wzrosła do 42 w 31 krajach na całym świecie. Kreatywne Miasta Literatury UNESCO serdecznie witają swoich nowych partnerów i cieszą się z możliwości współpracy w celu promowania możliwości wykorzystania literatury na rzecz budowania zrównoważonych i inkluzyjnych społeczeństw.

Serdecznie witamy naszych kolegów i koleżanki z nowych Kreatywnych Miast Literatury. Nie możemy się doczekać współpracy z naszymi nowymi partnerami, w ramach której będziemy promować nasze wartości – w tym potrzebę celebrowania i ochrony wolności słowa i wypowiedzi. W miarę rozszerzania i dywersyfikacji naszej sieci, a także włączania do niej nowych perspektyw kulturowych, nowych języków i historii, wzmacniamy fundamenty, na których opierają się nasze działania — stwierdził John Kenyon, Dyrektor Wykonawczy Iowa City — Kreatywnego Miasta Literatury UNESCO, Lider Sieci Kreatywnych Miast Literatury.

Sieć Miast Kreatywnych UNESCO (UCCN) została utworzona przez UNESCO w 2004 roku i zrzesza miasta, które uznały kulturę i kreatywność za strategiczne czynniki sprzyjające realizacji Agendy 2030 na rzecz Zrównoważonego Rozwoju  Sieć obejmuje miasta aktywne w siedmiu dziedzinach twórczości – rzemiośle i sztuce ludowej, projektowaniu, filmie, gastronomii, literaturze, sztukach medialnych i muzyce. Miasta Kreatywne uznają kreatywność za ważny element swojego rozwoju, sprzyjający włączeniu społecznemu, bezpieczeństwu i zrównoważonemu rozwojowi.

Więcej informacji:
Sieć Miast Kreatywnych UNESCO (UCCN): https://en.unesco.org/creative-cities/home
Sieć Kreatywnych Miast Literatury UNESCO: https://www.citiesoflit.com/

Wpisz szukaną frazę: