fbpx

Stanisław Lem wychodzi na scenę

Stanisław Lem nie był muzykiem, jednak w jego książkach można natrafić na rozmaite odniesienia muzyczne. Dziś pisarz z pewnością nawiązywałby w powieściach do kosmicznych brzmień, wprawiłby nas w trans i zainspirował do przemyśleń dotyczących fundamentalnych filozoficznych kwestii. Nie da się ukryć, że muzyka w dziełach Lema jest niezwykle ważna i niekiedy wręcz kształtuje akcję fabularną, dlatego na Bombie Megabitowej. Festiwalu przyszłości nie może jej zabraknąć!

Premiera superprodukcji Audioteki z muzyką na żywo

Festiwal wystartuje 10 września, jednak jego kulminacja nastąpi 12 września, dokładnie w 100. rocznicę urodzin Lema. Tego dnia zaplanowaliśmy premierę superprodukcji Audioteki na podstawie Powrotu z gwiazd z muzyką na żywo i z udziałem aktorów: Krzysztofa Zawadzkiego, Zygmunta Józefczaka, Radosława Krzyżowskiego, Łukasza Szczepanowskiego i Magdaleny Koleśnik.

Usłyszymy historię Hala Bregga, kosmonauty, który wraca na Ziemię z wyprawy badawczej w okolice gwiazdy Fomalhaut. Ekspedycja trwała dziesięć lat, jednak na ojczystym gruncie bohatera na skutek dylatacji czasu zdążyło ich upłynąć aż sto dwadzieścia siedem! Bregg czuje się więc, jakby odwiedzał obcą planetę. Ziemska cywilizacja odrzuciła konflikty, nie podejmuje już ryzyka, ceniąc nade wszystko bezpieczeństwo i zgodę. To obraz bardzo różny od tego, co bohater zostawił, wylatując w Kosmos.

Ta wizja Ziemi według Lema od lat fascynuje kolejnych odbiorców, a Powrót z gwiazd uznawany jest za jedną z najciekawszych fabuł w literackim dorobku autora. To obraz, który nie tylko przedstawia nieco utopijną rzeczywistość, ale każe słuchaczom zrewidować to, co widzą wokół siebie. Jak oceniać Ziemię, którą Bregg zastał po powrocie? Czy ludzkość jest w stanie dojść do porozumienia, w wyniku którego będzie żyła w dostatku i zgodzie? Powrót z gwiazd to akcja i refleksja w znakomitych proporcjach, a wszystko opowiedziane świetnym stylem charakterystycznym dla Stanisława Lema.

Zespół jazzowy EABS

Przełamująca bariery gatunkowe twórczość Lema była i jest wdzięczną inspiracją dla świata muzyki. Podczas Bomby Megabitowej usłyszymy przykład pozaziemskich eksploracji dźwiękowych w wykonaniu wrocławskiego zespołu jazzowego EABS (czyli Electro-Acoustic Beat Sessions), który 13 września przedstaw syntezę i mariaż swoich kosmicznych poszukiwań i motywów zaczerpniętych z twórczości Lema.

Trio RGG i Robert Więckiewicz

Festiwal zamknie inspirowany twórczością pisarza koncert jazzowy. W ICE Kraków wystąpi trio RGG, któremu towarzyszyć będzie melorecytacja Roberta Więckiewicza. Ze sceny usłyszmy Łukasza Ojdana, Macieja Garbowskiego i Krzysztofa Gradziuka, którzy uczczą dwudziestolecie istnienia zespołu i zaprezentują najnowszy album Mysterious Monuments on the Moon.

Wpisz szukaną frazę: