fbpx

Ruszyły zapisy do jesiennej edycji Szkoły czytania KMLU

Czytamy między wersami – przed nami kolejna edycja Szkoły czytania KMLU w Pałacu Potockich.

Pedro Calderón de la Barca, William Faulkner, Witold Gombrowicz, Ernest Hemingway, Katherine Mansfield, Wiesław Myśliwski, George Saunders czy Anna Świrszczyńska – to tylko wybrane nazwiska pisarek i pisarzy, których teksty weźmiemy na warsztat podczas kolejnej odsłony projektu Szkoła czytania Krakowa Miasta Literatury UNESCO w Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20. Szkoły zainteresowane udziałem w projekcie prosimy o kontakt mailowy: szkolaczytania@kbf.krakow.pl. Liczba miejsc ograniczona.

 

W wyjątkowej przestrzeni Pałacu Potockich uznani pisarze i pisarki, wybitni tłumacze i tłumaczki, popularni dziennikarze i dziennikarki oraz literaturoznawcy i literaturoznawczynie po raz kolejny poprowadzą nieszablonowe warsztaty literackie dla uczniów i uczennic szkół średnich. Bogaty program współtworzony przez doborowe grono prowadzących gwarantuje szerokie spojrzenie na prezentowane tematy oraz wysoki poziom merytoryczny zajęć.

 

Szkoła czytania KMLU to projekt edukacyjny, który organizujemy od lat z przekonaniem, że uważne czytanie pozwala dziś lepiej stawić czoło niełatwym wyzwaniom współczesności, a dobra literatura może być lustrem, w którym możemy przyjrzeć się sobie i relacjom, które budujemy. Wierzymy, że zainicjowana w szkole edukacja literacka może stać się ważnym i stałym elementem samorozwoju – podkreśla Urszula Chwalba, kuratorka obszaru literackiego w KBF, który organizuje projekt w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

 

Podczas zajęć analizowane będą m.in. opowiadania Witolda Gombrowicza, fragmenty prozy Williama Faulknera, Ernesta Hemingwaya, Katherine Mansfield, Wiesława Myśliwskiego i George’a Saundersa, wiersze Anny Świrszczyńskiej, fragmenty mało znanego w Polsce dramatu Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna Ivo Brešana czy fragmenty dramatu Życie to sen Calderóna w nowym przekładzie.

Bezpłatne zajęcia dla uczniów i nauczycieli odbywać się będą w listopadzie i grudniu 2022 roku. Szkoły zainteresowane udziałem w projekcie prosimy o kontakt mailowy: szkolaczytania@kbf.krakow.pl

 

Wykładowcy i wykładowczynie Szkoły czytania KMLU:

 

Wojciech Bonowicz – poeta, publicysta, dziennikarz, stały felietonista „Tygodnika Powszechnego” i miesięcznika „Znak” (w którym prowadzi poświęconą poezji rubrykę Moi, mistrzowie) Autor kilku książek-wywiadów i biografii Tischner. Laureat nagrody Literackiej Gdynia – stał się jednym z najwybitniejszych głosów poetyckich swojego pokolenia, zachowując równocześnie wyrazistą odrębność na pokoleniowej mapie. Laureat III edycji Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO 2022 za książkę Wielkie rzeczy (Wydawnictwo a5).

 

Michał Choiński – wykłada literaturę amerykańską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Stypendysta Fulbrighta na Yale University. Jego druga książka Southern Hyperboles ukazała się nakładem Louisiana State University Press w 2020 roku, zaś wiersze były publikowane w czasopismach literackich w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii oraz Kanadzie. O literaturze i kulturze amerykańskiej pisze m.in. dla miesięcznika „Znak”.

 

Marta Eloy Cichocka – poetka i fotografka, habilitowana badaczka literatury, tłumaczka m.in. Calderóna i Racine’a, Juarroza i Tkaczyszyna-Dyckiego. Opublikowała sześć książek poetyckich (w Krakowie, Warszawie, Saragossie i Bogocie) i dwie książki teoretycznoliterackie o poetyce współczesnej powieści historycznej (w Paryżu i Berlinie). Na koncie ma również współpracę dramaturgiczną i translatorską z Michałem Zadarą, Wojtkiem Klemmem i Ignacio Garcíą. Laureatka m.in. I nagrody w konkursie poetyckim im. Haliny Poświatowskiej (2004), I Beca-Residencia Poética Internacional SxS Antonio Machado (2016) i Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO (2021). Jest pomysłodawczynią i koordynatorką cyklu Manufaktura Poezji, warsztatów translatorskich z udziałem autorów oraz serii polifonicznych recitali poetyckich Republica Poetica. Obecnie jest mentorką w europejskim programie Connecting Emerging Literary Artists (CELA).

 

Piotr Marecki – wychował się w Trzcinicy na Podkarpaciu, obecnie mieszka w Krakowie. Pracuje na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie zajmuje się mediami cyfrowymi. Był profesorem wizytującym na amerykańskich uczelniach (m.in. Massachusetts Institute of Technology, Uniwersytet Kolorado w Boulder, Uniwersytet w Rochester). Jest także redaktorem naczelnym wydawnictwa Ha!art. Tworzy literaturę eksperymentalną, m.in. boty, generatory tekstu, poezję Flarf, gry. Autor Polski przydrożnej.

 

Maciej Miłkowski – prozaik, tłumacz, krytyk literacki. Ukończył psychologię na Uniwersytecie Łódzkim. Opublikował trzy zbiory opowiadań: Wist (2014), Drugie spotkanie (2017) i Trzeci dzień świąt (2021) oraz powieść System Sulta (2019). Na łamach „Czasu Literatury” pisuje eseje poświęcone krótkim formom literackim. Jest autorem kilkudziesięciu przekładów książkowych z języka angielskiego. Pracuje jako psycholog. Jego opowiadania tłumaczono na angielski, litewski, niemiecki, niderlandzki, ukraiński, rosyjski i węgierski. Mieszka w Krakowie.

 

Magdalena Moskal – redaktorka i nauczycielka akademicka. Pracowała jako redaktorka w wydawnictwie Czarne, wydawnictwach M i Znaku oraz jako rzeczniczka prasowa w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki. Prowadzi zajęcia na edytorstwie na Uniwersytecie Jagiellońskim. Publikowała m.in. w miesięczniku „Znak”, magazynie „Pismo”, „Dwutygodniku” i „Nowej Europie Wschodniej”. Jest matką trójki dzieci. Jej książka Emil i my. Monolog wielodzietnej matki została nagrodzona nagrodą Krakowska Książka Miesiąca.

 

Barbara Sadurska – prawniczka, pisarka, scenarzystka, laureatka nagród literackich i scenariuszowych. Stypendystka Miasta Krakowa (2021) za debiutancką książkę Mapa (Nisza 2019) otrzymała Nagrodę im. Witolda Gombrowicza; autorka Czarnego hetmana (Nisza 2022). Opowiadania publikuje m. in. w miesięczniku „Znak”, „Piśmie”, „Vogue’u”, „Wizjach” i „Kontencie”. Mieszka w Krakowie. Dwukrotna laureatka Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO (2020, 2022).

 

Patryk Szaj – doktor nauk humanistycznych, literaturoznawca. Pracuje naukowo na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Prowadzi serię wydawniczą Humanistyka Środowiskowa (Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu). Publikuje w czasopismach naukowych i kulturalnych. Wydał monografię Wierność trudności (Universitas 2019). W 2022 roku w Wydawnictwie Wolno ukazała się jego książka eseistyczna Pamiętnik z końca świata (jaki znamy). Urodził się w Poznaniu, aktualnie mieszka w Krakowie.

 

Aleksandra Wojtaszek – kroatystka, doktorka literaturoznawstwa, asystentka w Instytucie Filologii Słowiańskiej UJ. Publikuje m.in. w „Tygodniku Powszechnym” i „Herito”. Jest stypendystką międzynarodowego programu dla tłumaczy CELA i laureatką Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Obecnie pracuje nad zbiorem reportaży o współczesnej Chorwacji.

 

 

Szkołę czytania organizuje KBF – instytucja kultury Miasta Krakowa, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

 

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

Wpisz szukaną frazę: