fbpx

Siła poezji! Zapraszamy na 11. edycję Nocy Poezji | 8-10.10

Wspólnie z 32 organizacjami i podmiotami działającymi w sektorze kultury Miasto Kraków przygotowało ponad 50 wydarzeń, które odbędą się w bardzo różnych miejscach, w różnych przestrzeniach, zarówno w centrum Krakowa, na Kazimierzu, na Podgórzu, jak i na obrzeżach miasta, także w Nowej Hucie. Zapraszamy do udziału w 11. edycji Nocy Poezji, która odbędzie się pod hasłem: SIŁA POEZJI!

W programie znalazły się o spotkania autorskie, spotkania poetyckie – w tym dedykowane poetom, będącym patronami roku 2021 (Cyprianowi Kamilowi Norwidowi, Krzysztofowi Baczyńskiemu, Tadeuszowi Różewiczowi), wiele spacerów literackich, gry miejskie, wreszcie dyskusje wokół poezji, jej roli i siły, jaką niosła w przetrwaniu pandemicznej rzeczywistości.

PROGRAM NOCY POEZJI 2021>>

Wśród licznych wydarzeń warto wymienić premierę książki Mariana Pilota „Dzikie mięso”, która – z inicjatywy Korporacji Ha!art – odbędzie się w Cafe Szafe (8.10., godz. 19.00), wydarzenia Kontentowej Nocy Poezji, w tym tradycyjnie już od kilku lat odbywającą się w trakcie Nocy Poezji premierę nowego numeru magazynu KONTENT, połączoną z żywą dyskusją i konfrontacją autorów i krytyków literackich. Z kolei poeci i ich tłumacze spotkają się w Księgarni Massolit Books & Cafe przy ul. Felicjanek 4, aby rozmawiać o poezji w przekładzie (wśród gości Elżbieta Wójcik-Leese i Wojciech Bonowicz).

8.10 o godz. 18.00 czeka nas też spotkanie autorskie z Justyną Tomską. We wrześniu 2021 r. ukazał się jej debiutancki tom wierszy „List o patomorfologa” (Wydawnictwo Znak). Poetka została wyróżniona w Konkursie na Książkowy Debiut Poetycki im. Anny Świrszczyńskiej 2019, jest także laureatką Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Rozmowę poprowadzi Marcin Świątkowski.

Noc Poezji to czas pożegnania z Adamem Zagajewskim, który odszedł od nas w tym roku. Specjalne Jemu poświęcone spotkanie „Adamowi Zagajewskiemu. In memoriam” odbędzie się 9 października w Kościele św. Katarzyny. Wiersze Adama Zagajewskiego czytać będą: Michał Badeński, Klara Bielawka, Adama Michnik, Maja Komorowska, Jakub Kornhauser, Ryszard Krynicki, Tomasz Różycki, Dorota Segda, Olga Tokarczuk, Jerzy Trela, ks. Alfred Wierzbicki. Wieczór uświetni muzyka Jana Sebastiana Bacha w wykonaniu Justyny Rekść-Raubo oraz improwizacje jazzowe w wykonaniu Marka Batorskiego. Wieczornica będzie transmitowana na platformie VOD PLAY KRAKÓW.

Poezja to stan umysłu – pod tym hasłem szereg wydarzeń proponuje Biblioteka Kraków, m.in. spotkanie z poezją laureatów 8. edycji Konkursu na Książkowy debiut Poetycki im. Anny Świrszczyńskiej. Patronce konkursu i laureatom poświęcono 9 października dwa spotkania w Klubie Dziennikarzy „Pod Gruszką” (ul. Szczepańska 1). W tym samym miejscu można będzie także spotkać wielu współczesnych krakowskich poetów.

Wiele instytucji i organizacji po raz pierwszy włączyło się w organizację wydarzeń w ramach Nocy poezji, w tym Kolegium Europy Wschodniej, Spółdzielnia Ogniwo, Fundacja Faktor Kultura, Queerowe Centrum Kultury, czy Księgarnia Massolit. Kolegium Europy Wschodniej, obok wieczoru z poezją greckiego poety Kawafisa, zaproponowało spotkanie z białoruską poetką Wałżyną Mort (BIAŁORUŚ: POEZJA I TERROR). Oba spotkania odbędą się w Międzynarodowym Centrum Kultury, Rynek Główny 25, będą też dostępne on-line.

„Siła przyciągania” to myśl przewodnia wydarzeń realizowanych przez Spółdzielnię Ogniwo. O „Nowych wierszach sławnych poetów” Grzegorza Uzdańskiego w ramach projektu „NOWA siła poezji” Fundacji Faktor Kultura będzie można porozmawiać z autorem podczas spotkania zorganizowanego w Cafe NOWA Księgarnia (9.10., 19.00, Os. Zgody 7). W ramach programu „SIŁA SŁABYCH // PERFO – OPEN MIC” (klubokawiarnia PAON, ul. Konfederacka 4), przygotowanego przez Queerowe Centrum Kultury, będzie można publicznie zaprezentować swoją twórczość.

Ośrodek Kultury Kraków Nowa Huta tradycyjnie już zaprasza na IV Nowohucką Noc Poezji Migowej (w Klubie Jędruś), tym razem poświęconą Tadeuszowi Różewiczowi. Z kolei w Klubie osiedlowym K2O (Osiedle Wizjonerów), podczas warsztatów poetycko-plastycznych dla dorosłych i starszej młodzieży, można będzie namalować wiersz Różewicza. W efekcie powstanie podczas warsztatu wspólne dzieło złożone z indywidualnych prac uczestników. Klub K2O przygotował także ciekawą ofertę dla rodzin.

Tradycyjnie Teatr Barakah zaprasza na Chochlę Literacką, a Teatr Mumerus w podwoje Muzeum Archeologicznego w poszukiwaniu „Skarbów ciemności”.

PROGRAM NOCY POEZJI 2021>>

Wpisz szukaną frazę: