fbpx

Szlakiem okładek książek Stanisława Lema 1951 – 2015

Już od dziś do końca września na krakowskich Plantach stanie nietuzinkowa wystawa prezentująca wybrane okładki książek Stanisława Lema – wybitnego pisarza, filozofa i futurologa, patrona roku 2021, przez większość życia związanego z Krakowem, Miastem Literatury UNESCO. Kosmonauci, pozaziemskie światy, komiksowi supermani zza oceanu, awangardowy minimalizm prosto z ZSRR i tradycje polskiej szkoły plakatu – co mówią o Lemie okładki jego książek?

W ramach ekspozycji będzie można obejrzeć najpiękniejsze okładki polskich i zagranicznych wydań książek najchętniej tłumaczonego polskiego pisarza wszech czasów, ilustrujące niezwykłą popularność, jaką cieszył się Lem na świecie od Niemiec i Rosji po Turcję i Japonię, szczególnie w tzw. złotym okresie jego twórczości przypadającym na lata 60. i 70. XX wieku. Wyprawa przez kraje i epoki będzie zarazem fascynującą podróżą przez style ilustracji książkowej w darzonej dzisiaj ogromnym sentymentem drugiej połowie XX wieku.

– Podróż do świata Lema zaczyna się już w momencie dotknięcia okładki. Ideą wystawy jest pokazanie różnorodności i rozmachu, z jakim powstawały projekty inspirowane wizją literacką. To pierwsza taka wystawa w Krakowie, dlatego ogromnie się cieszę, że będzie ona dostępna dla wszystkich zarówno mieszkańców, jak i przyjezdnych – mówi kurator wystawy Przemek Dębowski – uznany grafik związany z wydawnictwem Karakter, autor okładek do nowych wydań książek Stanisława Lema publikowanych przez Wydawnictwo Literackie. W sobotę 11 września o godzinie 12.00 odbędzie się oprowadzanie kuratorskie (zacznie się na Placu Jana Nowaka Jeziorańskiego przy Głównym wejściu do Galerii Krakowskiej).

Na wystawę składa się pięć stacji, na których zostanie zaprezentowane łącznie dziewięć książek Mistrza: Astronauci, Cyberiada, Dzienniki gwiazdowe, Eden, Śledztwo, Niezwyciężony, Obłok Magellana, Powrót z gwiazd i Solaris. Ekspozytory staną na Placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego przed Galerią Krakowską, pod Barbakanem, u wylotu Sławkowskiej w pobliżu siedziby Wydawnictwa Literackiego, u wylotu ulic Szewskiej oraz Siennej. Tytuł wystawy Wizja globalna nawiązuje do książki Wizja lokalna – jednej z najbardziej oryginalnych powieści w dorobku pisarza. Uzupełnieniem i integralną częścią wystawy jest kameralna ekspozycja reprodukcji kultowych ilustracji i okładek Daniela Mroza do Bajek robotów i Cyberiady, pn. Lem zilustrowany w Galerii Artemis przy ul. Poselskiej 15. Ta część wystawy jest dostępna dla odwiedzających od 2 do 11 września 2021 roku.

Wystawa organizowana jest w związku z przypadającą 12 września 2021 roku 100. rocznicą urodzin pisarza, w ramach obchodów Roku Lema i Festiwalu Bomba Megabitowa (10-14 września, Centrum Kongresowe ICE Kraków i Pałac Potockich). Bezpłatne wejściówki oraz bilety na wydarzenia dostępne są na stronie: Wydarzenia | KBF: BILETY (kbfbilety.krakow.pl).

Organizatorami wystawy Wizja globalna są: Miasto Kraków, KBF – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema oraz Galeria Artemis.

Realizację wystawy wsparli jej sponsorzy: Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema, Galeria Krakowska, Krakowski Holding Komunalny SA, MPK S.A. w Krakowie, MPO i MPEC Kraków.

Wpisz szukaną frazę: